Sluchátkové zesilovače - vše o nich

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Koby 16. 11. 2008 14:23

Zdravím,

jakožto začátečník se ptám, k čemu vlastně slouží sluchátkové zesilovače? co jsem tu tak pochopil, tak zlepšují zvuk..? :D

Mám v plánu koupit něco z tria Sennheiser HD 595,600,650. A zatím jsem pochopil, že se sluchátkovým zesilovačem se teprv ukáže co v nich opravdu je....

jaké jsou možnosti propojení...?

Jde to propojit notebook - zesilovač přes USB?

Zvuk se tedy zlepší i pokud to propojim z hi fi věží?

za kolik jde tak pořídit slušnej? diskutoval se tu trochu tento http://www.ibasso.com/en/products/show.asp?ID=35 a vyšel poměrně dobře.


Díky za odpovědi, co mě trošku vtáhnou, skutečně tomu nerozumím
Mazda MX5 NC1 2.0i expression - Bilstein podvozek, samosvor LSD, 6kvalt, xenony, Bose sound, Keyless systém, kůže + výhřev atd.. = opravdová RADOST Z JÍZDY
Koby
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jersey II. 16. 11. 2008 14:47

Nepřikládal bych sluchátkovému zesilovači přehnaně velkou důležitost. Nejprve si vyzkoušej sluchátka, popř. zakup a pak sám v nějakém poslechovém studiu např. usuď, zdali Ti sluchátkový zesilovač naplní očekávání.
zde odstřihnout
Jersey II.
HiFi kuře
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Koby 16. 11. 2008 15:09

jersey: Ok.. budu to řešit v blízké buducnosti...

Můžeš prosím poradit nějakou sestavu pro kvalitní sluchátkový poslech?

Hudbu budu poslouchat bud přes notebook s interní zvukovkou ( už to neni ideální, vím, ale časem se to třeba vyřeší... ) hlavně ve formátu flac.

a nebo z hi fi věže ( všemožný výstupy ), která byla svého času špička, nějaká sony mhc bx.... Ale mám vyzkoušené, že na sluchátkový výstup, u toho noteboku to samý, hrajou všechna lepší sluchátka dost potichu...

Co řešení přes externí zvukovku?
Mazda MX5 NC1 2.0i expression - Bilstein podvozek, samosvor LSD, 6kvalt, xenony, Bose sound, Keyless systém, kůže + výhřev atd.. = opravdová RADOST Z JÍZDY
Koby
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jersey II. 16. 11. 2008 15:21

Vhodný výběr externí zvukovky určitě Ti alespoň prozatím (možná dokonce napořád) vyřeší "problém" s úvahou o zesilovači. Dobrá externí zvukovka (+ PC samozřejmě) totiž do určité míry nahradí nebo lépe řečeno zastoupí zdroj zvuku v podobě stolního CD přehrávače a separátního sluchátkového zesilovače.

Obecně bude problém s interní zvukovkou a i sluchátkovým výstupem "věže", kde je konstruován jen aby se neřeklo. Např. HD 600 mají vysokou impedanci, a proto jsou pro méně výkonné výstupy velkou zátěží. Stejně tak budou zátěží i pro integrovanou zvukovku.

Já bych tedy při výběru sluchátek rovnou uvažoval i o externí zvukové kartě. Sestav pro kvalitní sluchátkový poslech bych Ti tu vyjmenoval nespočet, takže to by k ničemu nevedlo. Důležité je, aby sis nejprve někde sluchátka sám vyposlechl, nejlépe pak několik modelů od různých výrobců a sám si přišel na to, co Ti bude nejvíce sedět. Některé jsou hutnější, jiné spíše s důrazem na vyšší pásma atp.
zde odstřihnout
Jersey II.
HiFi kuře
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Koby 16. 11. 2008 15:38

jersey: no, píšeš, že mi dobrá zvukovka nahradí stolní přehrávač... A nejde nějak využít tu hi fi věž.? Má optický výstup, a cinch výstup. nejde to nějak zkloubit s tím sluchátkovým zesilovačem?

Co se týče té externí zvukovky, kolik stojí nějaká normální, rozuměj slušná.. Já opravdu nevím čeho se chytat...
Mazda MX5 NC1 2.0i expression - Bilstein podvozek, samosvor LSD, 6kvalt, xenony, Bose sound, Keyless systém, kůže + výhřev atd.. = opravdová RADOST Z JÍZDY
Koby
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jersey II. 16. 11. 2008 15:51

Nenahradí, ale zastoupí, abys to špatně nepochopil. Co do kvality bude vždy lepší dobrý CD přehrávač a sluchátkový zesilovač než externí zvukovka. Využít "Hi-Fi" věž půjde v případě, že bude mít výstup. Pokud tedy má optiku a cinch stereo, tak ze cinchů samozřejmě sluch. zesík připojíš.

Projdi tu další témata, je toho zde o nich poměrně dost a to i ve spojení se sluchátky.
zde odstřihnout
Jersey II.
HiFi kuře
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Koby 16. 11. 2008 16:03

jersey: to je složitý téma, myslel jsem si to...

zeptám se ještě, dobrý CD přehrávač + zesilovač vs. moje hi fi věž mhcbx 6AV sony se cinch výstupy + zesilovač.... Jde nějak říct, jak rozdílně to bude hrát na stejném zesilovači? se srovnávním třeba s tímto http://www.avobchod.cz/audio-video/hifi ... 97-mkii-b/

Já chápu, že je to těžký takhle říct... Ale prostě aspon abych dostal potuchu, jestli se vyplatí cd přehrávač za 8000,- oproti tomu za 2000,- jestli mi rozumíš...
Mazda MX5 NC1 2.0i expression - Bilstein podvozek, samosvor LSD, 6kvalt, xenony, Bose sound, Keyless systém, kůže + výhřev atd.. = opravdová RADOST Z JÍZDY
Koby
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jersey II. 16. 11. 2008 16:17

Nebudu tu házet procentama, jelikož to ani není možné, ale myslím, že sluchátkový poslech lze rozčlenit přibližně takto:

Drtivá většina charakteru reprodukce leží na sluchátkách. Zbytek a opravdu o slušný kus menší podíl mají sluchátkový zesilovač spolu se zdrojem zvuku. Abych to ale zase nebylo tak jednoduché, pokud bude zdroj zvuk popř. zesilovač špatný, sluchátka už to samozřejmě nezachrání.

Je tedy důležité, aby byla sestava co nejvíce vyvážená ve všech ohledech. Základem kvalitního poslechu (a na to se často zapomíná) je kvalita úplného začátku, tedy nahrávek. Asi těžko z MP3 v 128 kbps dostaneš dobrý zvuk. Ideální jsou tedy loseless formáty, což ty splňuješ.

Poté přichází na řadu zdroj zvuku. V této kategorii nejsou rozdíly tak enormní jako když si vezmeš sluchátka za 1tis. Kč a za 10tis. Kč. Jinými slovy rozdíl mezi CD přehrávačem za 5tis. korun nebude nikterak obrovský oproti CD přehrávači za 200 tis. Pro začátek Ti tedy dle mého v pohodě poslouží ona "Hi-Fi" věž jako zdroj zvuku. Časem, až si na zvuk navykneš a budeš trochu schopen poznat rozdíly, možná dorazíš do fáze, kdy Ti to nebude dostačovat.

Sluchátkový zesilovač je spíše třešnička na dortu, i když pro vysokoimpedační sluchátka ho beru jako nutnost. Charakter zvuku už prakticky nezmění, jen máčkne maximum z potenciálu sluchátek. Často ukáže opravdovou dynamiku sluchátek, trochu zlepší prostor, jednotlivé frekvence atp. Posun je rozdílný s ohledem na zbytek řetězce a uši posluchače. Pokud chceš konrétní tip, levný, ale dobrý je http://avmania.zive.cz/Autori/Pro-Ject- ... fault.aspx
zde odstřihnout
Jersey II.
HiFi kuře
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Koby 16. 11. 2008 16:17

no, jak to tak vidím, tak nejlepší zatím bude vybrat sluchátka, k nim zesilovač a propojit to s věží co mám a pokud mi to nebude stačit, pořídit nějakej lepší samostatnej přehrávač.
flac soubory by neměl být problém vypálit na cd, takže hurá do výběru
Mazda MX5 NC1 2.0i expression - Bilstein podvozek, samosvor LSD, 6kvalt, xenony, Bose sound, Keyless systém, kůže + výhřev atd.. = opravdová RADOST Z JÍZDY
Koby
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Koby 16. 11. 2008 16:34

jersey: díky za odpověd! super.

Ale ještě pořád mě vrtají v hlavě dvě věci. ten zesilovač skutečně zvuk do sluchátek zesílí, víc nahlas? :-(

A pak, jestli jde nějak paušálně říct, zda ten zesilovač je dobrý pro všechny sluchátka nebo například pro akg se hodí spíše jinej zesilovač než třeba pro hd 650... To mě asi zajímá spíš, jestli ty zesilovače mění nějak podání těch sluchátek, například když budu mít třeba hd 595 a dám k tomu zesilovač ten, co jsi uvedl pro příklad, tak to bude hrát skvěle, zatímco s jinými sluchátky to tak skvělý nebude... jestli mi rozumíš.
Mazda MX5 NC1 2.0i expression - Bilstein podvozek, samosvor LSD, 6kvalt, xenony, Bose sound, Keyless systém, kůže + výhřev atd.. = opravdová RADOST Z JÍZDY
Koby
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 16. 11. 2008 16:34

Jersey II. píše:Vhodný výběr externí zvukovky určitě Ti alespoň prozatím (možná dokonce napořád) vyřeší "problém" s úvahou o zesilovači. Dobrá externí zvukovka (+ PC samozřejmě) totiž do určité míry nahradí nebo lépe řečeno zastoupí zdroj zvuku v podobě stolního CD přehrávače a separátního sluchátkového zesilovače.

Nelze než souhlasit.

Jersey II. dále píše:Obecně bude problém s interní zvukovkou a i sluchátkovým výstupem "věže", kde je konstruován jen aby se neřeklo. Např. HD 600 mají vysokou impedanci, a proto jsou pro méně výkonné výstupy velkou zátěží. Stejně tak budou zátěží i pro integrovanou zvukovku.

Tak tady je to špatně - je to přesně obráceně = vyšší impedance je MENŠÍ zátěž, protože do ní výstupní zesilovač "nacpe" méně proudu = výkonu, než do menší impedance, která je (pro někoho paradoxně) VÍCE ZATĚŽUJÍCÍ. Ale zároveň to znamená, že pro sluchátka s vyšší impedancí se musí nastavovat vyšší hlasitost, aby signál "měl páru se procpat". Jeden z paradoxů elektroniky...

Jersey II. dále píše:...Důležité je, aby sis nejprve někde sluchátka sám vyposlechl, nejlépe pak několik modelů od různých výrobců a sám si přišel na to, co Ti bude nejvíce sedět. Některé jsou hutnější, jiné spíše s důrazem na vyšší pásma atp.

No comment - přesné jako vždy.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ovo 16. 11. 2008 17:13

Nedávno se tu objevil thread čistě o vlivu výstupního odporu zdroje zvuku na frekvenční charakteristiku zvuku sluchátek. Protože většina zesilovačů řeší výstup na sluchátka připojením většího odporu na výkonový výstup, udělejte si sami obrázek, jak vypadá výsledek oproti sluchátkovému zesilovači, kde je výstupní impedance zanedbatelná.
Jakou impedanci má třeba zvukovka, to je ve hvězdách, je možné, že přijatelnou.
Ovocné víno každý den, tvůj život se změní v sen.
Ovo
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 16. 11. 2008 21:00

Většina zvukovek používá jako výstupáky operační zesilovače - a u těch je až na čestné výjimky (NE5534 například) minimální zatěžovací impedance udávána na 2000 ohmů - ten 5534 má 600 - protože mají jen omezený proud koncovým stupněm. Důvodem je omezená plocha čipu a z ní plynoucí problémy s chlazením takového obvodu. Takže se to dohání sériovým odporem v cestě ke sluchátkům, aby se zesilovač nedostal do limitace se všemi z toho plynoucími důsledky. Sluchátkový zesilovač je obecně nf zesilovač s co nejmenším vlastním šumem a zkreslením a také s takovou výstupní impedancí, aby dovolila bez kompromisních řešení připojení zatěžovací impedance i v řádu 10-20 ohmů - takže ani ne tak napěťový, jako spíše proudový posilovač výstupu zvukovek a přehrávačů (napěťová úroveň je na výstupech dostatečná, mnohdy i více než dostatečná - co chybí, je schopnost dodat do zátěže výkon). Tomu také odpovídají nároky na odběr proudu ze zdroje, chlazení komponent atd - a to už není problematika diktatury digitálu s jeho jednoznačně určenými mezemi logických úrovní, pod kterou zvukové karty převážně spadají, to už je výlučné hájemství oné Země lineárnosti, bájné říše hazardních stavů kdekoliv mezi nulou a (téměř) plným napájecím napětím...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Betaron 20. 11. 2008 16:52

Koby, kvalitní sluchátkový zesilovač má význam - tranzistorový nebo elektronkový, to ponecháme stranou.
Pro jeho využití musí být dodrženo pravidlo o systému zvukového řetězce.
Ideální stav: CD player, nebo DVD přehrávač, na výstupní Cinch audio konektory zapojit kvalitní sluchátkový zesilovač, na výstup kvalitní sluchátka. Nic víc.
Bohužel dnešní mládežníci včetně dvou u mě doma, poslouchají různé MP3 přenosné přehrávače a jiný paskvil, které vlastně jakýsi zesilovač obsahují, o kvalitě nemluvě. To se týká i zvukových karet. Za takový přístroj zapojit sluchátkový zesilovač s kvalitními parametry je jeho degradací a pozbývá toto řešení významu.
V baráku mám u postele starý DVD přehrávač, k němu některý z pentodových sluchátkových zesilovačů, nebo taky výborný Bastlecsův (kolega z elektrobastlírny) tranzistorový sluchátkáč, jenž je schopen hravě nakrmit i sluchátka o impedanci 600 Ohm. A nakonec slušnější sluchátka – v mém případě HD-590, HD-595 aj.
http://img34.picoodle.com/img/img34/3/1 ... 7bb3f8.jpg
http://img37.picoodle.com/img/img37/3/1 ... 69ffad.jpg

V činžáku u mé ženy mám na nočním stolku Technics CD player SL-PS770A, triodový sluchátkový zesilovač se sluchátky uzavřeného typu HD-201, nebo Thompson HED-415.
http://img34.picoodle.com/img/img34/3/1 ... 55da84.jpg
http://img26.picoodle.com/img/img26/3/1 ... 13584c.jpg

….ovšem podle mne to neber Koby úplně vážně, jsem ze staré školy a nerad poslouchám ve sluchátkách obdélníky :pozor
Betaron
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emokid 20. 11. 2008 18:10

Betaron: Krása. :D

Ja já mam zkušenost zatím jen s Corda 3 Move jako zesilovačem k HD595/Porta pro a externím USB DAC.
Předtím jsem jel výhradně přes Prodigy 7.1 Hifi s LME49720. Zvuková kvalita Prodigy i Move bych řekl že je velmi slušná, tak mě napadlo poslechnout si čip na desce v PC (Asus P5Q Pro).

HD595 připojené přímo do desky - hrůza a děs, ani né po minutě sem to musel vypnout. :-( Bassy hučící, středy nevýrazné, výšky jak když z dálky. Kdybych předtím neslyšel výrazně lepší zdroj tak bych to asi zas tak negativně nehodnotil, ale to to tu nejde. Při zapojení přes Move použitém čistě jako zesilovač byl ten zvuk najednou podstatně lepší, bassy dostaly větsí pevnost a najednou tam byly i výšky, sice ne uplně křištálové ale aspoň něco.

Podle mě tedy dokáže SZ něco zachránit pokud je zdroj slabší, ale špičková kvalita se určitě dostaví až když je celý řetězec sladěný.

Obrázek Obrázek

Ten ipod je k Move přilepený oboustranou páskou, jinak bych ho tam za každou cenu necpal. :D
ipod
Emokid
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků