RME ADI-2 DAC FS - znáte někdo?

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod merhaut 22. 3. 2020 23:51

Bohajeho, pomatené kabely dorazily i sem:-)
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Odeslat příspěvekod martas38 22. 3. 2020 23:54

Za mě USB kabel jedině s modrobílou izolací a důkladně zahořet.
iMAC -> Audirvana -> Lotoo Paw S1 -> Campfire Solaris 2020
iBasso DX160 -> Audiosense T800
LG OLED65B9/Vero 4K+ -> Pioneer SX-S30DAB -> Polk S55E
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 22. 3. 2020 23:55

A se šipkou!

-- 22. 3. 2020 23:56 --

Jinak ten RME ADI-2 DAC FS je sympatický už jen proto, že je odvozený od profi audia, kde se na nějaký hifivoodoo nehraje.
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Odeslat příspěvekod kychtax 23. 3. 2020 09:01

rozumí nerozumí. V tom spíš spatřuji, že se RME nechce pouštět na tenký led. :love: Je to sympatické, jak všechny podobné zmínky (kabely, kvalita napájení atd.) zazdívají spíš s úsměvem nebo neurčitě. Politicky.. Aby někoho neodradili ale zároveň nenaštvali jiného. Vzhledem k jejich hlavní odběratelské skupině a minulosti je to pochopitelné chování výrobce.
Já mám RME rád. Hraje to dobře i měří - provedl u mně p.PMA.
Platinovou notičku u Březiny má oprávněně. 8-)
ADI 2DAC je výborný též, měl jsem jej několik týdnů a prohazoval s Pro.
Dost by mně zajímal ADI 2 Pro FS R Black Edition, kdyby se chtěl někdo podělit o zkušenost.
Zdravím, pane Merhaute. ;-)
ATC SCM 40, Primare A32, RME ADI 2 Pro AE, kabely kychtax
kychtax
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek.Hulan 23. 3. 2020 10:15

DAC dorazilo :) Nejdříve jsem se zajímal o to rušení, které nemám, naprosto nulový šum, absolutně "černé" pozadí, jak s citlivými CIEM, tak v "high-power" režimu s Audio-Technica ATH-ADX5000. Je to pecka :) L.U.K. musel mít vadný kus.

Uvnitř je AKM4493, zvukově je to na první poslech výrazně méně ostré a uhlazenější než ESS9038 chip v Pro-Jectu S2. ESS zase, zdá se mi, nabízí více detailů. Neříkám, co je lepší, jen že je tam velký rozdíl. Asi si nechám na stole obě zařízení a budu to podle chuti střídat, zvuková signatura obou je hodně odlišná. :)

Možnosti nastavení jsou až absurdní.

Ke zvuku něco později, tak za týden.
Potřebuji taky otestovat jen DAC a dát tam externí zesilovač (Head-Amp v A-třídě).

rme-4.jpg

rme-3.jpg

rme-2.jpg
Radek.Hulan
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 23. 3. 2020 13:39

O převodnících AKM sám výrobce tvrdí, že mají sametový zvuk.
Jinak s tím rušením jsem to předpokládal. Divil bych se, kdyby firma s takovým jménem jako je RME měla špatnou konstrukci, která šumí, nebo je to nějak výrazně náchylné na rušení.
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek.Hulan 24. 3. 2020 10:41

Vnitřnosti...

rme-5.jpg

rme-6.jpg
Radek.Hulan
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek.Hulan 24. 3. 2020 11:49

Nastavení ekvalizéru nezávisle pro levé a pravé ucho je skvělé, ekvalizér je 5ti pásmový, dají se upravovat dělící frekvence všech 5 pásem, gain, křivka, kvalita přechodu. Jedním tlačítkem se dá přitom vše zapnout či vypnout. Ekvalizačních křivek je 20 uložených + 2 dočasné. Každý výstup má svoji přiřazenou. Snadno se dají také přepínat filtry.

A je to velmi chytře a luxusně udělané, třeba při změně parametru se sníží hlasitost a pak postupně nabíhá, aby to člověka neohlušilo a měl čas reagovat. Je vidět to profi zázemí, garážový výrobce by toto za 20t + DPH nabízet nemohl.

rme-6.jpg
Radek.Hulan
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod hmpf 24. 3. 2020 19:42

Mě by zajímalo až to víc naposloucháš verdikt:
Líbí se ti to se sluchátky zvukově jako all in one?
Nebo s se ti to líbí s Gilmore Lite Mk2 víc?
Blipo PRO, MS1000
hmpf
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zarkow 24. 3. 2020 20:33

Dle inzerátů v bazaru zřejmě vyhrálo RME. Každopádně to srovnání by mě taky docela zajímalo.
zarkow
Junior

Odeslat příspěvekod Radek.Hulan 24. 3. 2020 20:50

Vyhrálo RME, hodně rychle, ale to jen proto, že mám pro ně velmi specifickou potřebu.

Pro-Ject s ESS DAC je čistější, rychlejší, trochu ostřeji znějící, s více detaily, na poslech bych řekl prostě zábavnější. AKM je na první poslech nudnější, uhlazený chipset, někdo by řekl sametový, ale zase už po 24 hodinách je jasné, že sluchátka jsem schopen mít na hlavě déle než s ESS :)

To jsou nicméně pořád věci rozdílné, neřekl bych, že jedna je lepší než druhá, prostě rozdílné.

Ovšem to RME mi parádně řeší problém co mám po havárii (před asi 15 lety), trochu hůř slyším na pravé ucho. Už tak od 8kHz to začíná klesat, tam tedy začnu mírně ekvalizovat, přidávám +2dB, stoupám až +4dB na 11kHz a končím +5dB na 16kHz. Když si toto na pravé ucho přidám, dramaticky se mi zlepší stereo váha, zpřesní, najednou slyším hudbu jak má být. Uši pak slyší stejně.

Takže to bylo dost jasné, fakt mi to vyhovuje. Docela bych chtěl odzkoušet RME s ESS chipsetem, kdyby se dělal.

Head-Amp mkII nakonec není potřeba, zesilovač v RME je dobře sladěn s tou digitální doménou co potřebuji. Head-Amp je skvělý zesilovač, transparentní, nepatrně lepší jsou s ním basy, ale neměl bych pro něj použití s RME. +1dB či +2dB na basech to řeší.

Sám jsem překvapen, až jak mi toto vyhovuje.

Dříve jsem byl naprosto a zásadně proti EQ, ale když napravuje nějaké "škody" a nějaký přirozený úbytek jinak dobrého sluchu (47 let), vzal jsem jej na milost :)

Ve 30 letech bych si asi toto nezvolil, ale teď je to fakt jasná volba.

Bez RME a EQ mám prostě hudbu trošku "posunutou doleva", a její srovnání na střed nejde udělat přes "balance" tlačítko, ale s EQ ano. A to je tak obrovský přínos, že co píšu nahoře je oproti tomu vlastně nezajímavé, pro mne.

RME je pro mne absolutní pecka, řeší vše co potřebuji, žádné technické nedostatky, naprosto univerzální.

--

Už docela dlouho používám Samsung telefon a AdaptSound v něm, kde si právě taky mohu nastavit odlišně levou a pravou ekvalizační křivku. No, a RME mi tento komfort přinesl obecně k desktop PC.

Není to určitě něco, co potřebuje každý, pro mne jako velkého odpůrce EQ bylo docela těžké si to vůbec přiznat, ale jsem rád, že jo a jsem spokojen.
Radek.Hulan
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 24. 3. 2020 21:15

Já si teda zábavnější představuju jinak, než ostře znějící s více detaily. To bych spíš nazval analytické, než zábavné a moc dlouho jsem takhle znějící věci poslouchat nedokázal.
To RME bude technicky na míle vpřed od Projectu. Ostatně i u dapů se často osazují čipy AKM do těch nejvyšších modelů na rozdíl od Sabre. Samozřejmě to není pravidlo.
Asi taky dělá hodně zvyk. Mně se na první poslech málo co líbí a nějaký čas mně trvá, než zjistím, že je to vlastně mnohem lepší.
Každopádně dík za seznámení s velice zajímavým zařízením, dávám na wish list. Přeci jen Hugo2 je cenově trošku mimo.
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek.Hulan 24. 3. 2020 21:25

"Já si teda zábavnější představuju jinak, než ostře znějící s více detaily." -- toto je samozřejmě velmi subjektivní, plus podmíněno asi i tím, že ve 47 letech prostě už nejsem netopýr, člověk naprosto přirozeně slyší o 15-20% hůře než ve 20 letech :) Každopádně rozhodl jsem se po 24 hodinách, že to bude o RME, o něčem to vypovídá. A myslím, že lidem s lepším sluchem / mladším by AKM vyhovovalo ještě více než mě. Já vím, že toto téma je na audio fórech trošku tabu, každý se prezentuje, že i v 60 letech má dokonalý sluch, ale doktoři mluví jinak :)

Jen jsem pro jistotu podrobně popsal svoji situaci, specifickou, v čem je pro mne ta výrazná hodnota.

A ten "sametový zvuk" beru jako plus.
S ESS vydržím hrát 3 hodiny, s AKM celý den.

Jinak místo Hugo2 je alternativa Qutest, za 35 to jde ;)
Radek.Hulan
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 24. 3. 2020 23:26

No já ve svých takřka 47 taky nejsem netopýr :D Ale ostrý analytický zvuk není nic pro mě. Přesně tohle mě vadilo na AKG K701. Sice plno detailů, ale ostrý až trošku protivný zvuk, nedalo se to dlouho poslouchat, unavovalo to.
K tomu Qutestu ale potřebuju ještě sluchátkáč. Víc se mně líbí komba DAC/Amp.
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod RME User 25. 3. 2020 09:43

Nepíšu sem, ale RME jsem nějakou dobu používal, tak přispěji.

Z pohledu měření je ADI-2 DAC velmi povedený kombo DAC/amp. Jak DAC část, tak zesilovací, jsou parametrově výborné. Není to úplná špička, ale za těch relativně pár peněz by člověk těžko mohl chtít víc. Co určitě doporučím jako doladění už tak fajn zvuku do finále, je použít kvalitní lineární zdroj namísto originálního zdroje. Projeví se zpevněním a zkonkrétněním basů, pročištěním celého spektra. Změna to není velká, ale je jasně slyšitelná. Já ho krmil z HDPLEX 200W.

Možná je škoda, žes verzi DAC nesrovnal s verzí Pro. Ta je zvukově zase o kousek dále nebo možná jinde - to asi záleží na konkrétním vkusu a zbytku řetězce. Měl jsem doma obě, spolu asi 3 měsíce. Verze Pro má jasně lepší basy, jsou přirozenější a jdou hloubš. Objemově jich je při pozornmém poslechu stejně, ale z Pro působí objemněji díky své údernosti a hloubce. Pro má širší soundstage a nehrne zvuk tolik dopředu, aniž by to ale mělo vliv na množství nebo podání detailů. Kdybych to měl nějak vizualizovat, tak Pro má zvuk v rovině jako když se díváš na zeď před sebou. A DAC je jakoby ta zeď byla užší a uprostřed měla vypouklinu směrem k posluchači.
Ale pozor, tím nechci říct, že Pro i DAC mají plochý zvuk v předozadním směru. Tak ten příměr myšlen není.

Oba jsou zvukově laděné spíš k detailnosti a analytičnosti. Kdybych to hodně přehnal, tak k takové digitální suchosti. Jakoby byly staženy druhé harmonické. Ale to je zase jen příměr. Je sopusta lidí, kterým tohle podání vyhovuje a Radek k nim patří - takže zvuk musí vyhovovat parádně. ESS Sabre je na téhle digitální suchosti postavený.

Poměrně dost se dá ovlivnit i nastavením digitálních filtrů. Já jsem se dost naexperimentoval s NOS + ekvalizací kompenzovat úbytek na výškách a to mi v mém systému poměrně vyhovovalo. Je to ale cesta směrem od té analytičnosti.

A ještě poznámka k hrátkám s ekvalizérem: vidím, že Radku poměrně dost přidáváš, i když to je až na vysokých výškách. Zkus si celou křivku posunout o 3-4 dB dolů, abys spíš ubíral než přidával. Mně se při přidávání přes cca 3-4 dB zvuk zdál takový nějak posunutý (nemyslím frekvenčně, to samozřejmě ano), jakoby s artefakty. Pokud jsem křivku posunul dolů (namísto přidávání ubíral), nedělo se to. Vyzkoušej, uvidíš.

Co mi na RME vadilo a to dost, byla četnost aktualizací FW. Měl jsem RME v rámci velké sestavy a brát pomalu každý měsíc notebook, připojivat ho, aktualizovat, mě fakt nebavilo. Pokud ho máš někde u PC nebo dokonce krmíš z PC, pak to problém být nemusí.
Ale celkově mi tenhle přístup je spíš míň než víc sympatický- Radši kdyby strávili měsíc dva na zevrubném testování před vypuštěním než to takhle pořád záplatovat...
RME User
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka