NTB napájený jen z baterie - lepší signál v DAC ?

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Jirka L. 5. 8. 2016 12:29

Chtěl bych si ujasnit toto : pokud použiju jako transport hudebních dat notebook napájený pouze z vlastní baterie, zda se to nějak pozitivně projeví na přenášeném signálu do DAC/AMP.
Data transportuji přes výstup USB notebooku kvalitním USB kabelem. V notebooku mám v biosu vypnutou zvukovou kartu, software na přehrávání je používán JRiver Media Center 21 a Foobar přes nativní ASIO ovladače mého DAC/AMPu.

Kdysi jsem vlastnil "dělenec" od Technics, kde předzesilovač napájela jen baterie a tím se mělo předcházet zarušení signálu ze sítě.
Yamaha AX 1090, JBL Ti 1000, kabeláž Audioquest FLX-SLIP, Audio-Technica ATH-AD700X, , AudioGD 10.33, nap. kabel ViaBlue X25 Silver,Foobar 2000 DarkOne v4.0,MMC PopcornHour A400
Jirka L.
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 5. 8. 2016 12:54

Protože data jsou impulsy a rozhoduje vlastně jen to, jestli tam napětí je nebo není (logický úrovně 1 a 0), je datovej = digitální přenos hůř zarušitelnej než analogovej. Co ale může hrát roli je napájení samotnýho DACana a případně jeho oddělovacího zesilovače = bufferu na analogový straně. Tam už se jakýkoliv rušení projeví dosti podstatně...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod tibormi 9. 8. 2016 21:37

Tak určitě. Z baterky by to mohlo byť čistejšie. A skús aj iný operačný, ja používam Daphile, proti Windowsu hodně čistejšie, hlavně pri prehrávaní z pamäte.
tibormi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod sashafckinggrey 9. 8. 2016 21:44

jj a pak bych si poridil zamrazeny naklepany usb kabely
sashafckinggrey
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Jirka L. 9. 8. 2016 22:39

Ty linuxové distribuce mě lákají, ale vždy jsem skončil nekonečným zápasem s příkazy a laděním systému, pročítáním diskuzních fór a přesto stále něco nefungovalo... :-))
Yamaha AX 1090, JBL Ti 1000, kabeláž Audioquest FLX-SLIP, Audio-Technica ATH-AD700X, , AudioGD 10.33, nap. kabel ViaBlue X25 Silver,Foobar 2000 DarkOne v4.0,MMC PopcornHour A400
Jirka L.
Junior

Odeslat příspěvekod šeďour 10. 8. 2016 10:01

Proč si myslíte, že když je odpojenej síťovej zdroj, tak se odstraní údajnej hlavní zdroj rušení ?
:?:
Ve zdrojový části notebooku přece pořád dál běžej různý napěťový měniče, který můžou zanášet do následnýho audiořetězce rušení.A dalším potenciálním zdrojem rušení jsou běžící procesory.
Na doma: DSD player TEAC, digitál TEAC, repro: hybridní dvoupásma TOTEM 100 & třípásma LSM (geniálně návrhl Kocour)
Na ven: FiiO X5 + Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1 + další čínskej šrot

Zaměstnanec GM electronic
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petulda 10. 8. 2016 10:07

šeďour píše:Proč si myslíte, že když je odpojenej síťovej zdroj, tak se odstraní údajnej hlavní zdroj rušení ?

To zde nikdo nenapsal, čti pozorněji.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod šeďour 10. 8. 2016 16:22

Jseš si jistej ?

Jirka L. píše:Kdysi jsem vlastnil "dělenec" od Technics, kde předzesilovač napájela jen baterie a tím se mělo předcházet zarušení signálu ze sítě.

A k čemu teda je odpojení zdroje a napájení jen z baterie ?
Na doma: DSD player TEAC, digitál TEAC, repro: hybridní dvoupásma TOTEM 100 & třípásma LSM (geniálně návrhl Kocour)
Na ven: FiiO X5 + Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1 + další čínskej šrot

šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petulda 10. 8. 2016 17:23

Máš dokonalou schopnost štěpit diskusi irelevantníma otázkama. Nezřídka postavenýma na tvém výmyslu, viz onen "hlavní" zdroj rušení, o kterém zde nikdo nepsal.

Odpověď na svou nynější otázku máš na konci tebou citované věty.

Mateřská škola hadr :-).
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod šeďour 11. 8. 2016 12:17

Ano, diskuze s tebou je
Petulda píše:Mateřská škola...

Na co se ptá Jirka L. ?

Jestli se zlepší zvuk sestavy po odpojení zdroje od notebooku.Proč, ptám se já ?...co se má stát tím, že se odpojí zdroj ?
Raději nebudu čekat na tvojí odpověď Peťuldo, páč od tebe nečekám víc, než tvoje tradiční slovíčkaření.

Odpojením zdroje od NTB se teoreticky odstraní potenciální zdroj rušení (velký spínaný zdroj).Ano nebo ne ?

Dál...jakou jistotu, ale máme, že onen zdroj je hlavním zdrojem rušení.Vždyť uvnitř NTB jsou další malý spínaný zdroje a běžící procesory (např. zmiňovaná zvuková karta a další).

A ještě jedna věc.Doufám, že si někdo nemyslí (jako na Slovanetu), že odpojením zdroje eliminuje připojení k zarušenýmu síťovýmu přívodu (PEN) ?

šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bogino 11. 8. 2016 12:53

Jirka L. píše:Chtěl bych si ujasnit toto : pokud použiju jako transport hudebních dat notebook napájený pouze z vlastní baterie, zda se to nějak pozitivně projeví na přenášeném signálu do DAC/AMP.
Data transportuji přes výstup USB notebooku kvalitním USB kabelem. V notebooku mám v biosu vypnutou zvukovou kartu, software na přehrávání je používán JRiver Media Center 21 a Foobar přes nativní ASIO ovladače mého DAC/AMPu.

Kdysi jsem vlastnil "dělenec" od Technics, kde předzesilovač napájela jen baterie a tím se mělo předcházet zarušení signálu ze sítě.

Odporuca sa nasledovne:
- Lepsie je napajat nb zo zdroja, ktory je el. spotrebicom triedy ochrany 2 (plocha vidlica bez zemniaceho kolika), pokial pripojeny DAC je spotrebicom triedy ochrany 1 (v napajacej snure ma aj zemniaci kolik). Najhorsie je mat notebook aj DAC ako zariadenie triedy 1 a zaroven ich mat este zapojene do roznych el. zasuviek, tu sa moze prejavit zemna slucka ako brum. Takemu zapojeniu sa vyvaruj.
- Moze byt lepsie napajat nb z baterii. Urob si posluchovy test, vsimaj si tiche pasaze, vysky, priestor atd. Ak rozdiel nepocujes, nemusis sa tym zaoberat. Mam napajaci adapter s plochou vidlicou a rozdiel voci prevadzke na baterie je minimalny, na hranici pocutelnosti.
- Male zlepsenie pri prevadzke na 230V sa da dosiahnut pouzitim sietoveho filtra. To ma zmysel (ako vsetko ostatne v audiu) len pokial ten rozdiel posluchac naozaj pocuje. Typicky je tak len v pripade naozaj highendoveho systemu.

Pocitac ako taky, ci uz napajany zo siete, alebo z baterii, je sam zdrojom rusenia, ktore sa siri USB kablom do pripojeneho zariadenia. To je typicky vacsi problem a tu velmi zalezi na rieseni USB prijimaca pripojeneho zariadenia. Lepsie DACy nemaju pripojeny VBUS +5V z USB kabla a pouzivaju nejaku viac ci menej ucinnu formu galvanickej izolacie aj ostatnych vodicov USB kabla. Ide o to zamedzit prenos rusenia z pocitaca az do analogovej casti. Tato oblast je momentalne vo vyvoji. Existuju rozne "USB regeneratory" v cene cca 200 EUR, ktore su zapojene medzi pocitac a DAC. Pripadne jednoduchsie riesenia, ktore som tu v minulosti uz popisal. viewtopic.php?f=1920&t=1246063&p=11052633#p11052633 Tato oblast typicky prinasa pocutelny rozdiel aj na menej spickovych zariadeniach. Pokial nemas zemnu slucku - nic ti pocutelne nesumi/nebrumi, ma vacsi zmysel zaoberat sa prave tymto.
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer, foobar2000 ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA, Dispre II JFET ► HiFiMan HE-500
iPod 5.5G imod ► FiiO E11 ► Brainwavz B2
bogino
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod šeďour 11. 8. 2016 13:39

Technická pozn. jak vzniká u NTB zdroje ona legendární "zemná slůčka" ?

Myslíš si, že když má NTB zdroj třížilovou přívodní šňůru automaticky to znamená, že galvanicky spojuje sekundární a primární části zdroje ?
Proč ??
...

A i kdyby...co mi brání v tom, použít šňůru dvoužilovou ? Nemluvě o tom, že dvoužilová šňůra je ohebnější, líp se s ní manipuluje a nezabere tolik místa.

šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bogino 11. 8. 2016 13:59

šeďour píše:Technická pozn. jak vzniká u NTB zdroje ona legendární "zemná slůčka" ?

Cez USB kabel, ked:

bogino píše:notebook aj DAC ako zariadenie triedy 1 a zaroven ich mat este zapojene do roznych el. zasuviek
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer, foobar2000 ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA, Dispre II JFET ► HiFiMan HE-500
iPod 5.5G imod ► FiiO E11 ► Brainwavz B2
bogino
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Jirka L. 11. 8. 2016 14:21

Děkuji za postřehy. Hlavně jsem si uvědomil, že je jde o rozdílné přenosy - z předzesilovače Technics napájeného baterií lezl analog, který je více náchylný k pochytání parazitních signálů a z NTB přes USB leze digital, tedy data.
U toho předzesilovače Technics to znát bylo, při pokusech s transportem z PC a NTB se mi zdá malinko dynamičtější a plastičtější zvuk z NTB napájeného z baterie, ale zatím nemohu vyloučit placebo.

Jinak bych řekl, že krom provozu na baterie u NTB by teoreticky mělo být zarušení uvnitř obou přístrojů obdobné (pominu li kvalitu komponentů). NTB a komponenty v PC jsou cca rok staré, kvalitativně by měly být součástky v PC na tom lépe. Na obou zařízeních mám v biosu vypnutou zvukovku. Jinak primárně z obou zařízení žádný šum či brum ani ani při soustředěném sluchátkovém poslechu žádný neslyším, v tom u mne panuje spokojenost. Jedná se mi o kvalitnější signál.

Síťový kabel k DAC a USB kabel mám vcelku kvalitní, napájení NTB Asus je přes standartní adaptér, ke kterému se připojuje klasický třípinový PC kabel.
Jirka L.
Junior

Odeslat příspěvekod šeďour 11. 8. 2016 14:29

Bogino -> Nerozumím tomu, kde bereš jistotu, že NTB je zařízení třídy 1 ?...že má zdroj třížilovou přívodní šňůru ??

Ale zdroj nemá kovovou kostru (rozhodně ne přístupnou dotyku) a NEMÁ galvanicky spojenou napájecí zem na sekundární straně.
NTB je zařízení napájený z nízkonapěťovýho zdroje (adaptéru).

Takže KDE vzniká ona zemní smyčka ?

šeďour
Pokročilý

Další stránka