Má smysl kupovat externí zvukovku? (noob)

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod TheDrumster 10. 4. 2021 20:17

Zdravím, mám studiové monitory Alesis Elevate 5 mk2 a chtěl bych z nich dostat co nejlepší zvuk. Používám je u PC hlavně na poslech hudby. Mám v PC tuhle základní desku (Realtec ALC892):
https://www.czc.cz/gigabyte-z370-hd3-in ... 23/produkt
Přemýšlel jsem, že bych si koupil nějakou externí zvukovou kartu (nebo něco jiného?), když by to alespoň trochu zlepšilo kvalitu. Půjčil jsem si od kamaráda zvukovku Creative Sound BlasterX G6 a testoval jsem jí s těma reprákama dost dlouho, ale v kvalitě jsem rozdíl oproti mé kartě v PC opravdu nezjistil. (používal jsem u toho G6 direct mod, žádné ekvalizerové kraviny nechci) Má smysl něco teda kupovat, nebo prostě z toho víc nevymáčknu?
Díky za rady
TheDrumster
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 10. 4. 2021 23:37

ALC892 je opravdu základní zvukový čip, byť na dané desce má velmi dobrou implementaci. Dobrý, i základní externí DAC by tomu pomohl. Například Topping D10s.
Rozdíl jste nemusel slyšet, protože Creative G6 nijak dobrý převodník nemá (cílí na jinou skupinu zákazníků) a ty monitory jsou prostě mizerné (nevýrazný plochý projev s minimen detailů).
Berte to tedy tak, že aktuálně slabým článkem řetězu jsou ty Elevate 5.
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TheDrumster 11. 4. 2021 01:56

Ok, díky. No vím, že ty Elevate asi nejsou nic moc oproti vyšším cenovým kategoriím, ale pro mě to byl velký skok, protože jsem měl předtím nějaké Genius chrchlátka :D Asi vezmu ten DAC Topping. Využil bych to i k PlayStationu 5 a v budoucnu si stoprocentně pořídím kvalitnější monitory.
TheDrumster
Junior

Odeslat příspěvekod muchacho 11. 4. 2021 08:36

Jen malá připomínka, D10s je výborný DAC, ale má pouze USB vstup pro připojení PC, nebo telefonu a optika, coax a cinch jsou všechny výstupy! Nemám sice PS, ale předpokládám že má optický výstup a tím pádem ho asi nepůjde do D10s připojit....
muchacho
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Duddits_cz 11. 4. 2021 09:39

Creative Sound BlasterX G6 vlastním, hraju přes něj muziku(v režimu direct) a optikou do receiveru. Subjektivně se mi zvuk líbí více než přes integrovaný DAC v Denonu DRA-800H, když hraju to samé z NASu.
Naposledy upravil Duddits_cz dne 11. 4. 2021 09:40, celkově upraveno 1
Yamaha R-N803D + Cabasse Jersey MC170
Duddits_cz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 11. 4. 2021 09:39

Přesně tak. Pokud plánujete využití s PS, pak se podívejte na Topping E30.
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TheDrumster 11. 4. 2021 12:33

No právě PS5 optický výstup nemá. Zvuk se vede přes HDMI do TV nebo monitoru. Pokud to chce člověk řešit jinak, tak to chce HDMI audio extraktor a nebo právě USB zvukovou kartu. Není to teda 100%, že ten Topping to bude podporovat, ale fungují na tom i ty nejlevnější USB zvukové karty, tak snad ano.

-- 11. 4. 2021 14:06 --

Jo jinak, když mám ty repráky zapojené do PC, tak v nečinnosti vydávají slabé bzučení. Není to nic hrozného, ale proč se s tím smiřovat, že jo. U toho G6 z nich nebylo slyšet absolutně nic, takže to bude ten elctrical noise z toho PC.
TheDrumster
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 11. 4. 2021 19:41

To bzučení může vznikat i jako rušení propojovacího kabelu - jestli se někde za PC bednou potkává s napájení a LAN. Předpokládám, že když byly bedny zapojené do té externí zvukové karty, vedl kabel jinou cestou.
Také je rozdíl, jestli zapojujete bedny na zadní výstup, nebo na přední (čelní panel PC), který je více náchylný k rušení.

Počítal jsem s tím, že optický/koaxiální digitální výstup bude mít TV. Konzole by tedy šla přes HDMI do TV a z té by vedla optika do DAC. PC by byl s DAC spojen přes USB. Jen byste přepínal voličem vstupy.
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TheDrumster 11. 4. 2021 23:30

Jo, chápu, já ale používám jeden monitor, který žádný ten výstup nemá. Takže mám do toho PS5 do USB zapojenou zvukovou kartu od svých HyperX Cloud II sluchátek a do toho zapojuji repráky. A ten zvuk je dost hrozný, protože ta karta stojí za prd. Ten Topping zapojím do toho PS5 do USB jako u PC. Je otázka jestli to půjde, ale mělo by.
S tím bzučením si ještě zkusím pohrát. Zkusit různé konektory atd, ale fakt z toho slyším velmi slabě i takové praskání, které je slyšet z mého PC. Nic hrozného to ale není.
TheDrumster
Junior

Odeslat příspěvekod TheDrumster 13. 4. 2021 21:01

Tak díky za rady. Už mám ten Topping D10S a spokojenost. Ten zvuk je vážně trochu čistší. Přijde mi, že je to o trochu méně přebasované. Mám ale strašnou chuť si pořídit lepší studiové monitory a vychutnat si to víc. Tak za 10k. Poptám se tady potom na tipy, jaké pořídit :)
Jinak s PS5 ten Topping přes USB nefunguje :D Ale nevadí. Vyřeším to jinak.
TheDrumster
Junior

Odeslat příspěvekod TheDrumster 19. 4. 2021 20:36

Tak jsem neodolal a pořídil si Kali Audio LP-6 :) A to je jiný level. Je to cca na stejné úrovni jako Yamaha HS7, ale více lidí říká, že jsou o chlup lepší než ta Yamaha (a levnější). Ve své cenové kategorii jsou asi nejlepší na trhu. Musím ale říct, že ty Alesis Elevate 5 MK II nejsou zas tak špatné za tu cenu. Za tu nízkou cenu 3k asi člověk nic moc lepšího nesežene.
TheDrumster
Junior

Odeslat příspěvekod TheDrumster 19. 4. 2021 21:37

Pro zajímavost: Kali Audio jsou bývalí zaměstnanci JBL, kteří založili vlastní společnost. Ten jejich model LP-6 získal pozitivní recenze snad všude.
TheDrumster
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků