Který DAC, co umí 24/192 s optical in?

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Casial 26. 12. 2012 01:22

Dobrý den (či noc) vespolek,

sháním DAC, který zvládá alespoň 24b/192kHz, má alespoň jeden optický vstup. Idea je taková, že z iMacu tam půjdou data v lepším případě optikou (nebo přes firewire ;-) ), v horším přes USB, výstup pak půjde buď do sluch. zesilovače nebo do normálního zesilovače, takže výstup na sluchátka nepoptávám.

Těch DACů je teď takové nepřeberné množství (když počítám i různou eBay Čínu), že se v tom skoro nejde orientovat, takže ocením nějaké osobní reference.
Představu o ceně mám tak 5-7kKč, strop je 10kKč, ale to už by muselo být něco hodně přesvědčivého.

Díky předem za tipy.
OnePlus 3@Odorik&Vodafone
♫: Denon DCD-1500AE•Vincent KHV-1pre•Fireaudio ILTW•ZeroDAC+HiFace2•marantz PM-630•AKG K701•Behringer Truth B2031P || SansaClip+FischerDBA-02mk.II, FioX3+UE900
Casial
Junior

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 26. 12. 2012 06:53

Nepovedal by som ale ze optika je v tomto pripade lepsie riesenie ako usb. Zmyslom dacu je prave to aby si obisiel mizernu integrovanu kartu v ntb. A takto ju prave neobides.
Ryan Giggs
TV expert

Odeslat příspěvekod xmarek 26. 12. 2012 09:34

Z toho co jsem pochopil potřebujete solidní transport + DAC. A nejlepším řešením by byl USB (předpokládám, že iMac USB má. ;-) ).
Mrkněte se na tyto dva.
HRT Music Streamer II (cena 150€)
vs
Firestone ILTW (cena 200€) S přínosným I love Taiwan. ;-)
Ten první neumí 192, ale upřímně k čemu to? :mrgreen:
viewtopic.php?f=1920&t=1177480&start=0&st=0&sk=t&sd=a
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
xmarek
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod bogino 26. 12. 2012 10:26

Este pripadne ODAC v cene rovnakej ako HRT MS II. Neviem, ktory z tych 2 je lepsi. Mam prislubene zapozicanie ODAC o tyzen, vyzera ze to budem moct zistit.
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer Desktop ► HQPlayer NAA ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA ► HiFiMan HE-500
HQPlayer Desktop ► Topping E30 ► Topping L30 ► Final E4000, HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Casial 26. 12. 2012 11:18

Nejde tak o obejiti interni zvukovky, ale o obejiti interniho DACu - jestli je ten vystup z optiky furt digitalni, tak by to nemelo nicemu vadit, ne? Resp. si myslim, ze optika je vhodnejsi (vychazim taky ze zkusenosti s externi cakealk UA-1G, ktera plne rozliseni zvlada taky jen pres optiku a ne pres USB).
♫: Denon DCD-1500AE•Vincent KHV-1pre•Fireaudio ILTW•ZeroDAC+HiFace2•marantz PM-630•AKG K701•Behringer Truth B2031P || SansaClip+FischerDBA-02mk.II, FioX3+UE900
Casial
Junior

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 26. 12. 2012 11:38

Optika neoptika, pri takomto prepojeni to tiez lezie cez obvody integrovanej zvukovky. Usb je v tomto pripade lepsie riesenie. Idealne medzi to nejaky transport (Hiface).
Ryan Giggs
TV expert

Odeslat příspěvekod xmarek 26. 12. 2012 11:48

Bohužel nelze jednoznačně říct, že to či oné řešení je lepší nebo horší. Vždycky záleží na konkrétní implementaci. Transport (Optika, USB) patří mezi klíčové věci, které ovlivňují kvalitu zvukového výstupu a rozhodně se nejedná pouze o přenos nějakých jedniček a nul. Klíčová je synchronizace dat to DACu. A v případě, že je transport špatně navržen, tak to žádný sebelepší DAC nezachrání.
@Hiface: kokrétně takové řešení není taky ideální. ;-)
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
xmarek
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Casial 26. 12. 2012 12:04

Dobrá, tak jak postavit ideální transport->DAC? Co by to mělo splňovat? Řekněme, že netrvám ani na macu ani na optice a že celkový rozpočet na transport a DAC je 20kKč. Data jsou zatím někde v teple na harddisku. Kudy 100hoven?
Casial
Junior

Odeslat příspěvekod bogino 26. 12. 2012 12:54

Pred par dnami som robil testy vsetkych moznych rieseni transport + DAC vratane low end, co doma mam.

od najslabsieho:
- LG DVD analog out ... mdly zvuk
- notebook Realtek analog out ... teply zvuk v malo vyskami a makkymi basmi, malo dynamiky, slaba rozlisitelnost nastrojov
- notebook Realtek optical out + DAC v A/V receiveri ... lepsia rozlisitelnost nastrojov a dynamika, ale treba stahovat basy
- notebook Realtek optical out + Zero DAC Amarok ... ako tak obstojne
- LG DVD coax out + DAC v Sony A/V ... obstojne
- LG DVD coax out + Zero DAC Amarok ... o nieco lepsie nez DAC v Sony, da sa pouzit s lepsim zosilnovacom
- HRT MS II analog out ... zatial najlepsie co mam

Z toho vidis, ze opticky vystup mojej integrovanej zvukovky je jasne slabsi, nez coax vystup obycajneho 40 EURoveho DVD playera. Ten vsak urcite tiez vyssou triedou nie je. Je mozne, ze opticky vystip iMac je kvalitnejsi, ber to len ako priklad.
bogino
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Casial 26. 12. 2012 14:30

Zatím to vypadá tak, že si objednám iltw a zerodac, otestuju je doma a co se mi bude líbit víc, to si nechám, zbytek pošlu dál:)
Casial
Junior

Odeslat příspěvekod Casial 26. 12. 2012 19:59

Takže iltw i zerodac 2012 jsou (snad) na cestě, takže pak dám vědět, jaký z nich mám dojem (a který z nich je na prodej:).
Casial
Junior

Odeslat příspěvekod Casial 8. 1. 2013 15:23

Tak už jsou doma oba, Zero dorazil o pár dní dříve, tak jsem ho stihl už trošičku "zahořet" :D ILTW dorazil dnes, takže ten sotva dosáhl pokojové teploty. Vzhledem k tomu, že ILTW nemá sluchátkový výstup a Zero ano, tak je v rámci objektivity poslouchám oba přes Vince, zatím oba přes USB (ale Zero přes USB zvládá max. 16/48, ILTW až 24/192 adaptivně, takže to furt není úplně fér srovnání. Zkouška se zerem přes optiku resp. koax je v plánu, ale first things first.)

Zdrojem jsou povětšinou FLACy resp. ALACy v kvalitách 16/44.1 až 24/96. Nutno dodat, že ty 24/96 jsem pro Zera zatím nedownsamploval (ale soft už je, jak bude čas a síla, udělám pár testovacích skladeb v různých kvalitách pomocí slušných downsamplerů (to je taky celkem věda, jak postupným studiem zjišťuji)).
Některé skladby mám i na SACD, v těch případech používám jako referenční vzorek právě SACD (přes Denon DCD-1500, buď přes jeho sluchátkový výstup, nebo když nejsem líný, tak přes lineout a Vincenta)

Takže první dojmy:
1) Tam, kde jsem měl k dispozici SACD, musím říct, že vede SACD. Ten zvuk, byť i jen z integrovaného sluchátkového výstupu toho Denonu je o něco lepší. Těžko popsat. Lépe vytváří dojem prostoru a je tak nějak celkově průzracnější.
2) Tam, kde jsem měl skladby 24/96 a poslal je v téhle kvalitě do ILTW, ILTW zní lépe než Zero. Ale může to být nekvalitnám "on the fly" downsamplingem. Budu se téhle problematice nadále hlouběji věnovat. ILTW je detailnější, to minimálně.
3)Skladby v CD kvalitě 16/44.1 zní hodně podobně u Zera i ILTW (podotýkám, pořád jsem přes USB, USB je v aktivním HUBu, což, myslím si, je lepší varianta, než USB výstup v počítači - stálost napětí a proudu je u kvalitního aktivního HUBu zaručena, u počítače tomu tak být nemusí.)

Opět opakuji, jsou to první dojmy, hodlám provést velmi extenzivní poslechové testy, i s více posluchači. Na závěr se pokusím sepsat stejně extenzivní recenzi, rozsahu tl;dr ;-]

Resumé:
Zero i ILTW jsou nyní v téměř totožné cenové hladině. Zero verze 09 model 2012 mě vyšlo na $200USD+375Kč clo/daň, takže zhruba 4500Kč.
ILTW mě vyšlo na €200+€19poštovné, cca 5650Kč (Běžná cena prý €300).
Oba mají rozsah do 24bit/192kHz, což s přehledem stačí zatím na všechny hi-res tracky.
Zero to ovšem zvládá jen přes coax nebo optiku, ILTW i přes USB.
Zero má výhodu integrovaného sluchátkového zesilovače, který není úplně špatný.
ILTW zase 24/192 přes USB (na kolik je to ovšem v současné době využitelné, to je otázka).
Dle mého názoru hraje ILTW o něco lépe. Čistěji, detailněji, prokresleněji. Jo a má AC/DC adaptér mimo šasi (a uvnitř DC/DC "adaptér", neboť má na vstupu 24V DC), což je obecně považováno za výhodnější, neboť zdroj eventuelního rušení je vzdálen vlastní elektronice.
Casial
Junior

Odeslat příspěvekod bogino 8. 1. 2013 18:17

Casial píše:Nutno dodat, že ty 24/96 jsem pro Zera zatím nedownsamploval (ale soft už je, jak bude čas a síla, udělám pár testovacích skladeb v různých kvalitách pomocí slušných downsamplerů (to je taky celkem věda, jak postupným studiem zjišťuji)).

Nemusis vyrabat nove downsamplovane FLACy - skoda konvertovat existujuce subory. Urobi to za teba prehravac v case prehravania (on the fly), pricom toto riesenie nema ziadnu prakticku nevyhodu, ani kvalitativnu. Vo Win vsetky lepsie prehravace toto vedia, osobne mam skusenost s Foobar2000 a JRiver Media Center. iMac nepoznam.

Casial píše:2) Tam, kde jsem měl skladby 24/96 a poslal je v téhle kvalitě do ILTW, ILTW zní lépe než Zero. Ale může to být nekvalitnám "on the fly" downsamplingem. Budu se téhle problematice nadále hlouběji věnovat. ILTW je detailnější, to minimálně.

USB modul Zera je tak slaby, ze hocico znie cez USB lepsie.

Casial píše:3)Skladby v CD kvalitě 16/44.1 zní hodně podobně u Zera i ILTW (podotýkám, pořád jsem přes USB, USB je v aktivním HUBu, což, myslím si, je lepší varianta, než USB výstup v počítači - stálost napětí a proudu je u kvalitního aktivního HUBu zaručena, u počítače tomu tak být nemusí.)

ILTW zrejme pocuvas v adaptivnom rezime, pricom v asynchronnom hra o triedu lepsie.

Casial píše:Zero má výhodu integrovaného sluchátkového zesilovače, který není úplně špatný.

S pojmom "není úplně špatný" by som dokazal suhlasit, hra to, ale mna zvuk nenadchol. Mal som pozicanu staru verziu Zera, neviem, ci nove maju rovnaky zosilnovac. Podla mna sa Zero oplati len cisto ako prevodnik s pouzitim coax vstupu. Charakterovo mi zvuk tohoto prevodnika vyhovoval. Mal som k dispozicii starsiu verziu s upravou Amarok. DAC v novsich verziach udajne znie velmi slusne a uprava nie je potrebna.

Casial píše:ILTW zase 24/192 přes USB (na kolik je to ovšem v současné době využitelné, to je otázka).
Dle mého názoru hraje ILTW o něco lépe. Čistěji, detailněji, prokresleněji. Jo a má AC/DC adaptér mimo šasi (a uvnitř DC/DC "adaptér", neboť má na vstupu 24V DC), což je obecně považováno za výhodnější, neboť zdroj eventuelního rušení je vzdálen vlastní elektronice.

Spinany zdroj, aj ked je umiestneny mimo zariadenia, nie je vyhodou.

Vyssie xmarek uviedol linku na moj porovnavaci test. Cital si ho? Mam pocit ze nie, pritom tu linku dal xmarek este pred tvojou objednavkou. Osobne si myslim, ze si objednaval prilis rychlo. Chcel som v tejto teme reagovat, ale vecer som sa docital, ze si uz objednal. Chyba mi v tej tvojej kombinacii zariadeni hlava a pata. Objednavka Zera bez lepsieho coax transportu podla mna zmysel nema.
bogino
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Casial 8. 1. 2013 18:57

Ale jo, četl jsem ten link od xmarka. Nicméně rozhodl jsem se objednat oboje, protože si na takové věci rád utvářím názor sám - a nejsou to takové sumy, abych si je nemohl objednat a otestovat na své aparatuře obě (a toho druhého dacu se eventuelně zbavit).
S asynchronním režimem si hraju teď, ale na to budu potřebovat víc času, už jsem unavený a to je zbytečné pokoušet se o nějaké poslechové testy.

Že je on-the-fly downsample bez jakýchkoli nevýhod bych netvrdil. Jsem sice v počátcích studia tohohle tématu, ale je mnohem komplexnější, než by se na pohled mohlo zdát. Proto bych pro sichr raději vytvořil downsamply nějakým prověřeným algoritmem, u kterého je reprodukovatelně změřitelné, že nevytváří artefakty.

Zero jsem krmil i 24/96 optikou (a ano, optika má měřitelně vyšší jitter než coax, ale nikdo mě zatím nedokázal přesvědčit o jakémkoli vlivu na zvuk. Obzvláště pokud ta optika nemá osm kilometrů). Nicméně hiface2 je v shopping listu hodně nahoře (ale napřed potřebuju macbook), aby i jitter šamani neměli námitky.

Spínaný zdroj není samozřejmě žádná velká sláva, nicméně iltw má v sobě DC/DC převodník, který většinu negativ spínaného zdroje odstraní, jak mi bylo vysvětleno. Nicméně jeho umístění mimo skříň je lepší než ve skříni...
Casial
Junior

Odeslat příspěvekod bogino 8. 1. 2013 19:07

Casial píše:Ale jo, četl jsem ten link od xmarka. Nicméně rozhodl jsem se objednat oboje

Mas na mysli tento link od xmareka? viewtopic.php?f=1920&t=1177480&start=0&st=0&sk=t&sd=a
Zda sa mi, ze tvoja reakcia nie je o nom.

Vytvarat si vlastny nazor je samozrejme ta najlepsia cesta.
bogino
Mírně pokročilý

Další stránka