Tidal - MQA - DAC

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod merhaut 24. 2. 2020 20:28

Písničkář Merta v takových chvílích vždycky potáhl z fajfky a utrousil: "Říká kdo?":-)
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Houbičkar 25. 2. 2020 06:54

Hlavne v klidu, at zas neprileti nejaky ten BAN. Merhaut zde ma tak trochu posledni utociste a Pitrs Praha, Bubak Praha, či Palpat nebo jak si ted říká uz tu ma doživotí několikrát, že?
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 25. 2. 2020 08:22

Dlouho jsem váhal, jestli tady mám vůbec psát, ale nakonec mi to nedalo, když vidím, jak tady PalPat (a jak správně podotkl Houbičkar PitrsPraha, BubakPraha, Peťulda a kdo ví kolik ještě těch zabanovaných nicků bylo) opět prezentuje tu svou absolutní a nezpochybnitelnou pravdu.
Nemůžu se vyjádřit k Node 2i, protože jsem ho neslyšel, ale už nějakou dobu mám doma v ložnici Bluesound Powernode 2i spolu se Scansonic M5 a určitě nemůžu souhlasit s tím, že to hraje hůř než DAC za 2800,-.
Moje zkušenost je taková, že to na svou cenovou kategorii hraje výborně (na to, že je to v podstatě věžička all in one).
Nedokážu posoudit samotný DAC, protože Powernode nemá digitální výstup, ale pokud to srovnám s předešlým Toppingem MX3, tak ten rozdíl je diametrální ve prospěch PN 2i.
Testoval jsem to s Tidalem v CD kvalitě i MQA, bezztrátovým Flac i HiRes soubory.
Výsledkem je, že nejdůležitější ze všeho je kvalita vlastní nahrávky. Ty rozdíly jsou prostě jasně slyšitelné.
Čistě můj osobní závěr je, že Bluesound je moderní, jednoduché a snadno ovladatelné zařízení s naprosto adekvátní kvalitou zvuku ve své cenové kategorii a přidanou hodnotou v podobě HW podpory MQA a multiroom řešení.
Pokud jsem pochopil správně, merhaut má taky Powernode, teda trošku něco jiného než Node 2i, i když by tam měl být stejný DAC, takže ty hádky jsou celkem zbytečné, když se vlastně jedná o zkušenosti s jiným, byť podobným zařízením.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Palpat 25. 2. 2020 09:07

Tak ono tu není s čím souhlasit nebo nesouhlasit, není to o nějakém subjektivním názoru jednoho člověka. Ta měření hovoří jasně, stejně jako relevantní poslechové testy třeba toho Březiny (a dalších, třeba zde v diskusi), který pro kvalitní poslech doporučuje se DACu v Bluesoundu vyhnout, protože i na poměry kategorie 14 tis. to hraje otřesně. Lidé, kteří o moderním DACu ze současné doby, který nezvládne ani rozlišení CD, říkají, že je to kvalitní výrobek, tím sami diskvalifikují svou znalost o hifi komponentech.

A samozřejmě jinak to hodnotí člověk, který neměl srovnání se špičkovými DACy na špičkové sestavě, člověk, který za to utratil vlastní peníze a podlehl falši "co je moje, je přece kvalitní" (ano, sugesce umí dělat mnoho) nebo člověk, který je v opozici ze své podstaty.

Tombasi věř (nebo lépe zkus), že kdybys byť ke svým pidibudečkám místo toho zkreslítka v Bluesoundu zapojil lepší DAC ve shodné cenovce (což je drtivá většina), slyšel bys najednou rozdíly mezi nahrávkami mnohem zřetelněji, slyšel bys čistější detailnější dynamičtejší zvuk, slyšel bys konečně nějaký prostor atd. Ale ano, v ložnici pro nedůležitý podkres jsou tyhle věci docela irelevantní. Na takový poslech Bluesound stačí, jen je to vzhledem ke kvalitě nesmyslně drahé řešení. A ten Topping MX3 je ještě větší šmejd než Bluesound... To je tedy srovnání.....

Jinými slovy je nutné rozlišovat "mně to do ložnice na pidibudečkách pro podkresový poslech stačí" od "je to kvalitní zařízení".

Poznámky o nějakých přezdívkách nechávám v nepochopení proplynout.
Naposledy upravil Palpat dne 25. 2. 2020 09:11, celkově upraveno 1
Palpat
Junior

Odeslat příspěvekod merhaut 25. 2. 2020 09:10

Slovy klasika: říká kdo?:-)
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Odeslat příspěvekod tombas 25. 2. 2020 10:37

Tak v prvé řadě je potřeba si uvědomit, že Node není JEN DAC za 14 tis, ale především síťové zařízení, streamer a to tvoří tu podstatnou část ceny, takže srovnání se samotným DACem v ceně 14 tis., nebo jiným špičkovým DACem na špičkové sestavě, je poněkud nefér.
Netvrdím, že nejsou lepší DACy než má Node, jistě jsou a je jich spousta, to neznamená, že Node je šmejd a nekvalitní zařízení za danou cenu.
A když ti nevyhovuje, tak proč ho používáš?
Hodnocení podle změřených parametrů taky pokulhává, protože čísla nehrají. Stačí si porovnat parametry např. s gramofonem, ten má jaký odstup signál/šum? Standardně kolem 50dB, s použitím nejmodernějších technologií to nedosáhne ani 70dB, a přesto je to pro mnohé to zvukově nejlepší a naprostý Hi-end.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod merhaut 25. 2. 2020 10:39

Moje řeč:-)
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Palpat 25. 2. 2020 11:27

tombas píše:Tak v prvé řadě je potřeba si uvědomit, že Node není JEN DAC za 14 tis, ale především síťové zařízení, streamer a to tvoří tu podstatnou část ceny

Popiš prosím, jak a podle čeho relevantního určuješ, jaký podíl ceny Node připadá na jakou část.

tombas píše:takže srovnání se samotným DACem v ceně 14 tis., nebo jiným špičkovým DACem na špičkové sestavě, je poněkud nefér.

Ohledně srovnání s čistými DACy za 14 tis. souhlas. Potíž je v tom, že třeba i DAC za 2800 Kč je objektivně i subjektivně lepší.... K němu streamer za pár tisícovek a jsi na lepší kvalitě zvuku za zlomek ceny. Ale ano, jsou to dvě zařízení a do té ložnice k pidibudkám se asi preferuje jednoduchost za cenu horší kvality zvuku. Nic proti.
Ohledně srovnání se špičkovým DACem to bylo myšleno čistě k zasazení kvality zvuku DACu v Nodu do absolutního měřítka.
A rozumím i tomu, že z pohledu tvých zkušeností a z porovnání Toppingu MX3 vs Bluesound se ti může zdát, že je Bluesound dobrý. On je ale jen méně špatný než ještě horší MX3. Je to jako bys dnes říkal, že Lada Samara je vynikající auto, protože Olcit je horší....

tombas píše:Netvrdím, že nejsou lepší DACy než má Node, jistě jsou a je jich spousta, to neznamená, že Node je šmejd a nekvalitní zařízení za danou cenu.

Ta kauzalita je tam jiná :-). DAC v Bluesoundu není šmejd proto, že existují lepší DACy :D . Je to šmejd proto, protože nedosahuje ani zvukové kvality záznamu na CD a že třeba i DAC v mobilním telefonu má lepší parametry (nehledě na zástup levnějších a výrazně lepších DACů)...

tombas píše:A když ti nevyhovuje, tak proč ho používáš?

Bluesound jsem si kdysi pořídil jako levnou možnost vyzkoušet Tidal. Jeho DAC jsem vyzkoušel čistě ze zvědavosti, jestli je opravdu tak špatný, jak se říkalo a jak psal Březina. Překvapivý je, že jako čistý streamer zdaleka není tak špatný, jako DAC. Po vyzkoušení jsem Bluesound prodal. Aktuálně streamuju přes Lumin U1 Mini.

tombas píše:Hodnocení podle změřených parametrů taky pokulhává, protože čísla nehrají. Stačí si porovnat parametry např. s gramofonem, ten má jaký odstup signál/šum? Standardně kolem 50dB, s použitím nejmodernějších technologií to nedosáhne ani 70dB, a přesto je to pro mnohé to zvukově nejlepší a naprostý Hi-end.

Nemůžu mluvit za anonymní "mnohé", gramec jsem nikdy neměl a mít nebudu. Řeč je o DACech. A u DACů nejde o nic jiného než o co nejlepší (=objektivně nejpřesnější) převod digitálních dat na spojitý signál. Špičkové měření je nutnou ale nikoliv dostatečnou podmínkou pro dobrý zvuk. Psal jsem o tom už výše. DAC který nezvládne ani CD kvalitu, je prostě šmejd z podstaty věci.
Palpat
Junior

Odeslat příspěvekod merhaut 25. 2. 2020 14:17

Slovy klasika: říká kdo?:-)

-- 25. 2. 2020 14:25 --

Březina: "Domácí digitální centrála a streamer Bluesound Node 2 nabízí vynikající poměr ceny a výkonu, vezmeme-li to kolem a kolem. Dostatek funkcí, pohodová konektivita i příjemné ovládání z něj činí rozumný nástroj pro běžného konzumenta, jeho analogový zvukový charakter pak sází spíše na klid, jemnost a pohodu, kterou není složité poslouchat, ať už hraje co chce. Audiofilům doporučujeme prohánět zvuk přes jeden z digitálních výstupů, pokud vám ale měkčí, laskavější podání vyhovuje, může být zajímavou protiváhou u některých dostupnějších, ostřeji hrajících zesilovačů. "
vs
Palpat: "Bluesound jsem si kdysi pořídil jako levnou možnost vyzkoušet Tidal. Jeho DAC jsem vyzkoušel čistě ze zvědavosti, jestli je opravdu tak špatný, jak se říkalo a jak psal Březina. "

A pak s někým takovým jako Palpat diskutujte o zvuku, natožpak o audio technice a nedejbože o tom, co kdo kde opravdu napsal:-)
Naposledy upravil merhaut dne 25. 2. 2020 14:42, celkově upraveno 1
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Odeslat příspěvekod martas38 25. 2. 2020 14:41

Březina: Ve své podstatě hraje Node 2 tak nějak "hezky", nicméně pokud by měl přijít do audiofilštěji laděného systému, patrně by stálo za to připojit ho do externího D/A převodníku.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 25. 2. 2020 14:45

Ano, i to je světelný rok od tvrzení "jestli je opravdu tak špatný, jak se říkalo a jak psal Březina":-)
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Odeslat příspěvekod tombas 25. 2. 2020 16:01

Jen bych znovu upozornil na to, že jsem psal, že nemůžu posoudit Node 2i, protože mám Powernode 2i, což není stejný přístroj, tak jen aby nedošlo k nějakému nedorozumění.
https://www.whathifi.com/reviews/bluesound-powernode-2i
https://www.hifi-voice.com/testy-a-rece ... wernode-2i
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Palpat 25. 2. 2020 17:06

tombas píše:Jen bych znovu upozornil na to, že jsem psal, že nemůžu posoudit Node 2i, protože mám Powernode 2i, což není stejný přístroj, tak jen aby nedošlo k nějakému nedorozumění.
https://www.whathifi.com/reviews/bluesound-powernode-2i
https://www.hifi-voice.com/testy-a-rece ... wernode-2i


Potom nerozumím tvé větě "...mám doma v ložnici Bluesound Powernode 2i spolu se Scansonic M5 a určitě nemůžu souhlasit s tím, že to hraje hůř než DAC za 2800,-.".

Tedy nemůžeš hodnotit Node 2i, ke kterému jsem vztahoval DAC za 2800 Kč. Powernode 2i jsem DACem za 2800 Kč nesrovnával a ani jsem to nikde nenapsal. Ani nikdo jiný ve vlákně.

Navíc celý tvůj předchozí příspěvek se věnoval Nodu, ne Powernodu, několikrát jsi Node explicitně jmenoval a i z kontextu je patrné, že píšeš o Node ne Powernode...

Stejně jako veškeré předchozí příspěvky a odkazy se věnovaly Nodu, se kterým nemáš žádnou zkušenost, jak píšeš..

Téhle úvaze a nesouhlasu s něčím, co nezaznělo, moc nerozumím, omlouvám se. Nezamotal ses do toho docela :-)?


Pozn. Powernode 2i jsem neslyšel, proto jsem o něm nenapsal ani čárku.

-- 25. 2. 2020 18:14 --

Pozn. 2:
Re: Popiš prosím, jak a podle čeho relevantního určuješ, jaký podíl ceny Node připadá na jakou část - šasi, napájení, streamer, DAC, SW.
Palpat
Junior

Odeslat příspěvekod merhaut 25. 2. 2020 17:24

Aneb "jak psal Březina":-)
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Odeslat příspěvekod merhaut 28. 2. 2020 21:12

Dnes jsem si užil Bluesound Node 2i za patnáct táců v sestavě bezmála za dvě mega (Dynaudio/Octave). A pořád jsem, ani ostatní přísedící, nemohl objevit ty přifouklý rozmázlý basy a slabý rozlišení:-)
Zvídaví si můžou nezvyklou kombinaci poslechnout opakovaně zítra v expozici AV Integra na výstavě.
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků