Rozdíl DAC a zvukovka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod ToqpoT 28. 12. 2011 14:43

Nazdar bazar, můžete mi prosím vysvětlit rozdíl mezi DAC a zvukovou kartou?

Jak probíhá zpracování hudby v tom DAC, můžete mi popsat kam třeba winamp pošle data? Když mám DAC tak už nepotřebuju zvukovku? Je to tak... Prosím o nějaké polopatické vysvětlení.

o<:) o<:) o<:) o<:) o<:)
ToqpoT
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dazo 28. 12. 2011 14:44

Kazda zvukovka je vlastne aj DAC, akurat ze zvukovky maju navyse vseliake prkotinky ;-]
Teclast Tl- T51 ---> Fiio E11 ---> Rha Ma750 + Sony MH1C + Vsonic GR07 + Hifiman Re 400 + Trinity audio master
Pc ---> m-audio audiophile usb ---> Akg K530
dazo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Hergarok 28. 12. 2011 15:02

DAC = převodník digitálního signálu na analogový ("zvuk"), zpravidla dvojitý (tzn. stereo)
Zvukovka = DAC + ADC dohromady, tzn. analogový výstup i vstup, navíc vstupy a výstupy digitální a blbosti jako třeba dříve joystick, Firewire, atd.

Díky mizernému napájení a univerzálnosti je zpravidla zvukovka horší než externí DAC, který je zaměřen jen na jedno - kvalitní stereo výstup.

Pokud máš DAC s USB vstupem (nebo bez něj ale zároveň máš jiný zdroj S/PDIF digitálního signálu), tak zvukovku nepotřebuješ.
Pokud má ale DAC jen S/PDIF vstup, tak potřebuješ zvukovku s digitálním výstupem nebo nějaký jiný zdroj S/PDIF signálu (CD přehrávač, nebo převodník USB=>S/PDIF)
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod IkE Blaster 29. 12. 2011 23:55

A pokud máš ten USB DAC, tak se v PC chová jako klasická zvukovka.
IkE Blaster
Mírně pokročilý