DAC/AMP

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod f1sker.com 14. 8. 2014 15:04

Dobry den, mam chut na novu hracku a prisiel som si po radu :)
Rad by som kupil novy DAC/AMP a do oka mi padli nasledujuci kandidati:

Yulong u100
iFi idsd Nano
Aune T1
Maverick audio D1 plus

Momentalne vlastnim sluchatka BD DT990 pro 250 ohm (neviem ci iFi by ich utiahli) a tiez stud. monitory (cize buduci DAC by mal obsahovat RCA vystupy ). iFi ma laka vdaka tech specifikaciii, Aune a Maverick ma laka vdaka elektronke.

Dakujem za kazdu radu a postreh k mojmu vyberu. Pripadne za novych kandidatov.
f1sker.com
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod bogino 14. 8. 2014 18:31

Myslim, ze ku Nano by si potreboval vykonnejsi sluchatkac ku 250 Ohm DT990. Ale ku studiovym monitorom by bol velmi vhodny, kedze ma line out vystup cez RCA. Ku nano by sa dalo dokupit sluchatkac, kludne aj FiiO E9 (E09K) alebo BVaudio Headamp. Pred mesiacom - dvoma sa ponukali tu v bazari a mozno sa vsetko nepredalo.

Elektronky v nizkej cenovej kategorii znamenaju predovsetkym skreslenie.
D100 ma dostatocne silny sluchatkac, ale nie az tak kvalitny USB receiver a DAC ako Nano.

Pouvazuj nad Audio-gd NFB-11(2014). Kvalitny USB prijimac a DAC a na svoju cenu mimoriadne kvalitny a vykonny diskretny sluchatkac. Line out pre monitory samozrejme ma, dokonca aj regulovany.
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer, foobar2000 ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA, Dispre II JFET ► HiFiMan HE-500
iPod 5.5G imod ► FiiO E11 ► Brainwavz B2
bogino
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod The Wolverine 14. 8. 2014 20:32

V téhle ceně by stál za zvážení i Audinst HUD-mx1, i když jde už o starší model.
NFB-15 a NFB-11 už budou asi mimo rozpočet...
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
The Wolverine
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 14. 8. 2014 20:49

Pokud se povede, tak sehnat z druhé ruky Audio-GD NFB-15.
SOURCE: Roon | Eitr
DAC: Metrum Onyx
AMP: DNA Stratus (ver3)
PHONES: PMx2 (rev2, velour) | Auteur | Verum 1 (modded)
MEASUREMENTS: REW | Fulla 2 | MiniDSP EARS | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ChilliMeat 15. 8. 2014 16:54

Mám sice iFi Micro iDAC (výstupní výkon ale není až tolik rozdílný) a sluchátka Beyerdynamic DT 880 250ohm a není vůbec problém s tím, že by je iDAC "neutáhl". Volič hlasitosti nikdy nešel přes půlku. Dále mám k tomuto dacu přes RCA připojeny reproduktory JAMO P 404 HG a hraje to velice dobře.
PC->Teac AI-301DA->Q Acoustics 3020, Meze 99 Classic
Notebook (HP 840 G2)->Apogee Groove->Etymotic ER4-XR, Meze 99 Classic
SAMSUNG Galaxy S10e->Etymotic ER4-XR, iBasso DC01-> Meze 99 Classic
SONY KD-65AF8, SONY UBP-X700
ChilliMeat
Junior

Odeslat příspěvekod f1sker.com 15. 8. 2014 20:42

Ako je to s nakupom priamo od Audio GD ? ma s tym niekto skusenosti? (doba dodania, postovne do CR, dph a clo?) Zaujima ma priblizna cena v e za ten NFB11 2014

"NFB-15 a NFB-11 už budou asi mimo rozpočet..." nemam nejako pevne dany rozpocet, alebo datum, ze zajtra musim nieco objednat do 200e.... Dal som si nejaku psychologicku hranicu cca 200e ktora sa moze navysit, ak to bude stat za to.

ChilliMeat, mozem sa opytat z akeho si mesta ?

Dakujem.

-- 15. 8. 2014 20:45 --

Ako je to s nakupom priamo od Audio GD ? ma s tym niekto skusenosti? (doba dodania, postovne do CR, dph a clo?) Zaujima ma priblizna cena v e za ten NFB11 2014

"NFB-15 a NFB-11 už budou asi mimo rozpočet..." nemam nejako pevne dany rozpocet, alebo datum, ze zajtra musim nieco objednat do 200e.... Dal som si nejaku psychologicku hranicu cca 200e ktora sa moze navysit, ak to bude stat za to.

ChilliMeat, mozem sa opytat z akeho si mesta ?

Dakujem.
f1sker.com
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ChilliMeat 16. 8. 2014 14:16

Já jsem z vesnice cca 25km jižně od Brna.
ChilliMeat
Junior

Odeslat příspěvekod Líto 16. 8. 2014 17:42

Já jsem kupoval NFB-15 přímo od Audio GD začátkem června, balík putoval týden, poštovné bylo 35USD.
Clo i dph bylo tuším asi jen 540Kč, protože prodejce se sám nabídl že na balík uvede cenu 100USD namísto skutečných 319USD.
A balík šel přes DHL, tam je tato 'taktika' často uspěšná, nikdo se neptá co je uvnitř a kolik to stálo.
Z mé strany naprostá spokojenost.
Líto
Junior

Odeslat příspěvekod f1sker.com 21. 8. 2014 07:30

ChilliMeat, dokaze iFi Micro iDAC regulovat hlasitost na RCA vystupe ?
f1sker.com
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ChilliMeat 21. 8. 2014 16:08

Nedokáže.
ChilliMeat
Junior

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 21. 8. 2014 21:51

to Líto: jak jsi spokojený se zvukem NFB-15? Píší, že jde o DAC/pre-amp/amp sluchátkáč čili doufám, že umí regulovat hlasitost na RCA, protože chci využít DAC/pre-ampu u mého koncového zesíku. Už ho mám na cestě a použil jsem taky služeb DHL díky jejich ´úlevám´při clení.
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 22. 8. 2014 17:22

bogino píše:Pouvazuj nad Audio-gd NFB-11(2014). Kvalitny USB prijimac a DAC a na svoju cenu mimoriadne kvalitny a vykonny diskretny sluchatkac. Line out pre monitory samozrejme ma, dokonca aj regulovany.
Sice sa tu piše o NFB-11, ale NFB-15 je ten isty pristroj.
Ryan Giggs
TV expert

Odeslat příspěvekod Líto 22. 8. 2014 17:48

Spokojenej jsem velmi.
Hlavně předzesilovač příjemně překvapil, v porovnání s Audinstem mx1 kterého jsem měl dříve, má pre-amp v NFB15 více energie, více dynamiky, rozdíl je znatelný hned na první poslech. Hlasitost na RCA výstupech regulovat jde.
Sluchátkový zesilovač ze začátku se mi jevil nepatrně tmavší, ale byl jsem navyklej právě na Audinst, a ten těch výšek do sluchátek posílá až až. Teď s odstupem bych NFB-15 hodnotil jako neutrální ve všech pásmech. Rozdíly ve zvuku obou sluchátkových zesílovačů jsou ale minimální.
Několik hodin jsem také laboroval s nastavením filtrů a oversamplingu, a ač někdy slyším 'trávu růst', tady rozdily neslyším vůbec žádné. Oboje (OS i filtry) se přepíná pomocí kontaktů uvnitř přístroje, tzn. (pro mě) o dva zbytečné přepínače na čelním panelu méně.
Pokud budeš OS a filtry taky zkoušet, při demontáži dej pozor na samolepku, asi není radno ji přetrhnout, při troše šikovnosti se ti krásně odlepí od horního deklu. Kontakty jsou celé zapatlané černým lepidlem, jako by výrobce ani nechtěl aby se v tom zakazník vrtal, chvíli mi dalo celé to očistit.
Celkové zpracování perfektní, NFB15 je už 'kus železa', ale pořád se vpohodě vejde na pc stůl.
Líto
Junior

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 22. 8. 2014 19:24

Super, díky za rozepsání. Už ho mám na cestě, tak doufám že nezůstane někde na celním a doputuje co nejdříve. Za kombinaci 3 v 1 má bezkonkurenční cenu bez zbytečně přidané ceny za značku a nálepku hifi. Potom napíšu jak hraje s mým NADem, který má výšky příjemně načechrané a trochu zvýrazněné. Jsem zvědavý i na předzesilovač, budu ho využívat u v tomto režimu než seženu vhodného parťáka k mému koncovému zesilovači, kvůli tomu jsem bral právě NFB-15.
JohnyBuchar
Pokročilý

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 23. 8. 2014 09:14

Ohledně záruky mi píší, záruční pečeť nesmíš sundat do doby než potvrdíš, že zařízení pracuje v pořádku. Potom lze pečeť sundat a měnit např. zmíněné nastavení filtrů a záruka je stále platná! Jen pro info co jsem obdržel. Jinak zásilka DHL směřuje přímo do Ostravy, čili je velká šance, že dodání proběhne hladce bez zdržení a přirážek.
JohnyBuchar
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Líto 24. 8. 2014 08:37

Tahle informace se ke mě vůbec nedostala. Teď jsem ještě koukal do krabice ve které NFB dorazilo, k mému překvapení jsem zjistil že mi neposlali vůbec žádnej doklad, ani fakturu ani záručák, prostě nic. Už jsem jim psal jak to s tou zárukou je, tak uvidim co mi odepíší. Díky za info Johny.
Líto
Junior

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 24. 8. 2014 08:47

Napsali tohle: ´If you confirm the unit had working well, you can remove the seal and open the chassis, the warranty still on here´. Ohledně těch dokladů jsem zvědavý zda něco přiloží, přeci jen uchovávat mailovou komunikaci 10 let se mi nechce :D.
JohnyBuchar
Pokročilý

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 26. 8. 2014 12:37

Tak zásilka od DHL dnes došla, ale šmejdi mi narazili 500,- za DPH a ještě neudanou fakturu. Na balíčku bylo napsané 80 dolarů pro formu. Příště ´GIFT´ a hotovo :D.
JohnyBuchar
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 26. 8. 2014 13:13

Gift ti nezaruči že to prejde bez poplatkov.
Ryan Giggs
TV expert

Odeslat příspěvekod PiNa_cz 26. 8. 2014 14:18

JohnyBuchar píše:Tak zásilka od DHL dnes došla, ale šmejdi mi narazili 500,- za DPH a ještě neudanou fakturu. Na balíčku bylo napsané 80 dolarů pro formu. Příště ´GIFT´ a hotovo :D.

No a kde je problém? Bezcelní limit pro dovoz mimo EU je 22Euro, což je aktuálním kurzem něco kolem 29USD (celníci mají o měsíc starší kurz). 80USD je víc než 29USD, takže DPH platit musíš - z (ceny zboží + ceny dopravy). Stále to máš ale levnější, než kdyby ti to nadeklarovali s plnou cenou. GIFT tě nezachrání, jakmile na balíčku je, potom po něm obvykle jdou celníci jako husa po flusu.
JRiver Media Center ► KS ► DAC Master 7 Singularity ► HeadAmp Master 9 ► balanced HD800
PiNa_cz
Junior

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 26. 8. 2014 14:37

No že je to další zbytečný výdaj, tam je problém :D . S naší slabouličkou korunou a DPH se cena vyšplhala o litr výše. Od Poláků by to vyšlo levněji, ale udaná doprava byla nejspíše jen v rámci jejich země a mají také záruku jen 3 roky proti 10ti leté z Číny (pokud ta firma bude fungovat do té doby :)).
JohnyBuchar
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 26. 8. 2014 15:31

Poliaci ale maju tu trojročnu zaruku nejaku vlastnu. Zakonnu 2-ročnu posunuli o rok. Po tych 3 rokoch by ale mala ďalej platiť ta 10 ročna zaruka vyrobcu.
A to poštovne si vieš vypočitať, Poliaci maju na webe kalkulačku. Do ČR to vychadza cca 10-12 eur.
Ryan Giggs
TV expert

Odeslat příspěvekod f1sker.com 26. 8. 2014 21:32

Dobry vecer, este som objavil za pomerne dobru cenu Audio-gd nfb-11.32 a Audio-gd NFB-5.32.
11.32 obsahuje Sabre ES9018, 5.32 ma v sebe 2x WM8741.

Sabre je skor oznacovany za referencny, neutralny a WM zase za viac zabavny, "teplejsi". Neviem, ci by si s mojimi DT990pro a Adam a3X viac nerozumel prave ten 5.32. Aky je vas nazor?

A neni lepsie kupit separatne DAC a AMP/ PreAMP ? napr Stoner acoustics ud 120, Audioquest DragonFly a pod + napr Schiit asgard 2 / Valhala 2 ?
f1sker.com
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod bogino 26. 8. 2014 21:52

Ohladom DT990 je tazke radit ze ktory DAC cip je vhodnejsi, lebo tie maju zvyraznene aj basy aj vysky.
UD120 aj Dragonfly 1.2 su podla mna USB DACy nizsej urovne, nez aku ponuka Audio-gd.

Svoje vyhody ma aj oddelene, aj kombinovane riesenie DAC + preamp/headamp. V pripade oddeleneho riesenia si sam volis, co s cim spojis a mas typicky k dispozicii viac vstupov / vystupov. Niektore kombinovane riesenia neumoznuju pouzit preamp / headamp samostatne, nemaju analogovy vstup. To plati aj o NFB-11 a NFB-15. V pripade kombinovaneho riesenia usetris na krabici, zdroji, analogovom prepojovacom kabli a tiez na celkovych rozmeroch a hmotnosti.

Premysliet si potrebujes tvoje modely pouzitia, napr. ci mienis so sluchatkovym spajat aj reproduktorovy retazec, co vsetko chces do prevodnika pripajat atd. Audio-gd na rozdiel od mnohych ponuka v kombinovanych rieseniach velmi kvalitny diskretny preamp/headamp, a to za vybornu cenu.
HQPlayer, foobar2000 ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA, Dispre II JFET ► HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 26. 8. 2014 21:55

DT990 su dost basove, tam sa skor hodi Sabre. S Wolfsonom uz by to mohlo byt privelmi temne. To je ale vec vkusu.

Co sa tyka toho ci radsej all in one alebo separatnych zariadeni je vec pouzitia. Co sa kvality tyka, tak za tie peniaze co stoji NFB si samostatnymi zariadeniami nejak zasadne nepolepsis ak ti ide o to.

//bogino bol rychlejsi.
Ryan Giggs
TV expert

Odeslat příspěvekod f1sker.com 27. 8. 2014 21:04

Moje modely pouzitia: dostat zvuk z pc do sluchadiel a aktivnych monitorov, tj musi obsahovat regulaciu na RCA konektoroch.

Z povodnych moznosti nezostal ani jeden, iFi by pravdepodobne neporadil s 250 ohm Bayermi, Aune nema regulovatelne RCA tak isto Yulong a Maveric vyuziva elektronku len pre Pre-amp a nie aj pre sluchatkovy zosik (plus zly customer service)

Z All in one rieseni prichadzaju do uvahy spominane Audio GD (11.22 a 5.32) a Nuforce Icon DAC . Myslim ze Audio GD by malo byt lepsie ako Nuforce.

Zo separatneho riesenia pripada do uvahy Shiit Asgard 2 (najlacnejsi zo stvorice), Valhalla 2. A domace Hypa1 a v bazari sa objavila Casea Lyra digital.
Sluchadlove zosiky by som docasne mohol krmit z mojej terajsej zvukovej karty M-audio Fast track pro ( ma aj dig vystup k Lyre).
Pocul niekto z vas Hypa1 vs Lyra ?
f1sker.com
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod bogino 28. 8. 2014 06:49

Ludia sa momentalne zbavuju starsich Casea DACov, lebo ich chcu vymenit za novsie modely, ktore su lepsie ... NFB-11(2014) a NFB-15(2014) su na tvoje modely pouzitia podla mna optimalne. Obsahuju co potrebujes a nepotrebujes viac sietovych snur ani analogove prepojovacie kable. Oddelene DAC+AMP porovnatelnej kvality by ta vysli viac, a to aj keby si pouzil nieco z bazaru. Modely 2014 od NFB podporuju aj DSD, to pri DACoch z bazaru nehrozi. Produkty NFB obsahuju kvalitny diskretny zosik, v tom predcia aj drahsiu konkurenciu.
bogino
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod f1sker.com 28. 8. 2014 08:35

Vacsinu hudby mam vo flacu 24/96 cize DSD je pre mna plus ale len male.

Cize kombinacia Maudio coax do Lyra Mk1 digital sa nevyrovna NFB-11(2014) a NFB-15(2014)?
f1sker.com
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 28. 8. 2014 09:12

bogino píše:Ludia sa momentalne zbavuju starsich Casea DACov, lebo ich chcu vymenit za novsie modely, ktore su lepsie ... NFB-11(2014) a NFB-15(2014) su na tvoje modely pouzitia podla mna optimalne. Obsahuju co potrebujes a nepotrebujes viac sietovych snur ani analogove prepojovacie kable. Oddelene DAC+AMP porovnatelnej kvality by ta vysli viac, a to aj keby si pouzil nieco z bazaru. Modely 2014 od NFB podporuju aj DSD, to pri DACoch z bazaru nehrozi. Produkty NFB obsahuju kvalitny diskretny zosik, v tom predcia aj drahsiu konkurenciu.

NFB-15 (2014) DSD nepodporuje, s WM8741 DACem nemá ani jak... Ano, můžeš do něj přes USB teoreticky poslat DSD signál, ale Wolfson DAC jej nedokáže zpracovat.

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ChilliMeat 28. 8. 2014 16:12

Jaké máš ty aktivní reproduktory, ke kterým ten DAC chceš?
ChilliMeat
Junior

Odeslat příspěvekod bogino 28. 8. 2014 19:39

MHOE píše:NFB-15 (2014) DSD nepodporuje

Diky za opravu. Takze len NFB-11 zo spominanych dvoch.
bogino
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PiNa_cz 29. 8. 2014 13:25

MHOE píše:NFB-15 (2014) DSD nepodporuje, s WM8741 DACem nemá ani jak... Ano, můžeš do něj přes USB teoreticky poslat DSD signál, ale Wolfson DAC jej nedokáže zpracovat.

Hlavně DSD je pouze marketingová vábnička na neznalé. Přínos nula, slyšitelný rozdíl nula. Kvalitní nabídka nahrávek v tomto formátu nula.
JRiver Media Center ► KS ► DAC Master 7 Singularity ► HeadAmp Master 9 ► balanced HD800
PiNa_cz
Junior

Odeslat příspěvekod f1sker.com 29. 8. 2014 14:57

tak Casea lyra digital je na ceste ku mne :)
f1sker.com
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod bogino 29. 8. 2014 17:25

PiNa_cz píše:Hlavně DSD je pouze marketingová vábnička na neznalé. Přínos nula, slyšitelný rozdíl nula.

Nie je to pravda. Mnohe DACy "hraju" v DSD rezime lepsie. Pre mna ma zmysel aj konverzia z PCM do DSD v prehravaci v realnom case, lebo s mojim DACom dava lepsi vysledok, nez PCM. Pouzivam ju standardne pre Redbook material. Prinos je technicky podlozeny (kvalitnejsi upsampling a prevod do DSD vo vykonnejsom PC nez podobne spracovanie PCM signalu v typickych dnesnych DAC chipoch) a je aj jasne pocutelny. Zavisi od riesenia toho ktoreho DACu, ci je lepsi v PCM alebo DSD rezime. Pisem z vlastnej skusenosti, ale ak ti to nesedi, precitaj si viac napr. v diskusiach na computeraudiophile.com.
bogino
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod equinoxe 29. 8. 2014 17:30

bogino píše:
PiNa_cz píše:Hlavně DSD je pouze marketingová vábnička na neznalé. Přínos nula, slyšitelný rozdíl nula.

Nie je to pravda.

zial je to fakt a nezmenia to ani diskusie "odbornikov" na computeraudiophile, ani to, ze mnohe DACany hraju v DSD rezime lepsie; samozrejme, ze hraju, ked nemaju LPCM implementaciu zvladnutu dobre; odporucam pokec so skutocnymi odbornikmi, ktori sa vyvoju DACov rozumeju namiesto nasavania informacii z "odbornych" zdrojov :roll:
equinoxe
Junior

Odeslat příspěvekod bogino 29. 8. 2014 17:55

equinoxe, tebe odporucam predovsetkym osobnu posluchovu skusenost. Podla teba zda sa len odbornici z miestnej kotliny su ti pravi a zvysok sveta, v ktorom prebieha vyvoj vsetkych novych technologii, je sprosty.
bogino
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod equinoxe 30. 8. 2014 11:34

bogino píše:equinoxe, tebe odporucam predovsetkym osobnu posluchovu skusenost
tych je dost a koresponduje to s tym, co pisem; cinske krabice nepokladam za nieco, nad cim sa ma vyznam pozastavovat; ze sa ti to nepaci, je tvoj problem, nie moj

si typicky zrut marketingovych kecov a oblbovakov
equinoxe
Junior

Odeslat příspěvekod MHOE 30. 8. 2014 11:45

equinoxe: Tak dej konkrétní doporučení na ty odborníky a odborné zdroje, na které se obrátit, abychom se my neznalí mohli též poučit a být osvíceni PRAVDOU, o které mluvíš...

MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod bogino 30. 8. 2014 21:19

equinoxe píše:si typicky zrut marketingovych kecov a oblbovakov

Ty si pravdepodobne zozral agendu niektoreho miestneho konstruktera a chyba ti nadhlad nad vecou.

Uspech, aky maju vyrobky Audio-gd, Yulong, Matrix, Auralic a pod., nikto "domaci" nedosiahol. Je rozdiel dosiahnut urcity uspech lokalne v cesko-slovenskom jazykovom prostredi a zabodovat na sirsom trhu viacerych kontinentov.

Rad by som pripomenul, ze tato offtopic odbocka autorovi temy nijako nepomaha.
bogino
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PiNa_cz 1. 9. 2014 07:03

bogino píše:Nie je to pravda. Mnohe DACy "hraju" v DSD rezime lepsie.

bogino, měl jsem na mysli "pouze" kvalitu nahrávek. To, že některé DACy mají "problém" s klasikou a potřebují přehrávaný materiál upsamplovat, aby hrály "lépe", je věcí návrhu toho konkrétního DACu a použitého převodníku.

Vzhledem k tomu, že v rámci korektně provedeného "blind testu" je problém spolehlivě rozlišit RedBook audio od Hi-Res (při použití zdrojových souborů se stejným masteringem) o nějakém přínosu formátu DSD (ještě více detailů, ještě více prostoru, ještě víc čehokoliv... bla bla bla) z praktického hlediska nejde vůbec hovořit. Jak už jsem psal, je to jenom vábnička pro neznalé. Stejně jako celá Hi-Res bublina.

Ale chápu, že každý věří čemu chce. Mozek a psychoakustika je mocná čarodějka. Bohužel věda hovoří zcela jasně ;-)
PiNa_cz
Junior

Odeslat příspěvekod armaman 1. 9. 2014 07:07

AKA VEDA?
Myslis ta VEDA ked Ty osobne si porovnaval Customworks DAC s tym co mas k dispozicii Ty?
VEDA osobných preferencii?
VEDA ked si sa vyjadril ,ze uz beries HYPA1 a DAC1 a ich pouzivatelov s rezervou?
To co je pre teba "rezervovane" moze byt pre iného samozrejmost.
Cize toto je ta VEDA.... !!!
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod bogino 1. 9. 2014 07:48

PiNa_cz: Neviem sa vyjadrit ku tomu, v akej miere mnou pocuty rozdiel pripisat formatu zvukoveho suboru (DSD vs PCM) a v akej miere konkretnemu vyhotoveniu DACu. Pre mna je to celok a posluchovy rozdiel vnimam v takomto celku. Posluchove skusenosti pouzivatelov napovedaju, ze vyhotovenie DACu ma na to podstatny vplyv a su na to technicke dovody. Napr. NOS DAC vs. typicky dnesny delta-sigma DAC, ktory robi resampling tak ci onak.

Myslim, ze lepsie, nez uverit nejakemu clanku, ktory si nazval veda, je osobna posluchova skusenost. Pocuvanie hudby je subjektivna skusenost a vsetci nemaju rovnake posluchove dojmy. Ten isty rozdiel moze byt pre jedneho bezvyznamny a druhy ho oceni. Psychoakustika funguje aj tym sposobom, ze ked nechces pripustit existenciu nejakeho posluchoveho rozdielu, ktory sa prieci tvojmu "zdravemu rozumu", tak ho proste nepripustis. Vzhladom ku zakorenenemu presveceniu to moze byt jednoduchsie, nez zmenit svoju "vedecku audiovieru".

Zo subjektivneho robit univerzalnu pravdu je podla mna zla cesta. Aby si ma spravne rozumel: Nepodcenujem merania a vsetky mozne technicke veci a vysvetlenia, sam som dost technicky typ. Lenze je osemetne pisat niekomu, co ma pocut alebo nepocut. Tomuto sa ja osobne vyhybam.
Naposledy upravil bogino dne 1. 9. 2014 08:27, celkově upraveno 2
bogino
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod armaman 1. 9. 2014 08:05

bogino píše:
equinoxe píše:si typicky zrut marketingovych kecov a oblbovakov

Ty si pravdepodobne zozral agendu niektoreho miestneho konstruktera a chyba ti nadhlad nad vecou.

Uspech, aky maju vyrobky Audio-gd, Yulong, Matrix, Auralic a pod., nikto "domaci" nedosiahol. Je rozdiel dosiahnut urcity uspech lokalne v cesko-slovenskom jazykovom prostredi a zabodovat na sirsom trhu viacerych kontinentov.

A toto je zas tvoja VEDA.
Je ine ak dakto daco vyraba na kvanta a ine ak daco v malom pre urcitu, nazvime to komunitu.
Je ine ak si dakto ten marketing zaplati a je ine ak si dakto tu sisrsiu cestu dlazdi iba pomocou webu ci obcasnych prezentacii medzi komunitou.
Alebo chces povedat ,ze za BV Audio, VMA, Customworks, DPA, PMA ci Peter SPX stoja ludia co sice nemaju na marketing ale nic nevedia len preto ,ze to nebolo vyrobene v Cine?
A len velmoc ako je Cina s ich vo vacsine slúchadlovými produktami a zaplatenym marketingom na ktory urcite maju dosiahli vrchol Nirvany?

Ak sa mylim co nepopries tak SORRY, ale bohuzial takto som to pochopil ja.....
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod bogino 1. 9. 2014 08:18

armaman píše:Alebo chces povedat ,ze za BV Audio, VMA, Customworks, DPA, PMA ci Peter SPX stoja ludia co sice nemaju na marketing ale nic nevedia len preto ,ze to nebolo vyrobene v Cine?

Prekrucas a vkladas mi do ust, co som nenapisal.

Americania, Cinania atd. ovela viac experimentuju a su to oni, kto prinasa novinky. Nasi konstrukteri sa nachadzaju v konzervativnom prostredi maleho trhu. Keby sa ale presadili aj v zahranici, nemuselo by to tak byt. Bavime sa o DACoch a tu ide vyvoj dopredu ovela rychlejsie, nez u zosilnovacov.
bogino
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod armaman 1. 9. 2014 08:29

Ano suhlasim temou su DAC. A ano podpora pre vacsinu vyrobcov ako aj ich komunita je za hranicami sirsia.
U nas muti vodu len velmi malo vyrobcov no i tak to este neznamena, ze maju byt opominani ci zatracovani.
A porovnavat vyrobky ktore su vo vacsine urcene pre sluchadla a vyrobky ktore su, nazvime to univerzalnejsie tiez nie je stastne riesenie.

A v zavere som napisal "takto to chapem ja" ......
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod bogino 1. 9. 2014 08:43

DACy su prave ten audio komponent, kde sa stretaju sluchatkovi s vacsinou "reproduktorovych" posluchacov. Napr. moj DAC-X10 je cisto DAC. Na tom, ze niektore DACy "hraju" lepsie v DSD rezime (resp. trocha inac v PCM a DSD rezime), sa vedia ludia zhodnut bez ohladu nato, ci pocuvaju na repro alebo sluchadla. Proste je to pocut. Priklad je napr. iFi iDSD Nano, lacna krabicka, ktoru chvalia v DSD rezime, hoci vie aj PCM. Mnohi ho pouzivaju v repro zostave napriek tomu, ze obsahuje aj nejaky sluchakovy zosilnovac.
bogino
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod bacil2 1. 9. 2014 09:12

Keď sa tu už bavíme o tých DACoch: každému normálne „počujúcemu“ jedincovi, ktorý už niekedy mal k dispozícii zvukovo skutočne špičkový DAC (a nemyslím tým nejakú sračku od „tretích výrobcov“ ospevovanú rôznymi „ajťáckymi“ internetovými komunitami) a plus adekvátne kvalitný zvyšok aparatúry (hlavne nie pc), musí byť úplne jasné, že „hi-res“ a DSD je len jedna veľká marketingová bublina...
... takto to chápem (počujem) ja :D :D :D
bacil2
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod PiNa_cz 1. 9. 2014 09:15

bogino píše:PiNa_cz: Neviem sa vyjadrit ku tomu, v akej miere mnou pocuty rozdiel pripisat formatu zvukoveho suboru (DSD vs PCM) a v akej miere konkretnemu vyhotoveniu DACu. Pre mna je to celok a posluchovy rozdiel vnimam v takomto celku. Posluchove skusenosti pouzivatelov napovedaju, ze vyhotovenie DACu ma na to podstatny vplyv a su na to technicke dovody. Napr. NOS DAC vs. typicky dnesny delta-sigma DAC, ktory robi resampling tak ci onak.

Tohle beru, ale neznamená to, že vlastní data, v tomto případě DSD soubor (jejichž legální nabídka je při porovnání s ostatními nosiči a formáty velmi omezená) obsahují více pro člověka slyšitelných informací než RedBook nebo Hi-Res soubory. Což bylo to, na co jsem v tom svém příspěvku narážel.

bogino píše: Myslim, ze lepsie, nez uverit nejakemu clanku, ktory si nazval veda, je osobna posluchova skusenost.

Netuším jaký článek máš na mysli. Pro mne je jediná a nejdůležitější věda v oblasti digitálního audia toto: http://en.wikipedia.org/wiki/Nyquist%E2%80%93Shannon_sampling_theorem

Byl tu dřív než digitální audio a doposud je nepřekonaný. Jaké další důkazy jsou potřeba?

bogino píše:Pocuvanie hudby je subjektivna skusenost a vsetci nemaju rovnake posluchove dojmy. Ten isty rozdiel moze byt pre jedneho bezvyznamny a druhy ho oceni. Psychoakustika funguje aj tym sposobom, ze ked nechces pripustit existenciu nejakeho posluchoveho rozdielu, ktory sa prieci tvojmu "zdravemu rozumu", tak ho proste nepripustis. Vzhladom ku zakorenenemu presveceniu to moze byt jednoduchsie, nez zmenit svoju "vedecku audiovieru".

Opět částečně souhlas, ale je dobré se držet objektivních faktů. Ta jsou daná viz. NSST. Osobně jsem byl velký příznivce hi-resu a snažil jsem mu věřit, ale po všem co mám naposlouchané, jsem dospěl k tomu, že to není nic jiného než prázdná bublina a výsledky slepých testů, které si snadno dohledáš, mi dávají za pravdu. Takže u mně je to spíš o vystřízlivění/prozření než o zarputilém odmítání něčeho "lepšího".

bogino píše:Zo subjektivneho robit univerzalnu pravdu je podla mna zla cesta. Aby si ma spravne rozumel: Nepodcenujem merania a vsetky mozne technicke veci a vysvetlenia, sam som dost technicky typ. Lenze je osemetne predpisovat niekomu, co ma pocut alebo nepocut. Tomuto sa ja osobne vyhybam.

O žádné univerzální pravdě jsem nepsal, na to bych si ani netroufl ;-) Je věcí každého, čemu chce věřit a čemu věří. Nakonec jsou to peníze každého z nás.

Základem je si uvědomit, že tomu co slyšíš, nemůžeš věřit. Doporučuji tvojí pozornosti například práci jejíž autorem je James Johnston o tom, jak funguje lidský sluch, především jakou roli hraje očekávání (expectation bias). Věřím, že potom přestaneš při argumentaci používat slovní spojení "osobna posluchova skusenost" ;-)

Zatímco slepých testů, které potvrzují to, co jsem napsal, existuje docela dost. Slepé testy, které by potvrdily například kvalitativní nadřazenost hi-resu/DSD nad RedBook audiem nejsou. Proč asi?
PiNa_cz
Junior

Odeslat příspěvekod bogino 1. 9. 2014 09:40

PiNa_cz: Neraz som pisal, ze kvalita produkcie/masteringu je ovela podstatejsia nez CD vs hires format. Tato tema ani jej offtopic odbocka nie je o hires formatoch. V pripade jednej skladby som pokusne urobil downsampling z 96/24 na 44.1/16 a rozdiel som nepocul. Aj som to na tomto fore vickrat spomenul. Ale netrufam si napisat, ze niekto iny na inej aparature rozdiel nemoze pocut. Ani si netrufam napisat, ze s inou nahravkou a na mojom vynovenom retazci by som rozdiel nepocul. Cize: PCM hires neprecenujem z hladiska formatu dat. Mastering albumov na hires je casto (nie vzdy) lepsi, aspon v pripade rockovych zanrov, ktore pocuvam.

Vyssie som sa vyjadroval o tom, ze ten isty DAC v PCM resp. DSD rezime moze zniet inac a to ma aj jasne technicke vysvetlenie. V typickom dnesnom delta-sigma DACE ako ES9018 sa totiz PCM signal spracovava ovela zlozitejsie, nez DSD signal, cize nejde o rovnake spracovanie.

Dovody pocutych posluchovych rozdielov mozu casto tkviet v tom, ze nemame do cinenia s idealnymi zariadeniami, napr. impedancne spravne "zakoncenymi" a pod. Teoria popisuje nejaky ten cisty pripad. Nedokonalost realneho zariadenia moze viest ku zdanlivemu rozporu s teoriou a moze byt na nejakom retazci pocutelna. Je vela dovodov, preco sa posluchove dojmy roznych ludi mozu lisit.
bogino
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod sands1 1. 9. 2014 10:04

Inak co sa tyka rozdielov medzi DAC zaujimave veci som sa docital napriklad aj tu:

http://www.avsforum.com/forum/173-2-cha ... ard-4.html

hlavne post cislo 113 od uzivatela ARNYK

alebo tu:

http://www.avsforum.com/forum/173-2-cha ... stion.html

posty 6 a 8, tiez od neho
sands1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod PiNa_cz 1. 9. 2014 10:26

bogino píše:Dovody pocutych posluchovych rozdielov mozu casto tkviet v tom, ze nemame do cinenia s idealnymi zariadeniami, napr. impedancne spravne "zakoncenymi" a pod. Teoria popisuje nejaky ten cisty pripad. Nedokonalost realneho zariadenia moze viest ku zdanlivemu rozporu s teoriou a moze byt na nejakom retazci pocutelna. Je vela dovodov, preco sa posluchove dojmy roznych ludi mozu lisit.

Opravdu Ti doporučuji si přečíst něco o tom, jak lidský sluch a obzvláště očekávání funguje.

Pokud jsi ještě neviděl tohle video, mrkni na něj, stáhni si z webu ukázky a udělej si názor sám ;-)
PiNa_cz
Junior

Odeslat příspěvekod bogino 1. 9. 2014 16:29

sands1:
arnyk tam pise: "the performance of $1 DAC chips exceeded the limits of human hearing a few years back"
Tvrdi, ze roroznat posluchovy rozdiel medzi $29.95 Behringer UCA 202 a £990 Chord Qute je vyzva.

Je na tebe, aby si pouzil zdravy rozum a urobil si vlastny usudok, platny pre teba, pre to, ako ty pocujes. Len ty a nikto iny za teba nemoze stanovit, co je pre teba vyznamne zlepenie zvuku, hodne vyssej ceny vyrobku. Ja a ani nikto iny nemoze tusit, ako pocujes, na aku zvukovu kvalitu si zvyknuty, aky jej level ocenis a aky uz neocenis. Pomoze ti len osobna posluchova skusenost, cize to, co sa PiNa_cz nepozdava. Lenze pocuvanie hudby je individualny (subjektivny) zazitok. Ty nie si nakalibrovany osciloskop, ale posluchac, ktory chce mat z hudby zazitok. Nie graf a spokojnost druhych, ale tvoja osobna spokojnost je cielom, ked kupujes audio zostavu.

Zvukovu kvalitu nevnimame rovnako, vnimame ju subjektivne cez nase zvukove organy a podvedome aj vedome spracovanie v mozgu. Vsetci maju rovnake pravo sa vyjadrit. Je preto celkom prirodzene, ze nazory su a budu rozne. Pri tak roznorodom vnimani hudby a zvukovej kvality, akej su rozni jedinci schopni, existuju na to vsetky predpoklady.
bogino
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod bacil2 1. 9. 2014 17:54

bogino píše: ... Vsetci maju rovnake pravo sa vyjadrit...

... a to je veľká chyba! ... pre bežného človeka je totiž potom veľmi ťažké rozoznať nejaké relevantné informácie od totálnych somarín ... ale to je bohužiaľ klasická výhoda „demokratického“ prístupu :mrgreen:
bacil2
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod bogino 1. 9. 2014 21:52

PiNa_cz píše:Opravdu Ti doporučuji si přečíst něco o tom, jak lidský sluch a obzvláště očekávání funguje.

Pokud jsi ještě neviděl tohle video, mrkni na něj, stáhni si z webu ukázky a udělej si názor sám ;-)

Tak ako existuju opticke klamy, existuju aj "sluchove klamy". V oboch pripadoch sa na vytvoreni klamu podvedome podiela nas mozog, ktory automaticky spracovava nase zmyslove vnemy a ponuka nam ich uz spracovane vo forme, v ktorej ich dokazeme vedome vnimat, chapat, vyhodnocovat, rozhodovat sa podla nich.

Vyskyt optickych klamov dokaze ohurit, nie je vsak v nasom videni dominantny a nejako zvlast dolezity. Podobne to vidim aj so sluchovymi klamami. Myslim, ze dolezitost tychto klamov precenujes. Nie su podstatou posluchovych rozdielov, ktore mozno vnimat napr. pri porovnani roznych prevodnikov, alebo inych audio komponentov. Tak ako opticke klamy nie su podstatou vnimanych rozdielov, ked porovnavas fotky z dvoch roznych fotoaparatov.
bogino
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PiNa_cz 2. 9. 2014 07:04

bogino píše:Pomoze ti len osobna posluchova skusenost, cize to, co sa PiNa_cz nepozdava. Lenze pocuvanie hudby je individualny (subjektivny) zazitok. Ty nie si nakalibrovany osciloskop, ale posluchac, ktory chce mat z hudby zazitok. Nie graf a spokojnost druhych, ale tvoja osobna spokojnost je cielom, ked kupujes audio zostavu.

Nepozdáva? Osobní zkušenost je fajn a je to vlastně to jediné, co máme, ale z důvodů, které jsem tu uváděl je nepřenositelná a potom jakékoliv rádoby objektivní recenze postrádají smysl, neboť jsou pouze subjektivním slohovým cvičením (velmi zjednodušeně) na téma jak hodně bych si přál, aby ta moje výbava hrála. Stačí si přečíst oslavné ódy na některé (i levnější) komponenty např. na HEad-Fi a porovnat s vlastní zkušeností - nejlépe po delší době poslechu daného komponentu. Člověk potom obvykle pochybuje, že poslouchá to samé, co recenzent. Proto ti, kteří už ví, berou recenze audio komponent s velkou rezervou ;-)

bogino píše:Zvukovu kvalitu nevnimame rovnako, vnimame ju subjektivne cez nase zvukove organy a podvedome aj vedome spracovanie v mozgu. Vsetci maju rovnake pravo sa vyjadrit. Je preto celkom prirodzene, ze nazory su a budu rozne. Pri tak roznorodom vnimani hudby a zvukovej kvality, akej su rozni jedinci schopni, existuju na to vsetky predpoklady.

Hudba je umění, její emoční dopad na posluchače vědecky vysvětlit nelze. Ale vše co souvisí s technickou stránkou hudební reprodukce vysvětleno je a neexistují tam žádná slepá místa.

-- 2. 9. 2014 07:16 --

bogino píše:Tak ako existuju opticke klamy, existuju aj "sluchove klamy". V oboch pripadoch sa na vytvoreni klamu podvedome podiela nas mozog, ktory automaticky spracovava nase zmyslove vnemy a ponuka nam ich uz spracovane vo forme, v ktorej ich dokazeme vedome vnimat, chapat, vyhodnocovat, rozhodovat sa podla nich.

Stáhl sis ty ukázky z webu a vyzkoušel je na své výbavě? Pokud ano, potom moc nerozumím tomu, o jakých "sluchových klamech" píšeš. Dělá to na mě dojem, že se za každou cenu snažíš ubránit to své přesvědčení a to i při neúprosné konfrontaci s realitou ;-)

bogino píše:Vyskyt optickych klamov dokaze ohurit, nie je vsak v nasom videni dominantny a nejako zvlast dolezity. Podobne to vidim aj so sluchovymi klamami. Myslim, ze dolezitost tychto klamov precenujes. Nie su podstatou posluchovych rozdielov, ktore mozno vnimat napr. pri porovnani roznych prevodnikov, alebo inych audio komponentov. Tak ako opticke klamy nie su podstatou vnimanych rozdielov, ked porovnavas fotky z dvoch roznych fotoaparatov.

A proto existují slepé testy, které eliminují možnost ovlivnění poslechu jinými smysly. A jejich výsledky hovoří zcela jasně: rozdíl mezi RedBook audio a Hi-Resem není spolehlivě prokazatelný, stejně tak není jednoznačně prokazatelný vliv kabelů (signálových i napájecích) na kvalitu reprodukce, ani to, že high-end sestava hraje "lépe", než sestava průměrná (samozřejmě od určité úrovně).

Při hledání odkazů na slepé testy jsem narazil na perfektní souhrn všeho, co se ti tu snažím (marně ;-) ) vysvětlit. Máš to tady všechno hezky pohromadě.
PiNa_cz
Junior

Odeslat příspěvekod bogino 2. 9. 2014 07:35

Neviem, nad cim sa cudujes. Kazda recenzia vyjadruje nazor recenzenta a dvaja by ju nenapisali celkom rovnako. Na hlavnej stranke mojho webu je od zaciatku napisane: "Obsah tohoto webu je amatersky, neprofesionalny. Obsah berte ako informativny, riadte sa vlastnou posluchovou skusenostou." Su ludia, co si recenzie radi precitaju a su taki, co ich odmietaju. Su taki, co ich zozeru doslovne aj s navijakom, myslia si, ze sa daju 100% aplikovat na nich a nerozumeju, ze oni mozu pocut a hudbu vnimat inac nez recenzent. A su taki, co si ich vedia premietnut do toho, ako oni pocuju. Moze byt vela dovodov, preco jednemu niekoho recenzie sadnu viac ako inemu.

PiNa_cz píše:Ale vše co souvisí s technickou stránkou hudební reprodukce vysvětleno je a neexistují tam žádná slepá místa.

Nebud smiesny. Vyvoj skoncil a vsetko je teoreticky vysvetlene a nie je co riesit? Prave naopak, vsetko je vo vyvoji. Po prve nahravacie a reprodukcne zariadenia a postupy nie su dokonale a po druhe posluchovy retazec konci az v hlave posluchaca.

Pokial veris, ze nemas dovod upgradovat tvoju zostavu, tak ju neupgraduj. Mozno by si mohol naopak downgradovat. Kazdy sa rozhoduje individualne na zaklade vlastnych skusenosti a dostupnych informacii ...

Ohladom nwavguy, nie vsetci ho zeru ... precitaj nazory tuto: http://www.computeraudiophile.com/f8-ge ... dex17.html
bogino
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PiNa_cz 2. 9. 2014 09:36

bogino píše:Nebud smiesny. Vyvoj skoncil a vsetko je teoreticky vysvetlene a nie je co riesit? Prave naopak, vsetko je vo vyvoji. Po prve nahravacie a reprodukcne zariadenia a postupy nie su dokonale a po druhe posluchovy retazec konci az v hlave posluchaca.

Nic takového jsem nenapsal. Pouze to, že na rozdíl od emočního dopadu se dá technická stránka věci bezezbytku exaktně vysvětlit.

bogino píše:Ohladom nwavguy, nie vsetci ho zeru ...

A? Jenom ve svém příspěvku agregoval a okomentoval zajímavé informace z dalších zdrojů.

Myslím, že tímhle můžeme naši diskuzi ukončit, názor jsme si určitě udělali oba :-)
PiNa_cz
Junior

Odeslat příspěvekod bogino 3. 9. 2014 08:42

Offtopic odbocka tejto temy zacala na rozpore v tvrdeni, ci moze byt pocut rozdiel medzi PCM a DSD formatom dat. Pokracovala tvrdeniami od PiNa_cz, ze rozdiely medzi formatmi dat nie su pocutelne. Za rozporne jeho vyjadrenie povazujem "Ale vše co souvisí s technickou stránkou hudební reprodukce vysvětleno je a neexistují tam žádná slepá místa."

Teoreticky je mnohe naozaj vysvetlene, vsetko urcite nie, najma oblast ludskeho vnimania zvuku. Co sa technickych veci tyka, prax zaostava za teoriou zial najma v audiu, ovela viac ako napr. vo videu.

Ako protivahu velmi zjednodusenych tvrdeni od Pina_cz sem pridam niekolko citatov od Tom Caulfield, ktory sa podielal na vyvoji SACD (DSD) formatu. Nizsie uvedene citaty poukazuju na zaostavanie praxe za moznostami, ktore poskytuje nase poznanie. Poukazuje na zasadne rozdiely v spracovani PCM a DSD signalu v dnesnych A/D a D/A prevodnikoch. Objasnuje, kde su rezervy v dnesnych produkcnych postupoch, ktore sa negativne prejavuju na zvukovej kvalite. Rozumiet tomuto textu moze vyzadovat trocha hlbsieho zaujmu a samostudia. Jeho profil si mozete pozriet tu http://www.sa-cd.net/showuser/119 a o jeho sucasnych aktivitach sa na computeraudiophile.com vyjadril "I do all the DSD file prep for nativedsd.com".

http://www.computeraudiophile.com/f13-a ... post347508

Ahh, now you're getting to the crux of the problem. Only to the degree that there's no PCM A/D converters. They're all PDM. To obtain PCM, the PDM mllti-bit stream(s) must be decimate filtered, and then converted to 2'compliment binary word format. That's required because all the production tools available today are either analog, or PCM.

If either quality (greater than 16 bits resolution) true PCM A/D converters could be developed, or PDM production tools written, then the sound quality of recordings, especially acoustic music, could be perceptually improved. The playback hardware is available today for both formats, and with some DAC's, really true native PCM, and also 1-bit two level PDM (DSD). The recording side of the chain is not so fortunate, or rich.

So, my contribution to all this is a smidgen of education. To simply point out that there are significant differences between the formats, and perhaps provide a reason why so many people hear a difference between them.

http://www.computeraudiophile.com/f8-ge ... post341243

While I'm on my soapbox, let me say that the use of PCM is really archaic and stupid at this stage of the audio industry. It's extremely inefficient and bloated (redundant data from sample to sample), and therefore can operate only at comparatively low sampling rates.

AFAIK, PCM is only used as a digital data format and transmission vehicle in the audio industry, primarily because the market is so small as to limit ROI for development of better production tools. No one else uses it. It was the obvious digital format at the dawn of digital audio, and has stuck with all its limitations. It's analogous to the recording industry sticking with the original Edison wax cylinder, because it was good enough.

PCM. in itself, is just another way of digitally representing sequential analog audio levels. It's problem is it must be converted into by any/all A/D converter SDM front ends (all currently manufactured A/D converters) in order to do post processing in audio content production. And up to recently, delivery. That conversion from either DSD (1-bit two levels PDM), or multi-bit PDM always requires steep low pass filtering to meet the Nyquist criteria of the lower PCM sampling rate, and is where the sound quality damage is done.

Needless to say, I'm a DSD fanboy, and promote it increased use.

http://www.computeraudiophile.com/f13-a ... post347246

4) Can a really well-executed PCM solution sound as well as a really-well executed DSD solution and vice-versa?

Absolutely! PCM is just inefficient due to the redundant analog level information expressed from the preceding sample, and therefore (because of the amount of redundant data to be processed) cant be encoded at very high sampling rates. DSD has all kinds of artifacts, the shifted noise being primary. But its simplicity is its virtue, allowing it to operate at very high multiples of the audio bandwidth to be recorded.

The issue at this time is the sound quality degradation caused by converting from one format to the other, due to the necessary filters required to adjust for different Nyquist frequencies. All A/D converters in use today are front ended with Delta-Sigma Modulators, in order to get higher than 14 bits of resolution for the converter. Any converters that are labeled PCM converters simply have onboard decimation filters and PCM conversion elements.

If in the future pure PCM A/D converters are developed, then PCM will rule, for all the production tools are PCM based. If eventually Production tools are developed for multi-bit PDM, then PCM will be history.
bogino
Mírně pokročilý