RME ADI-2 DAC FS - znáte někdo?

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod martas38 26. 1. 2022 12:09

Hlavně jsou to dost odlišná zařízení. ADI má poměrně slušný sluchátkový zesilovač, včetně absolutně tichého výstupu pro IEM. Jeho velice silnou zbraní je parametrický ekvalizér, korekce basů, výšek a spousta funkcí, jako čtyřstupňový crossfeed atd. A jeho zvuk nemusí být chladný neutrální, je takový jaký si ho nastavíš.
RME je DAC/Amp především pro sluchátkový poslech, kdežto Moon 280D je čistě převodník vyšší třídy.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Tabler 26. 1. 2022 12:18

Jen faktická, ekvalizér charakter zvuku nezmění. Ten je daný převodníkem a obvodovým řešením, způsobem, jak se analogový zvuk tvoří z digitálního na mnohem hlubší úrovni než kde funguje ekvalizér. Ekvalizér jen mění frekvenční křivku. Ekvalizérem nelze ze spíš suššího technického zvuku "vyrobit" muzikální zábavný zvuk. Bude to pořád ten samý zvuk, jen se změněným frekvenčním podáním.

S rozdílným primárním určením obou přístrojů samozřejmě souhlasím s poznámkou, že i RME může sloužit jako plnohodnotný preamp ve "velkém" hifi.
IsoTek V5 Aquarius - Lumin T2 - Benchmark LA4 - Benchmark AHB2 - KEF R11 - REL S 510
kabeláž IsoTek, Audioquest
Tabler
Junior

Odeslat příspěvekod introvert 26. 1. 2022 12:45

Tabler píše:Jen faktická, ekvalizér charakter zvuku nezmění. Ten je daný převodníkem a obvodovým řešením, způsobem, jak se analogový zvuk tvoří z digitálního na mnohem hlubší úrovni než kde funguje ekvalizér. Ekvalizér jen mění frekvenční křivku. Ekvalizérem nelze ze spíš suššího technického zvuku "vyrobit" muzikální zábavný zvuk. Bude to pořád ten samý zvuk, jen se změněným frekvenčním podáním.

Jde o to, co si kdo představuje pod pojmem “charakter zvuku”, nebo “zábavný zvuk”. Podle mého lze ekvalizérem změnit charakter zvuku - to je dokonce jeho základní účel. A jako “zábavný zvuk” mnozí chápou takový zvuk, kde jsou posíleny basy a výšky - čehož lze ekvalizérem dosáhnout zrovna tak. Frekvenční charakteristika je nejvýznamnější součástí charakteru zvuku.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Tabler 26. 1. 2022 12:53

Ano, tyhle pojmy chápe každý jinak. Já tím myslím třeba rozdíl ve zvuku mezi ADI-2 DAC a zmíněným Moonem. Žádnou křivkou ekvalizéru nenasimuluješ zvuk Moonu. Rozdíly nejsou ve frekvenčním průběhu. Oba mají nepochybně frekvenční charakteristiku rovnou, přesto hrají výrazně jinak.
IsoTek V5 Aquarius - Lumin T2 - Benchmark LA4 - Benchmark AHB2 - KEF R11 - REL S 510
kabeláž IsoTek, Audioquest
Tabler
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 26. 1. 2022 12:53

Tabler: čili si myslíš, že vliv má například to, že ADI mám čip Asahi a Moon ESS Sabre?
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Tabler 26. 1. 2022 12:57

Čip je jen jeden prvek z mnoha v celkovém řetězci konverze zvuku z digi do spojitého. Čili vliv má, ale záleží na konkrétní celkové implemenatci.
IsoTek V5 Aquarius - Lumin T2 - Benchmark LA4 - Benchmark AHB2 - KEF R11 - REL S 510
kabeláž IsoTek, Audioquest
Tabler
Junior

Odeslat příspěvekod introvert 26. 1. 2022 13:02

Ano, to má taky vliv na charakter zvuku. Těch vlivů je hodně, charakter zvuku je komplexní pojem. Vliv frekvenční charakteristiky je pro mnohé vlivem nejvýznamnějším, vliv kabelů naopak někteří popírají apod. Mnohé z vlivů jsme schopni popsat jako vjem, ale nevíme, co a jak daný vjem způsobuje.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 26. 1. 2022 13:10

Já se na ten čip ptám z jednoho důvodu. RME používalo dřív Asahi a po požáru továrny na čipy přešlo právě na Sabre. A na fóru RME už pár měsíců jede debata, zda to je či není poznat na zvuku. Vývojáři a větší část diskutujících tvrdí, že to poznat není a jediný rozdíl je v jiném písmenku v sériovém čísle a v jiných názvech digitálních filtrů. Osobně si myslím, že víc jak na čipu záleží na jeho implementaci.
Ještě k těm dvěma převodníkům. Bylo by smutné, kdyby Moon za trojnásobek hrál hůř jak ADI. Ale jsem přesvědčený, že z řetězce převodník-zesilovač-sluchátka/repro má převodník na výsledný zvuk zdaleka nejmenší vliv (pokud se teda nebavíme o nějakých paskvilech za 2USD).
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Tabler 26. 1. 2022 13:33

Bylo mi to jasné ;-) . Ale vyjádřit se k tomu neumím, neslyšel jsem je vedle sebe.

Vliv komponentů je už hodně mimo tohle téma. Absolutní velikost zkreslení, které DAC do sestavy vnese, rozhodně patří mezi ta menší. Na druhou stranu, když by se ve zvukově plně vyhovující sestavě s RME vyměnil DAC za třeba ten Moon, mohl už by se zvuk (v závislosti na dalších třeba ne úplně synergizujících komponentech) zvuk posunout do "nevyhovuje". Pak je vliv DACu zásadní.

Je tam až příliš různých podmínek a "ale" než aby se daly vynášet takhle obecné všeobecně platné jednoznačné soudy. Ale ano, v levnějších sestavách bude vliv DACu relativně menší, protože se snáz ztratí v neduzích zesilovače, beden a akustiky.

Vždy je to hlavně o synergii řetězce jako celku. Ve vyladěném řetězci i relativně malá nesprávná změna napáchá velké škody.
IsoTek V5 Aquarius - Lumin T2 - Benchmark LA4 - Benchmark AHB2 - KEF R11 - REL S 510
kabeláž IsoTek, Audioquest
Tabler
Junior

Odeslat příspěvekod linecur 26. 1. 2022 13:44

martas38 píše:Hlavně jsou to dost odlišná zařízení. ADI má poměrně slušný sluchátkový zesilovač, včetně absolutně tichého výstupu pro IEM. Jeho velice silnou zbraní je parametrický ekvalizér, korekce basů, výšek a spousta funkcí, jako čtyřstupňový crossfeed atd. A jeho zvuk nemusí být chladný neutrální, je takový jaký si ho nastavíš.
RME je DAC/Amp především pro sluchátkový poslech, kdežto Moon 280D je čistě převodník vyšší třídy.



No právě, že bych jej využíval jako DAC pro zbytek sestavy - předek/konec DPAčka, sluchátka používám minimálně, takže to je důvod, jestli "trochu" nepřiplatit, ale momentálně je to více než dvojnásobek, takže si nejsem jistý, že tam bude takový přínos... Měl jsem v sestavě 2 DAC - M2Tech Young a Benchmark DAC a vcelku tam nějaký rozdíl slyšet byl, momentálně mi zůstal ten Benchmark, protože mi přišel takový "muzikálnější", jakože akustické věci hrají přirozeněji, nicméně chápu, že to subjektivně jsou dost obtížně přenositelná kritéria, asi to nebyl ideální dotaz, je to o praktickém zhodnocení...
linecur
Junior

Odeslat příspěvekod Tabler 26. 1. 2022 13:56

280D je k DPAčkům overkill.
Pokud sluchátkové funkce RME nevyužiješ, je zbytečné je platit. Koukni i po vyšších modelech Toppingu (řada 70 a 90). Ty taky mají vynikající poměr cena/zvuk.
IsoTek V5 Aquarius - Lumin T2 - Benchmark LA4 - Benchmark AHB2 - KEF R11 - REL S 510
kabeláž IsoTek, Audioquest
Tabler
Junior

Odeslat příspěvekod linecur 26. 1. 2022 19:13

No ten Topping 90 je za stejné peníze jako RME, proto jsem chtěl raději ADI2... ještě Chord Qutest by možná přicházel do úvahy, ale je to už nad finanční limit jako nový...
linecur
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 26. 1. 2022 19:20

Topping A90 koupíš nový občas i za 10 litrů, RME za 25.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Tabler 26. 1. 2022 19:33

linecur píše:No ten Topping 90 je za stejné peníze jako RME, proto jsem chtěl raději ADI2...


Proc?
IsoTek V5 Aquarius - Lumin T2 - Benchmark LA4 - Benchmark AHB2 - KEF R11 - REL S 510
kabeláž IsoTek, Audioquest
Tabler
Junior

Odeslat příspěvekod linecur 26. 1. 2022 19:52

Netušil jsem že to jde sehnat o polovinu méně, koukal jsem na nějaký D90 a ten stál víceméně stejně. RME preferuji, neboť jsem měl v minulosti zvukovky od nich a vždy byla spokojenost, jakože etalon kvality:)
linecur
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků