Zero DAC

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod armaman 8. 3. 2011 13:19

To uz aby sa clovek bal kupit cokolvek a to som tiez uvazoval o Zero. Uvazujem o uDac a normalne mam strach to kupit u nasich predajcov. Či?
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod jethro73 8. 3. 2011 13:25

ty OPA jeste proverim a promerim, ale zdaji se mi male
jethro73
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Hergarok 9. 3. 2011 13:16

jethro73: to pájení je u tvého ZERA opravdu mizerné, spíše katastrofální, u mě to taky není ideální, ale dá se to označit jako OK (velké množství cínu, okolo recievru a D/A zbytky tavidla).
Co se týče těch OA, tak už z fotky, kterou jsi sem odeslal je vidět, že se nejedná o MSOP8 jak píšeš, ale jsou to opravdu SOIC8, které se oba vejdou z jedné strany mezi dvě řady pinů pouzdra DIP8 (zabere to ale trochhu víc půdorysného prostoru než DIP8, což ale tady nevadí). Takže to opravdu mohou být originál OP627 od Texasu...
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jethro73 9. 3. 2011 13:34

jo ty OPA se opravdu zdaji byt originaly - uz je promeril i offset a nesymetrii - jsou to podle vseho original TI
holt jsem mel spatne oko - vcera jsem si to jeste premeril suplerou a i rozmer sedi

jinak jsem vcera pokracoval v rozebirani Zera ;-) je to opravdu traga

vyletoval jsem elyty v napajeni DA a ty co napajeji OPA - mam RLC mustek od Agilentu tak jsem promeril jednak kapacity a druhak ESR - ty kondy co maji byt udajne low ESR maji ESR bezne 1.5-3ohmy a kapacitu cca 2/3 jmenovite - jsou to nejake silene sunty navlecene do hezkych buzirek
ty normalni bezne kondy co tam jsou maji lepsi ESR nez ty specialy
kondy co jsem tam osazoval maji ESR 0.1ohmu tedy 10x az 30x mensi

jak na to koukam bude skoro nejlepsi vsechno vyletovat a osadit necim normalnim
jethro73
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Hergarok 9. 3. 2011 13:49

Jestli na to do pátku nezapomenu, tak se taky podívám na ESR některých kondíků, 1Ohm je i u obyčejného kondíku výsměch... :roll:
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Hergarok 11. 3. 2011 15:10

Tak jsem je proměřil, ty co filtrují střídavé napětí mají cca 0.05R (2700uF/25V), ty u napájení OPA (ELNA) mají 0.12R (330uF/25V), ty v napájení DA (1000uF/16V) mají ESR hodně malé - kolem 0.015R
Hergarok
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jethro73 11. 3. 2011 15:28

pri jake frekvenci jsi to meril? ja pri 1kHz
jethro73
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Hergarok 11. 3. 2011 15:37

Já při 100kHz, obdélníkovým napětím (tzn.klasika ruční ESR metr).
Hergarok
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod kosarik 17. 3. 2011 23:11

Tak jsem se včera konečně rozhoupal a zrealizoval jsem Hergarokovu a Lampizatorovu úpravu Zera. Šest kondíků šlo ven a přibyly u patice dva fóliové kondenzátory FKP2 100pF/100V od firmy WIMA v červené barvě (viz foto). Po spuštění Zera jsem si hned nebyl jistý jestli se mi to jen nezdá a není to zase ta naše "stará známá" psychoakustika, ale po delším poslechu důvěrně známých nahrávek mi bylo jasné, že šel zvuk opravdu hodně nahoru! Troufnul bych si říct, že snad i o třídu... :-D I když i předtím hrálo Zero velmi slušně, tak se po této úpravě zvuk ještě víc pročistil, šly nahoru výšky a tím pádem i detaily a drobné nuance, které nebyly předtím tak markantní, byly slyšet daleko víc a také basy se staly rychlejšími a údernějšími. Takže se zvedla celkově i dynamika nahrávek a Zero se stalo poslouchatelnější i pro večerní tichý poslech. Celá úprava mě stála 9 Kč za kondíky, když nepočítám peníze za Bohemku, kterou jsem koupil kamarádovi, který to fyzicky provedl, jelikož umí přece jenom trochu líp pájet než já... :D Velký dík náleží i Hergarokovi za jeho ochotné konzultace ohledně výběru kondenzátorů. Zdá se, že se i trochu pozvedla kvalita sluchátkového zesilovače i když já používám externí Matrix M-Stage, který je už přece jen někde jinde. Jinak si ještě dovolím upozornit na zajímavé operáky OPA637, které jsou vymakanější alternativou k OPA627!!!
Přílohy
OPA637.jpg
2x OPA637 na adaptéru
prava DACu ZERO 09.jpg
Vzhled Zera po úpravě
kosarik
Junior

Odeslat příspěvekod daruma 3. 5. 2011 21:45

Včera mi přišel tenhle výtvor, zatím ho testuju a mám z něj celkem radost. Více se rozepíšu, až se trochu rozehraje a až ho naposlouchám, zatím mám dva dotazy na zdejší členy, kterým zero dac prošel rukama.

1. Přepínání preamp/headamp. V manuálu se píše, že když je zapojen sluchátkový zesilovač, svítí zelená dioda, po přepnutí se rozsvítí červená. S funkcí problém nemám, dělá to, co to dělat má, jen to světlo se místo přepnutí ze zelené pouze vypne. Nevím, jestli je to špatně napsané v manuálu, nebo jestli je tam někde chyba v mašině. Já vím, je to drobnost, ale za ty prachy...

2. Pokaždé, když přestane z počítače téct zvuk (jsem připojen toslinkem), tak nejdřív lupne v dacu, a asi po dvou sekundách lupne ve sluchátkách. Je to normální?
daruma
Junior

Odeslat příspěvekod Hergarok 4. 5. 2011 01:45

1. v manuálu je to špatně
2. když optikou přestanou téct data, tak se pouze po chvíli odpojí relé, zvukově se to u mě neprojevuje.
Hergarok
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod kosarik 4. 5. 2011 07:57

Jen pro zajímavost: v Zeru, které mi nedávno přišlo, jsou už místo čínských relátek použita japonská od firmy NEC. Takamisawa to sice není, ale snad to bude přínosem...
kosarik
Junior

Odeslat příspěvekod daruma 4. 5. 2011 10:45

2. Takže ani mechanické lupnutí v mašině, ani lupanec ve sluchátkách? Že by s mým kusem bylo něco špatně?
daruma
Junior

Odeslat příspěvekod Hergarok 4. 5. 2011 11:16

daruma: mechanické ano (cvaknutí relé), ale ve sluchátkách nic, zkus ještě jiný zdroj optického signálu.
Hergarok
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod daruma 4. 5. 2011 11:50

Zajímavé, přes USB necvaká aní dac, ani sluchadla...
Zkusil jsem také k dacu propojit toslinkem cd player (kiss dp-1100), a tam to cvakne taky. Takže to vypadá na problém optical inputu. Co myslíte, mám o ten přístroj mít strach? Nebo o sluchátka?
daruma
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka