Vhodná FM anténa na střechu domu

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Greenhorn2 16. 4. 2021 15:49

Zdravím,

měl bych na Vás prosbu. Bydlím v obci Postřižín u Kralup nad Vltavou a rád bych pořídil nějakou dobrou střešní FM anténu, hlavně pro příjem rozhlasových stanic Country radio a Blaník. Jelikož obě stanice vysílají z Prahy s vertikální polarizací, vybral jsem tuto anténu:

https://www.hofisat.cz/anteny-dvb-t/vkv ... m-200.html

Myslíte, že jsem vybral správně, nebo byste mi doporučili pro tento příjem v dané lokalitě nějakou jinou anténu?

Ještě bych se rád zeptal, zda myslíte, že bude pro kvalitní příjem radia postačovat samotná anténa, nebo mi doporučíte ještě nějaký zesilovač?

Rozvod koaxiálního kabelu ze střechy do domu mám hotový a vyvedený u receiveru do zásuvky. Jen musím tedy dole propojit receiver se zásuvkou rozvodu a na střechu namontovat nějakou vhodnou anténu ;-) ..

Moc děkuji za rady a přeji hezký víkend

Jirka
Greenhorn2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 16. 4. 2021 16:12

Tam nějaký zisk není. Zkusil bych tuto https://www.hofisat.cz/anteny-dvb-t/vkv ... fm-30.html
Zesilovač leda kdyby to nestačilo.
polda
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Greenhorn2 16. 4. 2021 16:31

Moc děkuji za radu, vzal bych tedy tuto. A pochopil jsem správně, že bych ji měl pro vertikální polarizaci přimontovat na držák vertikálně, že?
Greenhorn2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 16. 4. 2021 17:29

Je nastavitelná ale nemyslím, že by na vzdálenost z Postřižína bylo nutno přenastavit. Uvidíte podle situace až to zapnete.
polda
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Greenhorn2 17. 4. 2021 07:33

Děkuji moc za rady, Vámi doporučenou anténu objednám a vrhnu se na montáž ;-) .
Greenhorn2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 17. 4. 2021 09:12

Snad to bude stačit, pak už jen ta větší a zesilovač. Spíš bych přešel na internetové vysilani.
polda
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SmokeMan 17. 4. 2021 09:52

Online je sice fajn napad, ale ted sem to zkusil a to se neda poslouchat, tam jede snad jen 96kbits a jeste rovnou pres nejaky processing, co hraji asi do FM a to se vazne neda v te kompresi poslouchat.
Nicmene ta antena by to mela davat levou zadni i bez zesilovace
FX 8300@4,4GHz@1,38V, MSI 970 Gaming Pro Carbon, Sapphire Rx 480 8GB nitro+ @580 nitro+ undervolted, 16GB Corsair@1886MHz, Scythe FenrisWolf, KC2000, As2000, Scythe chlazeni
SmokeMan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Greenhorn2 17. 4. 2021 11:11

Díky moc kluci, zkusím ten tříprvek a uvidí se, kolik muziky nadělá :-) ..
Greenhorn2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod marts 17. 4. 2021 19:58

Greenhorn2 píše:Moc děkuji za radu, vzal bych tedy tuto. A pochopil jsem správně, že bych ji měl pro vertikální polarizaci přimontovat na držák vertikálně, že?


Pokud má vysílač vertikální polarizaci tak anténu dát rozhodně svisle.
viz. odstavec polarizace https://live.rotorama.cz/tutorial/komponenty/anteny/
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod brrouk1 17. 4. 2021 22:02

SmokeMan píše:Online je sice fajn napad, ale ted sem to zkusil a to se neda poslouchat, tam jede snad jen 96kbits a jeste rovnou pres nejaky processing, co hraji asi do FM a to se vazne neda v te kompresi poslouchat.
Nicmene ta antena by to mela davat levou zadni i bez zesilovace

Já bych to online vysílání úplně nezatracoval. Ano, má to nízký datový tok, ale já takhle poslouchám Radio Beat ( bohužel bydlím v údolí blízko Kladna, kde Beat na FM kvalitně nechytnu, a to už jsem vyzkoušel 3 druhy antén, satelitní vysílání) Ale když dáš stream v OOG a proženeš to přes dobrý DAC, tak to poslouchat vcelku jde.
DK-Pioneer LX 85, Canton Gle,
Stereo- Rotel RA 1070- - NHT Super Zero, REL HT 1003
Head-Audeze LCD 2 C, iBasso IT 07,IFI micro black signature , Hiby R5 2g.,Audeze Maxwell
brrouk1
Junior

Odeslat příspěvekod Greenhorn2 18. 4. 2021 18:54

marts píše:
Greenhorn2 píše:Moc děkuji za radu, vzal bych tedy tuto. A pochopil jsem správně, že bych ji měl pro vertikální polarizaci přimontovat na držák vertikálně, že?


Pokud má vysílač vertikální polarizaci tak anténu dát rozhodně svisle.
viz. odstavec polarizace https://live.rotorama.cz/tutorial/komponenty/anteny/


Děkuji za radu. Seženu si tedy na stožár nějaký delší výložník a přimontuji na něj anténu svisle směrem nahoru. Bude to tak na stožáru i lépe vypadat ;-) . Zkusím najít nějaký nejvhodnější směr, jsem zvědav, jak kvalitní bude příjem.
Greenhorn2
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků