Zlepšení příjmu prutové antény

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Ondra82 23. 7. 2010 12:35

Chtěl bych se zeptat, zda by šlo zlepšít příjem u radiopřijímače s prutovou anténou? Děkuji za rady. Ondra
Ondra82
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 23. 7. 2010 17:03

Otázka není jednoznačná - jsou určité možnosti, ale nejdřív, než začnu cokoliv fabulovat, se zeptám - o jaké rádio jde, jaký vlnový rozsah se přijímá, v jaké lokalitě a v jakém prostředí? Bez odpovědí na tyto doplňující otázky není jednoznačná odpověď na první dotaz dost dobře možná.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ondra82 23. 7. 2010 18:03

Je to klasické stolní radio, jde mi především o FM příjem, v cihlovém domě ve městě. Budu rád za každou pomoc. Vyplatí se třeba nastavit anténu drátem?
Ondra82
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 23. 7. 2010 18:21

Pokud je to stolní rádio, mělo by mít vzadu konektor pro koaxiální kabel - je to identický konektor, jako pro běžnou anténu u TV, jen podle normy používá opačnou orientaci - na kabelu není sameček, ale samička. Zapojením kabelu z vnější antény se možnosti příjmu zmnohonásobí. Pokud rádio tento konektor nemá, jde udělat protiváha ke stávající prutovce. Prostě ke společnému vodiči rádia se připojí kus vodiče o délce pokud možno shodné s délkou antény, který se během příjmu položí v opačném směru, než jakým je namířená původní prutovka. Tím se vytvoří náhražkový dipól, který svými vlastnostmi zlepší příjem. Někdy pomůže i udělat dodatečné uzemnění. Opravdu přesně bych to mohl posoudit, kdybys napsal značku a typ rádia nebo sem dal fotku, případně i zadní strany, protože zasahovat do rádia podomácku, když neznám přesnou konstrukci, to je stejné jako radit někomu jak podomácku zneškodnit bombu...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod VladoBA 27. 8. 2010 08:16

Najjednoduchsi a najlacnejsi pre domace pouzitie je obycajny dipol postaveny z dvojlinky a kusu dratu. Mozes vyskusat "model" s impedanciou 75 ohmov aj 300 ohmov: http://www.postimage.org/image.php?v=aV33N3Gr . Zalezi na konstrukcii radia, ktora antena mu bude viac sediet, a mozno rozdiel nespoznas. Ak mas nejaku oblubenu stanicu, dlzku anteny si zvol podla nej, s pouzitim vzorca l = 143 / f , kde l - dlzka dipolu v m a f - frekvencia stanice v MHz. Ak oblubenu stanicu nemas, len spriemeruj frekvencny rozsah, vramci ktoreho stanice pocuvas...
Yamaha RX-497 ♪ Pioneer DV-610AV ♪ DacMagic ♪ JBL L830 ♪ Yamaha YST SW45 ♫ Little Dot IV ♪ AKG K701
VladoBA
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 27. 8. 2010 10:22

Vlado, průser těch Tvých nákresů je v tom, že pokud by si někdo takto dipól udělal, rozhodně by ani na jednom nezískal Tebou inzerovanou impedanci. Impedance jak skládaného, tak otevřeného dipólu se odvíjí od více hodnot a je to poměrně choulostivé na nastavení - daleko důležitější je, jestli chce uživatel použít dipól celovlnný, půlvlnný nebo jaký - a jestli je schopen udělat symetrizační člen, aby mohl takovou anténu připojit na vstup pro prutovku, která je nesymetrická...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod VladoBA 28. 8. 2010 07:57

EKKAR, pre radio ake popisuje Ondra, je to len ilustracne foto, pre predstavu ake su moznosti. Rozhodovanie sa medzi celym alebo polvlnnym dipolom berem. Spekulovat nad symetrizacnym clenom u tranzistoraku s malou prutovou antenou (predpokladam bez vstupu pre externu antenu?) nema podla mna zmysel... Ale ak si dotycny trufa, moze si postavit hoc aj aktivnu smerovu antenu... :D
Yamaha RX-497 ♪ Pioneer DV-610AV ♪ DacMagic ♪ JBL L830 ♪ Yamaha YST SW45 ♫ Little Dot IV ♪ AKG K701
VladoBA
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 28. 8. 2010 10:26

Právě že aby ten tranzistorák byl schopný zužitkovat signál z dipólu, který je na obou svorkách stejně velký vůči nulovému potenciálu země, jen v každý moment má přesně opačnou polaritu, musí se DESYMETRIZOVAT - neboli převést na signál s jedním "koncem" uzemněným. Pokud tak jednoduše zapojíš dipól přímo, ztratíš půlku napětí "nakmitaného" dipólem, která se zkratuje na zem. Právě jednoduché vstupy rádií jen s "prutovkou" jsou takové "unipolární" - druhý konec vstupního obvodu mají spojený se společným pólem napájení a tím pádem i s jakousi zemí, vytvářenou uvnitř přijímače. Pokud někdo uvažuje o tom, že by si do tranzistoráku vestavěl anténní vstup a připojoval k němu dipól (u typů, které takovou zásuvku už nemají z výroby), musí k anténě zapojit symetrizační člen buď dělaný, nebo koupený, svod udělat z koaxu a zásuvku do přístroje připojit tak jak popisuju, aby zbytečně nelikvidoval nesprávným připojením pracně nalovené mikrovoltíky signálu - nesprávně připojená vnější anténa může mít i horší výsledky, než žádná vnější anténa...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod VladoBA 28. 8. 2010 19:44

Ja co si pamatam, mal som kedysi davno k prutu pripojeny dipol z hrubeho drotu (asi tak 5-7 mm) "model 300 ohm"- polvlnny pre OIRT, teda taka 2 m opacha, jeden vystup isiel na prut, druhy tusim do zeme, t.j. na radiator. A signal polskeho radia mi zosilnila celkom slusne. Antena musela byt polozena vertikalne v rohu miestnosti, blizko okna, inde v byte som taky dobry signal nenasiel. Na stahovanie hitov z Listy Przebojów Polskiego Radia na pasku mi to vtedy uplne stacilo. Na stahovanie hier na 8-bit comp (Sharp MZ) uz nie... 8-)
Yamaha RX-497 ♪ Pioneer DV-610AV ♪ DacMagic ♪ JBL L830 ♪ Yamaha YST SW45 ♫ Little Dot IV ♪ AKG K701
VladoBA
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 28. 8. 2010 20:27

A to byl právě projev toho nepřizpůsobení - kdybys tam měl symetrizátor (elevátor) a koax s vnitřním vodičem připojeným na prut a opletením na zemnicí spoj (kostru) přijímače, s dost velkou pravděpodobností bys býval měl příjem i těch her (pokud myslíš tónově modulované záznamy "na kazetu" pro starý osmibiťák)...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod VladoBA 28. 8. 2010 21:07

No neviem... tie prenosy 8bit hier eterom bola zapeklita vec, pri asi 100 km od vysielaca by som na to potreboval min. velku smerovu antenu na streche, aby som ich nahral tak ze by mi aj fungovali... mne stacilo aspon slusne zosilnenie dipolu na hudbu (u maleho prenosneho sterea zn. "MONACO" som vtedy viac nepotreboval).
Yamaha RX-497 ♪ Pioneer DV-610AV ♪ DacMagic ♪ JBL L830 ♪ Yamaha YST SW45 ♫ Little Dot IV ♪ AKG K701
VladoBA
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 28. 8. 2010 21:26

Hlavně na to bylo potřeba mít úzkopásmový filtr v mf zesilovači, aby propouštěl jen malou šířku pásma, čímž se eliminuje rušení vzniklý parazitní amplitudovou modulací. Ty hry byly modulovaný výškou tónu - logická jednička jiným kmitočtem než log. nula a u FM přenosu sterea jde o jiný parametry při přenosu a demodulaci, než při přenosu takto kódované digitální informace. To "vysílání her" byl jen pokus, jak šířit programy pro osobní počítače ještě před tím, než se vlastně rozšířil net - pro skutečně kvalitní přenesení těch analogově nahraných programů by musela přenosová cesta už od vysílače vypadat úplně jinak... Což nic nemění na tom, že připojovat symetrický dipól k nesymetrickému vstupu přijímače je konina, která bude fungovat jen při opravdu silném signálu v místě příjmu - když se zapojí symetrizace, je to velmi jasně poznat v rozdílu kvality.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků