Upsampling - ano nebo ne?

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Majko6664 7. 2. 2010 17:53

Mňa len zaujíma, že tu bolo spomenuté, že frekvencia 192kHz aj tak len v skutočnosti prehráva 96kHz. Je to pravda? A keď mám svoj Xonar, keď si nastavím v ovládačoch 192kHz alebo 96kHz PCM, tak mi to automaticky bude upsamplovať? Ďakujem.
Asus Xonar DX/N81 -> UE Triple.Fi 10 Pro
Majko6664
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 7. 2. 2010 18:25

Si vyděl ten kmitočet dvěma - nezapomeň, že posloucháš STEREO a musíš tedy do DAC převodníku cpát sice odděleně, ale v relaci setrvačnosti lidského sluchu současně oba kanály - 2 x 96 = 192...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Kocmeister 7. 2. 2010 18:32

Majko6664: Dneska už kromě pár vyloženě levnejch věcí v nižší třídě (+ pár vyjímek ve vyšší) upsampluje úplně všechno. Takže předpokládám, že Xonar taky.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lumio 7. 2. 2010 19:00

Dokonca Xonary vraj upsampluju aj pri ASIO, nejaka chyba v ovladacoch.
Essence ST + Beyerdynamic DT 990 PRO
uliamp + ulibudky
Teclast T51 + she9800
lumio
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kocmeister 7. 2. 2010 19:22

Nemíchal bych ASIO a upsampling dohromady. Asio obejde Kmixer pomocí něhož Windows upsamplujou na 48khz - a to softwarově a velmi nekvalitně. Teda takovej 48khz výstup je pak horší než nativních 44.1khz z CD/mp3. S Asiem to jde nativně 44.1khz ven. Upsampling na D/A převodníku je něco úplně jinýho. Je to hardwarová záležitost buď převodníku nebo separátního upsamplovacího čipu vedle převodníku. Většinou je právě až na 192khz, u starších věcí 96khz, někde (třeba Cambridge Audio 840C) dokonce 384khz. Je to sice "vymýšlení" si zvukových informací, ale zvuk to nezhoršuje. Naopak filozofie je taková, že tento složitej hardwarovej processing má zvuku pomoct.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý