formát FLAC, APE apod. v přenosném systému

MP3/MP4 přehrávače, přehrávače videa, přenosné DVD přehrávače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Casial 3. 2. 2010 13:59

Odar píše:
Kocmeister píše:Taky jsem se s 48khz u CD nesetkal.
Drzal som ho v ruke. Kamos mal Jarreho na 48 KHz, vzadu na obale to bolo napisane. Je to uz davno - na strednej skole, ale existuju aj 48 KHz CD.

No, ryze teoreticky se může jednat o dts-cd, nicméně to ti žádný CD přehrávač nepřehraje/nedekóduje, jen, pokud má digital-out, tak to umí poslat do dts-dekodéru...

Ale spíše si myslím, že ses zmýlil. Resp., "vzadu na obale" může být napsáno, že se má sampling 2MHz a bitrate 1Gbps, což ovšem neznamená, že tomu tak ve skutečnosti je.
OnePlus 3@Odorik&Vodafone
♫: Denon DCD-1500AE•Vincent KHV-1pre•Fireaudio ILTW•ZeroDAC+HiFace2•marantz PM-630•AKG K701•Behringer Truth B2031P || SansaClip+FischerDBA-02mk.II, FioX3+UE900
Casial
Junior

Odeslat příspěvekod Casial 7. 2. 2010 19:52

Tak jsem se rozhodl pro pokus - objednal jsem si album Dire Straits - Brothers in Arms v:
SACD
CD Universal 1985
CD Vertigo 1996
LP
A budu poslouchat a poslouchat, až mi DS polezou krkem, nosem i ušima... a pak z jednoho z nich udělám mp3 a nechám kamaráda, ať náhodně vkládá CD do přehrávače - cíl je bezpečně rozeznat alespoň CD od mp3, optimálně mp3, SACD a jednotlivá vydání CD mezi sebou :)
(LP asi ze hry budu nucen vyřadit, neb opravdu nemám gramofon, jehož výstup by se blížil výstupu CD přehrávače (ne tak, aby je přehrál))
CD dorazí asi za měsíc, tak pak dám vědět výsledky :)
♫: Denon DCD-1500AE•Vincent KHV-1pre•Fireaudio ILTW•ZeroDAC+HiFace2•marantz PM-630•AKG K701•Behringer Truth B2031P || SansaClip+FischerDBA-02mk.II, FioX3+UE900
Casial
Junior

Odeslat příspěvekod Federmann 8. 2. 2010 07:04

Poněkud zmatené vlákno.

Každý rozumný převod může být pouze směrem dolů 24bit→16bit, 192kHz→48kHz a pod, vždy ubude dat a kvalita jde dolů, převod obráceně kvalitu již nevrátí.

FLAC a MP3 jsou jen druhy ztrátové komprimace a každý převod ubírá na kvalitě, ztrácí se věrnost, ikdyž se může někomu zdát opak.
"Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora." - Kurt Tackmann. Mnohé se zazrcadlí v Zrcadle českého a slovenského internetu
Federmann
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Alphi 8. 2. 2010 08:11

Federmann píše:FLAC a MP3 jsou jen druhy ztrátové komprimace...

Od kdy je Free Lossless Audio Codec ztrátový, prosím? :hm
Přineste mi šekovou knížku a paní krtkovou.
Alphi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Nolwendil 8. 2. 2010 08:41

Doufám, že si pan Federmann nevybral za svůj další cíl toto vlákno. Už tak je dost dlouhé, a je těžké z něho vyčíst nějaký jednoznačný výsledek...
Still round a corner there may wait, a new road or a secret gate...
Nolwendil
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Casial 8. 2. 2010 09:21

Obávám se, že se tu taky bude razit teorie, že vinyl je jediný lossless, cd už je "ztrátová komprese"...
Casial
Junior

Odeslat příspěvekod Sattero 8. 2. 2010 11:00

Co se týče vinyl vs. cs, musím dát za pravdu zahraničním diskuzím, že běžné CD JE ztrátové, oproti originálnímu masteru. Vinyl má sice nevýhodu v kazovosti, na druhou stranu má i výborné zvukové vlastnosti, tudíž je lepší. SACD je oproti CD výborné a je to takový digitální vinyl. Jde ale o to, že SACD je tvořena digitálním procesem, tudíž je sice přesnější, ale u samotného poslechu není tak "živá". Ale jistě záleží kdo ono médium s hudbou tvoří (masteruje) atd. Hodně sem to sice zjednodušil, ale snad víte na co narážím. Jinak FLAC je bezeztrátový, stejně jako Apple Lossless a další "lossless" formáty.
Sattero
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xxxdvorixxx 8. 2. 2010 11:27

Norwendil: původně byl topic o využití formátu v přenosném systému (!) a byl bych rád, kdyby to tak i zůstalo.

A voodoo si můžeme nechat, poslouchejte hudbu.
Cowon D2 / Lumia 920 / Fubar IV+Sennheiser HD-25
xxxdvorixxx
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod razerfan 20. 2. 2010 16:04

Nejprve jsem nevěděl, jestli mám zareagovat do tohoto tématu, ale pak jsem si řekl, že by to aspoň mohlo zaznít...

Bezztrátové hudební formáty jsou jen jedna část bezztrátového audia. Mimoto jsou i bezztrátové audiostopy na filmových Blue Ray (a HD DVD) nosičích - tj. Dolby TrueHD a DTS-HD Master Audio. Narozdíl od audiostop u DVDček (Dolby Digital, DTS) jsou lossless.

"One goal of the DTS-HD Master Audio format was to allow a bit-to-bit representation of the original movie's studio master soundtrack. To accomplish this, DTS-HD MA supports variable bit rates up to 24.5 Mbit/s on a Blu-ray Disc and up to 18.0 Mbit/s for HD DVD. The format supports a maximum of 192 kHz sampling frequency and 24-bit depth samples in 2 channels stereo mode, and 96 kHz/24bit resolution in multichannel mode with up to 8 channels.

According to DTS-HD White Paper, the DTS-HD Master Audio contains 2 data streams, the original DTS core stream and the additional "residual" stream, which contains the "difference" between the original signal and the lossy compression DTS core stream."
(wikipedie)

Připravil jsem si krátký fejeton na téma lossless audiostopy a PC, ale pak jsem si uvědomil, že tenhle thread je o bezztrátových formátech v přenosných přehrávačích a navíc by mně někdo mohl peskovat za to, že mluvím o videu kde se probírá audio :-), takže...
razerfan
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Man5on 9. 3. 2010 15:38

Dotaz. Potřebuji dodstat flac na cd-r, čili do wav, jelikož mi systém flac jako takový nepřečte. Momentálně používám k převodu program FairStars Audio Converter, ale nejsem si jistej jestli nedojde už k nějaký degadaci kvality. Existuje něco lepšího na převod, nebo to nemá cenu řešit?
Man5on
Junior

Odeslat příspěvekod Federmann 9. 3. 2010 18:47

Man5on píše:Dotaz. Potřebuji dodstat flac na cd-r, čili do wav, ...nejsem si jistej jestli nedojde už k nějaký degadaci kvality.

Nelze jednoznačně odpovědět. Flac je obdoba pakovacích programů jako Zip a Rar. Pokud to rozbalíš na původní formát, pak to máš bez ztrát. Pokud byl původní formát WAW, pak je to v pořádku, pokud jde o jiný původní formát, pak převodem mezi formáty vždy tratíš část kvality.
"Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora." - Kurt Tackmann. Mnohé se zazrcadlí v Zrcadle českého a slovenského internetu
Federmann
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Man5on 10. 3. 2010 09:03

Federmann píše:Nelze jednoznačně odpovědět. Flac je obdoba pakovacích programů jako Zip a Rar. Pokud to rozbalíš na původní formát, pak to máš bez ztrát. Pokud byl původní formát WAW, pak je to v pořádku, pokud jde o jiný původní formát, pak převodem mezi formáty vždy tratíš část kvality.

Dík za odpověď, taky si to myslím. Jen mě napadlo, jestli na ten převod nemůže mít a případně jaký má vliv ten dekódovací program. Neřeším ani tak zvukovou kvalitu, to nejsou nuance sluchem postřehnutelný, spíš mě to zajímá čistě teoreticky. A proč dělat třeba někde chybu, když mi někdo dokáže poradit jak a v čem to dělat správně.
Man5on
Junior

Odeslat příspěvekod karkar 10. 3. 2010 09:54

Ja bych doporucil CD vytvarel az v palicim programu (Nero etc...) jako hudebni. Pokud neumi zpracovat primo FLAC, prevedl bych si to nerjprve na .wav ve foobar2k a nechal vypalovaci program at si s tim poradi.
FLAC je obecne bezstratovy kompresni format, tudiz prevodem (rozbalenim) do wav by se kvalita nemela zmenit vubec. Zcela urcite ne ve foobaru. Prevadec co pouzivas neznam.
Časy jsou zlé, Kamile...
--
Potichu: Atom PC @ Debian->FLAC->Squeezebox Classic->Dispre II v 4->Senn HD 595
Nahlas: Atom PC @ Debian->mp3/FLAC->Squeezebox Classic->M-Audio BX5a
Na ven: Iriver T10FM->Koss Plug
karkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod slayers 11. 5. 2010 05:11

Na tohle bych měl otázku.Neklesá li kvalita,použitím jiného programu při zabalení a rozbalení?
Cowon D2, S8+Samsung level on pro, BeoPlay H4, BeoPlay H5.
slayers
Aristokrat klubu D2

Odeslat příspěvekod Nolwendil 11. 5. 2010 09:16

Zkus si převést přes EAC CD do FLACu, a vypni volbu vymazávání zdrojových WAV souborů. Pak s nějaký ten FLAC zkus převést zpět do WAVu. Ty dva WAVy by pak měly mít stejné CRC.
Still round a corner there may wait, a new road or a secret gate...
Nolwendil
VIP uživatel

Předchozí stránkaDalší stránka