USB-B kabel PC - CXA61

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod eviljack 14. 5. 2023 10:26

Zdar pánové,

chytají mě zase roupy, a tak přicházím s otázkou, jestli má smysl měnit kabel na propojení PC s CXA61 přes USB. Teď na to používám nějaký, co byl přibalený přímo k tomu zesilovači (aspoň mám ten dojem), koukal jsem na něco takového - https://www.hifi-audio.cz/audioquest-pe ... -b-p36812/.

Vrátit to můžu vždycky, to je jasné, a zas dávat nějak víc se mi moc nechce, tak bych se rád poradil, jestli to má význam, nebo to můžu pustit z hlavy.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 14. 5. 2023 13:39

Troufám si říct, že rozdíl neuslyšíš.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Pietro44 5. 9. 2023 19:00

ROZDÍLY ve zvuku i USB-Audio kabelů existují !!! ;-]
Mám vyzkoušeno, že mezi obyčejným USB-Audio kabelem za pár korun a kabelem v ceně mnoha tisíc rozdíly existují a poznala by je uchem "na první dobrou" i moje stará matka ;-]
Samozřejmě, že platí pravidlo o vyvážené synergii a kvalitě ostatních komponentů v řetězci (zesilovač, DAC, repro ad.) I kvalita strun na nástrojích dělá obrovské rozdíly ve zvuku a nikdo se tomu nediví...
Pietro44
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kamasu 5. 9. 2023 22:49

:oboze

Zrovna včera jsem taky měnil a testoval USB kabely a byly tam takový rozdíly ve zvuku, že na mě manželka volala z kuchyně přes chodbu, že to slyší i přes přivřený dveře a puštěnou digestoř. Kámoš, houslista z filharmonie, to dosvědčí......
Kamasu
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Humík 9. 9. 2023 15:11

A můžu se zeptat o jaký typ usb kabelu se jednalo ?
Také o něčem takovém uvažuji.
Humík
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 9. 9. 2023 15:56

USB kabel, který bude v takovém stavu, že se tam budou ve velkém ztrácet, či zaměňovat jedničky za nuly je hodně mizerný kabel. Takže koupě lepšího kabelu je určitě na místě. Takže místo narušeného USB kabelu za 60Kč pořídit USB kabel za 600Kč, nebo pro potěchu duše za tisíc Kč určitě má význam, bude minimálně trvanlivější a mechanicky lépe provedený, vizuálně krásnější. Otázka, co uslyší houslistova matka, pokud ten kabel za 60Kč nebyl vyloženě poškozený...
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Kamasu 9. 9. 2023 19:26

Humík píše:A můžu se zeptat o jaký typ usb kabelu se jednalo ?
Také o něčem takovém uvažuji.

Jistěže můžeš, jednalo se o tenhle:
https://audioconnection.com.au/products ... 3638303793
a srovnávali jsme ho s tímhle:
https://audioconnection.com.au/products ... 3638271025
Doporučuju ten sedmimetrovej, ten hraje mnohem líp. Manželka z kuchyně i kámoš z filharmonie to potvrdí.
Kamasu
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 10. 9. 2023 00:41

Humík: Řeknu ti to asi tak. Když si koupíš třeba něco takového, je to pěknej bytelnej dobře udělanej kabel. Samozřejmě musíš brát ohled na to, jaké koncovky to má mít.
http://www.kabelguru.cz/product/digital ... sb-lite/21
Pravděpodobně nebude hrát líp jak kabel za 60Kč, ale dýl vydrží a budeš mít pocit, žes pro audio něco udělal. Velice pravděpodobně nebude hrát ani hůř, než kabel za dvacetinásobek. Jedničky a nuly jsou zkrátka a dobře jedničky a nuly. A troufám si říct, že 95% odborníků na digitální kabeláž by se ve slepých ABX testech spálilo a poznalo kulový, nehledě na to, že zvuková paměť na tyto drobné detaily je tak krátká, že než to přepojíš, zapomeneš na to co jsi slyšel před tím. Osobně jsem přesvědčen, že má význam investovat do analogových signálových kabelů, do sluchátkové a reproduktorové kabeláže. U digitálních kabelů to považuju za čirou zbytečnost, pokud kabel netrpí na nějakou mechanickou vadu ve smyslu zlomení/přerušení, jedničky a nuly se v něm prostě neztrácejí. Tuším, že se mnou nebude spousta lidí souhlasit a budou ti tvrdit, že rozdíl slyší jejich manželka houslistka přes zavřené dveře, ale z 99% to je jen sugesce, že prostě kabel za deset tisíc musí hrát líp, jak kabel za pětistovku. Už z principu přenosu USB audio je to ovšem hloupost. Pokud někdo i do teď nevěří a bude namítat něco o rušení, ať si nějaký svůj DAC či PC a podobně rozdělá a uvidí, jakými drátečky je to uvnitř taženo do toho USB konektoru. Takže za mě nekupovat totální odpad z Datartu, ale není ani nutno utrácet desetitisíce, přínos by byl nula nula nic. A samozřejmě to přizpůsobit ceně zbytku komponentů. Kabel za pět tisíc ti z převodníku za deset litrů neudělá lamače netopýřích uší ani náhodou.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Kamasu 10. 9. 2023 09:12

Zrovna kabely od kabelguru bych moc nedoporučoval, viz tahle zkušenost sdílená na sousedním fóru:
https://www.hifiroom.cz/kabely/kabelgur ... 25754.html
Z toho se teda vůbec nedá usuzovat, že je to "pěknej bytelnej dobře udělanej kabel," právě naopak. Navíc je to už podruhý a u druhýho druhu kabelu co se tohle na ně provalilo.

Pokud dobrej, kvalitní a ne drahej USB kabel (o zvuku fakt nemluvím, v tomhle s tebou naprosto souhlasím, u digitálních kabelů nemá valnej smysl tohle řešit), tak například:
https://www.muziker.cz/wireworld-chroma ... IAEALw_wcB
https://www.l-e.cz/audioquest-pearl-usb-a-b-0-75m
Kamasu
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod lada5 10. 9. 2023 12:57

Někde si můžeš vypůjčit pořádný kabel a vyzkoušet a pak je to na tobě jestli si ho koupíš nebo ne.Já mám aq carbon a jsem spokojen.
Napájení: Mudra Akustik
Data: Roon | Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2,Burson
Sluchátka: Audeze LCD-5 | DCA Stealth
lada5
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pavel1756 10. 9. 2023 13:58

Tak samozřejmě, pokud stejně jako @Kamasu a @martas38 nedisponujete špičkovým převodníkem (a zbytkem řetězce), nemá možná cenu řešit kvalitní USB kabel. V opačném případě je to jiná. ;-)

Poprvé jsem se danou problematikou začal zabývat v době, kdy jsem v Audigu pořídil all-in-one „mašinku“ Burson Conductor V2+ v cenové relaci padesát tisíc korun. Tehdy právě došlo i na téma digitálních kabelů, které jsme s tamním zaměstnancem, panem Eliáškem probrali. Když se teď zpětně ohlédnu, musím konstatovat, že se jednalo o člověka s mimořádnými znalostmi a rozhledem napříč světem hi-fi, kterých tu nedosahuje nikdo z nás. No a když mi začal vyprávět o vlivu USB kabelů na zvuk poslechové sestavy, a že z toho, co zkoušel, mu přišel nejlepší Audioquest Diamond za patnáct tisíc korun, nevěřícně jsem kroutil hlavou. Přesto jsem ale na zkoušku jeden kabel objednal. Konkrétně se jednalo o Furutech Formula 2 za cca 1.500,- Kč. A výsledek? Na mé tehdejší sestavě, tvořené výše uvedeným Bursonem a sluchátky Audeze LCD-X, respektive LCD-4, nebyl slyšet ku základnímu kabelu, dodávanému k Bursonu, vůbec žádný rozdíl, prostě nic. (Nejprve jsem si říkal, že tam nějaký ten malý rozdíl přeci jen je, ale po absolvování slepého testu jsem uzavřel, že prakticky ne.) Kabel jsem si ale přesto nechal, neboť vypadal velmi hezky, a dané téma uzavřel s tím, že pokud tam nějaké kvalitativní rozdíly skutečně jsou, neslyším je.

Uběhlo pár let a došlo na koupi Chord Hugo TT2, ke kterému jsem potřeboval nové RCA kabely k propojení s lampovým zesilovačem Auris HA-2 SE. Vydal jsem se tak do mého oblíbeného obchodu Audiobest (dnes součást aq.cz) v pražském Karlíně, který vede pan Adámek. Opět se jedná o člověka s mimořádnými znalostmi, zkušenostmi a nadhledem ve světě hudby a její reprodukce. Je skutečně radost s ním na dané téma hovořit. No a ten mi kromě signálových kabelů doporučil vyzkoušet i lepší USB kabel, na což jsem reagoval tak, že jsem mu řekl, že už kvalitní digitální kabel mám (výše uvedený Furutech) a slovem se nezmínil, že tam vlastně rozdíly neslyším. Přesto mě ale ukecal, a tak jsem kromě Audioquest Water odcházel i s druhým nejvyšším model USB kabelu stejné značky, Coffee. Obojí bylo pouze zapůjčeno na zkoušku s tím, že se až po jejich poslechu rozhodnu, zda je koupím. Přiznám se, že jsem chvíli zvažoval, že si ten USB kabel ani neposlechnu a vrátím jej s tím, že mi stačí Furutech. Samozřejmě mi to ale nedalo a kabel jsem vyzkoušel. Jak už tu velmi trefně napsal @Pietro44, rozdíl by na první dobrou slyšel praktiky kdokoli. Jednalo se o tak signifikantní posun vpřed, že jsem tomu odmítal uvěřit a neustále dokola ty kabely prohazoval a srovnával. Říkal jsem si, že je to určitě vlivem psychoakustiky, a tak jsem překecal manželku, aby mi pomohla se slepým testem, který jsme nakonec absolvovali oba a ve všech případech jsme dokázali se 100% jistotou určit, o jaký kabel se jedná. A stačilo na to několik vteřin. Coffee tak samozřejmě zůstal doma. (A manželce jsem tehdy řekl, že stál dva tisíce. Kdybych prozradil skutečnou cenu, asi by mě zabila. :D)

Táta mě léta krmil stejnými argumenty, které tu nyní vede @martas38. Pořád dokola nuly a jedničky… Nemohl jsem se dočkat, až k nám přijede na návštěvu a já mu vytřu zrak. A taky se tak stalo. Proběhl slepý test a táta ani nevěděl, jaká komponenta byla změněna. Ale vždy dokázal určit, co hraje lépe. A sám konstatoval, že se nejedná o žádné marginální změny, nýbrž o znatelný kvalitativní posun zejména v rovině reprodukce hudební scény a transparentnosti. Když se potom dozvěděl, že jsem pouze měnil USB kabely, nevěřil tomu a sám je pak prohazoval. Nakonec mu nezbylo než prohlásit, že Audioquest Coffee ty "nuly a jedničky" prostě umí lépe.

Dnes provozuji, stejně jako spousta dalších spojených zákazníků (včteně mnoha místních členů), Audioquest Diamond, který má mé doporučení. Kromě výše dvou popsaných případů jsem zkoumal rozdíly v dané oblasti i s jinými kabely a převodníky. A obecně mohu za sebe uzavřít, že až s těmi nejlepšími, ale současně také bohužel už velmi drahými převodníky, byly ty rozdíly takové, aby ospravedlnily koupi USB kabelu i za dvacet tisíc korun.

Ale i tak každému, kdo koupi lepšího USB kabelu zvažuje, doporučuji nějaký vyzkoušet, i když nedisponuje zrovna špičkovým převodníkem či zbytkem řetězce. Zdaleka jsem neslyšel všechno. A jsem přesvědčen, že se najde nejeden případ, kde bude kvalitní USB kabel hrát pozitivní slyšitelnou roli i na sestavě střední třídy. Nakonec nejlepší zkušenost, je vlastní zkušenost. A při dnešních možnostech zápůjček či vrácení ve 14ti denní lhůtě prakticky nic neriskujete.
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 10. 9. 2023 14:37

Přesně tak. Nejlepší je si koupit kvalitní kabel, a vyzkoušet ho u sebe doma. Pokud nebudu spokojen, vrátit. Jsem přesvědčen, že většina jedničkonulařů tak nikdy neučinila. :D
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 10. 9. 2023 16:34

Pietro44 píše:ROZDÍLY ve zvuku i USB-Audio kabelů existují !!!

Existují také rozdíly ve zvuku způsobené různými kabely 230 V.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 10. 9. 2023 16:55

introvert: Já tak učinil několikrát a pravda rozdíl jsem vůbec neslyšel, ale jak bylo řečeno, může to být levným převodníkem. Otázka, jestli bych ho slyšel s drahým převodníkem, musím přiznat, že Hugo TT2 s Mscalerem na mě neudělaly až takový dojem. Samozřejmě hraje to super, ale poměr cena/výkon pro moje uši hodně mizerný. Samozřejmě může být problém v uších, v hudbě kterou poslouchám, v tom že jedu zejména Qobuz a Tidal atd. Přeci jen čtvrt mega za ty dvě krabičky je pro moji kapsu dost a momentálně bych si to dovolit nemohl a po byť krátkém poslechu ani nechtěl. Na druhou stranu já potřebuju klid a čas.

Ale přišel jsem na jinou věc u které člověk slyší rozdíly na první dobrou i na podstatně levnějších zařízení. Je prostě špatně hrát z PC, jedno jestli přes USB, nebo coax a vlastně i optiku. Ta bedna je plná rušení a poměrně dost to degraduje signál. A je úplně jedno, jestli je to bastl dělanej na koleně za pět tisíc a nebo nabušený Mac za dvacetinásobek. A nespasí to ani blbosti typu AQ Jitterbug a podobný hadí olej. Prostě je tam spínaný zdroj, x zdrojů vysokofrekvenčního rušení, desítky procesů na pozadí atd. atd. Když si člověk udělá malý experiment a pustí do svého převodníku signál z hloupého CD přehrávače, už tak je slyšet poměrně velký rozdíl. Pokud je to SACD, je to někde úplně jinde i přes to omezení bitrate skrz práva a považuju to v současnosti za vůbec nejlepší zdroj zvukového signálu.
Cest je tedy několik. Jak už jsem řekl nejlepší je SACD, ale člověk je pak odkázaný na relativně malý výběr poměrně drahých nosičů a na nějaký stream a podobně může zapomenout.
Druhá možnost je nějaký k tomu určený streamer, který může hrát z disku, signál na něj jde poslat z PC, telefonu, umí to hrát z NAS, externího disku, streamovací služby jsou samozřejmostí a podobně. Asi nejuniverzálnější možnost a vybere si každý, protože se v tomto segmentu dělají krabičky za pět tisíc i za milion. Ostatně důvod proč hraje Mojo líp s Poly, než z USB. Dá se to postavit i doma, třeba na bázi Raspberry Pi. Popisoval jsem to s využitím HQPlayeru Embedded. A vlastní HQP není ten zásadní "vylepšovač zvuku", změna zvuku je opravdu drastická i s využitím jiných OS na Raspberry. A samozřejmě to nemusí být jen Raspberry, těchto cest je víc.
Pak je ještě je ještě jedna možnost, postavit PC určené přímo na zvuk. Tedy lineární zdroj, speciální skříň, kde je stíněný procesor, paměti a další komponenty, které jsou zdrojem rušení a na něj nějaký specializovaný linux. Ale toto řešení funguje jen částečně.
Cestou kterou půjdu já je nějaký ten streamer, který časem pořídím a z něj do externího převodníku. Prostě hrát z PC je špatně a nespasí to ani kabel za čtvrt milionu.

-- 10. 9. 2023 17:57 --

introvert píše:
Pietro44 píše:ROZDÍLY ve zvuku i USB-Audio kabelů existují !!!

Existují také rozdíly ve zvuku způsobené různými kabely 230 V.


A má na to vliv i vedení ve zdi a použitá zásuvka? Když jsme před časem rekonstruovali byt, asi jsem to měl raději tahat ve stříbře :mrgreen:
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 10. 9. 2023 17:34

martas38 píše:Cestou kterou půjdu já je nějaký ten streamer, který časem pořídím a z něj do externího převodníku. Prostě hrát z PC je špatně a nespasí to ani kabel za čtvrt milionu.

Vidíš, mohl sis ode mě koupit Hugo 2 se streamerem 2Go. Jako zdroj signálu jsem bral ethernet z PC, později Macu (použito jako Roon server). Kvalita zvuku byla velmi dobrá. Ale s TT2, M Scalerem, a USB kabelem AQ Diamond je podstatně lepší ..
martas38 píše:
introvert píše:
Pietro44 píše:ROZDÍLY ve zvuku i USB-Audio kabelů existují !!!

Existují také rozdíly ve zvuku způsobené různými kabely 230 V.

A má na to vliv i vedení ve zdi a použitá zásuvka? Když jsme před časem rekonstruovali byt, asi jsem to měl raději tahat ve stříbře :mrgreen:

Kupodivu, pouhá výměna obyčejného kabelu 230 V, vedeného ke sluchátkovému zesilovači z pětizásuvky (přívodní šňůra k pětizásuvce dlouhá několik metrů), za kvalitní kabel AQ, vede k zřetelnému zlepšení dynamiky v basech, a mírnému zesílení hlasitosti.
A k Tvému dotazu - otec mého kamaráda byl hifista. Spolu s dalšími hifisty se zúčastnil poslechového testu v bytě jednoho z nich (reprobedny). Nejprve si poslechli ukázku, jak soustava hraje. Pak je autor testu požádal, ať na chvíli odejdou do vedlejší místnosti. Za minutu dvě se mohli vrátit zpět, a poslech se opakoval. Zvuk byl zřetelně odlišný, na tom se všichni shodli. Akorát - zdálo se, že reprodukční soustava je pořád stejná. Na dotaz, co je tedy vlastně příčinou změny ve zvuku, se od autora testu dozvěděli: “Pánové, jedinou věc, kterou jsem změnil, je, že jsem vytáhnul přívodní šňůru z tam té zdířky 230 V ve zdi, a zastrčil ji do jiné, ve které je nyní.”
Naposledy upravil introvert dne 10. 9. 2023 17:46, celkově upraveno 1
introvert
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků