Jak propojit sluchátka s Tv přes optický kabel ?

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Míša503 30. 12. 2019 15:33

TV Samsung 4.jpg
TV Samsung 3 .jpg
TV Samsung 2.jpg
TV Samsung 1.jpg


Dobrý den.

Mám sluchátka ( ne bezdrátová ) a od nich vede kabel s koncovkou jack 3,5mm. Sluchátka jsou přes hlavu a dá se regulovat hlasitost pro každé ucho samostatně na kabelu u sluchátek. Sluchátka bude používat osoba, která bude sedět v křesle stále na stejném místě při poslechu televize. Potřebuji tato sluchátka spojit s televizí přes optický výstup v TV. Prodlužovací kabel s jack 3,5mm bude dlouhý 10m. Zjistil jsem, že je k tomu třeba převodník z TV. TV mám napojenou na satelit přes VU+SOLO2, vše přes HDMI. Anténa je napojena na ANT In.

Nejdříve jsem si myslel, že koupím převodník :
https://www.czc.cz/aq-ac01da/243254/pro ... gILrPD_BwE

který mi převede optický signál z TV na analogový.
A do výstupu připojím jack 3,5mm od sluchátek. Atím to bude končit a sluchátka pak budou fungovat jak je u nich uvedeno v návodu, tedy že bude u nich možné regulovat zvuk pro každé ucho zvlášť do 98dB.

Sluchátka : https://www.tercio.cz/index.php?cnt=pro ... ekacz&r108

Pak jsem se ale dočetl :

Sluchátka, která budete k zesilovači připojovat, by měla mít minimální impedanci určenou na výstupu ze zesilovače. Používání sluchátek s nižší impedancí může vést k jejich poškození i poškození zesilovače.

....linkový výstup převodníku není uzpůsoben pro nízkou impedanci sluchátek.

Vůbec jsem netušil, že budu muset ještě k tomu řešit nějaký zesilovač sluchátek. Jestli je to tedy pro tato sluchátka pravda - nevím.

Tak jsem nakonec objevil tento sluchátkový zesilovač. A nic o impedanci na výstupu zde nevidím, tak jak mám poznat, že by vyhovoval sluchátkům?

Klíčové vlastnosti sluchátkového zesilovače Fonestar FDA-1A

Odstup signál šum 85 dB
Podpora sluchátek 3,5 mm a 6,3 mm (max. 2 V)
Vstup 3,5mm nebo RCA (2×)

Je nějaký jiný výstup z převodníku, který by byl vhodný pro sluchátka ? Nebo záleží na vstupu signálu do převodníku ? A co signál do převodníku z HDMI televize ? Nebyl by pak výstup z převodníku na sluchátka dobrý ? Je lepší výstup z převodníku na sluchátka obecně přes 2x cinch + přidat redukci na kabel s jack nebo hned přes otvor na výstupu převodníku pro jack 3,5mm?

A co tento převodník ?

https://www.satshop.cz/Drzaky-a-prislus ... -k-TV.html

Nebo je to prostě tak, že žádná sluchátka prostě nezesílí zvuk z Tv přes samotný převodník ( bez sluchátkového zesilovače - další krabička ) tak, aby se pak mohl zvuk ve sluchátkách zesílit na těch 98dB, jak se píše v návodu na sluchátka-ta moje. Tak mě napadlo, existuje převodník s již zabudovaným sluchátkovým zesilovačem ? To abych nemusel mít dvě krabičky ( převodník a sluchátkový zesilovač ) a řešit vzájemné propojení.

Když nebude jiná možnost,

tak se propojí optickým kabelem ( Toslink ) z TV do převodníku například tohoto :

https://www.czc.cz/aq-ac01da/243254/pro ... gILrPD_BwE

A pak by měla být za převodníkem zapojena krabička sluchátkového zesilovače a z jeho výstupu by pak teprve vedl kabel do sluchátek - co mám.

Zjišťuji totiž jak co má správně technicky být ( aby ta sluchadla starší osobě fungovala jak píši u nich v návodu ) než začnu něco konkrétně kupovat.

************************************************

Mám tato sluchátka - odkaz níže.
Píší zde, že jsou schopna zesílení až na 98dB. Je u nich také ten sluchový zesilovač ještě k tomu připojit ? Mám obavy kolem té impedance, aby vše společně vyhovovalo jak se píše zde nahoře.

Komfortní sluchátka : https://www.tercio.cz/index.php?cnt=pro ... ekacz&r108

vhodná pro nedoslýchavé a seniory
Hlasitost nastavitelná samostatně pro každé ucho až na 98 dB.

Děkuji za případné rady, jak sluchátka propojit s TV, aby fungovala nezávisle na Tv a aby se něco nezkazilo při používání sluchátek a převodníku-nějakého. Nechci sluchátka bezdrátová. Sluchátka se budou používat jen v křesle při dívání se na televizi mojí starší mamky, která již potřebuje zlepšit přenos zvuku z TV přes sluchátka.
Míša503
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 30. 12. 2019 16:42

Vidím, že to vše chcete řešit pořádně, ale nemusíte se toho až tak bát. Vybraná sluchátka jsou úplně obyčejná, nijak specifická s impedancí 32 Ω. Sluchátka jsou pasivní, neobsahují zesilovač, ale potenciometr pro každý kanál a zmíněná hlasitost 98 dB je teoretické provozní maximum. To jejich ovládání hlasitosti funguje tak, že ze zdroje pustíte přiměřeně hlasitý signál (třeba i maximální hlasitost) a voliči na sluchátkách tuto úroveň manuálně tlumíte. Jejich maximální "zesílení" tedy znamená "žádné tlumení".

Sluchátka mají v základu 5,5 m dlouhý kabel. Stačí dokoupit prodlužovací kabel požadované délky a zapojit do sluchátkového výstupu TV. Pokud by základní hlasitost TV nestačila, lze zapojit sluchátkový zesilovač jako TV > výstup pro sluchátka > co nejkratší kabel > zesilovač > dlouhý kabel > sluchátka.

Proč chcete do cesty vkládat D/A převodník?

K té hlasitosti - 96 dB je například sekačka na trávu z bezprostřední blízkosti. Ta hlasitost je natolik vysoká, že dospělému člověku poškodí sluch po cca 8 hodinách působení. Jak moc poškozený sluch daná osoba má? A je nutné regulovat každé ucho samostatně?
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Míša503 31. 12. 2019 05:03

Převodník : protože jack ze sluchátek nemůžu dát do Tv-otvor pto sluchátka, protože se pak vypne i zvuk TV pro poslech v místnosti. Tak je to technicky u televize uděláno.
Proto musím použít optický výstup z TV. A k tomu je třeba převodník.
Mamka slyší hůře na levé ucho, proto ta regulace na uši.
Uvidí se zda bude nutné k převodníku ještě instalovat sluchátkový zesilovač.
Těch 98dB je jen teorie, rozhodně nebude mamka tolik potřebovat. Když na ni mluvím čelně, tak slyší dobře, ale TV je čelně od jejího křesla 3m, tak to není pro ni moc dobré, musí se TV zesilovat pro všechny v bytě, asi tak 3x více než normálně pro všechny, aby slyšela zvuk v TV.
Až bude používat ta sluchátka, tak to pro ni bude lepší.
Řešit pořádně ... jen se ptám na praktické věci než něco koupím, abych nekoupil něco zbytečně. Je lepší se nejdříve zeptat lidiček co mají kolem toho více zkušeností, každý neví všechno.

-- 31. 12. 2019 06:05 --

Moc děkuji za podrobnou odpověď.
Míša503
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod viking81 31. 12. 2019 10:08

No ono aj keď prepnete na optický výstup z tv, tak to tak isto odpojí repro v tv. Aspoň to tak zvyknú TV robit. Máte to vyskúšané, že pri funkčnom optickom výstupe pôjdu repro v tv?
Stereo: Wharfedale Diamond 11.4/Yamaha A-S701/Yamaha CD-S700
Headphones/Amp/DAC: Sennheiser HD650/Schiit Vali 2/Cambridge Audio DacMagic Plus
DAP/Headphones: Shanling M2X/iBasso IT01s
TV/BD: Samsung UE55KU6472/Xbox One X
viking81
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 31. 12. 2019 13:06

Mně teda jde u plazmy Panasonic signál z optiky stále a reproduktory to nevypíná, takže je možné poslouchat zvuk současně jak z repro, tak přes optický výstup.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Houbičkar 31. 12. 2019 13:16

Pri funkcnim propojeni externiho zarizeni (typicky treba zesik, receiver) pres optiku, hraje zvuk pouze z pripojenych reprosoustav pres zesilovac. Z tv nejde zvuk zadny. Ono taky jaky by to jinak melo smysl? Kazdy se preci snazi dosahnout co nejkvalitnejsiho zvuku treba za pomoci reprosoustav a vysledny zvuk by byl naprosto idiotsky ovlivnovan nekvalitnim zvukem tv repračků.

Tedy pro míša: pokud bude seniorka poslouchat pres sluchatka, ktera budou pripojena jakkoliv pres vstup do optiky, vy ostatni neuslysite s nejvetsi pravdepodobnosti nic.
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Abox 31. 12. 2019 13:33

Teda nevim, ale jak ta optika pozna, ze na druhe strane je ten receiver zapnuty a ma vypnout repro v TV..?
Pochopil bych to jeste u HDMI. Optiku mam doma zapojenou, ale ze by to vypinalo repro v TV opravdu ee.
A BTW. Panaky nevypinaji repro pri zapnutych sluchatkach (na rozdil od jinych)...
Abox
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Houbičkar 31. 12. 2019 13:42

Televizi mam philips a pres sl. jack se mi zvuk tv repro tez nevypina. Jakmile jsem prepnul vystup na opt., kde byl pripojeny a posleze zapnuty zes. zvuk tv repro se vypnul. Hraly pouze bedny.
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod neis 31. 12. 2019 13:46

U kolegy jsem rozjížděl aktivní bedny přes optiku na 6tkove gled Samsung a taky to nevyplo repracky u tv, ale už nevzpomínám jestli to šlo defaultne nebo jsem něco nastavoval. Doma mám v sluchatkovem výstupu a pri nastavení na pevný audio výstup, hrají taky bedny a repro tv. Chce to vyzkoušet..
neis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Abox 31. 12. 2019 13:51

U Panaka treba v menu TV je nastaveni, zda se pouzivaji repro v TV nebo externi.
Ale nevim o tom, ze by optika vypinala repro v TV (to by musela komunikovat obousmerne)...
Abox
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 31. 12. 2019 13:56

Já nemám v menu možnost zapínat či vypínat optiku, je to puštěno stále.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Abox 31. 12. 2019 13:58

Ja nemluvim o optice, ale o repro...ale logicky - optika je OPT OUT, jak by vedela, ze na druhem konci je ten pristroj zapnuty a jeste prepnuty na vstup zvuku z TV..?
Muzu se mylit, ale moc tomu neverim.
Abox
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 31. 12. 2019 14:08

Já to používal dřív tak, že jsem musel repro u TV ztlumit a optikou to šlo do převodníku a z něj do zesilovače. Teď jde zvuk přes HDMI ARC do receiveru a i v tomto případě musím mít repro v TV ztlumené, protože jinak hrají současně s receiverem. Ale je to už starší TV, byť jeden z posledních modelů plazmy.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod viking81 31. 12. 2019 15:53

No ja na Samsungu si musim prepnut, ktory zvuk sa ma pouzivat. Ci repro z tv, optika, bt alebo externe repro ked je receiver na hdmi arc. Takze mi nedokazu naraz hrat repro v tv a aj vystup na optike..
Stereo: Wharfedale Diamond 11.4/Yamaha A-S701/Yamaha CD-S700
Headphones/Amp/DAC: Sennheiser HD650/Schiit Vali 2/Cambridge Audio DacMagic Plus
DAP/Headphones: Shanling M2X/iBasso IT01s
TV/BD: Samsung UE55KU6472/Xbox One X
viking81
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Houbičkar 31. 12. 2019 17:30

Sice pisu defacto to samý, ale pouze jako moznost pro tazatele, ktery bude zkouset na optice ta sluchatka. Jinak to nastaveni mam klasicky pres input, tam si zadavam u jednotlivych vystupu moznosti zvuku.
Houbičkar
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků