Jsou ještě vůbec potřeba externí DACy pro mobily?

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Linuxing 20. 4. 2019 18:14

Zdravím všechny fanoušky kvalitního audia a dovolím si dotaz. :-)
Jakou kvalitu mají dnešní "hudební" tablety a mobily? V jedné diskuzi mi bylo řečeno, že konkrétně tablet Sony Z3 má tak dobrou kvalitu integrovaného DACu, že je zbytečné kupovat externí DAC nebo kvalitní zvukovku do PC.

Do DACu, zesilovače a stereo beden chci dohromady investovat cca 25-30tis. Kč. Zvažuji, že bych možná postavil Totemy - http://www.repromania.net/forum/viewtop ... =60&t=3661 . Do budoucna možná sluchátka do 10tis.

Jde mi v této fázi hlavně o to jestli uslyším více detailů v hudbě (nebo jak to nazvat) mezi těmito variantami:
1) tablet Sony Xperia Z3 (bez externího DACu)
2) tablet Sony Xperia Z3 (s externím DACem)
3) PC s Asus Xonar Essence STX II (případně s externím DACem)

Poslouchat budu od každého něco: od metalu až po vážnou hudbu.
Zdroj hudby: Spotify Premium (320 kbps) nebo lokální soubory s vyšším bitratem, flac je imho zbytečný.

Díky předem za odpovědi a podělení se o zkušenosti, případně o doporučení, který externí DAC byste doporučili, aby byl finančně úměrný zamýšlené investici.
Linuxing
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 20. 4. 2019 18:53

Vše záleží na preferencích. Ale pokud bude zdroj hudby Spotify a Flac ignoruješ, tak bych s kvalitou převodníku až tak nehrotil. Ale pokud ti jde o detaily v hudbě, určitě bych nezatracoval Flac a místo Spotify zvolil Tidal Master.
Ale pokud bys vrazil 20 tisíc do beden, pět tisíc do nějakého DAC a za pět koupil nějaký vintage zesilovač a hrál z PC určitě bys mohl dosáhnout velmi kvalitních výsledků.
Nebo pořídit něco ve stylu Marantz M-CR511 Melody Stream, k tomu ty bedny za dvacet a můžeš hrát z PC, mobilu, tabletu NAS, jak je libo. Možností je spousta...
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod petrE1 20. 4. 2019 19:07

rychlá odpověď IMHO rozhodně ano :-)


podrobnější odpověď - osobní názor:

1. co uslyšíš, nebo neuslyšíš, poznáš jen ty sám a ještě se to zkušeností mění.
2. Určitě jsou mnohem lepší DAC/AMP, než v tabletu Sony, nejde jen o čip, ale hooodně o
analogovou cestu za DA čipem. Jestli uslyšíš rozdíl, viz bod 1.
3. nevím, jestli někde jsou ztrátové soubory s vyšším bitratem než 320 kbps, nicméně, dle
mého názoru, FLAC cenu má a ve verzi HI-RES tuplem. Jestli uslyšíš rozdíl, viz bod 1.
4. můj pohled: výslednou reprodukci nejvíce ovlivní měniče (sluchátka, repro - místnost),
dále nahrávka, potom to ostatní. Čímž nechci říct, že to ostatní není důležité - vše musí
sedět k sobě. Začal bych od konce: nejdřív zvol kvalit. třídu sluchátek/repro, dále
zesilovač, až poté DAC/head amp. To vše nakrm odpovídajícím zdrojem. Krmit kvalitní
systém výhraně MP3 a pod, osobně považuji téměř za mrhání penězi - můj osobní názor.

-- 20. 4. 2019 19:10 --

koukám, že martas38 byl rychlejší, řekl jinými slovy totéž :-)
petrE1
Junior

Odeslat příspěvekod Linuxing 20. 4. 2019 19:13

Díky za bleskurychlé odpovědi. Flac nezatracuji, jen jsem myslel, že abych poznal rozdíl mezi komprimovanou hudbou s vysokým bitratem (mp3, ogg...) a bezztrátovým Flacem, tak bych musel mít dražší aparaturu.
Linuxing
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 20. 4. 2019 19:19

Když víš jaké rozdíly hledat, tak uslyšíš rozdíl mezi mp3 a Flacem na mobilu a špuntech za 500Kč. Určitě bych nejvíc peněz pustil do repro, ty mají největší vliv. A v dnešní době bych asi fakt volil nějaký ten Marantz, Denon, Onkyo - streamer do kterého pošleš hudbu z čehokoliv.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod petrE1 20. 4. 2019 21:36

Tidal Master mohu jen doporučit. Mám ho necelý rok a stále se divím, jak to hraje dobře.
petrE1
Junior

Odeslat příspěvekod _daRK 21. 4. 2019 12:49

Linuxing píše:Jde mi v této fázi hlavně o to jestli uslyším více detailů v hudbě (nebo jak to nazvat) mezi těmito variantami:
1) tablet Sony Xperia Z3 (bez externího DACu)
2) tablet Sony Xperia Z3 (s externím DACem)
3) PC s Asus Xonar Essence STX II (případně s externím DACem)

Poslouchat budu od každého něco: od metalu až po vážnou hudbu.
Zdroj hudby: Spotify Premium (320 kbps) nebo lokální soubory s vyšším bitratem, flac je imho zbytečný.

Tvoje uši nikto nemá, aby ti vedel odpovedať :-) To si musíš overiť jedine sam. Tým, že Flac je podľa teba zbytočný, súdim, že si niekde na začiatku toho zistovania a možno nebudeš úplne vedieť, kde tie rozdiely hľadať.
Sony mali väčšinou dobre prevodníky v mobiloch, v tabletoch budu IMHO horšie,ale môžem sa mýliť. Veď to skus najskôr bez externého DACu a uvidíš, či tomu niečo chýba, neskôr môžeš na skúšku zobrať z eshopu a porovnas.
Podľa mňa pri spotify a tvojom rozpočte na zosik a repro rozdiel nebude veľmi počuť, pri sluchatkach už skôr.
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Linuxing 21. 4. 2019 12:53

Ten Marantz M-CR511 s převodníky Burr-Brown nevypadá zle, DAC a zesilovač v jednom není špatný nápad. Tady viewtopic.php?p=12206984#p12206984 jsi Martasi psal, že u externích DACů může docházet k velké latenci. Dá se nějak říci jaká by mohla být latence toho Maratze ve srovnání s Asus Essence STX II. Poznám tu latenci v případě, že bych do něj pouštěl i zvuk z PC her a filmů (koncertů)?

Je to nějaký pátek zpátky co jsem pročítal recence na Asus Essence STX a téměř všichni tvrdili, že oproti integrované zvukovce je to výrazný a slyšitelný posun v kvalitě. Dokonce i ve srovnání Asus Xonar DX/XD, která stála něco kolem 2.000 Kč, byla prý vyšší kvalita Essence slyšet. Předpokládal jsem tudíž, že mezi integrovaným DAC v Sony Z3 a mezi třeba tím Marantzem bude taky podobně výrazný rozdíl v kvalitě jako mezi integrovanou zvukovkou a tou Essence STX. Obzvlášť když některé recenze říkají, že DAC+amp v Sony Z3 není zas tak dobrý. Jde mě o to, že kdybych koupil třeba toho Marantze a poslouchal s novými sluchátky (v ceně 10tis.) a pak sluchátka připojil na Sony Z3 (bez ext. DAC), abych mohl volně chodit po bytě, tak jestli se mám připravit na snížení kvality (Flaců), které s největší pravděpodobností poznám. Pak bych totiž svoje myšlenky směřoval raději na to jak natáhnout delší kabel ke sluchátků, tak abych měl pořád volnost pohybu a kabel zároveň nezavazel.

-- 21. 4. 2019 14:23 --

_daRK píše:Podľa mňa pri spotify a tvojom rozpočte na zosik a repro rozdiel nebude veľmi počuť, pri sluchatkach už skôr.

Myslel jsem si, že když jsou reprobedny mnohem větší, tak že budou mít i větší zvukový rozsah a dokáží také vytvořit barvitější a detailnější zvuk než sluchátka, ale i podle ostatních informací začínám přicházet na to, že jsem se mýlil.
Linuxing
Junior

Odeslat příspěvekod ondrasheq 21. 4. 2019 15:39

Je to telefon od telefonu a ucho od ucha. Pokud jsi žádný lepší DAC nikdy neslyšel, bude ti výstup z telefonu připadat v pohodě. Obecně chválený výstup je ze zařízení Applu a z telefonů LG. Dál to bude kus od kusu.
Takže IMHO nelze jednoznačně odpovědět.

DAC/Ampům od výrobců počítačových komponent bych se vyhnul, obzvlášť když je nepřeberný výběr DACů od firem, které se specializují na audio - namátkou Topping D10, D30, Schiit Modi, Schiit Modi Multibit. Oproti integrované zvukovce bude výborně hrát cokoliv z uvedného i neuvedeného :D
ondrasheq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod petrE1 21. 4. 2019 17:04

U telefonů LG mají dedikovananý DAC např V30, nebo nejvyšší modely Sony, co si z hlavy vybavuji. Není to žádný hi-end, např. v LG V30 je stejný DAC čip jako v DAP Shanling M0.

Pokud jde o porovnání repro vs. sluchátka tak každý hraje jinak, hlavně v reprodukci prostoru, vnímání basů tělem atd, to ví každý. Nicméně, v parametrech jako je detailnost, frekvenční průběh, (micro)dynamika, svoboda hlasitosti, zkrátka množství původních informací doručených z nahrávky do ucha, tam jsou, dle mého skromného názoru, sluchátka téměř nedostižná.Tedy pokud nemáš alespoň šesticiferný rozpočet:-) Už proto, že ti do zvuku nekecá poslechová místnost. A žena.

-- 21. 4. 2019 17:18 --


Linuxing píše:
Pak bych totiž svoje myšlenky směřoval raději na to jak natáhnout delší kabel ke sluchátků, tak abych měl pořád volnost pohybu a kabel zároveň nezavazel.

Kabel ke sluchátkům po bytě je poněkud nepraktický. Já to řeším DAP (kapesní přehrávač) v kapse. Ten můj umí wifi má tedy přenos z Tidalu, PC, NAS atd. Stačí mít doma wifi. Nejsem tedy odkázán jen na SD kartu. Když ho nechci mít připojen z kapsy do sluchátek, položím ho na stůl a připojím ho k zesilovači a repro. V mém případě ještě přes ext. DAC, ale není to nezbytné. Nebo ho nepřipojím nikam a opět přes wifi streamuji do chromecastu audio. Ale to už jejá píseň a a asi i vlákno.
petrE1
Junior

Odeslat příspěvekod Linuxing 21. 4. 2019 18:05

ondrasheq píše:Oproti integrované zvukovce bude výborně hrát cokoliv z uvedného i neuvedeného :D

Akorát mi teda nějak nejde na rozum, proč výrobci základových desek do PC/NTB dávají šmejdovské DACy a do mobilů se dávají takové "suprovní". Smartphony nejsou zas o tolik dražší. Já mám tuhle základovku https://www.asrock.com/mb/Intel/Z170%20Extreme4/ 3 roky starou, stála kolem 4tis. (takže žádný levný šunt), výrobce se chlubí nálepkou "Purity Sound", dále uvádí:
- 115dB SNR DAC with differential amplifier
- TI® NE5532 Premium Headset Amplifier (Supports up to 600 ohm headsets)

Proč si na kvalitu integrovaných zvukovek v PC/NTB všichni stěžují a u mobilů je integravaný DAC tak vychvalovaný?

-- 21. 4. 2019 19:25 --

petrE1 píše:Já to řeším DAP (kapesní přehrávač) v kapse.

Mohu se zeptat jaký máš DAP a sluchátka?
Linuxing
Junior

Odeslat příspěvekod The Wolverine 21. 4. 2019 18:47

Linuxing píše:Proč si na kvalitu integrovaných zvukovek v PC/NTB všichni stěžují a u mobilů je integravaný DAC tak vychvalovaný?

Použitý DAC čip neříká vůbec nic o tom, jak to bude ve finále hrát. Navíc vzhledem k tomu, jakým způsobem je ten čip na základní desce napájen a kolik je v PC rušení, je zbytečné se v tomhle terénu o nějakou kvalitu vůbec snažit. U telefonu je přece jen možnost přiblížit se kvalitou nějakým základním DAPům.

Jinak pokud budeš mít Totem 100 a k tomu nějaký dobrý zesík, tak mi přijde škoda to zabít tím, že zdroj zvuku bude rovnou telefon/tablet. Vždyť dnes pořízení hodně slušného DACu ani nemusí vyjít draho - z nových věcí koukni třeba na Modi 3 nebo je možnost číhat na bazaru na nějaký pěkný kousek.
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
Marantz PM7000N ► Bowers & Wilkins 684
The Wolverine
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pseudomagick 21. 4. 2019 18:50

Naměřené zvukové parametry tabletu Sony Z3 najdeš zde:

https://www.gsmarena.com/sony_xperia_z3 ... 1152p7.php

Měří se:
1)Frequency response
2)Noise level
3)Dynamic range
4)THD
5)IMD + Noise
6)Stereo crosstalk

Tablet Sony Z3 má tedy horší stereo přeslech a nízkou hlasitost(zejm. pro sluchátka).
Zbytek je celkem slušný.

Kvalitu zvukového výstupu ostatních mobilů(a některých tabletů)najdeš v každé jednotlivé recenzi na: http://www.gsmarena.com
Dynamic range pro sluchátka(in-eary)bych doporučoval min. s parametrem 92.
81,3 je trochu průšvih. :D

Místo Spotify bych doporučil spíše Tidal. 8-)
Repro bych doporučil s připojením k wifi(hi-res streaming),např. all-in one system Naim Mu-so(vynikající zvuk,ale zúžené stereo)nebo něco podobného.

Dnes už se ale prodávají hi-fi sestavy,které mají "všechno".
Zde: https://www.alza.cz/onkyo-cs-n575d-cern ... 153967.htm
Zde: https://www.alza.cz/pioneer-x-hm86d-s-s ... 562729.htm


Osobně zvažuji koupi aktivních monitorů(teprve se chystají do prodeje)IK Multimedia iLoud MTM. :D
Zde: https://kytary.cz/ik-multimedia-iloud-mtm/HN202593/
Naposledy upravil pseudomagick dne 21. 4. 2019 19:33, celkově upraveno 2
Astell&Kern A&futura SE200, Noble Kublai Khan, 64 Audio U12t, Shanling M6 Pro, Astell&Kern AK300, Heco Ascada 2.0, Sennheiser IE8i, Harman Kardon Go+Play, Sony XDR-V1BTDB,Yamaha NX-50
pseudomagick
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 21. 4. 2019 18:59

Výrobci dávají do zařízení to, co je nejlevnější aby vydělali. A pokud se rozhodnou jít marketingovou cestou, že má telefon lepší DAC. Tak tam dají lepší chip. Což je mimochodem pořád součástka v ceně pár dolarů. Ale kvalitní DAC nedělá jen ten vlastní převodník, ale i to co je kolem něho a jak je to celé navrženo.
Co se týče latence, předpokládám, že ten Marantz (který jsem mimochodem uvedl jako první zařízení co mě napadlo) na tom bude dobře, ale samozřejmě to nemůžu tvrdit s jistotou. Zas nejlépe nějak vyzkoušet - jít do obchodu s notebookem, nebo objednat přes eshop a pak případně vrátit, zapátrat někde na fórech, především zahraničních atd. Každopádně pokud tam latence je, poznáš to bezpečně. Zpoždění zvuku proti obrazu se bude stále víc zvětšovat.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pseudomagick 21. 4. 2019 19:27

Např. Sony nikdy nedá do mobilu velmi kvalitní či špičkový DAC. :pozor
Proč?
Protože pak by nikdo nekupoval jejich hi-res DAPy! :D
Každopádně DAC není úplně všechno,neboť i další střeva elektronická se podílejí na celkové kvalitě zvukového výstupu.

Osobně jsem dříve podrobně porovnával HTC One M8(se špičkovým zvukem,na mobil)a Fiio X5.
Rozdíl nebyl tak moc výrazný,detaily velmi podobné.Fiio X5 bylo o něco čistší.
HTC One M8 však postrádal jakousi hloubku(zvuk byl plochý).
Nyní mám Samsung Galaxy S8+ a zvukově je za HTC One M8 a M9 docela pozadu. :-\
Naposledy upravil pseudomagick dne 21. 4. 2019 19:52, celkově upraveno 2
Astell&Kern A&futura SE200, Noble Kublai Khan, 64 Audio U12t, Shanling M6 Pro, Astell&Kern AK300, Heco Ascada 2.0, Sennheiser IE8i, Harman Kardon Go+Play, Sony XDR-V1BTDB,Yamaha NX-50
pseudomagick
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků