E1DA 9038S gen3 (DAC/AMP) - Konec éry Dragonfly?

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod rendyG 17. 5. 2020 14:55

https://e1dashz.wixsite.com/index/9038s

E1DA-9038S-Gen-3-USB-DAC-Headphone-Amp-and-Cables.jpg_960x960__01.jpg
E1DA-9038S-Gen-3-USB-DAC-Headphone-Amp-and-Cables.jpg_960x960__01.jpg (22.26 ) Zobrazeno 9606 krát

https://www.aliexpress.com/item/4000090081514.html

Konečně nastal den, kdy mohu něco napsat o skvělém převodníku od výrobce E1DA. Pár dní zpět vyšla třetí generace mnou už nějakou dobu opěvovaného dongle DACu - 9038S. Jsem majitelem druhé generace tohoto donglu, kterou již pár lidí z fóra slyšelo. Gen2 mělo ovšem pár nedostatků, kdy jsem jako nekvětší z nich vnímal nedostatečnou EMI filtraci. Tedy pokud člověk používal dongl v blízkosti telefonu, který dnes v podstatě nepřetržitě komunikuje s okolím, ozývaly se nepříjemné zvuky interference. Později jsem se dozvěděl, že to není špatným odstíněním samotného převodníku (což byl můj první předpoklad), ale tím, že ne nebyla optimálně vyřešena filtrace interferenčního signálu, který zachytával samotný kabel.

Dost povídání o "betaverzi". Dnes tu máme krásný převodník, tentokrát v černém kabátu a s nápisem, který už na kovovém obalu bude držet (narozdíl od předchozích stříbrných variant). Po EMI už by neměla být ani stopa a další významnou novinkou je podpora hardwarového ovládání hlasitosti, tzn. i v případě, že si nastavíte třeba přes UAPP bitperfect výstup, bude možné ovládat hlasitost, což jsem u gen2 dokázal jen přes foobar2000-wasapi. Další funkcí, kterou ocení hlavně majitelé telefonů s malou baterkou, je zavedení idle módu který po dvou minutách nečinnosti omezí spotřebu. Pokud tu někdo poslouchá "ultra hi-res" tak určitě ocení podporu PCM384 (32bit) a DSD256, což snad žádný jiný dongle zatím nezvládne. Pro lidi co se ve věcech rádi rýpou je v plánu aplikace, pomocí které půjdou ve firmwaru nastavit věci typu volume limit, kompenzace THD, různé druhy filtrů (fast rolloff..) a třeba se dočkáme i EQ presetů..

Nevím jak vy, ale pro mě je ve výsledku nejdůležitější zvuk a to je to čím si mě tato malá krabička získala. Nevěřil jsem, že něco tak malého (a levného) dokáže s takovou autoritou rozehrát i velká sluchátka (snad krom hladových planárů). Naprosto famózní je kombinace se špunty Audiosense T800, někteří určitě zaznamenali jak jsem toto kombo od začátku chválil. Samozřejmě nejde jen o výkon..
Řekl bych, že převodník nikde zvuku neubírá ani nepřidává, takže bych ho nazval neutrálním, ale v žádném případě né suchým. Zatím jsem neslyšel žádný jiný dongl, který by zahrál tak hluboký, úderný bas a zároveň si zanechal detail ve středech a ve výškách. To s jakou dynamikou a energií 9038S chrlí zvuk mě nepřestává udivovat. Někomu se možná bude zdát přednes až moc agresivní a málo uhlazený, pokud je zvyklý na nějaký jemnější zvuk. Důležitá je samozřejmě také synergie s konkrétnímy sluchátky. Co se špuntů týče, stále je pro mne kombinace 9038S+T800 super.

Možná si někdo říkáte co mě vedlo k titulku "Konec éry Dragonfly". Podle mě jsou totiž v dnešní době už neprávem neustále doporučovány dongly od Audioquest v čele s Dragonfly Red jako to nejlepší co se dá za daný peníz koupit. S tím si dovolím nesouhlasit a těším se na den, kdy vyjde 3.5mm verze 9038D, abych mohl nejen já prohlásit Dragonfly Red definitivně za překonaný. Samozřejmě jsem porovnával DFR s 9038S a rozdíl byl výrazný, ale někdo by namítl že nelze srovnávat symetriku s nesymetrickým řešením.. Na druhé straně stojí ale skupina která zase tvrdí, že symetrika není v ničem lepší (opomeneme-li aplikaci v profi audiu (XLR..). Já jsem zastáncem symetriky a pomalu na ni začínám přecházet i u svého stolního řešení.

Ani zdaleka jsem nestihl shrnout vše podstatné. V případě jakýchkoli nejasností dotazy rád zodpovím. Pokud vás zajímá aktuální info, najdete ho na discordu E1DA, kde je tvůrce Igor celkem často.

Nezbývá než říct, že dongl E1DA 9038S gen3 vřele doporučím všem, kdo mají ke svým hračkám symetrické kabely. Apeluji na to, aby se nikdo nepokoušel zapojit 3,5mm TRS kabel za pomocí nějaké redukce, mohli byste převodníček totiž krásně odpálit :D
Ještě upozorním majitele zařízení od Apple, raději si ověřte co vše s iPhonem jde, na discordu se to řešilo, ale nevěnoval jsem tomu pozornost (myslím že snad nejde bitperfect, hlasitost, nebo něco..).
Naposledy upravil rendyG dne 17. 5. 2020 18:23, celkově upraveno 1
rendyG
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hanysek3099 17. 5. 2020 17:13

Moc pěkně sepsáno. Jakožto majitel DF Red se těším až vyjde varianta 9038D, na ni jsem moc zvědavý a zřejmě ji obratem po uvedení zkusím vzít. Zatím se mi bohužel nepodařilo dohledat informaci o předpokládaném termínu - nemáte někdo bližší informace?
zdroj: Samsung Z Fold 5
Over-ear: Sennheiser Momentum 4 wireless
TWS: Technics AZ80E-K
hanysek3099
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 17. 5. 2020 18:23

Varianta 9038D už vychází nějakého půl roku. Naposled jsem četl tuším na head-fi, že snad někdy v srpnu. Myslím má být o něco těžší, než S verze. Doufám, že cena zůstane stejně přívětivá, protože ji okamžitě kupuju. Můžu potvrdit, že kombo 9038S a T800 jsem díky Rendymu slyšel a rozumí si spolu líp než T800 s Chordem Mojo.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod rendyG 17. 5. 2020 18:27

Tuto otázku kladou lidé těmeř každý den. Vzhledem k současné situaci Igor oficiálně nepotvrdil očekávané datum vydání déčka, ale pokud nenarazí na žádný bug nebo komplikace ve výrobě (na prototypu se pracuje), nemělo by to snad trvat měsíce. :D

Aktuální informace dostupné na discordu: https://discord.gg/U9Z28KC

Jak píše martas38, o déčku se mluví už dlouho, ale Igor chtěl nejdříve vypilovat symetrickou verzi (s čímž souhlasím), ale i to nabralo kvůli vzteklině několik měsíců sekeru..
Sennheiser HD580, MrSpeakers AlphaDog (diy)
Blessing2:Dusk, RE400, ZS5v1, modded: [Evos Palais, HifiWalker A1, diy "ER4XR"]
Mimby -> THX789
E1DA 9038S, ZX300, ES100, Walnut V2 (V5i)
rendyG
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pbl1978 18. 5. 2020 20:56

Dnes jsem na jejich stránkách četl, ze červen. Uvidíme. Jako majitel T800 se velmi těším :-)

-- 18. 5. 2020 22:10 --

Teď jsem v rámci čekání na E1DU ještě vyzkoušel Atom Pro a kvalita zvuku oproti velikosti je velmi slušná. Má to ESS9218C
pbl1978
Junior

Odeslat příspěvekod rendyG 9. 10. 2020 08:32

rendyG
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 10. 10. 2020 01:19

Tak jsem objednal, doufám, že to bude stát za to. Symetrická verze je velice povedená.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod onoff1 12. 10. 2020 10:12

Má někdo z majitelů Ska vyzkoušenu spotřebu ve spojení s mobilem oproti DFRedu. Je to pro mě absolutní priorita, teda až po zvuku. A nevidím podporu usb audio driveru pro UAPP.
onoff1
Junior

Odeslat příspěvekod rendyG 15. 10. 2020 07:27

UAPP samozřejmě běží, s android resamplingem to ani nemá cenu poslouchat :D
Žere to určitě víc než DFR, ale taky je několika násobně silnější.
Na discordu borec měřil kdysi prototyp gen3 proti pár donglům, nevím zda se tomu dá věřit, ale třeba to pomůže :)
Přílohy
dongle_power_consumption-1.jpg
rendyG
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pietro44 15. 10. 2020 11:13

Zdravím, píšete, že žádný podobný, takhle malý DAC neznáte ?! No.... Tak se podívejte na iBasso DC 02, který hraje famózně jak přes OS ANDROID tak i přes OS WINDOWS. Na trhu už je dost dlouho. Má taktéž podporu MQA do 256 kbps !!! Používám ho k notebooku i smartphonu a má famózní zvuk i a stejné parametry jako ten, co zde recenzujete ;-) A je za nějakých 1.200,- KČ ;-)
Pietro44
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 15. 10. 2020 11:37

Pietro44: Tady těch malých DACů je hromada, ale málo co hraje tak dobře jak E1DA. Uvidíme co Lotoo PAW S1.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod onoff1 15. 10. 2020 14:20

rendyG: děkuji za vyhledání grafu, myslel jsem si to.

Ještě tady máme skrytý potenciál Fiio BTR5, primárně určený jako BT přenos pro naše drátová sluchátka. Ale pokud připojíme jako usb-dac dějou se věci..., má to vlastní baterku, FPGA řízený dual clock, 2xES9218PC - takže symetrika, taky display, podpora UAPP.
Kromě MQA, prozatím.
onoff1
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 31. 10. 2020 05:54

Tak jsem se stal hrdým majitelem E1DA 9038D. Musím říct, že mě ta malinká hračka svým zvukem a výkonem docela oslnila.
Zařízení je opravdu maličké. Na jedné straně je USB C port, na druhé 3,5mm jack na sluchátka. Dál už jen oranžová LED, která bliká dle přehrávaného bitrate, na 44,1kHz bliká zhruba 1x za 2sec, na hi-res dvojnásobnou rychlostí, na DSD svítí nepřerušovaně.
Na Macu nebylo třeba nic instalovat a nastavovat, jede to hned po zapojení, pro Windows je driver na stránkách výrobce. Pouze je nutno u přehrávače (v mém případ Audirvana) povolit SW ovládání hlasitosti, protože E1DA nemá žádné ovládací prvky, ovšem nejedná se zde o software ovládání hlasitosti, ale ovládá se zesilovač přímo v E1DA.
Převodník je založen na čipu Sabre ES9038Q2M, přístroj je napájen přímo z USB portu, nemá vlastní baterku.
Co se zvuku týče, tak po velice krátké době používání mám pocit, že má světlejší podání, z počátku se mi zvuk oproti Chord Mojo zdál poněkud ostřejší, ale ta ostrost zmizela - buď se zahořel E1DA, nebo můj mozek. Zvuk je velice detailní, s velkým rozlišením, troufám si říct že ve výškách detailnější než u Mojo, byť poněkud sušší, méně muzikální, či jak to říct, ovšem prostor je oproti Mojo větší.
Zařízení jsem objednal z důvodu hledání DAC/Ampu bez šumu pro párování s Campfire Solaris, která jsou pro svoji extrémní citlivost na šum velice náchylná. Musím říct, že E1DA plní zadání takřka bezchybně, oproti Chord Mojo je šum opravdu na hraně slyšitelnosti. Něco málinko tam je, ale člověk to nevnímá, Mojo je proti tomu šumák.
Co se týče výkonu, tak to provozuji na 30-60% výkonu a mám pocit, že se sluchátkům výkon přizpůsobil, z počátku to hrálo až nepříjemně hlasitě (nevím zda je to můj dojem, ale údajně se to má přizpůsobit impedanci sluchátek, ale toto info mám z druhé ruky takže to beru s rezervou, každopádně po prvním zapnutí jsem musel v Audirvaně snížit pásmo regulované hlasitosti na cca 30%, protože to nesnesitelně řvalo a provozoval jsem to před snížením na 1% výkonu a po druhém zapnutí jsem to vymezení pásma hlasitosti musel zrušit, protože to hrálo potichu a nyní jedu na těch 30-60%).
Zkoušel jsem ho i s iBasso DX160 a tam přístroj pracoval pouze s přehrávačem UAPP, naprosto bezchybně, se zvukem mnohem lepším, než z vlastního DX160. Ostatní přehrávače (vestavěný Mango, HiBy , nebo originální Tidal klient) ovšem nefungují, ale to přičítám instalaci UAPP, protože od té doby nejedou ani po připojení Chord Mojo.
Ještě musím dodat, že se očekává aplikace pro Android, ve které by měly jít ovládat režimy zesilovače E1DA - vysoký výkon, IEM, imitace elektronkového zesilovače atd., digitální filtry a přednastavení ekvalizéru a aktualizace firmware. Aplikace bohužel zatím není dostupná, ale měla by vyjít v listopadu.
Každopádně kdo touží po opravdu mrňavém převodníčku pro vylepšení zvuku telefonu s dostatečným výkonem, mohla by to pro něj být správná volba, ovšem s iPhone údajně pouze v kombinaci s Apple Camera Kit, jak je zvykem...
Zvukově by to mělo být lepší, než AQ DragonFly Red a Cobalt, ale ta zařízení v ruce nemám, tak nemohu srovnat.
Cena cca 100USD a krom převodníku už je v balení pouze krátký kabel USB C- USB C.
Ještě mám na cestě podobné zařízení Lotoo Paw S1, ale o tom napíšu až dojde.
Přílohy
IMG_3184_b.jpg
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Džepeto 11. 2. 2021 10:34

to martas38 : Do pár dní (možno už dnes?) mi dôjdu in-ear slúchadlá MANGIRD TEA. Bol by DAC E1DA 9038D pre ne dobrým parťákom ? Ako som si všimol, tak ZISHAN Z3-ka rozhodne nie (horší soundstage než Benjie S5 a potlačená hlasitosť "sprievodných nástrojov", pričom EQ bol FLAT, žiadne "V-čko").... Ale dávať 140-150€ za Lotto PAW S1 je už nad môj limit, neviem čo sa stalo, že som vysolil 250€ za Mangird Tea ....veď som chudobný jak kostolná myš :-) ..... Určite však Mangird Tea nechcem kŕmiť DAPmi za 20-40€ .....zaslúžia si viac, ale nad 100€ ísť nechcem, preto tá E1DA 9038D. Odporučil by si mi ju ? Nesklame ma tak ako ma sklamala Z3-ka, že má horší priestor a potlačenú hlasitosť "doprovodných" nástrojov než Benjie S5 ? Nejak si neviem predstaviť, že E1DA 9038D za 85€, ktorá je tak chválená, by mala byť len o čosi lepšia než DAP so zabudovanou pamäťou a displejom za 20€ (Benjie S5). Očakávam OMNOHO lepší zvuk. Uši mám (bohužiaľ) "netopierie", už ako pubertiak som si všímal zvukové rozdiely medzi jednotlivými CD-čkami (BON JOVI - CRUSH vs BON JOVI - BOUNCE ... totálne iný zvuk, z čoho som bol, keď som si zakúpil "BOUNCE", v šoku, a zistil som to z obyčajného minisystému Kenwood.....samozrejme ber túto info s nadhľadom). Netopierie uši, obmedzený rozpočet.... Ale tak myslím si, že za 350€ sa už dá kvalitne počúvať, nie ? To už úplný low-end nie je... Odporúčaš mi teda E1DA 9038D ? Keby si extra nesadol s Mangird Tea v zmysle tonality zvuku, stále sú tu superkvalitné EQ v APK prehrávačoch na Androdid (napr. Neutron Player, PowerAmp V3), kde by sa to doladilo. Ako som zistil, veľmi mi záleží na tom, aby zvuk mal čo najlepší soundstage a separáciu... Do 100€ asi nič lepšie ako E1DA 9038D nezoženiem, že ? V recenzii som čítal, že majú perfektný soundstage...ale či je to pravda ? Z3-ku (aj moju verziu s CirrusLogic) tiež chválili "do nebies", a pritom má stiesnený zvuk.
Džepeto
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod martas38 11. 2. 2021 17:28

Co tě k těm Mangird vedlo? Měly by mít rovný a docela světlý zvuk.
Nevím jestli by se k nim E1DA hodilo. To má až trošku moc ostrý zvuk, to už by mohlo být moc. Co takhle DragonFly Red? Ta má přeci jen temnější basovější podání a dost možná by se k nim hodila víc. Jetou myslím seženeš za ty peníze.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků