Auris HA 2 SF vs Feliks Euforia AE

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Rins 15. 4. 2021 15:46

Zdravím,přemýšlím o úpravě mého systému (Roon+Hugo 2/GO+Utopia/Heimdall2) o doplněni lampovým zesilovačem pro změnu zvukového podpisu. Rozpočet do 3000 euro +RCA kabely. Pročítal jsem různé diskuse o vhodném párování na zahraničních forech,ale moudrý z toho nejsem.K Utopiím se většinou doporučují jako nejlepší párování lampové zesilovače,nebo z klasických Dave. Většina přispěvatelů je mimo Evropu,kde se většinou řeší Americké lampové zesilovače jako např. WA 33,Studio Six apod. Touto cestou bych jít nechtěl,ceny jsou už i tak astronomické +DPH,clo a doprava. Navíc v případě poruchy(reklamace) posílat zboží zpět za oceán také vidím jako problém.Upřednostňoval bych Evropského výrobce s bezproblémovým jednáním a servisem. V mém nastavení bych chtěl používat Hugo2 jako DAC. Z toho co jsem načetl,tak by byl snad vhodný Auris HA 2 SF nebo Feliks Euforia AE,ale nebráním se něčemu jinému.Zatím bych se vyhnul laborováním s lampama a používal orig.dodané výrobcem.
Další možností by bylo vyřadit (prodat Hugo), koupit TT2 a k němu přidat 2Go/2you,ale tato možnost by značně převýšila můj rozpočet,navíc bych se zbavil možnosti přenositelnosti H2/2GO. Má představa je poslouchat mé kombo s přidaným zesilovačem a v případě potřeby z H2/2GO vytáhnout RCA kabely a kombo použít samostatně.Na zahraničních forech je i docela populární párování s V280,ale to už se nebavíme o lamp.zesilovači.
Četl jsem i perfektní a detailní recenze na staršího brášky HA 2 SE a TT2 od pavla1759 a docela jsem se navnadil.
Mé otázky bych shrnul do těchto bodů:
1) Má smysl zasahovat do mé sestavy?
2) Byl by vhodnější lampový nebo pevný zesilovač? A proč?
Předem děkuji za Vaše podnětné reakce.
Chord Hugo TT2/MScaler, Wave Storm Reference, Feliks Euforia AE, Roon, Innuos Zen MK3, Innuos Phoenix USB, Niagara 1200, Focal Utopia-Nordost Heimdall 2, Meze Empyrean-Forza Hybrid HPC, Erzetich Charybdis,
Shanling M6 ultra,Campfire Solaris SE
Rins
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 15. 4. 2021 16:12

Asi ti moc nepomůžu, snad jen to, že na polský Feliks čtu jen samou chválu na všech fórech.
A upgrade podle mě význam mít bude.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pavel1756 15. 4. 2021 17:46

Tvoje sestava je už teď opravdu velmi dobrá. Utopie asi nemá cenu komentovat, prostě jedny z nejlepších sluchátek současnosti. U 2Go oceňuji zejména pozitivní přínos pro kvalitu zvuku samotného Hugo 2, který má s tímto streamerem vyrovnanější tonalitu než při propojení přes USB.

Prostor pro zlepšení tu ovšem určitě je. Úplně si nemyslím, že je jednoznačné, který typ zesilovače je pro Utopie vhodnější. Hrají dobře s elektronkovými i tranzistorovými. Spíš záleží na konkrétním modelu.

Ze své zkušenosti nedoporučuju Chord Dave. S ním jsou Utopie příliš basové. Mnohem vyrovnanější přednes mají s TT 2. Stejně tak nemohu doporučit společnost Violectric, jejichž zesilovače mají poměrně dost výrazná vyšší pásma, což v kombinaci s Utopiemi není šťastná volba.

Feliks Euforia jsem sice osobně neslyšel, ale když jsem v minulosti vybíral elektronkový zesilovač, byl tento v úzkém výběru a měl jsem o něm načteno, co se dalo. A podle toho, co vím, má taky výraznější/jedovatější výšky, takže pro Utopie to opět není (podle mě) příliš vhodný kandidát.

Zato s Auris HA-2 SE (a Hugo 2 jako DAC) hrají famózně. Je okamžitě slyšet, že zvuk je na vyšší úrovni než při použití sluchátkového výstupu Hugo 2. Zejména se zlepší prostorové podání, nástroje jsou lépe separované, hudební scéna je mnohem hlubší – nástroje jsou trojrozměrnější a taky se podstatně zlepší dynamika. Předpokládám, že nový model Aurisu bude ještě o krůček dál, takže za mě je toto hlavní kandidát pro upgrade.

Nicméně bych přeci jen ještě doporučil zvážit koupi TT 2. V recenzi jsem mu sice vytýkal plošší hudební scénu ve srovnání s HA-2, ale tento problém s Utopiemi neměl. Auris jim dodá „euforičtější“ barvu, zejména na středech; zvuk je s ním takový pohodovější, zábavnější, přesto ale technicky velmi dobrý. S TT 2 mají Utopie v dobrém slova smyslu analytičtější charakter a hlubší prokreslenější bas.
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rins 16. 4. 2021 10:06

pavel1756+martas38: Moc děkuji za váš náhled a doporučení,cením si toho.

Ještě mám pár dotazů.

Euforii AE a V280 tedy ze seznamu škrtám.

V podstatě se budu rozhodovat mezi HA-2 SF(SE) a TT2+2YOU/2GO.
TT2 se u nás dá poslechnout,ale Auris ne.TT2 je oproti H2 jistě ve všech směrech lepší,ale H2 se mi prodávat nechce,právě kvůli přenositelnosti. Jako druhé sluchátka používám Solaris SE,hlavně když se pohybuju po bytě,což s TT2 bych byl přikován na jedno poslechové místo.

HA-2SF se prodává za 2500 euro+DPH a clo. Pokud bych neusmlouval slevu na pokrytí DPH,asi bych se na to vykašlal.V Itálii je HA-2SF u dealera Aurisaudio za cca 3100 euro.Předpokládám,že dealer pracuje s vyšší marží,tak je jistě pro Aurisaudio výhodnější prodat produkt ,byť se slevou koncovému zákazníkovi z jejich e-shopu.Momentálně to řešit nebudu,počkám až výjdou nějaké recenze a ohlasy majitelů.

HA-2SE ještě mají v Belgii za 2000 euro.Sice je to už starý model,ale otázkou zůstává,jestli se vyplatí i v případě odečtu DPH připlatit za model SF,který má dvojnásobný výkon a XLR vyvážený. Z H2 bych stejně mohl jen nevyváženě z RCA,ale sluchátka vyváženě XLR,tedy pokud by to zesilovač dovedl převézt.
Chord Hugo TT2/MScaler, Wave Storm Reference, Feliks Euforia AE, Roon, Innuos Zen MK3, Innuos Phoenix USB, Niagara 1200, Focal Utopia-Nordost Heimdall 2, Meze Empyrean-Forza Hybrid HPC, Erzetich Charybdis,
Shanling M6 ultra,Campfire Solaris SE
Rins
Junior

Odeslat příspěvekod pavel1756 16. 4. 2021 15:19

Spíš bych koupil ten novější model. Oproti SE má externí napájecí jednotku, což bude mít podle mě největší pozitivní dopad na kvalitu zvuku. Má taky tu symetriku, dvojnásobný výkon a za mě i hezčí design.
Co se ceny týče, napsal bych jim a dělal trochu blbce ve smyslu, že se zeptáš, zda je v ceně DPH. Oni napíší, že ne, ty jim odepíšeš, že si to musíš rozmyslet, protože cena tak dost naroste, načež ti dají slevu. Tak to bylo alespoň v mém případě.
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rins 17. 4. 2021 11:54

pavel1759: Děkuji za Tvůj čas a za zodpovězení mích otázek.
Dám na Tvé cené rady.
Rins
Junior

Odeslat příspěvekod haweckO 18. 4. 2021 20:46

ak by si sa nakoniec rozhodol pre elektrónkovú cestu, tak ti odporúčam čo to pozisťovať o daných zosilňovačoch, nakoľko jeden je SET a druhý OTL. Tu máš niečo na začiatok: https://www.superbestaudiofriends.org/index.php?threads/push-pull-vs-otl-vs-set-tube-amps.3553/
+ veľa videí nájdeš aj na YT (hlavne tie kde recenzent hodnotí nejaký tube-amp)

ja osobne by som išiel asi do HA2-SF, a to nielen kvôli tomu externému psu (čo je veľká výhoda pretože sa zosík neprehrieva zvnútra), ale aj kvôli tomu že si tam vieš prispôsobiť impedanciu ku celej škále slúchatok. VU metre, XLR vstup, a pre-amp funkcia sú taktiež príjemné bonusy...mimochodom pred pár hodinami naň vyšla jedna recenzia: https://www.headfonia.com/auris-audio-ha2-sf-review/

8-)
haweckO
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 19. 4. 2021 09:27

Díky za odkaz na tu recenzi. :-)

Ale tím pádem to nevypadá na dobrého kandidáta pro Focal Utopia. Pokud je to tak, jak píše ten recenzent a nový Auris je ve vyšších pásmech ještě energičtější než Feliks Euforia, bude to s Utopiemi smrtící kombinace.
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod haweckO 19. 4. 2021 09:55

osobne som Utopie nepočul, a takisto ani ten nový HA2-SF, tým pádom neviem povedať ako by toto kombo mohlo hrať, no ale podľa ten recenzii na headfonii, a toho, čo všetci hovoria o Utopiach, tak táto kombinácia asi nebude najvhodnejšia.

v konečnom dôsledku závisí aj tak hlavne od toho, čo preferuje @Rins
ja len doplním že moje poznatky sa veľa krát líšili od určitých recenzií, a nič nedokáže vynahradiť osobnú skúsenosť s daným produktom :-))
haweckO
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rins 19. 4. 2021 12:05

Pánové děkuji za vaše reakce.

Recenzi na HA 2-SF jsem přečetl a vyšší energičnost ve vyšších pásmech bude s Utopií asi velký problém!
Pokud bych měl např.Empy,tak do toho jdu,ale s Utopii nevím,nevím.
Asi chvilku počkám,jestli se neobjeví nějaké postřehy s párováním. SF/Utopia.

Otázkou zůstává,jestli by nakonec nebyl nejvíc vhodný H2-SE ? Asi se némá cenu v tomto cenovém bodě ukvapovat a počkam na další recenze či postřehy.

Možná,že po poslechu TT2 nebudu chtít nic jiného a poohlédnu se po lehce jetém TT2.
Konec konců,když jsem Utopie kupoval,zkoušel jsem je s H2,ale prodejce mi sám říkal,že H2 je k Utopiím poddimenzované a doporučil TT2,které jsem nechtěl s Utopiemi raději slyšet,bylo to nad můj rozpočet.

Táké bych rád zmínil,že mi jde primárně o poslech Roon/Tidal.
Chord Hugo TT2/MScaler, Wave Storm Reference, Feliks Euforia AE, Roon, Innuos Zen MK3, Innuos Phoenix USB, Niagara 1200, Focal Utopia-Nordost Heimdall 2, Meze Empyrean-Forza Hybrid HPC, Erzetich Charybdis,
Shanling M6 ultra,Campfire Solaris SE
Rins
Junior

Odeslat příspěvekod pavel1756 19. 4. 2021 12:45

Docela mě šokovalo, když jsem v té recenzi četl, že jsou natolik SE a SF tonálně vzdálené. Čekal jsem od toho upgradu spíš menší změny v rozlišení a prostorovém podání.
No vzhledem k tomu, že recenzent SF nedoporučuje k HD 800 S, myslím, že bude mít podobný názor i na Utopie. Ony ty sluchátka si jsou ve vyšších pásmech dost podobná. Jak píšeš, asi bych se nebál kombinace SF + Empyrean, ale s Utopiemi bych to bez předchozího poslechu rozhodně neriskoval.
Takže bych do hry opět vrátil model SE. Jak už jsem psal, kombo Hugo 2 + HA-2 SE + Utopie jsem osobně slyšel, a za mě mezi nimi panuje skvělá synergie. Přesto mi to ale nedá a ještě jednou budu lobbovat za TT 2. V minulosti jsem několikrát vážně zvažoval koupi Focal Utopia jako protiváhu k Meze Empyrean a i s TT 2 tak mám Utopie hodně naposlouchané. A myslím, že je to ještě lepší kombinace než s HA-2 SE + Hugo 2...

(Nakonec jsem místo Utopií koupil Sennheiser HD 800 S, které s nimi mají hodně společného a přestože si myslím, že jako celek jsou lepší Utopie (bas, rozlišení), HD 800 S u mě jasně vedou ve velikosti hudební scény, respektive celkově v podání prostoru.)
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rins 19. 4. 2021 14:53

Pavel1756: Jak píšeš,taky mě ta recenze překvapila. Předpokládal jsem jen vyšší výkon,vyvážené vstupy,oddělené napájení,ale SF je spíš lehce ořezaná Nirvána.Pokud bych měl možnost poslechu,mám hned jasno,ale takto to kupovat nebudu.Je ovšem možné,že to někdo zkusí s Utopií a bude se mu to líbit. A máš úplnou pravdu,pokud byl problém s HD 800S,může být i s Utopií.

Když jsem k H2 kupoval sluchátka,tak jsem vybíral z ATH 5000,HD 800S,Utopie a Empy.

ATH 5000 s H2 katastrofa i když lehounké.
HD 800S taky na světlejší straně,ale už to bylo na H2 poslouchatelné,se zvukovou scénou souhlas.
Empy,tak to byla jiná písnička,párování s H2 podle mích uší výborné a zároveň takové klidné. V podstatě jsem byl rozhodnutý pro Empy. Pak jsem si říkal,když už za sluchátka budu dávat takovou sumu,tak proč pro srovnání nevyzkoušet ještě výrazně dražší Utopii. No nakonec na mne udělala s H2 největší dojem,díky rychlosti,jasnosti. Pokud bych tehdy koupil Empy,tak bych byl určitě spokojený a nemusel řešit problematické párování Utopie.

Pokud bych se přiklonil k novému TT2+2yu,tak i při prodeji H2 by byl cenový rozdíl cca 80tis. při uhádání nějaké slevy. Myslíš,že by to za to stálo ?

Auris HA 2 SE stojí nový cca 52 tisíc.
Chord Hugo TT2/MScaler, Wave Storm Reference, Feliks Euforia AE, Roon, Innuos Zen MK3, Innuos Phoenix USB, Niagara 1200, Focal Utopia-Nordost Heimdall 2, Meze Empyrean-Forza Hybrid HPC, Erzetich Charybdis,
Shanling M6 ultra,Campfire Solaris SE
Rins
Junior

Odeslat příspěvekod pavel1756 19. 4. 2021 16:17

Obávám se, že nejsem ten pravý, kdo by měl tuto otázku zodpovědět, uvážím-li, kolik jsem sám do jednotlivých komponentů investoval. :roll:

Za sebe mohu říct, že nelituji jediné koruny, co jsem do aparatury vrazil. Ale odpovídá ta suma poměru cena/výkon? Ani zdaleka.
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod haweckO 19. 4. 2021 21:02

Rins píše:...ale SF je spíš lehce ořezaná Nirvána.


len doplním, že ten istý recenzent, ktorý testoval SF, tak v minulosti mal aj Nirvanu (https://www.headfonia.com/review-auris-audio-nirvana/3/) a Utopie sa mu na nej páčili viacej ako na Chord DAVE.

EL34 sú proste veľmi muzikálne elektrónky sami o sebe... :-)
haweckO
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rins 20. 4. 2021 09:41

pavel1756: Děkuji za upřimné odpovědi.
Většině populace stačí k radosti z poslechu věžička z Datartu,ale to není náš případ.


haweckO: Děkuji za nasměrování. Přestávám tomu rozumět. Na head-fi má jeden člen Nirvánu a SF. Popisuje oba zesilovače zvukově jako velmi podobné,těžko rozeznatelné a SF hodnotí jako baby Nirvanu.
Na druhou stranu v recenzích na Headfonii je Nirvana s H800 + Utopia doporučována.
S SF se H800S nedoporučuje. Tak kde je pravda?
Zatím budu sledovat vlákno na hed-fi a snad tam bude více ohlasů na párování SF/Utopia.
Chord Hugo TT2/MScaler, Wave Storm Reference, Feliks Euforia AE, Roon, Innuos Zen MK3, Innuos Phoenix USB, Niagara 1200, Focal Utopia-Nordost Heimdall 2, Meze Empyrean-Forza Hybrid HPC, Erzetich Charybdis,
Shanling M6 ultra,Campfire Solaris SE
Rins
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků