Rozvod sluchátek v autě

Autorádia, reproduktory, zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod jirulinka744 17. 2. 2013 19:17

Dobrý den,
potřeboval bych poradit s jednou věcí. Chtěl bych v osmimístném autě na zadních šest sedaček nějakým způsobem rozvést konektory na sluchátka. Osobně bych si to představoval tak, že by nad sedačkami visely konektory (3,5mm jack), do kterých by se připojovala sluchátka a ve předu by byl jack na připojení k notebooku. Potřeboval bych poradit, jak to udělat, a hlavně co k tomu budu potřebovat zesilovače, kabely,... Hlavně nechci, abych to měl jako bratranec, kterému visí po celém autě kabely a věčně jsou s tím jen problémy, navíc celou cestu nepatrně chrčí a když se připojí nabíječka, tak se to nedá poslouchat. Předem děkuji za odpověď.
Co to tam mám za twitter ??? :D
Nokia N97 - HTC Wildfire S - Xperia Go
jirulinka744
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 17. 2. 2013 21:29

Předpokládám, že to je auto jako třeba Seat Alhambra, Ford Galaxy, VW Sharan nebo Touran atp.
Každopádně - pokud budeš používat vícero sluchátek, budeš potřebovat minimálně nějakej zesilovač schopnej utáhnout celkovou zátěž. Výstupní "zdířka" v notebooku to nezvládne určitě. Ty sluchátka budou v nejjednodušším případě paralelně = jejich impedance bude velice malá, takže jako výstupní stupeň budeš muset použít něco, co je schopný pracovat se zátěží menší než 4ohmy - jen informativně, třeba s integrovaným obvodem MBA810DS a podobně. Pokud bys navíc chtěl samostatně regulovat jejich hlasitost, musel bys ke každýmu sedadlu použít samostatně regulovatelnej minizesilovač. To spolu s celou "drátovačkou" bude docela fasa bazmeg rachota, protože to budeš muset buď natahat po podlaze a vyvést zásuvky Jack na opěradla, nebo to celý natahat pod stropem a schovávat někam za tapec stropu...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod jirulinka744 18. 2. 2013 07:26

Jsem v tomto ohledu začátečník, poradil byste my konkrétní kusy?
jirulinka744
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod šeďour 18. 2. 2013 08:37

Koupil bych hotovej modul zesilovače na dvanáct voltů s výkonem tak 2 -3 waty.Případně bych použil nějakej hotovej zesilovač malýho výkonu (třeba starší autorádio se vstupem Jack na čelnim panelu).Všechny sluchátka by měly bejt stejný a měly by mít regulaci hlasitosti na kabelu.
No a pak bych z výstupu zesilovače rozved kabely, s konektorama pro připojení sluchátek.
Vedení kabelů si budeš muset nějak vyřešit sám.

Pokud by sluchátka neměla samostatnou regulaci, případně každej v autě použije svoje vlastní, tak to každýmu taky bude hrát jinak nahlas.A to bude fakt problém...

Hotovej modul zesilovače (sestavená stavebnice bez krabičky) prodává třeba GME, nebo Conrad.
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 18. 2. 2013 13:55

Já bych spíš doporučoval (něž nějaký celý autorádio) opravdu ke každýmu sedadlu modul s integrovaným obvodem TDA2822M - to je dvojitej integrovanej zešilovač malýho výkonu, kterej tak akorát s rezervou utáhne sluchátka. Zvládá i zapojení na nesymetrický napájecí napětí = přesně to co je v autě. Pouzdro je DIP s 8 vývodama, zabírá plochu 7,5 x 7,5mm, když se použije SMD provedení, tak jen 5x5mm - ale už je trochu piplačka navrhnout a udělat destičku na tenhle druh montáže (Pozor, nepoplést s obvodem TDA2822 bez sufixu "M", kterej je sice taky dvojitej nf zesilovač, ale má pouzdro s 2 x 16 vývodama). Jeden stereofonní potenciometr na regulaci hlasitosti "bouchnout" na vstup toho integráče a basta fidli - celej zešilovač se vejde na destičku menší než 5 x 5cm, zdroj se nemusí nijak extra řešit, v autě je 12V k dispozici, jen bych se přimluvil za ochranu proti různýmu bordelu, kterýho je autosíť plná - většinou na to stačí dioda do napájecího přívodu zapojená v propustným směru a za ní filtrační kondenzátor 220uF na 25V.

Když se to ubastlí do škatulky s nalepeným suchým zipem, bude to sržet zezadu nebo z boku na hlavový opěrce "samosvorně", připojení bude stačit 5-vodičový - signál L a R, k nim společná zem = stínění plus dva napájecí vodiče = "výkonová" kostra a přívod +12V, kterej bych já osobně řešil radši pro všecky zešilováčky ze společnýho napáječe, ve kterým by mohl být klidně i nějakej stabilizátor a podobně.

Stavebnice s tímhle obvodem se dá koupit leckde i na netu - třeba u Flajzara tenhle http://www.flajzar.cz/zesilovace/zesilo ... chatka.htm za 183Kč i s deskou a potenciometrem, nebo tenhle menší za 100Kč http://www.flajzar.cz/zesilovace/miniat ... ilovac.htm - ale ten je bez potenciometru a muselo by se pro něj snižovat napájecí napětí na max. 6V. Já osobně bych volil ten první, každej "účastník konference" by si mohl regulovat hlasitost podle svojí potřeby a nebylo by nutný kupovat pro každý sedadlo ještě sluchátka - v letadle taky má pasažér zdířku a regulátor hlasitosti, ale sluchátka už by měl mít svoje (i když některý aerolinky se předhánějí a půjčujou "erární")...

K ceně za 1 modul řeknu jen že každej špás něco koštuje - a dát 220,- (je potřeba počítat i s nějakou krabičkou, knoflíkem na potenciometr a zásuvkou Jack pro výstup, TYHLE KOMPONENTY VE STAVEBNICI NEJSOU!!! - za ministereozesilovač ještě není zase taková paleta. V případě nouze by se taková minidestička dala v potřebným počtu exemplářů vyrobit i doma a osadit součástkama nakoupenýma volně v obchodech, cena by pak vyšla možná o maličko níž - nelze ale zaručit, že by to hrálo stejně jako ta stavebnice, nikdo neumí garantovat shodný nebo aspoň vyhovující vlastnosti součástek, který si kdokoliv někde volně koupí. Když budu počítat osazení jen zadních dvou "trojsedaček", budu i s potřebnou kabeláží na ceně někde kolem 1500,- bez práce s osazením a nainstalováním do káry. Pro případnou možnost sedačky demontovat z auta bych pak doporučil část umístěnou přímo na sedadla odpojovatelnou pomocí nějakýho nezáměnnýho konektoru od zbytku kabelů upevněných k autu - aby se nemusela trhat kabeláž a aby modulek mohl být opravdu součástí sedačky bez ohledu na zbytek auta, kde by zůstal i zbytek rozvodu...

Pokud by se kupoval hotovej osazenej modul, tak si myslím že dát víc jak 400,- za jeden stereomodul v GME (alias "U Chobota") je poněkud přepísknutý: http://www.gme.cz/stavebnice-vykonovych ... -p760-498/ , lacinější modul za 320,- je zase bez regulace hlasitosti: http://www.gme.cz/stavebnice-vykonovych ... -p760-501/ . Stavebnice ve formě "sypanice do sáčku" stojí u prvního 276,- a u druhýho 238,- Kč. Všude jinde jsem narazil na ještě dražší produkty - nebo je v téhle formě pro jistotu nevedou...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod All 18. 2. 2013 21:31

Tohle řešení mi přijde zbytečně až nesmyslně komplikované a pracné hraničící téměř s masochismem zdatného bastlíře. Taky by se mi nelíbilo kdyby všude trčely nějaké konektory a v neposlední řadě bych se bál dětí jako potenciálních ničitelů těch zajímavých čudlíků případně náhodného zachycení kabelu či konektoru kterýmkoliv cestujícím. Pokud tedy bývají děti mezi pasažéry. Každý si jistě představí kolik práce dá protažení kabelů pod tapecírungem velkého auta.
Pokud bych dostal ten nápad, že potřebuju na šesti sedadlech poslouchat jeden zdroj, třeba noťas, ze šesti sluchátek šel bych cestou nejmenšího odporu. Pro mně by to asi byl BT vysílač do USB a šestery BT sluchátka. Pokud bych si to chtěl zkomlikovat umístil bych vysílač do středu stropnice nebo třeba někam k vnitřnímu zpětnému zrcátku a natáhl jeden kabel s konektorem pro připojení ntb.
Lze také použít rádiová sluchátka, která bych ale kvůli náchylnosti k rušení vnějšími vlivy příliš nedoporučoval. Také je možné použít systém kleer ale o tom vím příliš málo na to, abych ho doporučil. Na to se tu jistě najdou mnohem povolanější.
DVD Pioneer DV-410V, CD CA Azur 340 C, Amp CA Azur 640A v2, repro Klipsch RB-81.
PC, DAC+HeadAmp Zero Tianyun 09 Version (OPA 627 + USB), sluchátka Audio Technika ATH-AD900, repro Focal XS Book.
All
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 18. 2. 2013 22:40

Rádiovýmu přenosu jsem se právě chtěl vyhnout - i Modrozub je rádiovým přenosem. Sice elegantně řeší regulaci hlasitosti - BT sluchátka ji mají už "jaxi z principu", ale zase neřeší problém nabíjení zdrojů těch sluchátek, možnost poslechu pro osobu "nevybavenou" BT přístrojkem, rušení BT jiným elmag. signálem o který v autě není nikdy nouze atd.
Na případný výrobě těch minizešilovačů bych byl ochotnej participovat - není to opravdu nic složitýho ani pro NE-bastlíře, ale pak by už zbývalo jen do připravených svorkovnic zapojit patřičnou kabeláž, což by měl podle třeba barevně odlišených vodičů průměrně vzdělanej člověk zvládnout i bez další elektrotechnický kvalifikace. Otázka likvidátorských schopností nezletilců se dá úplně stejně nadhodit i v případě těch BT aplikací - včetně toho, že ukroucenej knoflík nebo konektor u jednoduchýho zešilovátka se dá opravit za 5 minut a s nákladem dvou pětek, zatímco nějakej zvandalizovanej Modrozub jsou mnohem delší peníze...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků