DAC (bez zesilovače) k PC (USB, USB-C)

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Towil 23. 10. 2019 15:22

Dobrý den,
mám takový problém, dlouho jsem používal externí zvukovou kartu, za roky jsem upgradoval PC a zjistil jsem, že integrovaná zvuková karta je kvalitnější než stará externí zvukovka.. Jediný problém je v tom, že je poněkud slabší a moje sluchátka Yamaha hph mt220 (37ohm) prostě dostatečně nevybudí. Rozhodl jsem se, že si koupím sluchátkový zesilovač (Sabaj PH3) a k němu externí DAC (i když si myslím, že integrovaný DAC na základové desce není špatný). Jenže moje základovka ASROCK B450 Pro4 nemá žádný digitální výstup, kromě USB, USB-C :/...
Jenže sehnat pouze DAC bez zesilovače na input přes USB je prostě peklo. Našel jsem adaptér USB-Optický koaxiál, ale nevím jestli je to zrovna dobré řešení. Dále mě napadl DAC k smartphonům/notebookům, jenže nevím jestli takový DAC bude kvalitnější než ten na základovce..
Myslíte, že má cenu vůbec externí DAC kupovat, případně nějaký nápad jaký a jak ho zapojit.
Stačí 16bit 48Khz "kraviny" jako 32bit 384Khz (nenahrávám zvuk) nepotřebuji a ani nechci, protože takové vzorkovací frekvence posílají do sluchátek jen neslyšitelné frekvence, které jsou pro měniče spíš kontraproduktivní. Spíš něco co bude dobře odstíněné a nějak alespoň trochu znatelně zlepší zvuk.
Děkuji
Towil
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 23. 10. 2019 15:42

Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Towil 23. 10. 2019 16:17

Na něco podobného jsem narazil ale měl jsem za to, že to jsou převodníky i se zesilovačem, protože všechny mají dost silné napájení a jsou celkem velké. Upřímně nevím kolik watt potřebuje převodník ale tohle je celkem dost (třeba zdroj 12V 2A). Moc totiž nerozumím proč teda tyhle převodníky jsou celkem velké s takovým napájením když třeba tohle: https://www.amazon.com/HIDIZS-Portable- ... B07F2DTTGT dokáže taky třeba 24bit 192kHz.
Chápu, že stolní externí DAC bude asi lépe odstíněný apod, protože není limitovaný velikostí. Jen moc nechápu proč mají takové napájení a jak je tedy srovnávat. Prostě pokud dokáže ten prcek k telefonu/notebooku 24bit 192kHz, tak v čem bude zvukově ten převodník třeba za 5000Kč lepší pro člověka co nepotřebuje třeba takovou konektivitu.

Mám totiž za to, že u převodníku z hlediska kvality převodu záleží jen na počtu bitů a vzorkovací frekvenci, (16bit 48kHz pokryje slyšitelné pásmo dokonale, do 22050Hz) a pak na odstínění, které může způsobit chyby v dekódování (už taky není zrovna problém). Tak proč kupovat převodníky, které jsou tak drahé jen kvůli vysokým vzorkovacím frekvencím (nejspíše ?), nedokážu prostě pochopit princip proč by to pro mě jako posluchače dávalo smysl. Má někdo nějakou zkušenost s porovnáním různých DACů ?
Towil
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 23. 10. 2019 16:33

Převodník není jen ten čip. Záleží samozřejmě i na tom okolo - na USB přijímači, především na hodinách atd. A převodníky nejsou drahé jen kvůli maximální vzorkovací frekvenci. Ta je dána jen tím čipem, který obvykle stojí v řádu jednotek dolarů. Jde o to zapojení. Jinak kvalitní signál poleze z krabičky za 5$ a jinak z převodníku za 5000$, podle zapojení bude menší jitter, jak píšeš náchylnost na rušení atd. A co se týče napájení. kvalitní zdroj je základ u všeho. Tam bývají nejčastější zdroje rušení.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Towil 23. 10. 2019 16:51

Díky za info, to už tedy dává smysl. Jen by mě zajímalo jak velký je to ve skutečnosti rozdíl, protože jsem neměl zkušenost srovnat dražší externí DAC. Mě totiž přijde, že už i ten převodník na základovce (což je asi nejhorší místo kde může převodník být) je celkem ok, takže jestli je dražší DAC ještě o dost lepší, tak určitě zainvestuju :D. Pokud je to ale malý rozdíl vyloženě pro největší audiofily, tak spíš vezmu něco levnějšího, nebo nic. Každopádně díky za pomoc :-)
Towil
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 23. 10. 2019 17:01

A ten zesilovač už máš? Na tvém místě bych koupil nějaké kombo převodník se sluchátkovým zesilovačem. Nejlepší by bylo, abys navštívil nějaký obchod se svými sluchátky a vyzkoušel si, kam až má pro tebe smysl jít.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Towil 23. 10. 2019 17:42

Zesilovač jsem už objednal. Prvně jsem přemýšlel o nějakém DACu se zesilovačem, ale našel jsem dost názorů, že pokud vyloženě není slyšet šum apod, tak nemá moc význam do lepšího DACu jít. A jednoduše jsem prostě moc nechápal proč jsou ty DACy rozdílné, nemyslel jsem si, že rozkódování 1 a 0 na kvalitní analogový signál je taková drahá sranda. Tak jsem se nakonec rozhodl pro ten celkem zajímavý zesilovač, protože teď hlavně potřebuju více šťávy a DAC vyřeším kdyžtak zvlášť, taky jsem si myslel, že je to jednoduše lepší řešení než mít zesilovač a DAC ve stejně velkém rozměru (z hlediska odstínění apod). Jak píšeš nejspíše bude nejrozumnější zajít někam vyzkoušet, protože si prostě nedokážu představit ten rozdíl. Už teď jsem celkem spokojený, ty Yamahy Mt220 jsou podle mě prostě super, s většími náušníky (ale i s originály) jsou dokonce o hodně lepší než ATH-M50x (alespoň se stejným signálem).
Je ale pravda, že po mých prvních lepších sluchátcích Sony MDR-7510 jsem byl přímo ohromený jak moc jsou ty Yamahy lepší, takže pokud ten dražší DAC přinese podobný pocit, tak se vyloženě těším až ho vyzkouším.
Towil
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 23. 10. 2019 17:53

Zkusil bych nějaké to SMSL z Číny. A na tom zesilovači tě přitahují ty elektronky? Vypadá to hezky. Ale to bude tak všechno.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Towil 23. 10. 2019 18:27

Já se právě rozhodoval mezi SMSL M100 a Sabaj PH3, nebo PH2. Nakonec jsem četl na Head-fi, že ten Sabaj PH3 je celkem solidní, navíc levný. Jinak co si budem povídat, ty elektronky prostě vypadají dobře. A prý když se vymění za lepší (Amperex 6688), tak je to i poznat, takže úplně na ozdobu tam přece jen nejsou, žádné zázraky od toho taky nečekám je to prostě levný tranzistorový zesík s žárovkama. Spíš jsem prostě zvědavý co to bude zač. Kdyžtak koupím do budoucna ten SMSL M100 kvůli DACU a Jitteru a proženu to ještě tím elektronkovým zázrakem.
Towil
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 23. 10. 2019 18:53

No ale tys původně sháněl převodník a teď ho chceš vynechat. Ten zesilovač plánuješ připojit k analogovému výstupu zvukovky?
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Towil 23. 10. 2019 19:26

No spíš jsem plánoval koupit nějaký levnější malý převodník, ale jestli jsou ty hlavní rozdíly v té dražší elektronice (lepší zdroj, hodiny atd), tak to teď vyřeším připojením na analog ze zvukovky a koupím nějaký lepší převodník až na to budu mít peníze. Nebo si myslíš, že třeba toto bude lepší než převodník na základovce ? :
https://www.aliexpress.com/item/32881933145.html?spm=a2g0o.detail.1000014.22.7175577fNITBt9&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.13338.128125.0&scm_id=1007.13338.128125.0&scm-url=1007.13338.128125.0&pvid=4dbcead8-4460-4f6f-a092-6d4c3ac7e988

To si myslím, že zvukovka na té základovce (B450M Pro4) musí být snad kvalitnější. I když ten prcek má třeba psaných SNR: 114 dB a u toho realteku na základovce je 95 dB. Ale na Ali si můžou napsat v podstatě cokoliv.
Towil
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 23. 10. 2019 19:37

Zrovna tohle je docela chválený i tady na fóru, je dost možný, že to bude lepší než integrovaná zvukovka. Ono je většinou skoro všechno lepší než integrovaná zvukovka. Fakt je škoda, že ses nevydal cestou DAC/Amp komba. Dají se koupit zajímavé věci.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Towil 23. 10. 2019 20:05

Tak to možná zkusím koupit, stejně by se mi to kdyžtak hodilo k telefonu. No nevadí, alespoň teď vím jakou cestou se vydat. Moc děkuju za rady :-)
Towil
Junior

Odeslat příspěvekod akburt 23. 10. 2019 21:12

Je to o neco víc,ale vyplatí se.Audioquest Red Fly u Poláků za tri litry.
akburt
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Towil 24. 10. 2019 19:19

To mají v polsku o polovinu levnější ? A je to originál ? :D

Jinak co si myslíte o tomhle ? Nějak jsem se k tomu proklikal na ali, předtím mi ty převodníky na usb vůbec nevyskakovaly:

https://www.aliexpress.com/item/3299834 ... 71f9b311a9

https://www.aliexpress.com/item/3289251 ... 350e6f4c85

https://www.aliexpress.com/item/3239025 ... 891551df46
Towil
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků