DAC, Amp, oboje?

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod L.U.K. 9. 10. 2020 17:07

To Já to mám tak (naštěstí), že poslouchám svojí hudbu, svoje žánry a přitom poslechu v nich zároveň "lovím detaily." Moje sbírka nosičů mi to umožňuje kdy se mi zachce, protože obsahuje spousty a spousty skvělých nahrávek a vydání mých oblíbených alb. Sbírání nosičů a jejich následnej popslech, mám jako koníček v podstatě od malička (přived mě k tomu táta) a s dospělostí přišel i ten zájem o poslech hudby v opravdovej kvalitě.
Nevidím důvod proč by se "poslech hudby" měl nějak rozcházet s "poslechem detailů," Já v tom nevidím rozdíl, pro mě je to jedno a to samý, prostě je to poslech hudby..... včetně těch "detailů." Já jsem si tedy za ty roky navyknul poslouchat hudbu tak abych toho z ní slyšel co nejvíc (pokud možno všechno), o to mě právě jde, Já chci hudbu opravdu poslouchat, do "detailů," zkrátka komplet. To je "můj" poslech hudby, chci toho slyšet co nejvíc z toho co v tej hudbě/nahrávce je, o tom to je, to je to "hifi," to je ten kvalitní poslech hudby. Proto si přece sháníme kvalitní nahrávky/vydání alb, kupujeme kvalitní sluchátka, repro, zesilovače, DAC, (SA)CD přehrávače...... proto utrácíme mnohdy i nemalý částky peněz, jen abychom slyšeli co v tej nahrávce je, abychom si mohli ten poslech co nejvíc vychutnat a užít. Takhle to vidím Já.
A kvalitní nahrávky jsou prostě základem toho všeho, bez nich to nejde.
introvert píše:Jak jsi vyřešil ten pověstný peak na vyšších frekvencích u HD 800 ?

A proč bych ho měl nějak řešit? To se musí? :-D
L.U.K.
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod BabetakCZE 9. 10. 2020 17:22

Taky jsem ten peak přestal tak nějak řešit.
Klasické 800 se mi líbí víc než HD800 S. Ty pro mě ztrácí "duši" 800.
HD800 mají pevnější bas, lepší prostor.
AMP: Gilmore Lite Mk2
DAC: Chord Qutest
Sluchátka: HD 800, HD 600
In-ear: Sennheiser IE800S
BabetakCZE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 9. 10. 2020 17:24

L.U.K. píše:
introvert píše:Jak jsi vyřešil ten pověstný peak na vyšších frekvencích u HD 800 ?

A proč bych ho měl nějak řešit? To se musí? :-D

No zatím doufejme, že ne :-) Ale existují jistá řešení, která to vylepšují - např. https://diyaudioheaven.wordpress.com/he ... -se/hd800/ . Tak jsem si říkal, jestli nemáš třeba tohle https://diyaudioheaven.wordpress.com/he ... /kameleon/ . Proč se na to ptám - uvažuju o těch HD 800 (ale kandidátů je více). Jinak jsem člověk, kterého Beyerdynamic DT880 nikterak nerozhodí (zato Hifiman HE4XX už ano)
introvert
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod L.U.K. 9. 10. 2020 19:08

Jak doufejme že ne? Proč by se to jako mělo "muset řešit"? Že má někdo potřebu to řešit neznamená, že takovou potřebu budou mít všichni kdo ta sluchátka vlastní.
Vím že existujou různý mody a tyhle krabičky, ale že "to" vylepšujou bych zrovna netvrdil. Mění "to," ale jestli je to změna k lepšímu nebo k horšímu na to bude mít každej jednotlivec jinej názor. Já nevidím (neslyším) důvod k tomu abych něco takovýho používal.
L.U.K.
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kuba4 10. 10. 2020 06:47

LUK si pořád hrne svoje. Má to prostě posunuté, nepochopí vtipnou současnou politickou narážku "doufejme, že ne" od s nadhledem a přehledem píšícího Introverta.

No, nemohu to vysvětlovat, protože už roky jsem v pv, ale chodím sem, asi pro těch pár dobrých hifistických týpků.

Ty více analytická sluchátka, na kterých jsou slyšet zvýrazněně detaily hudby, které tam ale v reálu nemají být tak hlasité, jsou prostě méně hifi než ty umírněnější typy. Nejsou tak věrné realitě. Řekněme HD800 nebo K1000 na jedné straně a třeba HE-500 nebo klasické LCD2 na straně druhé. U zesilovačů je vše jasné, na vstupu a na výstupu má být shodný signál, jen zesílený, u DAC je to řekněme podobně, ale u beden nebo sluchátek to tak jednoduché není. Různé "sklápění" frekvenčních charakteristik je běžné, vhodné a hlavně správné.

Nemám nic proti tomu, když se někomu líbí nařezaný zvuk s mnoha detaily, slyší i trávu růst, libuje si v akustické pitvě, jen by si takový řízek měl uvědomit, že patří do určité malé skupiny lidí, kteří to takto preferují, ale hlavně, že chce slyšet hudbu nereálně, tedy méně hifi než bylo zamýšleno.

Porovnejte např. mastering nahrávky na Matrixexh 801, v určité době standard a teď poslech na třeba přes K702, no nebe a dudy.

A nakonec takový člověk začne nahrubo "radit" jinému borcovi, jako v tomto vlákně na začátku, kde je evidentní, že tázající zatím tápe, přehled o zvuku nemá, jen chce možná dostat dobrý zvuk s PC. To ale nevíme, protože buď nepíše vůbec nebo pouští mlhu.

Čili jak psal Introvert, je dobré vědět, co je mainstream (ne mezi všem lidmi, ale mezi lidmi, kteří holdují poslechu, to pak asi každý musí souhlasit s železem, které napsal) a taky dobré vědět své vlastní preference a teprve na základě této kombinace zkušeností může zkusit poradit, pokud je o to ale reálný zájem. (objevuje se tady na fóru i hodně, na první pohled nerozeznatelných, spamů, viz mp3 a mp4 přehrávače)

Kdybych se měl vrátit k původmímu tématu, myslím že by se našly i dobré a levnější než plánovaný rozpočet combostroje. Za všechny jen dva kousky Topping DX7pro a SPL Phonitor ONE d.
Kuba4
Poslední varování

Odeslat příspěvekod introvert 10. 10. 2020 09:11

K té detailnosti sluchátek - viděl jsem jednu recenzi, už si nepamatuji jakých, kde renomovaný recenzent uvedl, že na jeho vkus je množství detailů, která sluchátka dodávají, až příliš velké, a že místo poslechu hudby se pak koná poslech detailů. Toto je podobné třeba i ve fotografii, spoustu fotografů amatérů (nadšenců) zajímá především, jak dobré detaily můžou rozlišit (pixel peeping), a to, že by mělo jít především o fotografie jako celek, jim zcela uniká. Ale pochopitelně, je to každého věc, ať si to pojme jak chce, univerzální recept neexistuje.
introvert
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 10. 10. 2020 18:10

Ja jsem tu vtipnou politickou narazku asi teda taky nepochopil a to se o politiku docela zajimam. Hlavne nechapu, co tady resite? Kazda sluchatka a repro preci maji nejaky svuj charakter, kazdemu sedne neco jineho, tak tlacit tady nejake nazory co je a neni to spravne hifi, jak je velka skupina lidi, ktera preferuje to ci ono, no tak to mi prijde prinejmensim usmevne. Vsechno je to jenom dojmologie. LUK popisuje jak to ma on (samozrejme ze sveho subjektivniho pohledu), neprijde mi, ze by neco tlacil a uz vubec ne na zacatku vlakna. Kazdy at si z toho vezme, co uzna za vhodne.

Horsi mi spis prijde, kdyz nekdo proklamuje co je nebo neni dostatecne hifi. Jestli neco nekomu zni vic realneji a mysli si, ze to je pak vic hifi, tak je to jenom jeden subjektivni nazor toho cloveka, ktery se navic u kazdeho s casem meni ze spousty duvodu. Pokud i tak pristoupime na tuhle zvlastni logiku, tak abychom si teoreticky mohli udelat nejaky aspon trochu objektivni obraz toho, jak to ma znit, aby to bylo co nejvic hifi, tak to bychom se asi museli vratit v case a prostoru a sedet ve studiu pri mixu a masteringu s autory nahravky.
Yiakubou
Poslední varování

Odeslat příspěvekod L.U.K. 10. 10. 2020 22:11

Kuba4 píše:LUK si pořád hrne svoje. Má to prostě posunuté, nepochopí vtipnou současnou politickou narážku "doufejme, že ne" od s nadhledem a přehledem píšícího Introverta.

Díky za "zhodnocení co jsem zač." Ještě že mě tohle nechává v klidu.
Kuba4 píše:Ty více analytická sluchátka, na kterých jsou slyšet zvýrazněně detaily hudby, které tam ale v reálu nemají být tak hlasité, jsou prostě méně hifi než ty umírněnější typy. Nejsou tak věrné realitě. Řekněme HD800 nebo K1000 na jedné straně a třeba HE-500 nebo klasické LCD2 na straně druhé. U zesilovačů je vše jasné, na vstupu a na výstupu má být shodný signál, jen zesílený, u DAC je to řekněme podobně, ale u beden nebo sluchátek to tak jednoduché není. Různé "sklápění" frekvenčních charakteristik je běžné, vhodné a hlavně správné.

Nemám nic proti tomu, když se někomu líbí nařezaný zvuk s mnoha detaily, slyší i trávu růst, libuje si v akustické pitvě, jen by si takový řízek měl uvědomit, že patří do určité malé skupiny lidí, kteří to takto preferují, ale hlavně, že chce slyšet hudbu nereálně, tedy méně hifi než bylo zamýšleno.

Takže poslech hudby, kdy chci slyšet všechno co v tej nahrávce je, není dost "hifi." To pravý "hifi" je slyšet toho míň :-D. Zajímavý :hm. Od naprosto drtivý většiny "lidí, kteří holdují poslechu," tedy od hifistů, už roky slýchám pravej opak, ale nikdo z nás tedy asi nepatří do tý správný mainstreamový skupiny hifistů, co? :-D
No, tak srandy na úvod bylo dost ^^.

Jak jsi dospěl k tomu, že:
"analytická sluchátka, na kterých jsou slyšet zvýrazněně detaily hudby, které tam ale v reálu nemají být tak hlasité, jsou prostě méně hifi než ty umírněnější typy. Nejsou tak věrné realitě."?
a že:
"když se někomu líbí nařezanej zvuk s mnoha detaily, slyší i trávu růst, libuje si v akustické pitvě..........., ale hlavně, že chce slyšet hudbu nereálně, tedy méně hifi než bylo zamýšleno."
Jak "míň hifi"? Kdo jako určil, že tak jak si to ty představuješ je to správně "hifi"? Ty sám? A na základě čeho? Svých preferencí, nároků, požadavků.....? Nebo nějaká skupina lidí kterým se ty sluchátka který zmiňuješ nelíbí a proto preferujou jiný? Ale to jsou pak zase jen jejich preference, požadavky, nároky atd.... Ale Já mám tyhle preference, nároky a požadavky taky a svoje vlastní. Nezávislý na někom jiným. Já zase právě ty sluchátka, který nejsou tak detailní považuju za míň "věrný" a "míň hifi," protože když to v tej nahrávce je, tak to chci slyšet a ty sluchátka to mají zahrát.
Takže ne že chci slyšet "hudbu nereálně, tedy méně hifi než bylo zamýšleno," přesně naopak. Já chci slyšet hudbu reálně, tedy tak "hifi" jak bylo zamýšleno, se vším co v ní je a se vším co bylo zamýšleno aby slyšet bylo.
Tady totiž vůbec nejde o nějakej "nařezanej zvuk" a "zvýrazňování detailů," když se řekne detaily, tak si většina lidí myslí, že jde jen o výšky, o nějaký cinkání nebo zas o nějaký zvuky na pozadí..... Detaily jsou na všech frekvencích, i na hlubokých basech. A tudíž nejde o zvýrazňování detailů (nějakých frekvencí), ale to jestli jsou ty sluchátka dost "rozlišující" aby ty "detaily" byly pěkně slyšet.
Jak už jsem psal, "Já jsem si prostě za ty roky navyknul poslouchat hudbu tak abych toho z ní slyšel co nejvíc (pokud možno všechno), o to mě právě jde, Já chci hudbu opravdu poslouchat, do "detailů," zkrátka komplet. To je "můj" poslech hudby, chci toho slyšet co nejvíc z toho co v tej hudbě/nahrávce je, o tom to je, to je to "hifi," to je ten kvalitní poslech hudby."

Já se poslechem hudby zabývám už nějakej ten pátek a dlouho jsem se snažil posouvat výš, směrem ke kvalitnějšímu poslechu/zvuku, blíž směrem k tomu "hifi." Měnil jsem sestavu za lepší a lepší, utrácel, vylepšoval v sestavě kde co, protože hi-fi, že jo = High Fidelity - "vysoká věrnost." Jenže po čase jsem si řekl "vysoká věrnost" čeho a vůči čemu?
Vysoká věrnost reprodukovanýho zvuku vůči původní nahrávce? A jak mám ale vědět jak jim to znělo ve studiu když si řekli - jo to je ono, máme hotovo? Každý studio má jinou aparaturu, která se k tomu v průběhu let mění, každá nahrávka vzniká v jiným období, v jiným studiu, dělají jí jiný lidi s jinými záměry s jiným zadáním....... Výsledkem je, jak tu jistě všichni víme, že jednotlivý nahrávky zní klidně i diamerálně odlišně. Tak jak mám tedy zajistit abych každou tu nahrávku slyšel "vysoce věrně"? Podle čeho mám "naladit" zvuk svojí sestavy aby to bylo správně "hifi"?
Znám hifisty, který řeknou - podle reálnýho zvuku hudebních nástrojů. Fajn, takže si domů pozvu třeba houslistu a nechám ho zahrát mi v obýváku a budu porovnávat to co mi zahraje s reprodukovanou nahrávkou ze svý sestavy? A co mám dělat, když to nebude stejný? Vyměnit repro, sluchátka, nebo zesilovač atd., abych změnil charakter zvuku sestavy a pak si toho houslistu pozvu znovu a tak pořád dokola dokud nenajdu kombinaci přístrojů který budou správně "vysoce věrný"?
A když takovou kombinaci najdu, tak co mám pak dělat, když se mi třeba zvuk tý končně správně "vysoce věrný" sestavy ale vůbec nebude líbit a bude to hrát úplně jinak než mám rád a než jak bych chtěl?

Ano záměrně v jistejch věcech trochu přeháním, ale co je to tedy vlastně celý tohle hifi? To High Fidelity je tedy vlastně vysoká věrnost vůči čemu? Jak mám poznat co je to to hifi? Jak mám poznat, že už moje sestava hraje správně "vysoce věrně"? A jak mám na druhou stranu poznat, že už hraje zase až moc "vysoce věrně"? (evidentně i to jde) Kde je ta úroveň kdy už je těch "detailů" zase moc? To mi určí ňákej Kuba z fóra? ( ;-) ) Nebo kdo teda a na základě čeho?
Hi-Fi podle mě není hon za "vysokou věrností", ale jednoduše hon za zvukem, kterej se líbí tomu konkrétnímu jedinci. A protože po světě dva stejní lidé nechodí, tak platí "tisíc lidí, tisíc chutí". Každej jedinec to prostě vidí trochu jinak, opět už jen proto, že se každýmu líbí něco jinýho, má jiný názory, preference, návyky, požadavky, nároky atd.....
Takhle já vidím to "hifi," každej má poslouchat prostě to, co se mu líbí, co mu vyhovuje co kvalitativně uspokojuje jeho nároky a požadavky....... A jestli si to můžeš finančně dovolit a chceš to, tak si to kup, ať už jsou to reproduktory, nebo sluchátka, ať už je to za 15 000,- nebo za 150 000,- a neptej se ostatních jestli je to dobře, nebo špatně, na to si stejně budeš muset odpovědět sám, udělat si svůj názor, říct si jestli se ti to zvukově i po jinejch stránkách líbí nebo ne...... Ty tu sestavu nakonec budeš poslouchat, ne ňákej Kuba4 z fóra.
Každej z nás tu může jen sdílet svoje názory a časem nabytý zkušenosti, může lidem (nováčkům) radit jak to vidí on a jak by jejich situaci řešil on atd., nic víc tu na fóru beztak nejde dělat. Ale pokoušet se tu určovat co je pro koho správně a co je to "správný hifi" a dokonce snad i co už je moc na to aby to bylo "hifi," (to mě dostalo :-D ) atp. to je, jak píše Yiakubou, leda tak úsměvný.
Naposledy upravil L.U.K. dne 10. 10. 2020 23:47, celkově upraveno 1
L.U.K.
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 10. 10. 2020 23:25

Taky si myslím, že sluchátka mají poskytnout co nejvíc informací. A co je to ta přirozenost? To co slyšíš na rockovém koncertu 100m od podia na stadionu s mizernou akustikou? Nebo dva metry od houslisty v koncertním sále? Nebo 5m od muzikantů v nahrávacím studiu? Nebo to, co považuje za přirozenost zvukový mistr, co nahrával, či míchal album?
iMAC -> Audirvana -> Lotoo Paw S1 -> Campfire Solaris 2020
iBasso DX160 -> Audiosense T800
LG OLED65B9/Vero 4K+ -> Pioneer SX-S30DAB -> Polk S55E
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 10. 10. 2020 23:45

L.U.K. píše:Výsledkem je, jak tu jistě všichni víme, že jednotlivý nahrávky zní klidně i diamerálně odlišně.

Nejenom, díky různým remasterům zní často diametrálně odlišně i jedna a ta samá nahrávka

L.U.K. píše:Fajn, takže si domů pozvu třeba houslistu a nechám ho zahrát mi v obýváku a budu porovnávat to co mi zahraje s reprodukovanou nahrávkou ze svý sestavy?

To bys to měl ještě snadné oproti porovnávání zvuků v reálu neexistujících (syntezátory ...)

L.U.K. píše:Ano záměrně v jistejch věcech trochu přeháním, ale co je to tedy vlastně celý tohle hifi? To High Fidelity je tedy vlastně vysoká věrnost vůči čemu?

V případě záznamu živého vystoupení hudebníků (asi nejznámější produkuje Chesky Records) samozřejmě vůči tomu, jak to slyšeli tam přítomní posluchači. To, že ale Ty nevíš, jak to znělo, a tedy to nemůžeš zopakovat u sebe doma, je věc druhá.

Je tedy vidět, že snaha dosáhnout “vysoké věrnosti - high fidelity”, je pouhý mýtus. I tak se ale nemůžu zbavit dojmu, že existuje jistý cíl, jakýsi ideál, který by se tomu měl blížit. O který bychom se měli snažit. A který není shodný s tím, co se tomu kterému hifistovi líbí.
introvert
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 11. 10. 2020 01:31

Akorát opět narážíš na to, co si kdo pod tím cílem představí, když už se pouštíme do filozofování. Ono je teda jistou dnes zastaralou normou DIN 45500 docela solidně definováno, co to po technické stránce hifi je, ale bohužel to nezohledňuje dnešní digitální nosiče, hi-res hudbu, streamy atd.
A hlavně já se snažím o to, co se mně líbí a vím, že suchý neutrální zvuk to není a třeba u tebe může být tento neutrální zvuk tím cílem a tvojí představou vysoké věrnosti. A opět jsme u té věrnosti. je to houslista z metru, pěti, deseti, v sále, kostele, studiu, z desky? Pokaždý to bude každý z nás vnímat jinak.
A koneckonců je to tak i u výrobců těch nejdražších hi-end sestav, reproduktorů atd. Každý z nich si pod pojmem věrnost, neutralita atd představuje něco jiného a vysoká řada Sonus Faber bude hrát úplně jinak, než třeba vysoká řada B&W v podobné cenové hladině. A které z těch repro hrají správně? No přece ty, co se líbí tobě a ne ty co se líbí mě, "konziliu odborníků" na nějakém high-end fóru, nebo přednímu recenzentovi.
Prostě v tomhle je tolik subjektivity, náladovosti a spousty dalších neměřitelných faktorů a vlivů, že nelze přesně říct toto je ten správný cíl. Sám sis určitě všiml, že co se ti líbilo zvukově dnes ráno se ti nemuselo líbit ve čtvrtek večer, třeba právě proto že jsi byl v jiném rozpoložení, povědomě jsi si to s něčím spojil a podobně. A když to fyzikálně změříš, bude to jeden a tentýž zvuk, který tvůj nedokonalý (nebo naopak sakra dokonalý???) mozek bude pokaždé vnímat úplně jinak.
iMAC -> Audirvana -> Lotoo Paw S1 -> Campfire Solaris 2020
iBasso DX160 -> Audiosense T800
LG OLED65B9/Vero 4K+ -> Pioneer SX-S30DAB -> Polk S55E
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kuba4 11. 10. 2020 07:51

V mém postu byl jen první odstavec věnovaný LUKovi, takové přátelské rýpnutí, asi kvůli tomu zveličování a občasné agresivitě značné části jeho postů na fóru. Zbytek jsem podal obecně.

Jen to ještě zkusím po lopatě shrnout:

Aby byla rada tomu, kdo se ptá, adekvátní, vhodná, prospěšná, racionální, ...

bylo by vhodné splnit 3 podmínky

1. vědět o dané problematice aspoň základy, tedy to, jak se daný problém řeší standardně, normálně, běžně, prostě jak danou situaci lidi obvykle dělají
2. vědět svoje preference a odchylky od toho běžného standardu, oprostit se od toho
3. vědět preference a názory toho, kdo se ptá, reagovat na jeho potřeby

Vzhledem k začátku tohoto vlákna, kde ještě nic nikdo neví a už mnozí střílí od boku řešení, když asi všichni tuší že za 3 tis. euro bude asi nekonečno možností je prostě blbost. Nemluvě o tom, že by bylo asi žádoucí ušetřit finance.

Co se týká věrnosti poslechu, etalonem je obyčejný lidský hlas, který známe všichni ze života. Takže, když ho nahrávka zmrší, je lépe použít sluchátka, která tyto nedostatky nezveličují.

Jako příklad uvedu např. ekvalizaci některých komerčních rádií, kde nedostatky hlasu moderátorů nezveličí obyčejná studiová sluchátka, jakými mohou být třeba K240 v některé ze svých mnoha verzí, která mají okraje pásma klidnější. Na klasice typu HD650 se to nedá poslouchat.

Nic víc ani míň jsem nechtěl minulým postem říct.

-- 11. 10. 2020 09:07 --

Ještě snad k původnímu tématu. Vůbec si nemyslím, že je ta původní zvukovka špatná, může být na linkovém výstupu signál dobrý (podle konkrétní situace), může pak klidně gy007 stačit připojení sluchátkového zesáku typu BV headamp, který nebude nic zastírat a maskovat a vhodná sluchátka. A je vymalováno, třeba za 10 tis. :hm
Kuba4
Poslední varování

Odeslat příspěvekod introvert 11. 10. 2020 08:12

Akorát opět narážíš na to, co si kdo pod tím cílem představí, když už se pouštíme do filozofování.

Samozřejmě, celé je to subjektivní, protože jediný, kdo se k tomu může vyjadřovat, jsou jednotliví lidé. Psychika hraje zároveň při vnímání hudby nejvýznamnější roli (pokud člověk nemá nějak závažně poškozený sluch). Neposloucháme takříkajíc ušima, ale mozkem.

Sám sis určitě všiml, že co se ti líbilo zvukově dnes ráno se ti nemuselo líbit ve čtvrtek večer, třeba právě proto že jsi byl v jiném rozpoložení, povědomě jsi si to s něčím spojil a podobně.

Naprostý souhlas. Sluchátka, která jsem považoval za nepříliš dobrá, se mi včera jevila jako zcela vyhovující, a naopak u těch, která jsem dlouhodobě bez problémů používal, jsem objevil neakceptovatelné nedostatky :shock: Nutno říct, že k tomu silně napomohl druh hudby (vážná a operní zpěv x rock, který poslouchám většinou), ale byl jsem tím velmi překvapen .. A nebylo to jen druhem hudby, původně nevyhovující sluchátka hrála dobře i ten rock.

Pokud se však podíváme na to, co se vyrábí, a co si lidi za nemalé peníze kupují, tak je zjevné, že nějaký společný jmenovatel existuje. Tedy že ten ideál je zvuk, který se asi líbí většině. Navíc výrobci a fandové vyvíjejí (částo nevědomky) nemalé úsilí, aby přesvědčili druhé, že tomu tak je. To se netýká jen hudby, je to ve všech oborech lidské aktivity. Mám rád kvalitní víno, tak je to přesně totéž, jak přes kopírák. I s tím, že začátečníci jsou poučeni, co mají považovat za dobré a kvalitní, a co ne :-D
introvert
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod gy007 11. 10. 2020 08:17

Kuba4 píše:

A nakonec takový člověk začne nahrubo "radit" jinému borcovi, jako v tomto vlákně na začátku, kde je evidentní, že tázající zatím tápe, přehled o zvuku nemá, jen chce možná dostat dobrý zvuk s PC. To ale nevíme, protože buď nepíše vůbec nebo pouští mlhu.

1) Hele, několikrát jsem tu napsal o co mi jde, jestli máš problém s pochopením psaného textu není to můj problém.

2) Když nemám k tématu co napsat, tak nepíšu, to ale neznamená, že nečtu. Každopádně nevidím důvod tu trávit celé dny. Za ten týden, co tu vlákno je, jsem se vyjádřil snad 5x .Venku krásně, dozrává nám tu víno, švestky jako med, sluníčko svítí a já budu civět do monitoru. To teda fakt ne.
gy007
Junior

Odeslat příspěvekod bogino 11. 10. 2020 09:28

Zábavné čítanie po čase táto téma ...

Myslím, že je chyba snažiť sa pretláčať svoj názor ako absolútnu pravdu, pretože vždy ide o to, čo sa konkrétnemu poslucháčovi páči a to je pri výbere nakoniec rozhodujúce. Niekto vidí zmysel v investícii do DAC-AMP v snahe o čo najčistejší zvuk, pretože zvukové rozdiely počuje a rozdiel vo zvuku mu za ten cenový rozdiel stojí. Niekto taký rozdiel nevníma a tak mu logicky stačí investovať menej. A tak to nestavajme do roviny, že kto má pravdu. Podľa mňa má pravdu aj L.U.K aj Kuba.

Pridám aj kúsok môjho subjektívneho, bez nároku na absolútnu pravdu. Dávam L.U.K.-ovi za pravdu v tom, že vyššia úroveň detailu v kvalitnejšom reťazci neznamená, že zvuk má niečo umelo a neprirodzene zvýrazňovať. Vyššia úroveň detailu môže pridať zvuku také vlastnosti, ako je vernosť v podaní hlasov a iných nástrojov, oveľa kvalitnejšie podanie dozvukov a tým pádom prirodzenejšie podanie priestoru, či už prirodzeného alebo umelého, ktorý nahrávka obsahuje. A tak to vlastne sedí s Kubovou vetou "Co se týká věrnosti poslechu, etalonem je obyčejný lidský hlas, který známe všichni ze života.". Práve vyššia úroveň detailu, alebo nižšia úroveň šumu a skreslenia, čo je jedno a to isté, môže vytvoriť prirodzenejší zvuk, ktorý môže neiktorého poslucháča viac vtiahnuť do nahrávky a môže ju radšej takto počúvať, lebo napr. s reťazcom nižšej kvality ženský hlas v jeho obľúbenej nahrávke nie je taký do počúvania vťahujúci a nebaví ho natoľko. V tomto ohľade pridám kúsok svojho názoru. Kvalita DAC/AMP je pre mňa dôležitá a slabým bodom býva často práve DAC. Pretože čo sa tu stratí, to ani tie najlepšie slúchadlá do hry nevrátia, lebo už nemajú z čoho. Stratu rozlíšenia (detailu) sa už nedá vrátiť. Bavíme sa o prirodzenom, jemnom, vernom detaile, nie o lupe = skreslení.

Dávam Kubovi za pravdu, že mnohokrát sa za detail mylne považuje to, keď napr. slúchadlá neprirodzene zvýrazňujú niektoré akustické pásmo, alebo ich špecifické skreslenie zvýrazňuje niektoré aspekty nahrávky. Takýto pseudodetail však nie je ten typ detailu, o ktorom som vyššie písal.
Suhlasím aj s Kubovym zhrnutím
Kuba4 píše:Aby byla rada tomu, kdo se ptá, adekvátní, vhodná, prospěšná, racionální, ...

bylo by vhodné splnit 3 podmínky

1. vědět o dané problematice aspoň základy, tedy to, jak se daný problém řeší standardně, normálně, běžně, prostě jak danou situaci lidi obvykle dělají
2. vědět svoje preference a odchylky od toho běžného standardu, oprostit se od toho
3. vědět preference a názory toho, kdo se ptá, reagovat na jeho potřeby

Keď sám pýtajúci sa svoje zvukové preferencie nepozná, treba ho vtiahnuť do diskusie, skúsiť zistiť jeho osobné preferencie, alebo ho naviesť na cestu, ako ich sám môže nájsť.

-- 11. 10. 2020 10:55 --

Ešte by som reagoval ku hraniu z PC.
L.U.K. píše:když hrát z PC tak je potřeba kvalitní zdroj a když je kvalitní zdroj, tak s rušením není problém ani v případě velkýho stolního PC.

Tu je to myslím komplikovanejšie, pretože samo PC je z princípu svojho fungovania zdrojom rušenia a časovej nestálosti (jitter), ktoré potom môžu cez digitálny kábel rôznym spôsobom ovplyvniť pripojené zariadenie. Takže zdroj, alebo len zdroj počítača toto všetko neadresuje. Dôležité potom je, ako dobre sa s tým vysporiada pripojené digitálne zariadenie (typicky DAC) a zmysel má ošetrenie USB výstupu z počítača. Mne sa posluchovo osvedčil napr. iSilencer za cca 50 EUR, ktorý funguje na princípe aktívneho potlačenia rušenia - podobne ako ANC pri slúchadlách, akurát že iSilencer neadresuje priamo audio signál, ale zákmity v úrovniach napätia na USB zbernici.
Súhlasím s tým, že všeobecné PC môže byť úspešne použité na prehrávanie cez priamo pripojený DAC. A takisto súhlasím s tým, že osobitné audio PC môže mať zmysel priniesť dodatočný benefit - prirodzenejšie zvukové podanie ako dôsledok nižšieho vplyvu rušenia z počítača. Osobitné audio PC by som však neodporúčal tým, ktorí sa prvýkrát v živote chcú oboznámiť s niečím, ako je externý USB DAC/AMP.

L.U.K. píše:Latence systému způsobuje při přehrávání hudby tzv. dropouty, neboli krátký, rychlý mezery v přehrávání hudby, zní to jako lupance (trochu se to podobá praskání vinylu), kterých není vůbec jednoduchý se zbavit.

Niekto tento problém má, niekto nemá. Úlohi tu hrá stav OS, čo beží na pozadí okrem prehrávania hudby. Napr. niektoré XMOS USB drivery majú možnosť nastavení, ktorými sa môže dať pukance odstrániť. Niekedy stačí zvýšiť prioritu procesu. Čítal som aj o prípadoch, kedy pomohla výmena USB kábla. Niekomu s jeho problémom na konkrétnom PC pomôže až použitie osobitného audio PC. To by som však nezovšeobecňoval ako potrebu - sú aj ľudia, čo s lupancami nikdy nemali ťažkosť.
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer Desktop ► HQPlayer NAA ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA ► HiFiMan HE-500
HQPlayer Desktop ► Topping E30 ► Topping L30 ► Final E4000, HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka