Tidal - MQA - DAC

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Teroo 9. 2. 2020 11:45

Ahojte,
od včera som si aktivoval TIDAL a preto sa chcem spýtať niekoho kto službu Tidal využíva.

Používam pc -- DAC AUNE S6.

1. je lepšia voľba používať pc, dac alebo rovno nejaký sieťový prehrávač?

2. AUNE S6 a dekódovanie MQA. . ako tak pozerám tak tento DAC to nevie?

Keď už idem platiť zato 12 eur mesačne tak by som rád z toho dosiahol naozaj zvukový maximum.
Preto ak by to malo opodstatnenie by som vymenil AUNE za niečo iné.
Budem rád aj za odporúčanie konkrétnych modelov.

Ďakujem za každú odpoveď.
Audio: Samsung Galaxy Buds 2 Pro
Home Cinema: EPSON EH-TW7400, Denon X2500H, DALI Zensor 7, DALI Zensor vocal, DALI Zensor 1, DALI Alteco C-1, DALI SUB E 12F.
TV: Nepotrebujem.
Teroo
Junior

Odeslat příspěvekod kuko61 9. 2. 2020 15:37

Tu mas zoznam vsetkych zariadeni a software, ktore priamo podporuju MQA
https://www.mqa.co.uk/how-to-get-mqa

Pokial by si chel vymenit DAC, s plnou podporou MQA (core decoder + renderer) sú pod 1000€ asi len dva - SMSL M500 a Pro-ject Pre Box S2 Digital.

Ja osobne nemam DAC s HW podporou MQA. Na prehrávanie z Tidalu používam Roon, ale len preto, lebo mám aj veľkú lokálnu audio zbierku. Ak by som len streamoval, stacilo by mi použiť Tidal aplikáciu.
Teraz som porovnával niekolko MQA trackov cez Tidal aplikáciu, Roon a Audirvanu, každá z nich asi rozbalí MQA rovnako, nakolko som nezaregistroval nejaké rozdiely v kvalite a na displeji DACu sa pri rovnakej skladbe vzdy zobrazila rovnaká vzorkovacia frekvencia.
Výhodou Roon-u a Audirvany je moznost prehrávat z jednej aplikacie aj skladby z HDD aj z Tidalu a pohrat sa s dalsim nastavenim, napr. upsamplingom.

Softverovy prehravac ti urobi len prvu cast dekodovania MQA - vysledok je potom 96kHz alebo 88.2 kHz. Na plne dekodovanie by si potreboval este HW MQA renderer - tie tiez najdes na tom odkaze vyssie.

Na internete som cital rozdielne nazory, ktoré riešenie poskytuje najlepsi zvuk. Niekto tvrdi, že najlepsi vysledok dosiahol s DACom s plnou podporou MQA, niekomu sa naopak zdal lepsi zvuk zo softveroveho prehravaca + DAC bez podpory MQA. Asi je to subjektivne a samozrejme zalezi aj na kvalite samotneho DACu.

No a streamer je fajn, pokial chces pocuvat hudbu bez zapnuteho PC...potom preco nie.
O streameri som tiez rozmyslal, ale skor pojdem pojdem v buducnosti cestou Intel NUC ako audio server + Roon...
AVR Yamaha -> Infinity Kappa 8.2i
Dali Zensor 1 AX
Pioneer U-05 -> Burson Soloist SL / xDuoo TA-20 / Loxjie P20 -> Audeze LCD3, Verum One, Meze 99Classic, HE400se, Senn HD530/II, HD540/II, HD560/II, HD565
kuko61
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Teroo 9. 2. 2020 18:17

Ďakujem,

z toho mi vychádza, že je lepší pre mňa dac ako sieťový prehrávač keďže PC zapínam vtedy tiež.

Tie dva DAC SMSL M500 a Pro-ject Pre Box S2 Digital som už pozeral kvôli MQA, ale ak aj by som vymenil AUNE S6 za nejaký z nich tak neviem či by som si polepšil alebo pohoršil v inom.
Používam k AUNE s6 aj monitory, alebo balanced výstup na slúchadlá.
Možno by som nestratil nič a všetko by som vedel využívať aj na tých zariadeniach.

Pozrel som tú aplikáciu ROON ale ak tomu chápem dobre tak to je platený soft a nie lacný.
Audio: Samsung Galaxy Buds 2 Pro
Home Cinema: EPSON EH-TW7400, Denon X2500H, DALI Zensor 7, DALI Zensor vocal, DALI Zensor 1, DALI Alteco C-1, DALI SUB E 12F.
TV: Nepotrebujem.
Teroo
Junior

Odeslat příspěvekod kuko61 9. 2. 2020 20:42

Ci by si si polepsil alebo pohorsil, to ti asi nikto nepovie, musel by si to vyskusat. ;-)

Ano, Roon je plateny, plati sa predplatne na rok. Je to dost vela, skoda, ze sa neda platit mesačne. Podla mna sa to len na Tidal, alebo len na lokalne subory neoplati, jeho sila je práve v ich kombinácii. Tam je naozaj návykový... Super je Roon radio - na zaklade poslednej hranej pesnicky ti prehrá dalsiu bud z Tidalu alebo z lokalnej zbierky. Výber je ovela lepsi, ako napr pri Tidale alebo Spotify, za dva mesiace som nasiel vela zaujimavych interpretov, ktorych mi dovtedy Tidal alebo Spotify aplikacie neponúkli.

Audirvana je lacnejsia a plati sa len raz (78€). Nema take vychytavky ako Roon, ale je to dobrý prehrávač. V lokalnych suboroch a na Tidale vyhladavas oddelene.

S MQA core dekoderom je este Amarra luxe, ale ten je zatial k dispozicii len v OSX verzii, takze Win verziu som ani neskusal.

Kazdy z nich si mozes nainstalovat ako trial verziu a uvidis, ci sa ti oplati ich kupa alebo zostanes pri Tidal aplikacii.
Keby Tidal skrachoval, potom by som na prehravanie lokalnych suborov asi kupil Audirvanu alebo Jriver Media Center :)
AVR Yamaha -> Infinity Kappa 8.2i
Dali Zensor 1 AX
Pioneer U-05 -> Burson Soloist SL / xDuoo TA-20 / Loxjie P20 -> Audeze LCD3, Verum One, Meze 99Classic, HE400se, Senn HD530/II, HD540/II, HD560/II, HD565
kuko61
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Teroo 9. 2. 2020 20:45

Ďakujem :)
A ak sa smiem spýtať.. v čom je veľké plus ísť cestou INTEL NUC?
Audio: Samsung Galaxy Buds 2 Pro
Home Cinema: EPSON EH-TW7400, Denon X2500H, DALI Zensor 7, DALI Zensor vocal, DALI Zensor 1, DALI Alteco C-1, DALI SUB E 12F.
TV: Nepotrebujem.
Teroo
Junior

Odeslat příspěvekod kuko61 9. 2. 2020 20:58

Je to fajn, ked chces pocuvat hudbu bez zapnuteho PC. Paci sa mi to riesenie, pokial by som zostal pri Roone - da sa tam nainstalovat Roon core, ci uz pod Win 10, alebo je k dispozicii ako Linux distribucia. K NUCu si pripojis HDD s hudbou, alebo pripojis NUC na siet, ak mas NAS a prehravanie ovladas cez telefon alebo tablet. Alebo aj z PC, ked si pri instalacii Roon klienta zvolis, ze Roon core ti bezi na inom pocitaci na sieti...
K intel NUC sa da kupit aj skrinka bez ventilatora, sice nie su lacne, ale potom mas uplne tiche riesenie...
AVR Yamaha -> Infinity Kappa 8.2i
Dali Zensor 1 AX
Pioneer U-05 -> Burson Soloist SL / xDuoo TA-20 / Loxjie P20 -> Audeze LCD3, Verum One, Meze 99Classic, HE400se, Senn HD530/II, HD540/II, HD560/II, HD565
kuko61
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Teroo 9. 2. 2020 21:05

Hm no oki tak ďakujem za informácie.

Budem to ešte skúmať a určite sa časom zase niekam pohnem.
Tidal sa mi zatiaľ javí veľmi fajn, tak budem vychutnávať zatiaľ tak ako mám a prípadne špekulovať nad novým DAC s MQA alebo sa uvidí. :)

Zatiaľ vďaka.
Audio: Samsung Galaxy Buds 2 Pro
Home Cinema: EPSON EH-TW7400, Denon X2500H, DALI Zensor 7, DALI Zensor vocal, DALI Zensor 1, DALI Alteco C-1, DALI SUB E 12F.
TV: Nepotrebujem.
Teroo
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 9. 2. 2020 22:09

Já bych hlavně nebyl z toho MQA tak vytřepanej. Dobrý převodník máš už teď.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Teroo 10. 2. 2020 06:28

Áno spokojný som a veľmi.
Len som začal využívať tidal a v podstate som sa dozvedel nové informácie, tak sa viac o to zaujímam.
Kvôli MQA zrejme nebudem zatiaľ meniť aune ale príde nejaký update tak zrejme zaváži aj podpora MQA.

Musím uznať že Tidal --- Audirvana --- Aune, je fakt zase o kus vyššie.
Teroo
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 10. 2. 2020 06:32

Podle mě to za výměnu převodníku nestojí. Jinak já poslouchám Tidal - Audrivana - Chord Mojo bez podpory MQA a taky je to super.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek.Hulan 23. 2. 2020 13:17

Máš dobré DAC.
A to říkám jako velmi spokojený uživatel Pro-Ject Pre Box S2 Digital (MQA) + HeadAmp zesilovač :)

DAC s podporu pro MQA, tedy aby ti dělalo druhý unfold, nepotřebuješ. První unfold ti udělá softwarově Tidal a rozdíl mezi prvním a pak přidáním druhého unfoldu je dle mého sluchu téměř nulový :)

Důležitý je spíše ten Tidal samotný. Alba s MQA jsou ten nejlepší master, a o to jde především. MQA = velmi kvalitní zdroj hudby. Druhý unfold už pak slyší, dle mého, tak 5% lidí, a to musí porovnávat a chtít něco uslyšet.

MQA beru především jako certifikaci kvalitní nahrávky.

Audirvana či Roon taky nepotřebuješ, pokud posloucháš jen Tidal.
To má smysl až pro míchání více zdrojů.
Osobně jsem ale na 100% spokojen jen s Tidalem, nic dalšího do toho nezavádím, včetně jeho podpory pro telefon, offline hudbu (klidně stovky GB v telefonu), a pak Android Auto v autě přes USB a hlasové ovládání.. Ten koncept, kdy mám vše v top kvalitě v pracovně (desktop), v autě, i na cestách (telefon a CIEM) je parádní.
Radek.Hulan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Teroo 23. 2. 2020 13:53

Ďakujem za reakcie.

Áno myslím si že ani nebudem ďalej nič riešiť a špekulovať. Som spokojný a budem si naďalej vychutnávať to čo mám. :)

Som rád, že som skúsil Tidal, dalo mi to taký väčší rozhľad na existujúcu hudbu zo sveta, čo možno by som ani nevedel, že existuje.

A samozrejme na moje 38 ročné uši je zvuk výborný. :)
Audio: Samsung Galaxy Buds 2 Pro
Home Cinema: EPSON EH-TW7400, Denon X2500H, DALI Zensor 7, DALI Zensor vocal, DALI Zensor 1, DALI Alteco C-1, DALI SUB E 12F.
TV: Nepotrebujem.
Teroo
Junior

Odeslat příspěvekod Radek.Hulan 23. 2. 2020 15:21

Jinak třeba ten Pro-Ject Pre Box S2 umí dělat první unfold i druhý.
Testoval jsem první unfold softwarově přes Tidal, druhý přes S2, vs oba hadwarově přes S2.
Neslyším rozdíl.
Takže nechat první unfold na Tidalu, softwarově, je naprosto rovnocenné hardwarové implementaci.
A to dělat můžeš.

A druhý (harwarový) rendering v podstatě nemá vliv na zvuk (aspoň ne pro má 40+ let staré uši, abych to slyšel)... Ten jen upsampluje třeba 24/88.2 na 24/176.4 a nasadí filtr. Zde musím špendlíčkem hledat rozdíl, nebo si jej spíše domýšlet, že tam něco je :) Teda, co nepatrně slyším je Minimum Phase Filter, ten mám zapnutý (Pro-Ject S2 umí asi 10 různých filtrů). Ale to by mohl tvůj DAC umět nezávisle na nepodpoře MQA.
Radek.Hulan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Teroo 23. 2. 2020 15:47

OK čiže ak správne tomu chápem, tak software od Tidal (aplikácia windows) je plne postačujúca. Nie je na to m lepšie Audirvana áno?

Ako mám najlepšie nastaviť aplikáciu Tidal vo windows?
Sound Output mám Speakers XMOS USB a povolené Use exclusive mode, force volume aj Passthrough MQA.

Streaming Quality Master.

Na displeji DAC zobrazuje hodnotu PCM 44 pri prehrávaní, prípadne 48, ale cez Audirvanu mi skladba, ktorá je MQA zobrazuje hodnotu PCM 96 prípadne 88.
Audio: Samsung Galaxy Buds 2 Pro
Home Cinema: EPSON EH-TW7400, Denon X2500H, DALI Zensor 7, DALI Zensor vocal, DALI Zensor 1, DALI Alteco C-1, DALI SUB E 12F.
TV: Nepotrebujem.
Teroo
Junior

Odeslat příspěvekod Radek.Hulan 23. 2. 2020 16:00

"Passthrough MQA" určitě nezapínej, tím sis právě snížil kvalitu zvuku, protože to říká, že tvůj DAC umí a udělá první unfold, což není pravda, protože to neumí. Takže vypnout a nechat první unfold na Tidalu.

Ty další dva přepínače zapnuté jsou ok (exclusive mode a force volume).
Radek.Hulan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků