Jaký dac/amp k Audioquest Nighthawk Carbon?

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod vla60 4. 5. 2020 17:52

Dobrý den, pánové,
přesto, že jsem žena, a to již staršího ročníku, dovolím si vznést dotaz v této ryze mužské komunitě :-) . Dříve byl občasný poslech hudby jedním z mých koníčků. Potom následovala více než 10letá pauza. Teď, na "stará kolena", bych se k poslechu ještě chtěla vrátit a dopřát si trochu radosti.

Z rozličných důvodů budu řešit jen sluchátkový poslech. Doba se velmi změnila a zjistila jsem, že „nevím, která bije“. Dnes by se asi řeklo, „vo co go“. Pokusím se tedy laicky popsat svoji představu a zkušenost, tak mne, prosím, nekamenujte :-) .

Svůj návrat k poslechu jsem naivně započala asi před rokem, kdy jsem si řekla, že si koupím nějaký přehrávač a náhlavní sluchátka, asi tak za 5 tis. Kč. Po pročtení pár recenzí jsem jako prvního kandidáta zvolila Shanling M0. Měla jsem doma k mobilu nějaké čínské špunty (Tin T515, Tenmak Crazy Cello). Na nich mi přišlo, že to hraje podobně jako moje stará mp3 od Samsungu. Byla jsem zklamaná. Jelikož ve svém okolí nemám nikoho, kdo by se poslechem hudby zabýval, zavolala jsem přítele na telefonu. Ten mi řekl, ať pro kvalitnější poslech zapomenu na vizi 5 tis. Kč. Rozhodla jsem se, že začnu výběrem sluchátek, což bude asi nejdůležitější a nejtěžší krok. Měla jsem představu „lehkého, čistého, zvonivého“ zvuku. Pocházím od Olomouce, tak jsem se rozjela do brněnského Audiga. Poslechnout a možná zakoupit nějaká sluchátka od mé dříve oblíbené zn. Sennheiser.

Poslech jsem začínala z mobilu Samsung J5 s tím, že vyberu sluchátka, která mi sedí svým charakterem, ať můžu aspoň trochu poslouchat, a potom koupím nějaký přehrávač. Vyzkoušela jsem tedy modely Senn HD 600, 650, 660S (docela se líbily, nebýt zmiňované „deky“), dále Beyerdynamic DT880, Grado sr 125, 225, 325 a RS2e. Potom ještě Audio-Technica ATH-500x a MSR7 a Hifiman Sundara. Většinu z toho znovu přes DF Red a Chord Mojo. Vím, že to je velmi oblíbené, ale pro mě má příliš „hutný, plný“ zvuk, DF Red mé představě vyhovoval lépe. Nejvíce se mi líbila Grado RS2e, popř. i Sundary, ale ty byly trochu „těžkopádné a pomalé“. Odjížděla jsem s tím, že si vše nechám projít hlavou.

Za půl roku jsem se do Audiga vydala znovu s tím, že snad už něco vyberu. Mezitím jsem vyměnila J5 za LG V30. Vyzkoušela jsem opět všechno znovu, dokonce i in eary iBasso IT01s a IT04 a nějaká Grada. Sluchátka hrála dobře, každá jinak, ale přesto třeba při návratu na Grado sr325 to pro mě hrálo lépe. A navíc in eary nepotřebuji a nechci. Jinak se nic nezměnilo. Opět jsem odjela s nepořízenou. Kamarád na telefonu mi vysvětlil, že Grada RS2e, která se mi líbí, mají pouze středy a výšky bez basů a po chvíli budou únavná. A co se mi na nich líbí teď, mi bude časem vadit. No, přesto, nebýt jejich příšerného komfortu (vyzkoušeno se všemi typy náušníků), bych o nich asi uvažovala.

Následně jsem na doporučení zakoupila AQ Nightowl Carbon s tím, že se mi asi nebudou líbit, ale že již nevím, kde hledat. Nelíbila se mi, zdálo se mi, že hrají špatně, zatlumeně. Vrátila jsem je. Na Vánoce jsem dále koupila ATH R70x, vyrovnaný, ale měkký zvuk, málo detailů. Také jsem je vrátila. Dále jsem navštívila pražské Audigo s tím, že vyzkouším ještě sluchátka, která nemají v Brně a stolní zesilovače, jestli to nepřinese očekávaný efekt. Na doporučení prodejce jsem tedy měla na hlavě ještě Meze 99 Classics (měkký zvuk, hlavně basy), znovu Senn HD 600,650, HD 700, Grado RS2e, Focal Elear, Audeze LCD1 a největší naději Hifiman Ananda. To vše z LG V30, něco přes DF Red, Cobalt, Vali 2, Magni 3, Hiby R5 a iBasso DX160.
Hodně se mi líbila RS2e přes Vali2 a Hifiman Anandy na DX160. Konečně jsem na Anandách slyšela zhruba to, co jsem si původně představovala. Ale, bohužel, nehledě i na cenu, Anandy jsou tak veliká sluchátka, že mě osobně se opírala téměř o ramena :-) . Znovu jsem tedy odjela s nepořízenou.

Následně jsem ještě navštívila studio v OL, kde jsem zkoušela Hifiman 400i a Sundara, Beyerdynamic DT1990 a znovu HD660s. Potom jsem se již neměla kam obrátit, protože zvukově kromě Anand a jinak ani komfortem mě žádná sluchátka neoslovila natolik, abych si je koupila. Navštívila jsem tedy ještě další studio, kde měli již mnou odepsané AQ Nightowl, dokonce i Nighhawk, k tomu AQ Cobalt. Doufala jsem, že třeba určitá synergie mezi výrobky mě zachrání. A po tom roce marného ježdění a hledání jsem již byla schopna zvuk AQ aspoň akceptovat. Vyzkoušela jsem je ještě na Pro-ject Head Box S2, Lindemann Limetree a AQ Cobalt a porovnávala mezi sebou AQ NO a NH s tím, že jedna si konečně koupím. Za 14 dní jsem si jela pro NH. Ještě jsem je znovu vyzkoušela na Cobalt a Pro-ject Head Box S2 digital.

Pořád platí, že by se mi Anandy svým charakterem líbily mnohem víc. Ale když počítám s tím, že vše je posazeno jakoby níž, spolu s vynikajícím komfortem, tak jsou AQ NH pro mne zatím jediná možnost. Nyní tedy podstatná otázka:
Chtěla bych k nim doporučit vhodný Amp, popř. DAC/Amp. Zkoušela jsem na ně sluchátkový výstup z LG V30 do zesilovače i propojení z USB-C do USB-B v DAC/Amp. Velké rozdíly jsem v tomto neslyšela. Mnohem podstatnější byly mezi těmi jednotlivými sluchátky, která jsem vyzkoušela.
Takže: vím, že LGV30 není ideální zdroj, ale v dohledné době toto měnit neplánuji, možná časem. Nebudu poslouchat ani z PC, ani na cestách, v dohlednu ani streamovat, a nebudu napojovat žádná jiná zařízení ani repro. Takže vše co nejjednodušší. Zdrojem budou flacy na SD kartě, poslouchám pop, poprock (Dire Straits, Madonna, Tina Turner, Joe Cocker, Bon Jovi, Bryan Adams, Adele, Dianna Krall…). Takže zatím, prosím, o tipy na Amp, DAC/Amp s jasným, transparentním zvukem, to je podmínka. Něco, co by z AQ NH trochu „vytáhlo“ vokály, popř. i výšky. Nejlépe kdo má vlastní zkušenost. Nespěchám a nechci v dohledné době měnit. Cenová představa (v tomto případě bych se nebála bazaru) za bazarový DAC/Amp je do 10 tisíc. Samostatný Amp méně, protože počítám, že v tom případě bych DAC asi časem dokupovala. Co jsem se dívala, tak něco jako SMSL M500, Sabaj D5 apod. Zde v bazaru je i zajímavý zesilovač Head Amp Gilmore Lite mkII, pokud by zatím stačil LGV30 (ESS 9218). Děkuji všem, co vydrželi za přečtení i případné rady :-) .
vla60
Junior

Odeslat příspěvekod Houbičkar 4. 5. 2020 19:17

Vidim, ze si sjela, co se mistnich studií týče a vlastniho uchoposlechu, uz kde co a nic. Tak si rikam, jak ti asi pomuzou rady od cizich lidi, byť se svými vlastními zkušenostmi, vzhledem k tomu, ze ma kazdy druhý člověk jiny vkus. Tady bude kazda rada draha a vidim to jeste na minimalne par nákupů a následných vratek.
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod hanysek3099 4. 5. 2020 20:32

Mám aktuálně na bazaru SMSL SP200 a odvážím se tvrdit, že by to mohla být zajímavá kombinace. Doporučuji napsat SZ na RendyG - má ho doma také a hlavně ho používal v kombinaci s Nighthawky. Určitě Vám k této kombinaci poskytne dostatek informací a vždy je ochotný poradit. Jinak k SMSL SP200 je jako DAC výborný Khadas Tone Board, případně já ho mám nyní občas zapojený v kombinaci s DragonFly Red a je to taky zajímavé combo. Hlavní devizou SMSL SP200 je právě jeho transparentnost. Co do něj pustíte, tomu přidá energii a sílu, ale nezkreslí to :-) Pokud by náhodou byl zájem, ozvěte se do SZ, určitě se dohodneme :-)
zdroj: Samsung Z Fold 5
Over-ear: Sennheiser Momentum 4 wireless
TWS: Technics AZ80E-K
hanysek3099
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vla60 4. 5. 2020 20:56

Děkuji za názory. Kupovat a prodávat už bych právě nechtěla, proto jsem se ptala na názory a zkušenosti.
Vím, že Nighthawky nejsou moc rozšířené. Zajímal by mne i názor, zda by zatím stačil LGV30 + amp nebo zda nějaký dac je nutnost. Myslím, že LGV30 je na úrovni levnějšího dapu.
"RendyG" zkusím napsat.
vla60
Junior

Odeslat příspěvekod ramones 4. 5. 2020 21:09

Ahoj Vlašedko :-)

Seznam testovaných sluchátek je teda pozoruhodný, ale pokud bys ráda transparentnější zvuk i s občasným cinknutím na výškách, zkus si ještě nějaké náhlavky od Shure (kromě skvělých 1540. Ty ti budou znít temně)...i když ???
...a světe div se i AKG 701, hmmmm?

Mám AKG 701 a pořád je považuji za extra analytická sluchátka.
Používám také Shure 940 i 1540, ale poslední rok si užívám AR H1.
Naposledy upravil ramones dne 4. 5. 2020 21:33, celkově upraveno 2
ramones
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 4. 5. 2020 21:14

AKG K 701 mě taky napadly. Ale když má Anandy na ramena, bude mít dost možná K701 k loktům. A taky to bude chtít pořádný zesilovač.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vla60 4. 5. 2020 21:42

:-D :-D :-D Pánové, děkuji za prodloužení života...
AKG 701 a DT880 byla poslední sluchátka, která jsem poslouchala před onou dlouhou pauzou.
Jenže teď už jsem koupila Nighthawky, nechci je prodávat, ale dokoupit něco k nim.
vla60
Junior

Odeslat příspěvekod ramones 4. 5. 2020 21:52

Pak bych doporučil AQ RED.
Zvukově se třeba mě líbí více než Cobalt, který také mám (abych je nemusel přenášet mezi dvěmi domácnostmi :-)

-- 4. 5. 2020 22:54 --

martas38 píše:AKG K 701 mě taky napadly. Ale když má Anandy na ramena, bude mít dost možná K701 k loktům. A taky to bude chtít pořádný zesilovač.


...k loktům? Aha, ty máš na mysli sluchátka :D
ramones
Junior

Odeslat příspěvekod vla60 4. 5. 2020 22:00

AQ Red, Cobalt jsem původně zvažovala, ale nepotřebuji nikde přenášet, chci spíše stolní řešení.

ramones: a pro vaši informaci, ano, řeč je stále o sluchátkách... :-)
vla60
Junior

Odeslat příspěvekod pavel1756 5. 5. 2020 06:56

Doporučil bych vyzkoušet Burson Audio Soloist Sl MKII. Mají jej k poslechu v pražském Audigu. Má velkou výkonovou rezervu, takže sluchátka dobře rozhýbe a jeho tonalita je na požadované světlejší straně od neutrálu.
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ramones 5. 5. 2020 08:15

....já hlupák, původně jsem myslel, že je řeč o.... 8-P Vlasech, přece :D

Jinak, přenosné řešení by se občas mohlo hodit...k přípravě čaje, kávy, nalití vína...co ?? :-D
Když už bude zdrojem něco přenosného (mobil, přehrávač)
Sluchátka jsou to velmi hezká, sám jsem je kdysi chtěl, ale utekly mi v inzerci, potworky :/
ramones
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 5. 5. 2020 08:45

S přenosným řešením na domácí poslech jsou jen starosti (baterka).
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ramones 5. 5. 2020 09:01

...jaká baterka???? Red i Cobalt se napajejí přímo z mobilu, ach jooo >:-(
ramones
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 5. 5. 2020 09:32

Myslím obecně přenosná řešení. Například u Chord Mojo řeším problém s baterkou. Totéž třeba iFi Audio Micro iDSD Black Label.. Navíc tyto malé hračky nedokáží spoustu velkých sluchátek dostatečně vybudit. Když jsem srovnal zvuk BD DT880 250ohm, nebo Senn HD600 jak hrály s Mojo, RED a AudioGD NFB12, bylo to nebe a dudy ve prospěch NFB12, s Red se to skoro nedalo poslouchat.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Houbičkar 5. 5. 2020 10:15

Vla60
Tak presne toto jsem mel na mysli, kdyz jsem psal, ze tady bude kazda rada draha. Jako asi jediny by ti mohl pomoci ohledne vhodneho dac/amp k tvym sluchadlum uzivatel Rendy, pokud se spojite soukromou zpravou, páč ta sluchátka vlastnil. Jinak ses tu dozvedela, ze pokud se pri poslechu věnuješ máchání Cejlonu v hrnku, mela by sis pořídit mobilní vážku a také zde byly odhaleny poněkud zvláštní souvislosti mezi velikostí náušníků, číslem tvé podprsenky a vlivu délky tvých vlasů na obojí. Takže jsi zas o ždibec chytřejší. Ze to s tvým dotazem nesouvisí, není podstatné. Důležitější je zapojení se do diskuse. Balastu a OT prispevkum zdar.
Houbičkar
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků