Napájecí kabely - osobní zkušenosti

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod zarkow 12. 1. 2022 21:45

Milí kolegové, můžete se podělit o vaše vlastni zkušenosti s napájecími kabely na vašich komponentech , pokud máteo šetřeno? Osobně to vidím jako finální třešničku, kterou budu řešit až jako poslední, nicméně o vlivu signálových a hlavně sluchátkových kabelů jsem přesvědčen, byť s různou intenzitou na výsledek. Doma jsem našel "lepší" PC kabel od Furukawa, od kterého jsem si sliboval vylepšení, což má samozřejmě vliv na psychoskustiku, jenže u CD i Hypy se mi zvuk zdál paradoxně horší. Že by na tom skutečně něco bylo?
zarkow
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pavel1756 13. 1. 2022 08:39

V rovině napájení sluchátkového řetězce hraje podle mě mnohem důležitější roli síťový filtr. Ten se nebojím postavit na roveň, nebo těsně pod, DAC a AMP. Kdo tvrdí, že to vliv na zvuk nemá, nikdy aparaturu s kvalitním síťovým filtrem neslyšel.

Co se týče napájecích kabelů, ty mají velký přínos pro koncové zesilovače v repro řetězci. Měl jsem možnost slyšet repro sestavu se zesilovačem KR Audio Va 680 I za 700k (to je cena jen za ten zesilovač) a rozdíl mezi no name černou tkaničkou a kvalitním napájecím kabelem úrovně AudioQuest Tornado by tady neslyšel jen hluchý. Má to vliv zejména na bas a dynamiku.

U sluchátkových zesilovačů bývá přínos kvalitních napájecích kabelů výrazně menší. V současnosti používám pro včechny audio-komponenty (M Scaler, TT 2, Soloist 3XP) AudioQuest NRG-Z2 a jestli tam rozdíl je, jsem popravdě nijak zvlášť nezkoumal. Přijde mi samozřejmé mít ke kvalitní aparatuře i normální kvalitní kabel a ne to, co přibalí výrobce...
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hustakF 13. 1. 2022 11:17

Vcelku souhlasím s Pavlem.

Kvalitní síťový filtr z mé zkušenosti pomůže u sluchátkového řetězce především ve zvětšení hudební scény a zlepšení dynamiky.
Zlepšení dynamiky není kdoví jak obrovské, ale slyšet je.

Kdo žije v paneláku nebo ve starším bytovém domě, kde elektřina čistá není a ani být nemůže, tam má síťový filtr smysl.
V novostavbě někde na samotě u lesa s kvalitními elektrickými rozvody bych už si tak jistý nebyl.

Kvalitní napájecí kabely dělají z mé zkušenosti to samé jako síťový filtr, tj. zvětšení hudební scény a zlepšení dynamiky.
Jedná se pak o synergii se síťovým filtrem.
Zde bych si troufal tvrdit, že kvalitní síťový filtr a kvalitní napájecí kabely mají větší vliv na výsledný zvuk než DAC za xxx tisíc Kč.

U drahých koncových zesilovačů a drahých reprosoustav bych viděl vliv ještě větší jak u sluchátkového řetězce, ale osobní zkušenost v tomto ohledu nemám.

Mimichodem, na Head-fi se diskutující víceméně shodují, že i Susvara profituje z čisté elektřiny na relativně běžném řetězci.

Signálové kabely také zlepší zvuk, byť už asi ne tak moc jako napájecí filtr a kabely dohromady.
Ovšem i zde podle mě platí synergie DAC → signálový kabel → zesilovač.
Ubuntu Linux + Signalyst HQPlayer 4.22 Desktop
Network Acoustics ENO USB Cable III
AudioQuest ThunderBird XLR
CFA3
Forza AudioWorks Noir HPC Mk2
ABYSS AB-1266 Phi TC / HiFiMAN Susvara
hustakF
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 13. 1. 2022 13:59

pavel1756 píše:Kdo tvrdí, že to vliv na zvuk nemá, nikdy aparaturu s kvalitním síťovým filtrem neslyšel.


To bych asi tak jednoznacne netvrdil. Myslim, ze je nutne tyto veci posuzovat v nejakem kontextu, tedy v ramci celeho systemu, v tomto pripade dokonce i prostredi. Jsou zesilovace (DACy, cokoliv...) vice a mene nachylne na ruseni ze site. Stejne tak kazdy poslouchame v ruznych mistech s ruznou mirou zaruseni. Stejne tak nekdo muze mit dedikovanou napajeci linku pouze pro audio, nebo nejak jinak osetrenou elektrickou sit, vc. treba pracek site, nebo oddelovaciho trafa, coz uplne neni to same jako filtr. Takze kdyz vezmeme v uvahu vsechny tyto faktory, klidne se muze stat, ze nekdo koupi filtr, nebo nejaky super duper kabel a rozdil nebude zadny, nebo to bude dokonce horsi. A nebude to kvuli tomu, ze nikdy aparaturu s kvalitnim filtrem neslysel.
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pavel1756 13. 1. 2022 14:15

S tím v zásadě souhlasím. Určitě se najdou i případy, kdy ten přínos bude marginální, žádný či dokonce negativní. Sám jsem se s tím ale nesetkal. Naopak z mé zkušenosti měl kvalitní síťový filtr úrovně Mudra Akustik a vyšší vždy poměrně jednoznačný pozitivní přínos.
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ut131313 13. 1. 2022 14:40

Co třeba toto?
https://www.apc.com/shop/cz/cs/products ... e/P-PM5-FR
Šumový filtr
Produkt Surge Protector bere ohled na šum EMI/RFI, který může způsobit chyby dat a zablokování klávesnice, a poskytuje tak lepší výkon chráněných zařízení.
???
AVR Yamaha HTR-2866 + set 5.1 Yamaha.
ut131313
Junior

Odeslat příspěvekod Yiakubou 13. 1. 2022 18:34

Sum na napajecim kabelu muze zpusobit chyby dat a zablokovani klavesnice? To je dobrej for :D

Tohle je proste takovy trochu lepsi PES pro beznou elektroniku. S filtraci napajeni pro audio zarizeni to asi nema moc spolecneho.
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bessinka 13. 1. 2022 18:51

Sestava hraje vždy podle kvality nejslabšího článku!
bessinka
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 14. 1. 2022 18:42

ut131313 píše:Co třeba toto?
https://www.apc.com/shop/cz/cs/products ... e/P-PM5-FR
Šumový filtr
Produkt Surge Protector bere ohled na šum EMI/RFI, který může způsobit chyby dat a zablokování klávesnice, a poskytuje tak lepší výkon chráněných zařízení.
???


Jak píše Yiakubou, tohle nemá nic společného s kvalitními síťovými filtry pro audio-aparaturu.

bessinka píše:Sestava hraje vždy podle kvality nejslabšího článku!


A toto by se mělo tesat do kamene! :-)
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 4. 5. 2022 12:31

Proč mají kabely takový význam v elektronice, jakož i jak vlastně funguje nejjednodušší obvod, je vysvětleno zde https://youtu.be/oI_X2cMHNe0 . Pokud by to někdo nepochopil napoprvé, nevadí - vždy si lze video přehrát znova, a dát další pokus :-).

-- 4. 5. 2022 13:53 --

pavel1756 píše:
bessinka píše:Sestava hraje vždy podle kvality nejslabšího článku!

A toto by se mělo tesat do kamene! :-)

To samozřejmě není pravda. Pokud budu mít nějakou sestavu, a nejslabším článkem bude to, že nemám síťový filtr, tak pokud vyměním dosavadní sluchátka Hifiman Ananda za Susvara, bude sestava hrát podstatně lépe, síťový filtr nesíťový filtr. A s Anandami nebude sestava hrát lépe se síťovým filtrem, než se Susvarami bez síťového filtru. Akorát, že bez síťového filtru prostě není využit potenciál sestavy naplno - ale to platí pro většinu komponent. Už jenom, co je to ten nejslabší článek - na tom se nikdo neshodne.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod SmokeMan 4. 5. 2022 13:26

Neni tady ale nejslabsi clanek tva pripojka do site? Mozna jenom v byte/domecku, ale taky mozna i celkove do site...?
FX 8300@4,4GHz@1,38V, MSI 970 Gaming Pro Carbon, Sapphire Rx 480 8GB nitro+ @580 nitro+ undervolted, 16GB Corsair@1886MHz, Scythe FenrisWolf, KC2000, As2000, Scythe chlazeni
SmokeMan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 4. 5. 2022 13:49

SmokeMan: pokud se ptáš mě - jak to mám vědět ?
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod TigiGold 5. 5. 2022 13:03

"Sestava hraje vždy podle kvality nejslabšího článku!", "Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého", "Ve zdravém těle zdravý duch"... aneb vždy je dobré mít v kapse pár moudře znějících úsloví, kterými sice nic neřekneme, ale uděláme na ostatní dobrý dojem.
Ah, padron, siam tutti morti!
TigiGold
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bessinka 5. 5. 2022 20:01

Ještě jedno přísloví říká: Když něco neznáš, neznamená, že to neexistuje :hm
Aurender N100H>Qobuz>RME adi-2 Dac fs>Cayin HA-6A>Hifiman HE1000v2>Forza Noir Hybrid HPC>JCat USB isolator>USB Audioqest Carbon>EMI filtr 230V-DC filtr Custom>Ifi silencer LAN
bessinka
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků