Digitální anténa?

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Mistr81 27. 1. 2007 02:27

Přátelé,

pořídil jsem si počítač a v něm je i digitální televizní karta (http://www.anacomp.cz/default.asp?cls=stoitem&stiid=14513). Zdůrazňuji slovo digitální. Proč? Za chvíli se to dozvíte.

Když jsem chtěl doma vyladit jednotlivé kanály, našla mi karta jen Multiplex "B" (tedy Primu a spol.). Multiplex "A" (tedy ČT a spol.) ne a ne chytit. Zkusil jsem připojit i venkovní střešní anténu, co máme k normální televizi, a také nic - ani jeden Multiplex. Nakonec jsem počítač odnesl ke kamarádovi, který bydlí ve stejném domě a na jehož počítači s televizní kartou (snad ACER?) běhají oba Multiplexy. Ani tam má karta Multiplex "A" nenašla.

Zašel jsem se tedy zeptat do obchodu, kde jsem počítač i s kartou zakoupil, a tam mi mj. řekli, že jsem po připojení na domovní anténu nemohl nic chytit, protože já mám digitální kartu, kdežto anténa přijímá analogový signál. Co si o tom myslíte? Je to možné? A pokud ano, jak by potom vypadala správná digitální anténa?

Díky za informace a názory.
Mistr81
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kyosuke 27. 1. 2007 02:43

Tak to je vtip roku. :-D A to si pan p(r)odavač myslí, že rádiové vlny pro nic za nic budou digitální, aby mu to bylo k vůli? ;-) Je samořejmě možné, že anténa byla z nějakého důvodu nevyhovující, ale tohle vysvětlení prudce kulhá. ;-)
Kyosuke
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod sprajt 27. 1. 2007 04:08

LOL, fakt dobrej vtip. Elmag. vlny jsou porad stejny at jde o analogovy nebo digitalni vysilani :)) Holt odbornici v elektru se nezaprou a bejt pritom nekdo kdo tomu rozumi tak by mel o zabavu postarano.
sprajt
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kyosuke 27. 1. 2007 04:30

Už jsem viděl od jednoho samozvanýho „magika“ jednu rozpravu o elmg. vlnách a mj. jsem se dozvěděl, že prý šum je „jasně digitální“ (jako že na obrazovce televize je černá a bílá :-)) :-D.
Kyosuke
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MiK 27. 1. 2007 05:15

Pokud je digitální tuner připojen na STA, pak logicky nemůže fungovat, protože tam jsou jen signály několika analogových TV popř. i rozhlasových stanic. Tyto stanice jsou standartně překonvertovány na jiné kanály, aby nevznikaly duchy tím, že současně přijímáme signál, který prosákne do rozvodu, a o časovou konstantu úměrnou délce vedení zpožděný signál z antény.
Pro příjem digitálního signálu se může použít principiálně stejná anténa, jako pro příjem analogové televize, jenom je určena pro jiný kanál odpovídající vysílači. Pro svody do 20m nedoporučuji používat zesilovač. Pokud je koax delší, pak na anténní zesilovač jsou kladeny přísnější požadavky z hlediska rovnoměrnosti zpoždění v celém přenášeném pásmu.
MiK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod slvk 27. 1. 2007 09:06

Problém nebude v anténě, neb když funguje multiplex B, který je na 46kanále a multiplex A (25k) ne, který je kmitočtově níž proti B.
slvk
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martinsip 25. 2. 2007 18:05

No jo no Anacomp. Jednou stačilo a už nikdy více !!! :x
martinsip
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 25. 2. 2007 21:51

Mistr81 píše:Zkusil jsem připojit i venkovní střešní anténu, co máme k normální televizi.t/quote]

Nejsou u té antény taky kanálové zesilovače? Pokud ano, tak ten signál k tobě vůbec nemusí dojít - kanálové zesilovače jej zablokují...

Kanálové zesilovače se obvykle používají ve společných TV anténách například na panelácích.

Jinak pokud ti to nejde ani u kamaráda, kterému to šlape, bude problém v nižší citlivosti tvojí TV-karty, pokud je signál, tedy jeho síla a kvalita, na hranici použitelnosti.
vladimir
Junior

Odeslat příspěvekod Mistr81 26. 2. 2007 00:13

martinsip píše:No jo no Anacomp. Jednou stačilo a už nikdy více !!! :x-/quote]

Ty s ním máš nějaké špatné zkušenosti? Že bychom byli dva?
Mistr81
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mistr81 26. 2. 2007 00:16

vladimir píše:Nejsou u té antény taky kanálové zesilovače? Pokud ano, tak ten signál k tobě vůbec nemusí dojít - kanálové zesilovače jej zablokují...

Kanálové zesilovače se obvykle používají ve společných TV anténách například na panelácích.n/quote]
Nemyslím si, že by tu byly anténové zesilovače, protože bydlím v činžovním domě z první republiky a ta anténa je jen naše.

equote]Jinak pokud ti to nejde ani u kamaráda, kterému to šlape, bude problém v nižší citlivosti tvojí TV-karty, pokud je signál, tedy jeho síla a ou]kvalita[/u], na hranici použitelnosti../quote]

Budiž. A jaké je tedy řešení?
Mistr81
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rsaf 26. 2. 2007 00:53

Pokud chcete sledovat vysílání digitální televize, takj si, prosím, předem ověřte že máte signál a tento signál je dostatečně silný.

Pokud se snažíte připojit s nějakou pokojovou stolní anténou, nedivte se že vám to nehraje. Pokud bydlíte v paneláku... tak vám to pravděpodobně nebude hrát ani na společné televizní anténě, protože zde je kanálovými zesilovači zesílen a do rozvodů distribuován pouze signál několika kanálů programů (to jen pro ty věci neznalé, kteří se vysmívali prodavači ohledně té analogové a digitální antény - pokud za mnou někdo přijde do obchodu, že mu hraje jenom jeden multipex, tak ho buď vyhodím, nebo zboží přijmu do reklamace a následně mu naúčtuju neoprávněnou reklamaci - a vysvětlovat někomu, kdo netuší o co jde, jak to funguje... dá sakra hodně práce).

Pokud "to" kamarádovi na jeho kartu hraje, neznamená to, že vaše karta je šmejd, pomze může mít nižší citlivost (je "norma" na to, jak silný signál mají mít ednotlivé programy v TV zásuvce, pokud při těchto parametrech karta hraje, je vše v pořádku).
rsaf
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mistr81 28. 2. 2007 00:50

rsaf píše:Pokud chcete sledovat vysílání digitální televize, takj si, prosím, předem ověřte že máte signál a tento signál je dostatečně silný.a/quote]
Budiž, jak? Resp. jak jinak, než výjezdem anténářské firmy k nám?

quote="rsaf"]Pokud se snažíte připojit s nějakou pokojovou stolní anténou, nedivte se že vám to nehraje.n/quote]
Abysme se bavili zcela konkrétně, jedná se o tuto anténu http://www.anacomp.cz/default.asp?cls=s ... tiid=19300

0quote="rsaf"]Pokud bydlíte v paneláku... tak vám to pravděpodobně nebude hrát ani na společné televizní anténě, protože zde je kanálovými zesilovači zesílen a do rozvodů distribuován pouze signál několika kanálů programůi/quote]
Jen o příspěvek výše jsem psal, že nebydlím v paneláku, nýbrž v činžovním domě a anténa že je jen naše.

equote="rsaf"]Pokud "to" kamarádovi na jeho kartu hraje, neznamená to, že vaše karta je šmejd, pomze může mít nižší citlivost (je "norma" na to, jak silný signál mají mít ednotlivé programy v TV zásuvce, pokud při těchto parametrech karta hraje, je vše v pořádku). /quote]

A co byste mi tedy poradil. Jaké řešení?
Mistr81
Kolemjdoucí

Zpět na Anténní technika