Jaký kabel k reproduktorům?

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Nick Cave 25. 9. 2021 17:36

Ahoj, chci koupit kabel k druhému páru reprosoustav, stačí tenhle levný nebo doporučíte jiný?
https://www.tv-anteny.cz/reproduktorove ... entni.html
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 25. 9. 2021 17:47

Naprosto. "... k druhému páru" znamená k efektovým zadním?
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nick Cave 25. 9. 2021 18:07

teď mám jako hlavní repro sloupky Dali Zensor 5, k těm jsem dal kabely PROEL 4mm od regálových repro Focal Chorus 707 a jelikož chci mezi nimi občas přepínat, tak chci něco dostačujícího k těm Focalum, nejraději bych kabel v černém provedení, ale díval jsem se že ty jsou o dost dražší
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod perpeťák 25. 9. 2021 19:18

Čistě technicky vzato, postačující. Jenže, říkám si o ban... je to hliník potažený mědí, doprovázený obchodnickými naleštěnými prdy o bezkyslíkaté mědi.... Hliník sice dobře vede, jenže při zdejších debatách řešících vliv měsíčního svitu na zvukovou kvalitu...

Dávám přednost kabelům obyčejného provedení, ale celoměděným. Prostě obyčejným kabelům s dostatečným průřezem. Někdy na jaře jsem potřeboval kabel. Klasika, měděný, v průhledné izolaci jako mají v každé hyperďouře. Nekupoval tam, ale přes pult, cena byla výborná. Bez přemýšlení koupil potřebné metry. Cestou domů mi smotaný kábl připadal prapodivně lehký. Na ten průřez. Že by...? Podíval na ucvaknutý konec a ejhle. Zaleskl se hliník... Jak mě to ***** a navíc nad vlastní blbostí, celý smotek, osm metrů, skončil v prvním pouličním koši :grr: Za prvé, že jsem chtěl měď, za druhé že jsem ji chtěl kvůli pájení koncovek. Přiznávám, že když jsem vychladnul, že mě unáhlenost mrzela, kdybych ho použil bez koncovek, prd by se stalo :hm

Jenže už jsem měl zkušenost s pájením poměděného kabelu. Potřeboval jsem zemnící kablík. Sáhl do zásob a použil právě takový. Pěkně jsem se vyvztekal, než mi to došlo. A právě minulý týden při prolézání Bauhausu, a hele, to je pěkný kabel. Cívky kabelu lesknoucí se mědí. Cena slušná, ale víc než pětadvacet za metr. Vzal do ruky...jistěže. Poměděný hliník. Pardon elektrovodivé alumínium potažené bezkyslíkatou mědí. Při pohledu na pohyb světových cen mědi je to tak nějak jasné.

Tak aby dušička měla pokoj, doporučuju pídit se po obyčejném celoměděném kabelu potřebného průřezu, v hyperďourové metráži. I když je dražší. 4mm jsou až až. Každopádně například 4mm poměděného hliníku jsou lepší než 2,5mm čisté ultra oxygenfree mědi....

Abych byl objektivní, katastrofa by to nebyla. Jen je otázka jak by se hliníkový kabel choval dlouhodobě. Měď s hliníkem tvoří elektrický článek. Pro spojování měděných vodičů s hliníkovými jsou v silnoproudu zvláštní postupy. U hliníku by mohla být ještě další potíž. Teče. U domovních rozvodů bylo nutno pravidelně dotahovat. Nevím jak by se kabel z jemných drátků choval pod utahovacími svorkami. Pod pérové u levných beden a zesilovačů by to nemělo vadit. Na druhou stranu mi hliníkový kabel připadá tvrdší než měděný, snesl by i víc fest dotažení. Já ale používám banánky. Také to není optimální.

Když už jsme u pájení... Byl jsem líný, použil "pájecí kapalinu na tenké vodiče" :pozor Což o to, pájí dobře, jenže pak koukám, jak to pod průhlednou PVC izolací hnědne a zelená. A co skin efekt...No, když se to nerozlézá, nechám to být. Ty dva tři centimetry. Tak doporučuju používat neutrální kapalinu, nebo osvědčenou kalafunu rozpuštěnou v lihu.
perpeťák
Junior

Odeslat příspěvekod Nick Cave 25. 9. 2021 19:36

tak jsem našel tenhle celoměděný 2x4 provedení kabelu ok, není k mání podobný ale levnější?
https://www.htpshop.cz/reproduktorove/z ... avi-basic/
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Denkez 25. 9. 2021 20:10

Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod brrouk1 25. 9. 2021 20:11

brrouk1
Junior

Odeslat příspěvekod Nick Cave 25. 9. 2021 20:23

tenhle vypadá dobře, průřez 3,31mm asi stačí
https://www.hifionline.cz/kabely/reprod ... ic-pro-12/
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod Yiakubou 1. 10. 2021 13:02

Tasker a Sommer Cable je proverena kvalita. Ostatni neznam / nevim.
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Nick Cave 1. 10. 2021 13:13

mě se nejvíc zamlouvá právě ten Tasker, jenže už tam mají zbytek metráže, a tak jsem poslal dotaz, zda a kdy jej budou mít v této ceně
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nadoba 1. 10. 2021 22:09

Tohle bych si prošel. Ušetří to dost peněz a iluzí: viewtopic.php?f=1874&t=1207395
nadoba
Junior

Odeslat příspěvekod Nick Cave 1. 10. 2021 23:58

nějak jsem z toho celkem moc nevyčetl, vycházím z toho, že kabely PROEL 4mm co mám, jsou dostačující, tehdá stály 119kč/m a tak hledám podobné kvalitní v ceně +- 100kč/m jenom nechci transparentní ale černé provedení
přijde mi že ty OEM s průřezem 3,3mm na Hifiline jsou slabota, nebo se mýlím?
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vincent2 2. 10. 2021 12:40

Já mám Tasker C279 s černým opletem,nechal jsem si udělat zde a jsem spokojen.
https://medalux.webnode.sk/products/tasker-c279/
vincent2
Junior

Odeslat příspěvekod dropadred 2. 10. 2021 16:19

Predražené, napkin math mi hovorí, že tam človek platí 100% maržu (pri cene materiálov a práce), jediné hodnotné tam je samotný kábel, opletenie je lacné a použité konektory stoja 50c/ks.

Self-promíčko asi nie je na mieste, tak aspoň niečo iné, párkrát v minulosti som videl spomínané Dynavox repro káble
https://www.hifionline.cz/kabely/reprod ... =1&dir=asc
vyzerajú fajn a sú na pomery hotových, opletených a "okonektorovaných" káblov s prívetivou cenovkou, síce holá dvojlinka je lacnejšia ale popravde tie káble vyzerajú hrozne, krútia sa, zapletajú sa a priame napojenie je tak otravné - ja by som osobne chcel mať už normálny kábel s opletením a konektormi. Majú dokonca aj "bare" verziu pre DIY, ak by si chcel niečo také a vymeniť ich cenu práce za svoju cenu práce.
Audio-GD R2R-11 > MrSpeakers Alpha Dog, Hifiman Edition XS; Dragonfly Red > ...Noble Uni, Fiio FH5
dropadred
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků