Stříbrný kabel ke sluchátkům

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod introvert 10. 4. 2021 08:13

Hraje jinak, a třeba i líp, než měděný postříbřený ? Je zvuk závislý na konkrétním provedení kabelu (pletení, ..) ? Je eventuální rozdíl závislý na typu sluchátek (velká přes uši, IEM, dynamická, planary, konkrétní model ..) ? Dělali jste někdo na toto téma nějaké testy ? Existují nějaké informace na webu či YouTube ?
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod marts 10. 4. 2021 08:45

Čistě z technického hlediska bude největší závislost na provedení kabelu, průřezech materiálu - od toho se odvíjí elektrické parametry. Vhodně zvolenou konstrukci by měly být materiálové rozdíly v případě sluchátkových kabelů dorovnatelné.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 11. 4. 2021 04:06

Troufám si tvrdit, že materiál má na zvuk vliv. Samozřejmě hodně záleží na více faktorech jako průřez a způsob pletení kabelu. Ale co mám vysledováno, tak čistá měď dělá hutnější těžší charakter zvuku s lehkým posílením basu. Stříbro naopak dělá zvuk vzdušnějším, výšky dostávají jiskru, prostě to hodně příjemně cinká a mám pocit lepší separace nástrojů a podání prostoru a celkového pročištění, či projasnění zvuku. Postříbřená měď je někde mezi.
Dále jsou kabely, kde se kombinují prameny z postříbřené a čisté mědi, Případně měď se stříbrem, jeden kabel od Fiia (tuším LC-RE) dokonce kombinuje měď, stříbro a zlato (to je docela mizerný vodič). Zajímalo by mě jak zvuk ovlivňuje tento kabel, protože tady u těch hybridů už je to docela alchymie a dá se řekl bych vytěžit to lepší z mědi i stříbra současně.
Samozřejmě jsou kabely a kabely. Mizerný stříbrný kabel (jeden takový mám, ale ruku do ohně bych za stříbro nedal) může nechci použít slovo hrát, ale řekněme ovlivňovat zvuk negativněji oproti kvalitnímu měděnému. Nikdy jsem neměl možnost poslouchat s nějakým opravdu top kabelem (Horus Octa od Effect Audio za 3400USD fakt nikdy kupovat nebudu, ani jeho levnější bratříčky za lidových 1000USD ne). Ale mám stříbrný kabel Dunu Blanche a ten krom výměnných konektorů (takže umí symetriku 2,5 a 4,4mm a klasiku 3,5mm) opravdu výrazně působí na zvuk v dobrém slova smyslu. Skutečně výšky dostávají skvělou jiskru (to Solaris 2020 s dodaným kabelem opravdu chybí) a je i výrazně lepší podání prostoru. Je to slyšet docela výrazně na první poslech. Pravda slepý test jsem si nedělal, nechci si huntovat konektory na sluchátkách. Ale nevěřícím Tomášům bych to milerád předvedl. Navíc má kabel velice kvalitní zpracování, je příjemně měkký a poddajný a hezký na pohled. Je podstatně lepší než kabel přiložený k Solaris, který není žádna láce, je to Super Smoky Litz od firmy ALO za 199USD, postříbřená měď. Bohužel tento kabel je nic moc, jak po stránce zvukové, tak po stránce provedení. Takže i Campfire dodává k vlajkové lodi ne až tak dobrý kabel a jak pročítám různá fóra, nejsem sám, kdo má tento názor.
Za mě kabelová magie opravdu funguje a má význam měnit kabel i u IEM v ceně řekněme od pěti tisíc Kč, protože výrobce takřka vždycky přikládá mizernou tkaničku (neplatí pro sluchátka FiiO a iBasso, tam jsou už v základu kabely solidní). Zlepšení je podle mě slyšet už s kabely od 30USD.
Doufám, že tím nevyvolám zas nějaký flame a nesesypou se na mě měřiči. Žádné měření jsem do teď opravdu nedohledal, netuším, jestli existuje a jak moc jsou tyto nuance měřitelné. Rozdíly ve zvuku jsou, ale že by stříbro udělalo z temných sluchátek světlá, to opravdu ne. Ale kabel bude mít nějaký odpor (rozdíly budou opravdu minimální), dále impedanci, to bude patrně ovlivňovat způsob pletení, stejně tak indukčnost. Co ale údajně tyto zvukové změny způsobuje je kapacita. Takže jestli to správně chápu, vliv má izolace kabelů. Kapacita údajně velice silně ovlivňuje zvuk, ale jestli tomu tak skutečně je netuším.
Ještě bych dodal, že to funguje i u velkých sluchátek. K LCD-X jsem kupoval kabel od Kabelguru (na tom originálním mě vadila jeho délka, tuším tři metry). Kabel je z postříbřené mědi, taková bílá docela tlustá a trošku tužší nabízí se termín tkanička do bot (ten kabel tak opravdu vizuálně vypadá, protože má látkové opletení ). Ten originální je měděný s pletením litz. Došlo k zpevnění a nepatrnému zeslabení basu, zlepšila se cinkavost výšek a podání prostoru. Pravda změna byla daleko méně intenzivní než v případě IEM.
Jsem přesvědčený, že to opravdu funguje a kabely zvuk ovlivňují. U digitálních kabelů tomu nevěřím (ale třeba mě jednou někdo přesvědčí). U analogových signálových kabelů (propojení komponentů apod.) už to poznat je. Ale zdaleka nejvíc mají vliv kabely až na konci řetězce, tedy reproduktorové, či sluchátkové.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod akburt 11. 4. 2021 08:31

Také jsem byl kabelový skeptik a hádal bych se do krve.Martas to popsal opravdu podrobne a hlavne pravdive.
akburt
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marts 11. 4. 2021 08:49

martas38 píše:Ale zdaleka nejvíc mají vliv kabely až na konci řetězce, tedy reproduktorové, či sluchátkové.

V tomto vidím zásadní rozpor - z povahy věci se chyba vnesená na začátku řetězce projeví výrazněji díky tomu, že stejně jako užitečný signál se zesílí i tato chyba. Tedy považuji kabely na začátku za kritičtější než na konci (tedy na výstupu), nicméně žádné kabely (a jejich konektory) by neměly být podceňovány.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 11. 4. 2021 09:11

Přidám ještě drobnou poznámku, něco, co asi většina ví, ale jak říkával soudruh Lenin (nebo kdo :-) ), opakování matka moudrosti .. Používám Tidal, a když jsem upgradoval na Focal Clear, domníval jsem se, že teď to bude to pravé ořechové. Jó, to jsem se ale spletl .. Tato vysoce detailní sluchátka odhalují skutečnost, bez okolků, naprosto nesmlouvavě. Většina skladeb v mých playlistech není bůhvíjak oslnivé kvality, protože byly zprasený rovnou ve studiu (buďto jako originální nahrávky, nebo remastery). Nemluvím teď jen o DR, ale o celkové úrovni těch nahrávek. Takže to hlavní je, ne jaký používáme kabely, zesilovače, sluchátka (či reprobedny), ale jaký je zdroj. Neboť jak také říkal soudruh Lenin (tuším :-) ), z ho*na bič neupleteš ..
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kychtax 11. 4. 2021 12:35

určitě bych sáhl po stříbrném nebo stříbřeném, ale vyvinutém "na míru" k daným sluchátkám. Jinak může kabel některý atribut zvýrazňovat a naopak. Tedy když připustíme, že sl. kabel může mít vliv na zvuk. Obecně běžnější kabel, základní z metráže, či mikrofonní bude představovat menší risk nepříjemného zvuku. U stříbrného kab. naopak bude riziko vyšší. Může se projevit nesynergie se sluchátky nebo zvýraznit některý problém v řetězci.
ATC SCM 40, Primare A32, RME ADI 2 Pro AE, kabely kychtax
kychtax
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 11. 4. 2021 19:46

kychtax: Ono moc kabelů vyvinutých na míru IEM není, i když bych to zrovna od ALO k Campfire Solaris čekal (jsou to úzce spolupracující firmy, pokud už dnes nejsou propojené, tuším, že ano), ale co mám informace, ani stříbrný ALO Pure Silver Litz nedosahuje zvukových kvalit Dunu Blanche. Asi bych to vybral dle párování se sluchátky jak píšeš. Některým může pomoct stříbro, jiným (např. sklon k sykání) zase měď.

introvert: ptáš se na kabely, zakládáš skrz to zvlášť téma a pak píšeš takřka offtopic o kvalitě nahrávky. To je snad naprostá samozřejmost nutnosti kvality nahrávky, stejně tak, že čím lepší sluchátka, tím obvykle více zvýrazňují chyby v nahrávce.
O nekvalitě remasterů na Tidalu (vtipně zabalených do MQA) a dalších podobných streamovacích službách jsme toho tady napsali pod bdělým dozorem páně Merhauta už mraky...
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod muchacho 13. 4. 2021 14:02

Má někdo zkušenosti s tímto "dodavatelem" a jeho zbožím?
https://www.aliexpress.com/store/319162 ... 1cfd72b7jN
Já od něho bral už dva kabely na své HD600
https://www.aliexpress.com/item/3293402 ... 4c4da5IFJg 1,25m 2,5mm symetrika
https://www.aliexpress.com/item/3303119 ... 3619351.15 1,25m 4,4mm symetrika no a zatím spokojenost...
No a teď mám na cestě tento
https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... 4c4dzYykQi 1,25m 3,5mm 3pól
Má někdo zkušenosti s těmato čínskýma kabelama, nebo jsou to vyhozené peníze, když to nemá "značku"?
Audirvana->RME ADI-2 DAC->Neumann 2*KH150+1*KH750/NDH30 BE
Audirvana->TOPPING E30->iLoud Micro Monitor
UAPP->TOPPING D10s->EUFONIKA H5M->Senn HD660S2
UAPP->TOPPING DX3 Pro->xDuoo TA-26->Senn HD650
xDuoo TA-10R->Senn HD600
muchacho
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trempik 25. 4. 2021 18:48

introvert píše:Přidám ještě drobnou poznámku, něco, co asi většina ví, ale jak říkával soudruh Lenin (nebo kdo :-) ), opakování matka moudrosti .. Používám Tidal, a když jsem upgradoval na Focal Clear, domníval jsem se, že teď to bude to pravé ořechové. Jó, to jsem se ale spletl .. Tato vysoce detailní sluchátka odhalují skutečnost, bez okolků, naprosto nesmlouvavě. Většina skladeb v mých playlistech není bůhvíjak oslnivé kvality, protože byly zprasený rovnou ve studiu (buďto jako originální nahrávky, nebo remastery). Nemluvím teď jen o DR, ale o celkové úrovni těch nahrávek. Takže to hlavní je, ne jaký používáme kabely, zesilovače, sluchátka (či reprobedny), ale jaký je zdroj. Neboť jak také říkal soudruh Lenin (tuším :-) ), z ho*na bič neupleteš ..

Co konkrétně znamená odhalování nectností nahrávek kvalitními sluchátky? Je poslech "nesnesitelný"? Jinými slovy, dají se nekvalitní nahrávky poslouchat záměrným snižováním kvality sluchátek, komponentů? Neumíte to někdo trochu rozebrat?
trempik
Junior

Odeslat příspěvekod introvert 25. 4. 2021 21:01

Poslech s vysoce detailními sluchátky rozhodně není nesnesitelný, pouze u některých nahrávek Tě ty detaily skoro ruší, Ty bys chtěl poslouchat fajn hudbu, a místo toho analyzuješ, jak se nadechuje a mírně sípe zpěvák, nebo že někdo v publiku na koncertě kašle a šustí, že v nahrávce je mírný brum a zkreslení .. toto vše sluchátka s nedostatkem detailů potlačují - což může ve výsledku vést někdy k lepšímu zážitku. Je to tak trochu jako se v portrétní fotografii používají objektivy s měkčí kresbou (nebo se fotka dodatečně softwarově upravuje), aby nebyly vidět všechny nedostatky na pleti fotografované osoby. Pokud je ovšem nahrávka kvalitní, tak ty detaily neruší, spíše si je člověk užívá. Šlo mi mimo jiné o to připomenout, že věci nejsou černobílé, a některé zažité představy (“sluchátka, co mají více detailů, jsou lepší”, “sluchátka se širší zvukovou scénou jsou lepší”) nemusí být v určitém kontextu zcela správné.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 25. 4. 2021 22:40

trempik: pokud nemáš zrovna kvalitní sluchátka, není tam tolik detailu, nevnímáš třeba šum, protože už je například v pásmu, které sluchátka neumí zahrát a nebo ho nezahrají proto, že jsou méně citlivá. Případně další podobné artefakty, které popisuje introvert. S kvalitními sluchátky slyšíš jasně krom každého detailu, textury zvuku nástrojů a podobně i to, co by tam být nemělo. V prvním případě ti přijde např. zvuk bicích normální. Ve druhém třeba slyšíš, že jsou vlivem nízkého DR zkreslené. Obecně jsou horší sluchátka vůči technicky horším nahrávkám tolerantnější, než kvalitní citlivá sluchátka s vysokým detailem. Tam to všechno vylézá na povrch a může to vadit. Rovněž kvalitní citlivá sluchátka odhalují nedokonalost přehrávače. Šum, zahuhlanost, špatná separace nástrojů atd. U některých sluchátek jako třeba Campfire Audio je pak poměrně těžké a drahé najít skutečně kvalitní zdroj zvuku bez šumu. Je to analogické s obrazem. Na staré TV při vysílání v SD rozlišení je obraz takový sice mdlejší, ale normální. U moderní 4K televize je 4K obraz neskutečná nádhera, ale u SD rozlišení se na to dívá hodně špatně, protože extrémně podrobný panel TV ti ukáže veškeré zrnění a další nedostatky obrazu a už to hodně ruší.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 26. 4. 2021 07:33

Asi nejjednodušeji si ten rozdíl lze představit jako poslech v klidu doma x poslech v autě za jízdy. V tom autě ty detaily neslyšíš, ne ani tak proto, že by je reprodukční systém nedokázal zobrazit, ale jsou maskovány hlukem. U málo detailních sluchátek neslyšíš detaily proto, že je sluchátka nezobrazují dost zřetelně. Domnívám se, že schopnost sluchátek zobrazovat v hudbě detaily je velmi silně závislá na intenzitě magnetického pole, tuhosti a hmotnosti membrány. Čím silnější pole, a čím lehčí a tužší membrána, tím více detailů (a také lepší slam).
Jen pro zasmání - na jedné nahrávce komorní hudby je v určitém místě slyšet auto, jak se rozjíždí na křižovatce vedle studia. Řekl bych, že čím detailnější sluchátka, tím líp si toho člověk všimne.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod perpeťák 23. 6. 2021 22:20

Pro basy jsou nejlepší kabely olověné. Poskytují plný hutný bas a nejsou tak citlivé na vibrace. Ovšem nutno vzít v úvahu, že olovo má nižší vodivost než měď. Proto musejí být tlustší. To ale má výhodu, že jsou těžší a proto lépe vzdorují vibracím. Nevýhodou je, že jsou měkčí, a mají tendenci se pronášet, je nutno je podpírat v menších roztečích. Tím se prodraží, protože podpor Ceraball je nutno více. Ovšem vylepšení zvuku stojí za to, protože při výrobě, olovo je velmi tažné, vznikají velmi dlouhé krystaly. Obecně, u kabely, například i měděné LFC-OFC jsou složeny z mnoha mikrokrystalů, na jejichž hranách dochází k falešné modulaci a vzniku parazitních kmitočtů projevujících se zdrsněním zvuku. Jeho příčina bývá chybně přičítána, avšak ne ve všech případech tomu tak je, nelinearitě polovodičových zesilovacích prvků (už víme, že lampový výkonový zesilovač ve třídě A je nepřekonatelným). Další nevýhodou je, že po delší době zátěže výkonovým signálem dochází v materiálu ke strukturálním poruchám, zejména jestliže nemá čistotu alespoň pětidevítkovou čistotu a povrch není proti oxidaci chráněn vrstvou stříbra. Ta ostatně je nezbytná i pro dokonalý přenos transientních a alikvótních frekvencí některých nástrojů, příkladmo i některých bicích nástrojů, příčné flétny a horních varhanových rejstříků. I přes to je vhodné kabel vyměnit za nový přibližně tak často jako přenoskový hrot. Výjimkou jsou kabely legované zvláštními příměsemi s obsahem nanomateriálů, které prodlužují životnost prakticky na trojnásobek. Ovšem s tím i již tak nezanedbatelnou cenu. Například značky Spargelwire.
perpeťák
Junior

Odeslat příspěvekod lo-fi 23. 6. 2021 22:40

nezapomeň na flétnu podélnou..
lo-fi
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků