[recenze] Auris HA-2 SE

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod haweckO 15. 5. 2020 17:20

páni, pravdupovediac som tušil podobnú odpoveď.

O to viac som v sklamaný kvôli tomu, že pred pár dňami som zapojil do mojej panelákovej siete s hlinikovými rozvodmi staršieho brata HA2SE, konkrétne Nirvanu, a bol som nemilo prekvapení týmto brum-om od transformátora. Automaticky (bez rozmýšlania) som Nirvanu zapojil do prepäťovej ochrany Belkin Conserve Smart AV, a ten brum bol síce minimálny, no pri počúvaní na nízkej hlasitosti stále počutelný. Zo zvedavosti som vynechal túto prepäťovú ochranu, čiže zosilovač som zapojil bez nej, priamo do zásuvky v stene, no a skoro som padol zo stoličky z toho ako velmi bolo počuť ten brum, ktorý sa postupne zvyšoval a zvyšoval...preto som zosilňovač radšej (po cca minúte) vypol, aby som ho náhodou nepoškodil aj spolu so slúchadlami.

Doteraz nechápem že či sú rozvody v mojej bytovke/byte tak zle navrhnuté, alebo je problém v zdroji od Nirvani. Musím ale povedať že Nirvanu som kupoval už ako používanú od človeka ktorý tvrdil že je 100% funkčná, a ja som nemal dôvod mu neveriť, kedže na internete má len pozitívni feedback.

V minulosti som mal Arcam rHead a aktuálne aj THX 789, no žiaden z nich nemal/nemá takýto problém.

Keď budem mať viac času tak skúsim Nirvanu zapojiť aj na iných miestach, aby som mal istotu v tom, že či je vadný externý zdroj od Nirvani alebo sieť v mojom byte.
haweckO
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 15. 5. 2020 18:16

A nemůže ten brum způsobovat něco jiného? Zemní smyčka? Vadný kabel např? Protože brum je vesměs zvuk 50Hz a s největší pravděpodobností se to do zesilovače dere signálovou cestou, pokud teda nemá vadný zdroj.
Chord Mojo -> Audiosense T800
HiBy R3 -> TSMR3 Pro
LG OLED65B9 -> Pioneer SX-S30DAB -> Polk S55E
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pavel1756 15. 5. 2020 18:21

Nechci tě strašit, ale obávám se, že spíš bude něco s tím zdrojem Nirvany. Ty zesilovače jsou stavěny tak, aby se daly zapojit prakticky do jakékoli sítě.

Když pomineme ten brum, jak Nirvana hraje? A s jakými sluchátky ji posloucháš?
Naposledy upravil pavel1756 dne 15. 5. 2020 19:04, celkově upraveno 1
pavel1756
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 15. 5. 2020 18:31

Nirvana = Audirvana?
HiBy R3 -> TSMR3 Pro
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pavel1756 15. 5. 2020 19:03

martas38 píše:Nirvana = Audirvana?

Přesně tak. :D

-- 15. 5. 2020 19:05 --

Jsem se trochu přepsal. Už je to opraveno.
pavel1756
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod haweckO 15. 5. 2020 19:14

martas38 píše:A nemůže ten brum způsobovat něco jiného? Zemní smyčka? Vadný kabel např? Protože brum je vesměs zvuk 50Hz a s největší pravděpodobností se to do zesilovače dere signálovou cestou, pokud teda nemá vadný zdroj.

no možno je vadný ten prepojovací kábel medzi zosilňovačom a napájacím zdrojom, pretože pri rozbalovaní som si všimol že zeleno-žltý vodič vnútri toho kábla nie je zapojený do konektoru.
fotka: https://imgur.com/AVBJG3z
ten vodič vyzerá ako odstrihnutý cvikacími kliešťami, a nie ako roztrhnutý, čo som si aj potvrdil tým že som sa pozrel do vnútra toho konektora a nevidel som tam druhú časť toho vodiča, ani žiadne stopy po pájkovaní tohto vodiča.
písal som ohľadom toho aj do Auris firmy, no zatiaľ neprišla odpoveď.

pavel1756 píše:Když pomineme ten brum, jak Audirvana hraje? A s jakými sluchátky ji posloucháš?

všetci vieme že si myslel Nirvanu a nie Audirvanu, ale paradoxne použivam aj Audirvanu ako software na prehrávanie hudby :-)
celkovo som počul asi len 5-6 pesničiek, viac som nedokázal počúvať kvôli tomu brumu, ktorý mi najviac vadí keď sa menia songy alebo je v songu tichšia pasáž. najprv chcem vyriešiť ten brum a potom sem určite napíšem nejaké svoje postrehy.

pred chvílou mi odpísal aj bývalí majitel s tvrdením, že tam je určitý nízky brum, ale že správnim nastavením výstupnej impedancie sa dá výrazne eliminovať
haweckO
Junior

Odeslat příspěvekod pavel1756 15. 5. 2020 19:23

A jaká máš sluchátka?
Jinak co se týče výstupního odporu, zkoušel jsem všechny úrovně na různých sluchátkách a nikdy tam brum nebyl.
pavel1756
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 15. 5. 2020 19:27

Jak vypadá vidlice, co se strká do zásuvky? Dva kolíky, nebo dva kolíky a díra?
Napadá mě, že jestli je ucviknutý ten zemnící kabel, mohl se pokusit předchozí majitel léčit brum přerušením země. Někdy to pomůže, někdy ne, někdy je to kontraproduktivní. Já měl spíš na mysli signálový kabel od zdroje hudby k zesilovači.Pokud odpojíš signálový kabel, bručí to do sluchátek i tak?
HiBy R3 -> TSMR3 Pro
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod haweckO 15. 5. 2020 20:47

pavel1756 píše:A jaká máš sluchátka?
Jinak co se týče výstupního odporu, zkoušel jsem všechny úrovně na různých sluchátkách a nikdy tam brum nebyl.

mám čerstvo nové Empyreany ktoré môžu mať odohraných max 5-6 hodín, a potom ešte uzavreté Ether C Flow.
pred chvílou som vyskúšal všetky výstup. impedancie, a musím povedať že čím vyššia impedancia bola nastavená, tak tým menší bol ten brum, medzi 300ohm a 600ohm bol ten brum výrazne nižší ako napr. medzi 150ohm a 300ohm.
nechápem ako je to možné.

====

martas38 píše:Jak vypadá vidlice, co se strká do zásuvky? Dva kolíky, nebo dva kolíky a díra?
Napadá mě, že jestli je ucviknutý ten zemnící kabel, mohl se pokusit předchozí majitel léčit brum přerušením země. Někdy to pomůže, někdy ne, někdy je to kontraproduktivní. Já měl spíš na mysli signálový kabel od zdroje hudby k zesilovači.Pokud odpojíš signálový kabel, bručí to do sluchátek i tak?

nakoľko Auris nedodáva napácí kábel ku svojim produktom, tak som si musel kúpiť kábel zvlášť, a ten zapájam do tej Belkin prepäťovej ochrany, a má DVA kolíky a JEDNU dieru.

ten napájací zdroj má prepínač medzi 110/220 V napätím, a tak ma napadlo že či ten bývalí majitel, (ktorý je z UK kde majú podobnú sieť ako my, čiže 230V, 50Hz), nejakým nedopatrením nezapojil ten zdroj do sieti, na nastavenej hodnote 110V...

aha, už viem čo si myslel tým signálovým káblom...v mojom prípade je to výstup z DACu cez RCA kábel do Nirvany, ktorý keď som odpojil tak to "bručí" tiež. Na cca 25% hlasitosti je ten brum nepočutelný, a postupným pridávaním hlasitosti až na 50% rapídne stúpa...potom som už ďalej ako 50% nešiel kvôli bezpečnosti, kedže Nirvana má 6W výkon.
Počas toho "bručania" som skúšal prepínať medzi 3-ma vstupmi (v žiadnom vstupe nebol pripojený kábel) a každý vstup "bručal" inak. V podstate L1 najmenej, L2 viac ako L1, a L3 viac ako L2.
Testované s Ether C Flow, ktorú sú viac náročnejšie na výkon zosilňovača oproti Empyreanom.
Na 6,3mm nesymetrickom to "bručí" rovnako ako aj na 4-pin XLR symetrickom výstupe.

====

ten zdroj sa mne osobne nezdá byť chybný, lebo to by potom rovnako hlasno "bručalo" aj pri použití tej prepäťovej ochrany, ako aj bez nej, alebo sa mýlim?
haweckO
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 15. 5. 2020 21:01

Zkus vyměnit napájecí kabel. Problém může být v té přerušené zemi. To bude nejsnažší cesta. Když nepomůže tak bych to někomu svěřil. Podle mě to bude něco triviálního. Přerušený kontakt a podobně.
HiBy R3 -> TSMR3 Pro
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod haweckO 15. 5. 2020 21:08

napájacím káblom myslíš ten ktorý ide, v mojom prípade z tej Belkin prepäťovej ochrany, do externého zdroja na Nirvane, správne?

ak hej, tak zajtra sa ho pokúsim vymeniť za iný...
haweckO
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 15. 5. 2020 21:14

Ano ten. Jak má přerušený zelenožlutý vodič.
HiBy R3 -> TSMR3 Pro
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod haweckO 15. 5. 2020 21:19

zajtra ho teda skúsim premerať multimetrom, a budem vidieť či je tá zem prerušená alebo nie...
zatím velká vďaka za vás čas páni :)
haweckO
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 15. 5. 2020 22:08

No když je ten drát podle fotky odpojenej, tak očividně přerušená je.
HiBy R3 -> TSMR3 Pro
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Filip4 15. 5. 2020 23:34

Rozhodně bych pořídil nový kabel, pokud je někde kovová část na zesilovači, tak to není dobré ,aby byl zelenožlutý odstřihnutý, jsou jiné způsoby jak se odpojuje zem od ochranného vodiče pro audio a ustřihnutím se tu určitě nedělá. Jinak takový poznatek z aktuální stavby zesilovače, dokud jsem neměl spojenou zem s ochranným vodičem, tak jsem měl na výstupu 50 Hz.
Filip4
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka