Mikrofon na nahrávání hlasu

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Flash9 22. 12. 2013 17:16

Potřeboval bych doporučení ohledně mikrofonu.
Chtěl bych nahrávat hlas (ne zpěv) u počítače, ovšem rozměry stolu mi neumožňují stojan na stůl.
Proto jsem si koupil trojnohý stojan na zem, na který bych chtěl umístit mikrofon. S tímto by však mohl být problém, protože stojan bude ze strany, ne ze předu, a proto pozice mikrofonu možná nebude perfektní.

S ohledem na to bych se chtěl zeptat, zda bude lepší si koupit dynamický nebo kondenzátorový mikrofon (tak či tak bude USB) a jak vyřešit pozici mikrofonu.

Předem díky za odpovědi.
Flash9
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 22. 12. 2013 20:34

Mezi kvalitním dynamickým a kondenzátorovým mikrákem nebude v kvalitě záznamu žádnej propastnej rozdíl - pokud budou oba dva s přístavbou umožňující připojit je jako USB periférii, pak už vůbec ne. Důležitý je, že ten dynamickej je maličko citlivější na přítomnost elektromagnetickýho pole kolem sebe, takže pokud bys byl někde v blízkosti silnější svářečky a podobnýho strojního vybavení, tak by potom byl lepší ten kondenzátorovej (elektretovej).

K volbě polohy - pokud nekoupíš úchytku umožňující mikrofon "přiklapnout" na rám monitoru podobně jako webkameru, ale budeš používat mimo plochu stolu stojící stojan jako někde na koncertě, popřemejšlej nad "výložníkovým ramenem", který dovolí mikrofon vysunout bokem dostatečně daleko od centrální nohy stojanu (na druhým konci výložníku bejvá protizávaží, aby se stojan nepřevrátil jako šraňky) - a nad pokusem umístit ten mikrofon před obličej osoby dřepící u toho kompu zhora z vejšky z oblasti nad monitorem. Stojan pak může stát vedle stolu a mikrák má obsluha kompu přímo před sebou.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Flash9 22. 12. 2013 20:40

Ok, díky moc
A ještě bych potřeboval nějaký doporučení na USB mikrofon kolem 2500.
Jo a v blízkosti svářečky nejsem, šlo mi spíš o to, jak se na tom projeví to, že nebudu mluvit přímo do mikrofonu ale třeba trochu ze strany.
Flash9
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 23. 12. 2013 19:46

Tam není rozdíl mezi kondenzátorovým/elektretovým a dynamickým - pokud mají stejnou SMĚROVOU CHARAKTERISTIKU.

Základní je kulová = mikrofon "vnímá" zvuky ze všech směrů se stejnou citlivostí, takže pokud jsou na něj přivedeny dva reálně stejně hlasitý signály ze dvou různejch směrů, na výstupu budou oba mít shodnou úroveň. Takovej mikrofon je vhodnej pro snímání celý místnosti, třeba konference víc kecalů atp. Mikrofon přitom nemusí měnit svoje místo ani nasměrování a hovor je přitom slyšet stejně silně ze všech stran.

Druhá charakteristika je osmičková - mikrofon má dvě jasně vyjádřený maxima citlivosti, ležící na společný ose - a kolmo k tý ose je rovina, ve který má mikrofon minimální citlivost (ideálně nulovou) - toho se dá využít třeba k potlačení nežádoucích zvuků, přicházejících ze strany (odrazy nebo ozvěna atd).

Třetí charakteristika je ledvinovitá alias kardioidní - mikrofon má jedno výrazný minimum citlivosti do určitýho směru, proti němu na stejný ose leží maximum citlivosti - takovej mikrofon je vhodnej právě pro snímání hovoru s částečným omezením příjmu ze stran a s pokud možno co největším potlačením zvuku přicházejícího "zezadu" = u běžnýho ručního mikrofonu ze směru, ze kterýho do tělesa mikráku vstupuje kabel.

Další je hyperkardioidní charakteristika - neboli úzce směrová. U ní záleží na poměru mezi největší a nejmenší citlivostí, případně na šířce úhlu největší citlivosti - takovej mikrofon se používá třeba k přenosu hovoru ze silně hlučnýho prostředí nebo k záznamu zvuků na dálku - ano, i ke špehování a nelegálnímu odposlechu.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Flash9 26. 12. 2013 16:17

Já druhy mikrofonů podle charakteristiky znám, ale jde mi o to, že kondenzátorový mikrofon, který bych chtěl, je rozdělený na dvě poloviny (příkladem Samson C01U) a musí se mluvit do té "přední", jinak je to slyšet slabě, přestože je to kardioida. A to by právě mohl být problém, protože kdybych nemluvil do mikrofonu přímo zepředu, tak by hlas mohl být slabý.

U dynamického mikrofonu však tenhle problém není (příklad Shure SM58), a proto by nevadilo, kdybych do něj mluvil ze strany, proto jsem zvažoval jestli elektretový nebo dynamický.

Nejvíce by mi pomohlo přímé doporučení nějakého produktu (USB mikrofon do 2,5K).

Jinak pro pochopení problematiky přikládám obrázek podobného stojanu (šel by ke mně ze strany)

http://www.georgeaudio.net/product_images/temp_big/s5be-f1.jpg
Flash9
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 26. 12. 2013 16:45

Jop, to je přesně ten "bambus", kterej jsem měl na mysli. Jinak mikrák i v něm můžeš natočit tak, že bude svou osou směřovat zpoza monitoru přímo proti Tvýmu ksichtu, maximálně trochu skloněnej (dejme tomu pod úhlem 30-45°) dolů. Uvědom si, že směrová charka lidskýho mluvidla je polo-kulová, takže hlas se šíří skoro stejně do prostorovýho úhlu "pí" (polokoule). Když si na obličej nasměruješ osu mikrofonu skoro z kterýhokoliv směru v tomhle "poloprostoru", budeš mít skoro stejnou zaznamenanou úroveň, jako bys měl mikrák zespoda proti bradě...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Flash9 26. 12. 2013 17:34

Ok, v tom případě by neměl být problém.

Díky moc za rady

EDIT: Ještě bych potřeboval poradit sluchátka, nemusí být nic extra, jen abych v nich ten hlas slyšel čistě a bez nějakého šumu. Měl bych sice žádat o radu v jiném subfóru, ale jestli mi dokážete poradit, byl bych rád (max. 1,5K).
Flash9
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků