Zero DAC

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Duwenbleidd 22. 1. 2011 17:54

marts: Viděl jsem hodně názorů jak "zní" jitter. Většinou se shodovaly v tom že hlavní vliv je na výšky (zrnitost) a špatný stereo prostor. S tím se shodoval i můj pokus kdy jsem srovnal levné DVD a eminu - výsledek mě vyloženě šokoval, DVD vytvořilo z repráků perfektní bodové zdroj zvuku. Prostor absolutně žádný...
Ten šum ukazuje spíš na špatně navržený převodník.
www.SPaudio.cz
www.CustomWorks.cz
Duwenbleidd
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Hergarok 22. 1. 2011 17:58

Duwenbleidd píše:PC mechanika je zjevně lepší než mnohé z nich...
To je velice smutná záležitost :hm

marts: "Lampizátor" má 50MHz osciloskop, to se ti zdá málo pro měření 2.5MHz signálu?? (Nehledě na fakt, že můj osciloskop je "jen" 10MHz a průběhy na CD.gif vypadají lépe, kromě těch překmitů, které jsou způsobeny tím, že běžně je S/PDIF výstup přes trafo, v PC mechanice však ne.)

Duwenbleidd: jitter se při D/A převodu projevuje jako šum, jenže je toho šumu strašně málo na to aby byl dobře slyšitelný.
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod juradeus 22. 1. 2011 18:29

kosarik píše: Chlapi, já si ale myslím, že jste bez urážky fakt hluší - doteď jsem si to občas myslel jen o sobě... :D To není absolutně reálné, abyste neslyšeli žádné rozdíly

Ja nemam problem s tym uznat, ze som hluchy, ze som nepocul rozdiely :) dokonca som ten dojem aj nadobudol, ze nepocujem rozdiel. Len mi prislo potom divne, ze ani ostatni dvaja ludia ten rozdiel nepostrehli. Potom este aj v tom hifi shope ani predavac rozdiel nepocul. Keby to testujem sam, mozno pod tlakom placeba by som priznal ze tam rozdiel pocujem.
Ked sa pouzil analog vystup cd playera, tak tam bol velky rozdiel oproti dacom. Ale proste dacmagic a zero hrali identicky. aj ked sme opampy menili.
Btw, ked som ale predtym kedysi este na zere vymenil v sluchatkaci jrc za LT/LM, tak ruku do ohna, ze tam rozdiel som pocul.(mozno si to este pre istotu vyskusam :) )
Po troch mesiacoch by mi konecne malo prist NFB11 od AG a tak spravime este dalsiu testovaciu party, ci sa nahodou sluch nevrati :)
juradeus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod marts 22. 1. 2011 18:42

Duwenbleidd píše:Ten šum ukazuje spíš na špatně navržený převodník.

hmmm, člověk by si myslel že šumět to bude když se půjde z analogového vstupu a ne z digitálního, zvlášť když se v obou případech vystupuje ven přes stejný převodník.
Pro ilustraci přikládám blokové zapojení těch monitorů:
Obrázek

Uploaded with ImageShack.us
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert

Odeslat příspěvekod Duwenbleidd 22. 1. 2011 18:50

Myslím že mi budeš věřit když řeknu že takové zapojení jsem nečekal :-). Co je to za typ?
www.SPaudio.cz
www.CustomWorks.cz
Duwenbleidd
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod marts 22. 1. 2011 18:56

marts
Expert

Odeslat příspěvekod Hergarok 13. 2. 2011 17:00

Zdravím, po delší době "ničeho" jsem si zase udělal čas a pro-změnu jsem zkusil něco neotřelého. Už od začátku mě zaujala stránka LAMPIZATOR, do lamp se mi ale nechce, protože to je trochu větší zásah než se mi chce dělat a navíc nejsem s lampami kamarád.
Rozhodl jsem se proto pro "Bypass job" - znamená to vlastně jen vyhození operáku za AD1852 a přímý odběr signálu z AD1852. Jak je na zmiňovaných stránkách psáno, tak výstup je udělán mizerně, o tom jsem se sám přesvědčil - zapojení okolo AD1852 je naprosto přesně podle datasheetu, číňani u toho ani nemuseli přemýšlet :)
Výstup z AD jsem zatím připojil jen na vstup bufferu (náhrady sluchátkového zesilovače, viz. dřívější příspěvky). Výsledky jsou následující:
Objektivní výsledky: frekvenční odezva je naprosto plochá (staré ZERO mělo na 20kHz pokles 1.5dB, fázový posun jsem neměřil, ale u starého to bude asi docela mizérie), méně šumu na vyšších kmitočtech, více šumu na nižších kmitočtech (síťový, viz poznámka dále), nepatrně vyšší dynamický rozsah, výrazně menší THD i IMD.
Subjektivní výsledky: lepší podání prostoru, více detailů, basy jsou pro mě (jakožto nepříznivce basů) trochu divné, jakoby výraznější možná "pevnější" - to ale asi většina lidí ocení.
Teď ta slibovaná poznámka - moje (ale podle fotek na netu asi i ostatní) ZERO nevyhovuje základní bezpečnostní normě - kovová skříňka není uzemněna, sice pěkná věc z hlediska zemních smyček, ale ... Já jsem si tam to zemnění přidal spolu se síťovým filtrem, což možná způsobilo vyšší šum na nízkých frekvencích (brum).
Další věc je ta, že sinus (nebo cokoliv jiného) vypadá na osciloskopu nějak takhle (obrázek je jen pro ilustraci) - prostě je to rozsekáno vzorkovací frekvencí, dalo by se to odstranit RC filtrem, ale to je spíš krok zpět, navíc proč to dělat, když to podle mě i podle autora Bypassu zní líp.
Co na to říkáte, zkoušel to taky někdo?
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod marts 13. 2. 2011 19:57

řekl bych že netřeba filtrovat, ty schody odpovídají změně v nejnižším bitu, čili vliv vzorkovací frekvence se může projevit na úrovni kolem -110dB (podle datasheetu), což už zanikne v šumu ne?
marts
Expert

Odeslat příspěvekod Hergarok 14. 2. 2011 01:24

marts: máš asi pravdu, provedl jsem si simulaci takového natvrdo rozsekaného sinu 20kHz s vzorkovací frekvencí 48kHz, na první pohled to sice vypadá naprosto šíleně, ale po provedení rychlé Fourierovy transformace je to jiná záležitost, protože první harmonická, která stojí za zmínku je daleko za 100kHz.
Jentak pro zajímavost, průběh který jsem kdysi změřil (20kHz) má THD cca 9%, ale první teoretická harmonická nad -150dB je až 168kHz :hm
Jen by mě tedy zajímalo, proč se všude filtry na výstup dávají, když "nejsou potřeba", nějaký účel přece musí mít.
Hergarok
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Hergarok 19. 2. 2011 12:15

Jelikož byl na výstupu brum, tak jsem variantu BYPASS podle stránek LAMPIZATOR zavrhl a předělal jsem výstupní buffer u AD1852, které není zapojen podle datasheetu, ale mnohem hůř, viz. schéma (jsou použity moc velké kondenzátory). Úprava spočívá ve vyhození čtyř kondíků a nahrazení dvou z nich za jiné (z důvodu zajištění stability).
V příloze je schéma výstupního bufferu AD1852 s naznačením jednoduché a velice efektivní úpravy, dál je tam tabulka s přeměřenými hodnotami, frekvenční odezva a zkreslení jsou mnohem lepší.
Grafy napravo ukazují nasimulované frekvenční odezvy původního výstupu a upraveného výstupu, je vidět, že v původním výstupu je značné fázové zkreslení.

CAP.gif
Úprava...

Teď je dle mého názoru ZERO dovedené k dokonalosti a už dokonce slyším rozdíly mezi různými operáky :) Jinak tato úprava zní prakticky stejně jako BYPASS (tzn. lepší podání prostoru, více detailů, ...)
Hergarok
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jethro73 7. 3. 2011 15:31

Hergarok píše:juradeus: co se týče OPA627, tak je to v pořádku, na fotce na eBay.com je jeden OPA627 zhora a druhý je na opačné straně destičky, to co máš ty (i já) je pouze jiné v tom, že je vše připájené na jedné straně.
Nolwendil: je to Čína, ale je to poctivá práce. Srovnání různých operáků s Audio-GD operáky je obsáhle popsáno na Head-fi.org
marts: jediné o čem se datasheet zmiňuje je vstupní offset, ten ale není v tomto rozsahu podstatný, podle mě to čekání nemá smysl - tranzistory nejsou elektronky!

zdravim kolegove - ted mi pristalo Zero na stole a bohuzel nemohu souhlasit - OPA627 se dela pouze v DIP a SOIC, historicky jeste TO99 - v tom co mi prislo je Mini Small Outline 3,2 x 3,2 mm (dva male svaby na jedne strane) takze at to je cokoliv tak to bohuzel neni OPA627!!!

vzhledove a mechanicky je to OK - bohuzel provedeni plosneho spoje a letovani je neskutecnej humus - pulka spoju lze klasifikovat jako studenaky (driv nebo pozdeji) - prevodnik a dekoder bych nejradeji preletoval nebyt toho ze mam strach ze se mi ten plosnak utrha - ten kdo to letoval byl nejspis slepej

budu se to snazit resit s prodejcem a pokud se k tomu nepostavi nejak celem tak si hodnoceni za ramecek na ebay neda

to co je na fotkach v aukci na ebay rozhodne s realem nema nic spolecneho
jethro73
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jethro73 8. 3. 2011 09:46

kdo by mel zajem se kouknout jak vypada ta poctiva "cinska prace" tak je tu foto ze strany plosnaku jeste nez jsem na nej sahnul:

http://www.cncnet.info/galery/2011-03-0 ... image0.jpg

vlevo dole (tam co to je poflusany) je stabilizator LM317, ktery normalne vaklal - studenaky
cele jsem to musel proletovat Pb pajkou a oba SMD svaby namazat pastou a preletovat a odsat z vyvodu chuchvalce cinu

tady jsou ty slavne OPA627:
http://www.cncnet.info/galery/2011-03-0 ... age0-1.jpg

sluchatkovy zesilovac je osazen TL082 a hraje strasne - okamzite jsem jej vyradil a hraju z linky do sveho zesiku s original OPA627+BUF634

nicmenen jsem zkousel srovnat na miste tech "OPA627" bezne dalsi typy a musim priznat, ze to co tam je hraje hodne dobre - skoro bych byl schopen uverit ze to jsou OPA627, kdyby nemely jine pouzdro
jethro73
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod armaman 8. 3. 2011 12:12

Tak to je ozaj "hnoj"
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod kosarik 8. 3. 2011 12:54

Tak to Tě asi odrbali, takovou hrůzu jsem ještě neviděl a to mám taky Zero! Vypadá to, že už se v tom někdo hrabal... A ty OPA627 vypadají, že jsou skutečná opáčka, jen na jinak udělaném plošňáku.
kosarik
Junior

Odeslat příspěvekod jethro73 8. 3. 2011 13:09

ne spis to vypada ze si chlapci z ciny udelali jmeno a ted optimalizuji - nevim kdo by se v tom hrabal - zaletovane je to cele hnusne, kazdej chladic jinej - kupovano u prodejce wsc0304 kde jste kupovali i vetsina z vas

ty OPA rozhodne nemuzou byt originaly - nevim totiz jak by se dokazaly prestehovat do pouzder MSOP (3.2 x 3.2mm) kdyz vyrobce TI je dela v SMD jen v pouzdru SOIC - tedy skoro dvakrat vetsim

proto se ted oba ty OPA vejdou na jednu stranu te redukce a to dokonce mezi ctyri vyvody DIL8 - bezny SOIC se tam totiz vesel jen jeden - proto byl kazdy osazen na jedne strane redukce

-- 8. 3. 2011 13:13 --

jinak to resim pres ebay (ty OPA) s prodejcem - nechal si to naposilat DS k OPA, fotky atd a ted studuje jak z toho zrejme vybruslit - chci po nem aby mi poslal original OPA v SOIC - tedy ty co se tam osazovali puvodne
jethro73
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka