Zero DAC

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Hergarok 2. 12. 2011 08:48

Ono je taky otázkou, oč je lepší Fubar Plus oproti tomu "obyčejnému" Fubaru. Stále je to jen mašina se spínaným zdrojem a skoro stejným HW ...
U Plusu je navíc upsampling a jiný DAC, takže bude třeba lepší. Nezbývá nic jiného než to zkusit ;-)
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xhibit 2. 12. 2011 12:53

Tak Zero dorazilo. Pro případné zájemce: Objednáno v neděli, ve středu večer předáno prodejcem v Hong Kongu DHL, a dneska tj. v pátek mě. Tak že doručení cca. 5dní. K tomu online sledování zásilky, kam se hrabe pošta. Jak už jsem psal, posláno jako gift s cenou 50$. Došlo nerozbaleno, nicméně doplatek cca. 300kč, DPH. Kde ale vzali takovou částku nevím, cena zaplacena paypalem při současném kurzu dolaru byla cca. 3300kč (verze bez USB, na výstupu 2xOPA627). Koupeno od pollychen0306.
Nicméně i když je to verze bez USB, došlo mě to i s usb kabelem :) ,optickým kabelem a síťovou šnůrou.
Co se týče pájení a provedení, žádná hrůza to není, i když dokonalé taky ne. Použité elyty je tak směs všeho (vůbec nesedí z obrázky z aukce). Zatím jsem to zapojil jen tak jak to je, hraje to. O víkendu provedu patřičný tunning, pak se uvidí co tenhle DAC dokáže.
xhibit
Junior

Odeslat příspěvekod idaho.cz 2. 12. 2011 14:47

Hergarok: Asi do toho pujdu. Cena je oproti normalu temer polovicni, tak snad neprohloupim :-)

Jeste bych se chtel zeptat na zesilovac u Fubaru a u Zera, jak jsou na tom v porovnani s mym aktualnim zesilovacem http://www.headphones.cz/inshop/sluchatkove-zesilovace/konzumentske/pro-ject-head-box-mkii-silver.htm

Kdyby byly alespon na stejne urovni, tak bych ho mohl prodat a Zero ci Fubar vklidu koupit..
Foobar (ASIO) -> Asus Xonar DX/XD -> Pro-Ject Head Box II -> Grado SR325is (G cushions) a AKG K272 HD
iPhone 4 -> Etymotic research MC3
idaho.cz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hergarok 2. 12. 2011 16:10

Ten tvůj bude cca stejný jako ten, co je v ZERU, po úpravě je pak ZERO co se týče zesilovače o dost dál než Head Box.
Jak je řešený FUBAR netuším, ale asi je tam operák "podepřený" dvěma BJT (nebo taky jen samotný operák, čemuž se mi nechce věřit, protože by to byla za tu cenu prasečina), což je totéž co tvůj Head Box (jeho topologie je přibližně takováhle).
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod idaho.cz 2. 12. 2011 16:45

Schema Fubaru nemam, ale v tomto vlakne od pulky dolu je nekolik fotek vnitrku, me to ale nic nerika...

http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1712&t=1094493&all=1&sid=
Foobar (ASIO) -> Asus Xonar DX/XD -> Pro-Ject Head Box II -> Grado SR325is (G cushions) a AKG K272 HD
iPhone 4 -> Etymotic research MC3
idaho.cz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hergarok 2. 12. 2011 18:21

Toš ta čtveřice SMD tranzistorů je s největší pravděpodobností zapojená na výstup OA (OPA2604), jak je to zapojeno ... těžko říct, ale asi obdobně jako Head Box, takže nic extra (ono se toho taky se dvěma páry NPN+PNP moc vymyslet nedá). TL072 je údajně DC servo.
Jinak z fotek vypadá PLUS a obyčejná verze sluchátkáče shodně, liší se asi jen deska s DAC.
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod idaho.cz 2. 12. 2011 18:50

Hmm, to nezni moc presvedcive, Fubar tedy pada.. Diky za radu, normalne by clovek na takove veci neprisel...

Takze k rozhodnuti zbyva posledni moznost Zero OPA627 nebo Audio-GD NFB-12 (pripadne Sparrow ve verzi A). http://www.audio-gd.com/Pro/Headphone%20systemsEN.htm Co si myslis o nich?
Foobar (ASIO) -> Asus Xonar DX/XD -> Pro-Ject Head Box II -> Grado SR325is (G cushions) a AKG K272 HD
iPhone 4 -> Etymotic research MC3
idaho.cz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hergarok 2. 12. 2011 19:32

To, že jsem napsal "s největší pravděpodobností" ještě nic neznamená. Doporučuji poslechnout (pokud to jde), protože od stolu vypadá všechno jinak. ;-] Nicméně verze PLUS se zdá být odlišná pouze v části DAC (jiný D/A a k tomu upsampling).

Od Audio-GD vypadá všechno velice seriózně, jak to ale hraje netuším. Tuším, že NFB-12 tu má Andrejsvk a NFB-5 doloroso, tak se můžeš poptat, ale se ZEREm ti to nikdo nesrovná :oops:
O NFB-11 se v tomto vlákně zmiňoval juradeus.
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod idaho.cz 4. 12. 2011 09:17

Zesilovac GD-Audio NFB-12 je takovyto: http://www.audio-gd.com/Pro/Headphoneamp/NFB12/NFB1111.GIF s diamond bufferem.

Co se tyce napajeni, tak jeho schema je tady: http://www.audio-gd.com/Pro/Headphoneamp/NFB11/NFB1112.gif a jeho popis je:

The NFB-12 uses 6 groups of high-quality PSU with dedicated DC supply. Digital and analog voltages each have separately isolated internal power regulations.
The analog power supply is more important for sound reproduce, in NFB-12, the +15V and -15V for the ACSS analog output stages are high speed Discrete PSU. They can offer pure and quick power supply for driving the headphone exactly.


Je mozne podle toho odhadnout jaka bude kvalita?
Foobar (ASIO) -> Asus Xonar DX/XD -> Pro-Ject Head Box II -> Grado SR325is (G cushions) a AKG K272 HD
iPhone 4 -> Etymotic research MC3
idaho.cz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hergarok 4. 12. 2011 09:39

Ten diamond buffer je nějaký moc složitý :--. Taky je důležité, co ten "black box" mezi ním a WM8741. Zdroj je zbytečně moc komplikovaný a ve výsledku je to takový LM317 s nižším šumem.
Z toho, co se dá zjistit na jejich stránkách to vypadá dobře a ohlasy tady jsou dobré.

Pokud se nechceš v ZERU šťourat a nevadí vyšší cena, tak vezmi spíš NFB-12, protože v základu bude ZERO podle mého názoru horší než NFB-12 (maximálně stejné, ale to asi ne), navíc u ZERA máš jen 14b/44kHz USB (pokud je to teda pro tebe důležité).
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xhibit 4. 12. 2011 18:56

Tak jsem vymenil filtracni elyty ve zdroji pro analog, já tam měl ***** jménem capxon, provedl úpravu filtru č.1, tj. vyhození 2x1.2nf a změna 560p za 100p.
Chystám se i na úpravu č.2 ale musím koupit 33p, ty doma nemám, aspoň v NPO. Já tam ty kondíky nemám 1n ale dokonce všechny 1n2. Pak před OZ mám 2x10uF/25V místo 2x330uF co je psáno na dps (myslím že filtrace napájení těch OZ), to půjde taky předělat.
S basy jsem teda neměl ani předtím žádný problém, každopádně se po úpravě zlepšily výšky a rozšířil prostor. Ale ať hledám jak hledám nemůžu najít žádny datasheet kde by byl DAC+filtr+buffer AD1852+OPA627, vždy najdu jen toto http://lampizator.eu/LAMPIZATOR/LINKS%2 ... ad1852.pdf
Už tady bylo taky psáno o přímém vyvedení signálu z AD1852, a proto mě zajímá, ty 4x47uF ELNA vedou signály +/- z R a L ještě před OZ? Ve všech datasheetech co jsem našel ty kondíky nejsou. Nejde mě o přímé vyvedení signálu ale eliminovat elyty v cestě. Tak že půjdou nahradit třeba tímto? http://www.gme.cz/foliove-kondenzatory- ... -p121-687/ Abych snížením kapacity neořezal basy.. V nejhorším je aspoň bypassnu něčím kvalitnějším..
xhibit
Junior

Odeslat příspěvekod Hergarok 4. 12. 2011 21:01

Na datasheety se vyprdni a použij hlavu ;-) (jinak fig.27 v tom datasheetu je to, co je v ZERU)
Přímé vyvedení je z principu blbost - výstup AD1852 není stavěn na přímé buzení čehokoliv kromě výstupního bufferu.
47uF je tak akorát, když dáš 16uF tak z toho budeš mít HPF/5Hz (-3dB). Zkoušel jsem tam dávat fóliáky a žádný rozdíl jsem během krátkého testu nezpozoroval, ale to jsem měl K240, asi to zkusím znovu na STAXech :-\
Důvod kondíků je prostý - výstupy z AD1852 mají DC offset, který je velmi často eliminován pomocí 4 OZ, tady jsou místo toho 4 elektrolyty, což je podle mě menší "zlo".
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SHoDaN_SK 2. 1. 2012 13:20

Po Hergarok-ej uprave ZERA na "Amarok" mozem napisat toto:

Na bedne je to prijemne rozsirenie do priestoru, basak je taky jemnejsi ale zaroven sytejsi - je dostatocne mohutny a je ho citit ale nepreraza zvysok skladby a citelne sa zlepsili aj vysky.

Sluchatkac bol v ZERE komplet vymeneny.

Celkovo, oproti povodnemu zvuku (bez ZERA), cez neupravene ZERO (po cca 300hodinach) a teraz: uplne ina liga!!!

Ten posun je markantny!
intel Q9400, Canon EOS 40D, ONKYO + ZERO 09 DAC (verzia "Amarok") + JBL + H/K + AKG
SHoDaN_SK
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ondrasir 26. 4. 2012 11:51

Zdravim ve spolek, mam jeden dotaz týkající se (nejspíše) USB vstupu na Zeru.
Mam tento problém:

po určíté době přehrávání přes USB vstup se ve zvuku objeví velmi výrazný šům
který zmizí až po pozastavení a znovu spustení prehrávání.
Máte někdo podobnou zkušenost? Nebo dokonce víte čím to je/jak to odstranit?


Jinak, Zero jsem upravil podle Hergarokova návodu na Amarok a musim potvrdit že je to o dost lepší :D
ondrasir
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rafficek 5. 6. 2012 09:21

Včera mi dorazilo od Hergaroka ZERO v úpravě "AMAROK".

S trochou skepse jsem ho zapojil a co se nestalo, konalo se překvapení, dovolím si tvrdit, že to není žádná psychoakustika, protože to prostě hraje LÉPE! A ne lépe v řádu nuancí, ale o třídu lépe.

Prostor se znatelně zlepšil, a spodek je o poznání plnější, basy jdou hlouběji, nečekal jsem co dokáží moje repro zahrát. Na výškách jsem moc změn nezaznamenal, ale to bude tím, že tam mám OPA MOON od GD Audio, který zvuk trochu zabarvuje a dává těm výškám trochu na *****.

Nyní už je na cestě operák LME49720, takže zkusím co to s těma výškama udělá.

Vážně bych to ZERO chtěl porovnat s nějakým DAC v kategorii 20tis a výše.

ZA MÁLO PENĚZ, HODNĚ MUZIKY!
Without music, life would be a mistake.
rafficek
Junior
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků