elektronkový DAC

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 2. 8. 2014 09:08

To jsem chtěl slyšet, čili se zaměřím právě na ´tube pre-amp´. Možná jsem to špatně napsal, chci zvuk okořenit s tím, aby to líbivě znělo mým uším (počítám, že to dopadne i negativně), ne aby to bylo cílené přibarvení ethalonu hifi. Jak píšeš mít doma pořádný poslechový řetězec, byť vypůjčený, tak bych zapomněl na nějaké cílené ´mršení´ zvuku :-[.

PS: ještě jsem se chtěl zeptat k V/V impedancím, žlutí kluci udávají často hodnotu na obou stranách 100K/100K, není to moc především na výstupu? Našel jsem pre-ampy co měli třeba IN/47k OUT/200ohmu.
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 2. 8. 2014 13:40

Neplést ethalon s ethanolem. Vzor neboli ETALON (v tom slově žádný "H" není) je něco, podle čeho se posuzuje/kontroluje zbytek dalších zařízení. Ethalon je pravděpodobně pokus o něco podobnýho, učuněnej ovšem pod vlivem...

K těm impedancím - vstupní impedance by měla mít ohmickou hodnotu aspoň 10x vyšší, než je obvyklá impedance zdroje signálu v případě LINKOVÝCH vstupů - když se ale jedná o speciální vstupy (symetrický, gramofonový, vysokofrekvenční atp), je vyžadováno PŘIZPŮSOBENÍ = impedance vstupu by se měla shodovat s výstupní impedancí zdroje signálu!
No a u výstupní impedance to číslo v podstatě znamená, jak moc je takovej výstup zatížitelnej - čím nižší je hodnota výstupní impedance, tím víc se dá výstup zatížit - proto výstup pro repra 4ohmy má větší zatížitelnost než výstup pro sluchátka s impedancí 16 ohmů. Pro běžný zdroje signálu se považuje za vhodnou impedance v řádu stovek ohmů až jednotek kiloohmů.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 2. 8. 2014 14:45

Pěkná hrubka, díky za opravu, raději se držet etalonu než-li ethalonu :D. Ohledně té impadance, jestliže se budu bavit o preampu, tak mám přesto brát raději takový, co má nižší impedanci,i když za ním bude zesilovač? Co jsem se díval na specku např. mé stereo Yamahy tak má pro INPUT AUX/CD/TAPE 47kohm a pro MC phono právě 200ohm. Ale v případě toho NADu, kdy jde o koncový zesilovač, tak se určitě počítá s nějakým předzesilovačem (MMC,CD player atd.) tudíž počítám, že bude mít vstupní impedanci v řádech desítek kiloohm obdobně jako ta Yamaha na CD/AUX/TAPE nebo se pletu?

Tak jsem to dohledal: NAD 216 THX - Input Impedance 60 kOhm with Input Sensitivity 1.1 V
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 2. 8. 2014 15:41

Myslím že na tom netřeba nic měnit, výrobci v tomhle ohledu poměrně slušně dodržujouu normy...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod ThalesX 12. 8. 2014 04:33

Na ty vyšší výstupní impedance u různých zařízení (mnohdy elektronkových) bacha a na ty vysoké vstupní také.

Nejprve si probereme ty výstupní. Výstupní impedance nepřímo (jak už řekl Ekkar) předznamenává jak velkou vstupní impedancí připojovaného zařízení ho můžeme zatížit. Pokud má zařízení příliš malou vstupní impedanci pak to může mít za následek zvýšení zkreslení signálu na výstupu zdroje signálu. Protože jako impedanci připojovaného zařízení musíme zahrnovat vše, co k výstupním svorkám připojíme tak musíme do těchto úvah zahrnout i kabeláž. Zatím co u malých impedancí jí řešit nemusíme, jelikož její vliv je zcela zanedbatelný, tak u vysokých impedancí se toto může jevit jinak. Každý kabel je totiž charakterizován nejen svým stejnosměrným odporem, ale zejména svou kapacitou a indukčností (vliv stínení pro tento okamžik zanedbám). Kapacita kabelu (eventuálně v součinnosti s kapacitní složkou vstupní impedance připojovaného zařízení) může totiž činit s vnitřní impedancí zdroje signálu tzv. RC článek. RC článek se chová jako dolní propust (nebo také jinak řečeno horní zádrž). Znamená to tedy že pro přenos vyšších kmitočtů může znamenat určitý útlum. To se projevuje přímo úměrně na vnitřní impedanci zdroje, délce kabelu a jeho kapacitě vztažené na jednu jednotku jeho délky.
Takto se to skutečně v minulosti dělalo a byl to značný problém. V té době mělo nějaké povídání o kabelech nějaký reálný základ, který však bohužel přežívá (neoprávněně) dodnes. Tento problém se výrobci snažili vyřešit snížením výstupní impedance běžných zařízení, což se reálně daří. Zařízení už nejsou z tohoto hlediska až na výjimky takřka vůbec nebo zcela vůbec citlivá na propojovací kabeláž linkových vstupů/výstupů.
Toto mělo ještě jeden pozitivní efekt - výrobci si mohli dovolit výrazně snížit vstupní impedanci různých zařízení, což mělo za následek podstatné zvýšení odolnosti proti rušení. Obecně platí že čím vyšší impedanci jakýkoliv obvod má, tím náchylnější je na "nachytání" různého rušení z okolí. Jestliže v minulosti mívaly vstupy nuceně vysokou impedanci, pak to kladlo opět větší nároky na kabeláž a mechanickou i elektrickou konstrukci zařízení. I to přispívalo ke zkazkám o kabelech, podotýkám že v té době oprávněně. Dnes jsou impedance vstupů řádově menší a ještě navíc mnohdy se vstupním RC členem naladěným na nadakustické kmitočty, který dále zvyšuje odolnost vstupů proti VF rušení. Celkové nároky na kabeláž dramaticky klesly a pokud se nejedná o nějaké zvláště dlouhé vzdálenosti, extrémní prostředí a podobně tak stačí jakýkoliv slušný propojovací kabel. Netřeba kupovat nějaké předražené nesmysly.
Tentokrát tu však nejsem od toho abych šil do kabelomaniaků, jen říkám věnujte pozornost propojovaným impedancím, zvláště u atypických zařízení (často elektronkových) a zamyslete se zda je všechno OK a jeslti není třeba následně řešit ještě nějaké další věci.


----------------
EKKAR píše:při skutečně slepým testu by ani jeden z nich nedokázal rozlišit kvalitní polovodičovej konec od lampovýho - přesněji řečeno až do okamžiku, kdy by došlo k přebuzení a přechodu zesilovače do režimu limitace by to nikdo neměl pouhým sluchem dokázat.


To není až tak úplně pravda. Oba víme že jakýkoliv prvek (ať už polovodičový nebo vakuový) i uprostřed své lineární charakteristiky dokonale rovný prostě není. Toto zkreslení se s každým následujícím stupnem v podstatě násobí. To je jedna věc.
Druhá věc je ta jak se chová celé zapojení jako celek, protože každé zapojení si poradí s určitým typem zkreslení jinak přestože by to měly srovnat různé záporné zpětné vazby. Nemusí se jednat jen o zkreslení vlivem limitace. Proto tam určité rozdíly ve zvuku jsou, ale to si nechám třeba na příště :o)
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 12. 8. 2014 16:50

Pekne rozepsane,koukam ze jsi na to jeste videl kolem 4h rano :). Zjistuji kolik se toho z me hlavy vytisnilo kdyz to clovek nepouziva a neda si vse do spojitosti.Mel bych se pravem stydet s elektrotechnickym titulem,ale holt to je zivot:-/.Kazdopadne preamp je na ceste,tak aspon potom postnu info jaky byl jeho prinos/odnos:)))
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 15. 8. 2014 17:57

Tak objednáná hračka z dálného východu dorazila dnes ráno. Malá nenápadná krabička s razítkem ´GIFT´ :D na mě vychrlila součásti skládačky dle zmíněného inventáře v aukci. Kompletace zabrala sotva 15min, s tím že zásadní slabinu vidím ve zdroji, který co nejdříve nahradím jakmile se dopátrám přesných parametrů napájení, protože ´kabely´ které vedou z piditrafa k útlé EU vidličce jsou tak tenké, že zvonkáč je vedle nich robustní hifi kabel! Ale je to Čína, co by člověk čekal. S drobnou nervozitou jsem zapojil elektronkový předzesilovač do poslechového řetězce a začal poslouchat. Po několika hodinovém testování (a přehazování zesilovačů) musím říct, že jsem spokojený, za ty peníze to vykouzlilo líbivý zvuk, kdy se vytratila sice analytická přesnost, ale za to ve zvuku přibyla jakási plastičnost, nevím jak to popsat. Zvuk se částečně slil, basy nejsou tak punchi a výšky tak přesné, ale jako celek je to prostě chytlavé a zábavné. Pro změnu poslechu hlavně vokální, instrumentální a rockové hudby naprosto v pohodě 8-P .
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 16. 8. 2014 19:32

Jasně - zkus to na nějaký instrumentálce (výborný jsou na to třeba sólový koncertní = akustický kytary), kde opravdu záleží na jistotě podání a porovnej ho s jiným preampem. Máš k dispozici schéma a hodnoty součástek, aby se nad zapojením dalo popřemejšlet i z technicko-akustickýho pohledu?
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 17. 8. 2014 10:11

Je mi to jasný, spíš jsem čekal naprostý propadák a ten se nekonal. Gúgloval jsem, ale jediné schéma stejného typu jako mám já bylo na stránkách, kde chtějí registraci, která se odesílá adminovi webu a odeslání neustále píše, že selhalo ať to zkusím později. Pak jsem našel zapojení pouze pro pre-amp s jednou elektronkou 6J1 (já mám 2x 6J1).
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Leony5 5. 11. 2017 13:59

Také bych rád připojil nějaký ten elektronkový bazmek k rca výstupu Sony CDP 227esd a z něho do mého integráče Sony ta-f870es. :shock: Má někdo nějaký ověřený kousek?

-- 5. 11. 2017 14:06 --

Třeba toto? http://www.arduino-project.cz/fx-audio/ ... -01fx.html šlo by to? Máte to někdo?
Vincent SV 237MK/Sony CDP XB 930 QS/Onkyo BD-SP 809/
D/A Teac UD 301 /Intel nuc 7i5/Repro Quadral Vulkan Mk3
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 5. 11. 2017 19:54

Leony5 píše:Také bych rád připojil nějaký ten elektronkový bazmek k rca výstupu Sony CDP 227esd a z něho do mého integráče Sony ta-f870es.
...
Třeba toto? http://www.arduino-project.cz/fx-audio/ ... -01fx.html šlo by to? ...
Hnus zelenej ... Nechápu, proč si někdo myslí, že nacpáním nízkonapěťový pentody původně určený pro MHz frekvence do nf zvukovýho řetězce se mu povede nějak HÚÚÚÚÚŽASNĚ vylepšit zvuk. To je stejná pitomost, jako dávat si v létě za deště na auto obutý do slicků (gumy bez vzorku určený jedině na sucho) sněhový řetězy kvůli omezení klouzání ... Navíc jak někde vidím nápis "hádrujýno", otevírá se mi v kapse nůž ... Co to je teď za módu s IQ tykve, cpát do všeho možnýho tuhle 3,14čovinu osazenou procesorovým potratem?
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků