Rozdíl ve zvuku DAC a USB interface

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Rajec96 24. 11. 2020 18:01

Dobrý večer,

už nějakou dobu vybírám externí zvukovou kartu ke studiovým monitorům. Po projítí pomalu půlky internetu jsem si nakonec vybrat DAC Topping E30, protože se mi hodí jeho konektivita. Na poslední chvíli před koupí jsem si ale uvědomil, že občas nahrávám kytaru a nahrávám to přes USB mikrofon teoreticky bych tak i velmi zřídka využil USB interface s nástrojovým vstupem. Ale to bych musel vyzkoušet, zvuk ze zesilovače co teď mám je moc hezký a takhle bych ho musel pak uměle přibarvovat.

Z USB interfaců mi nejzajímavější přijde Focusrite Scar­lett Solo, kdy bych využil akorát vstup na nástroj a výstup na monitory a používal to hlavně jako regulérní DAC a nebo bazarový Lexicon Alpha, kdy bych za půlku peněz dostal hádám něco hodně podobného, ale ještě se symetrickým výstupem pro monitory.

Dotaz ohledně toho je ten, zda bude zvuk z Focusrite nebo Lexiconu při symetrickém výstupu stejně dobrý jako by byl z Toppingu, nebo bych tímhle přišel o hodně kvality. Absenci optického vstupu i coaxu bych nějak překousl. Nechci úplně kupovat dvě zařízení, ale pokud by byla nějaká taková možnost lepší, asi by to šlo. A nebo existuje zařízení co upřednostňuje výstup, ale má i nástrojový vstup? Rozpočet na to mám tak 120E.

Díky za rady
Rajec96
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 25. 11. 2020 02:51

Trochu se ztrácím v popisu záměru - rozumím tomu tak, že máte USB mikrofon, který chcete zrušit/obejít a svou elektrickou! kytaru připojíte rovnou do vstupu Scarlett Solo. Pokud je toto záměr, pak ano, bude to fungovat.
Topping E30 má sice velmi kvalitní převodník, ale Scarlett Solo není o moc horší. Výhodou by pak pro Vás mohlo být i připojení sluchátek, na které E30 výstup nemá.
Emil Pastelka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rajec96 25. 11. 2020 21:52

Děkuji za odpověď. Abych to trochu ujasnil, je tím myšleno, že kdyby byl zvuk z E30 znatelně lepší, než u Scarlett Solo, obešel bych se i bez nástrojového a s mikrofonového vstupu, který E30 nemá, protože mi jde hlavně nejlepší možný zvuk za tuhle cenu, nejspíš s Adam Audio T5V, které mám zatím vybrané. Ale pokud je zvukový výstup v podstatě srovnatelný, šel bych radši do Scarllet Solo, které co jsem se dočetl a nevěděl má taky symetrické výstupy, což je určitě plus co se rušení týče, protože mám za stolem relativně dost kabelů.

Focusrite má taky jen USB vstup a ikdyž zatím nic jiného nepotřebuju, E30 má i Toslink a kdybych to chtěl z nějakého zatím neznámého důvodu otestovat na televizi, netuším jestli umí USB zvukový výstup a jestli ano, tak jestli nebude stát za....
Rajec96
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rajec96 26. 11. 2020 00:57

Ještě trochu jsem hledal a našel jsem FX-Audio DAC-X6 MKII, kde ho podivně na Ali prodává jen jeden prodejce teď se slevou na 67 dolarů nebo i MKI, který se dá sehnat do 2000 korun. Má za tu cenu jak sluchátkový výstup, tak optický i USB vstup, ale může se zvukově rovnat například E30 nebo i tomu Scarrlet Solo? A pořád je tu otázka jaký rozdíl by udělalo symetrické napájení.
Rajec96
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 26. 11. 2020 01:23

Scarlett Solo má měřitelně o fous horší výsledky, ale při poslechu bude rozdíl opravdu minimální. Co by se dalo svést na relativně levný převodník (CIRRUS LOGIC CS4272-CZZ), to doženete symetrickým výstupem. Nakolik pro Vás jsou zásadní funkce vstupu a sluchátek si musíte odpovědět sám.

K propojení s těmi Adamy pak budete potřebovat 2x kabel XLR M - 6.3mm Jack TRS (stereo), třeba zde.
Kdybyste hledal jiný kabel, tak pozor na TRS (Jack). Musí být por každý kanál stereo, tedy 3 vodiče. Prodávají se i mono, ty ne.

Pokud bych už srovnával Topping E30 a FX-Audio DAC-X6 MKII, pak budu volit první zmíněný. Má méně syrový projev, který by v kombinaci s výrazným výškovým pásmem Adamů mohl být nepříjemný až únavný na poslech.
Emil Pastelka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rajec96 26. 11. 2020 01:56

Děkuji za odpověď. Máte tušení zda je možné zeslabit line out E30 do -dB nebo to jde jen do 0dB? Potom bych případně line out mohl použít i jako sluchátkový výstup. Ačkoli bych radši symetrický výstup, omezená konektivita jen skrz USB by mi bohužel v budoucnu dělala problémy a kdo ví, třeba prostě koupím něco dalšího, ale zatím bych rád co nejvíce muziky za co nejméně peněz. Ještě jednou díky.
Rajec96
Kolemjdoucí