Propojení reproduktorů s počítačem

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod krystof.m 5. 11. 2020 08:43

Zdravím, poprvé se snažím vytvořit sofistikovanější setup než reproduktory z electro worldu připojené k integrované zvukovce a jaksi se ztrácím v pojmech a dojmech.

Jelikož většinu času trávím v pracovně u pc, tak bych i nadále chtěl mít jako primární zdroj zvuku osobní počítač. Koukal jsem například na tuto zvukovou kartu https://zvukove-karty.heureka.cz/creati ... er-x-fi-hd a reproduktory Dali spektor 2 a narazil jsem na to, že nerozumím tomu, jak to spolu propojit.

Manuál k reproduktorům ukazuje následující propojení:

Obrázek

Ale žádná externí zvuková karta nemá výstupy +/- pro L/R.

Je to jen otázka kabeláže nebo takový setup není možný?
krystof.m
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ilja2001 5. 11. 2020 08:54

Taková kombinace nebude funkční. Dali Spector 2 a obdobné reproduktory potřebují mezi sebe a zvukovou kartu zesilovač.
Tady je možnost vykašlat se na externí zvukovku a pořídit zesilovač s optickým vstupem a propojit to po optice s integrovanou zvukovkou (má-li optický výstup). Nebo propojit analogově ať už s integrovanou nebo externí zvukovkou, pak stačí o něco levnější zesilovač bez digitálních vstupů. Ale cenově bude kombinace externí zvukovky a levnějšího zesilovače bez digitálních vstupů na úrovni dražšího zesilovače s digitálními vstupy. Záleží, kolik chceš nebo můžeš utratit. Cestou je i bazarový zesilovač. Nějaká témata tady k zesilovačům jsou.
Druhou cestou je pořízení aktivních reproduktorů, které mají zesilovač v sobě a lze je připojit přímo na zvukovou kartu. Diskuze k aktivním repro je třeba tady viewtopic.php?f=1711&t=1132900
ilja2001
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Česlo Česlič 5. 11. 2020 09:08

... a 3. cestou je pořízení zesilovače s DACem (což je vlastně taková externí zvuková karta)...pro "stolní" potřebu např. Topping mx3, FX-Audio d802c Pro, S. M. S. L. AD18, Q5 Pro, apod. (malá velikost, možnost připojení optikou, koaxem i přes usb, poměrně slušný výkon a nízká cena)...
Česlo Česlič
Junior

Odeslat příspěvekod krystof.m 5. 11. 2020 10:52

Děkuji. Pomalu se mi to začíná vyjasňovat.

Momentálně mám pouze notebook, ke kterému jen tak něco nepřipojím, proto jsem koukal po externích kartách. Jelikož nechci mít na stole překrabičkováno, myslíte, že by mohla být cesta zesilovač s bluetooth? Např. https://zesilovace.heureka.cz/fenton-av ... e/#section

Nebo vymýšlím nesmysly a mám si jednoduše koupit aktivní reproduktory?
krystof.m
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tapir1 5. 11. 2020 11:23

Pokud chceš napojit PC bez "krabiček", tak asi jedině aktivní repro s DAC. BT stream není úplně optimální, musíš k tomu mít repro s BT, roli zde hraje kvalita BT kodeku (SBC, aptX, ...). Tak proto je to aktivní repro nejjednodušší cesta. Ovšem v jaké kvalitě a ceně chceš poslouchat jsi zatím neuvedl, včetně třeba vzdálenosti od repro. Nicméně projdi si vlákna a udělej si obrázek sám. 8-)
Audio - CA AZUR 851A, Pioneer N-50AE, Sony UBP-X800, Panasonic DVD-S52, MA Silver 8; Portable - Shanling M1, Beyerdynamic DTX 100 & Byron, Sony WH-1000XM2, Xiaomi Mi9 + Hiby FC3 MQA, Blon-BL03, TV - Philips 65OLED 873
Tapir1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Česlo Česlič 5. 11. 2020 18:45

... krystofe - ty krabičky, které jsem vypsal a jim podobné jsou vlastně externí zvukové karty zároveň se zesilovačem pro pasivní repro (2 v 1), které lze propojit s tím notebookem přes usb...jinak, jak bylo řečeno výše, kup aktivní bedny - tam jsou 2. možnosti připojení ke Tvému ntb : 1. budeš mít bedny s linkovým vstupem (levnější) a připojíš je na "sluchátkový" výstup z integrované zvukovky ntb (horší zvuk), nebo 2. koupíš bedny s převodníkem (DAC) a usb vstupem a ty pak připojíš samozřejmě přes usb (na 99% lepší zvuk, zato vyšší cena)...
...je tady ještě možnost koupě externí zvukovky s usb (také již myslím zmíněno)/DACu a aktivních beden pouze s linkovým vstupem...v tomto případě bych doporučil nekupovat nějaké Creative, ale spíše DACy typu Fx-audio dac-x6, apod., protože přinesou větší užitek a lepší zvuk za nižší cenu (samozřejmě uvažuji v základních cenových hladinách - pokud bys přemýšlel o investici třeba 50k, bude to něco úplně jiného :-) )...

...ten zesilovač z odkazu je úplný odpad (na Bazoši, Sbazaru, Aukru stojí kolem 500,-)...
Česlo Česlič
Junior

Odeslat příspěvekod krystof.m 5. 11. 2020 20:09

Díky všem za odpovědi. Už jsem asi pochopil rozdíl mezi aktivním a pasivním reprem a tuším co hledat.
krystof.m
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MajkV 13. 10. 2021 20:01

Tak treba Creative X7 vystupy pro pasivni repra ma.
Nicmene dnes jsem na ne pripojil Dali Spektor (1) a ani neskytly ... Tak premyslim, zda to je pouze dodavanym zdrojem ke zvukovce (necele 3A, cca 60W), ci je chyba jinde ... Ve specifikaci maji tyto reproduktory doporuceny prikon 40-100W na kanal, coz aktualne X7 nevyloudi ani kdyby byla perpetum mobile... Vyzkousim 144W zdroj, jinak pujde z domu a porozhlednou se po uvedenych tipech od Ceslice ... p.s. Diky za ne:-)
MajkV
Kolemjdoucí