Přehrávač či mobil POLITÝ VODOU NEBO JINOU TEKUTINOU

MP3/MP4 přehrávače, přehrávače videa, přenosné DVD přehrávače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod EKKAR 23. 8. 2009 14:10

Tento příspěvek píšu obecně jako nouzový návod k drobné spotřební elektronice, polité či namočené do nejrůznějších pitelných kapalin, tak trochu i jako reakci na toto vlákno: viewtopic.php?f=726&t=1082667 .
Tedy v případě nějaké polévací nebo namáčecí havárie postupujeme následovně:

- VŽDY co možná nejdříve odpojíme napájecí zdroj, nejlépe úplným vyjmutím baterie. Zabráníme tak jednak poškození baterie nadměrným vybíjením do případných zkratů a druhak tím zamezíme nežádoucímu působení elektrického proudu na místa, kde nemá v daný moment co dělat.

- Následně zbytky "nápojové" kapaliny opět co možná nejdříve vypláchneme neagresivním rozpouštědlem - pokud se jedná o nápoje nealkoholické, je třeba si uvědomit, že téměř všechny "coly", "fanty", "ice-tea" a podobné sra*ky obsahují cukr nebo náhradní sladidla, barviva, různé přírodní a přírodně identické látky, které po vypaření hlavní složky (tedy pitné vody) zanechají různě silný a různě lepivý film, který je běžně izolující - zabrání tedy v běžné funkci jemným elektrickým kontaktům.

- Co je horší, tyto nápoje většinou obsahují i regulátory kyselosti, což bývá kyselina fosforečná, citrónová nebo askorbová a také základní složku všech bublinkatých nápojů - kyselinu uhličitou neboli obyčejný SIFON - zdánlivě neškodné látky, když je můžeme pít, že? Opak je pravdou, jsou to velmi agresivní organické kyseliny, svým působením vpravdě vražedné pro jemnou mechaniku a hlavně elektroniku - zejména slitiny mědi a stříbra neboli veškeré spoje a kontakty jsou těmito kyselinami napadány s téměř fatálními následky.

- Nápoje alkoholické pak jsou bohatší o různé aromatické složky, éterické oleje a pryskyřice, často získávané lihovou extrakcí z bylin - o to lepivější je pak vyschlý povlak.

- Proto ač se to zdá nesmyslem, po polití nějakého takového přístroje jakýmkoliv nápojem a byť jen podezření na jeho zatečení do útrob OKAMŽITĚ VYJMEME BATERII - jde o sekundy, jedná se o přežití a nepřežití přístroje! Následně přístroj s použitím všeho dostupného nářadí a s použitím nejmenšího možného násilí pokud možno co nejvíce rozkrytujeme a zbytky tekutiny VYPLÁCHNEME NEAGRESIVNÍM ROZPOUŠTĚDLEM - nápoje založené na vodě vymýváme co nejčistší pitnou vodou BEZ BUBLINEK (bublinky jsou kyselina uhličitá - ŽÍRAVINA! - poškozuje elektroniku!)!!!

- Dalším krokem je odstranění co nejvíce ze zbylé vody - to udělá kapalina s co možná největším obsahem alkoholu a nejmenším množstvím přísad = barviv a aromat. Tedy nejlépe stoličná vodka, stříbrná tequila nebo jiný čistý nebarvený a nedochucovaný destilát - Moraváci a Slováci jistě budou vědět, jakou "živú vodečku" použít. Nedělám si žádnou legraci, čím víc % špiritusu, tím líp. Tentýž destilát je jediným možným řešením pro vymytí nějakého jiného ALKOHOLICKÉHO LEPIDLA.

- Takto vypláchnutý přístroj nikdy znovu nezapínáme bez důkladné kontroly a vyschnutí - nejlépe je odnést ho do servisu a svěřit se s hříškem - a popsat provedený zásah. Věřte mi, jak řeknete, že jste okamžitě vyndali baterku a udělali výplach alkoholem, budou se vám možná chechtat jak racčí hejno, ale tu kontrolu a případné dovyčištění vám udělají - na rozdíl od případu, kdy byste do servisu donesli ještě opatlaný a olepený přístroj v igelitovém pytlíku, aby vám nezasvinil batoh nebo kapsu - samozřejmě i s vloženou baterií...

Tímto jsem chtěl popsat nouzové řešení, nikoliv výhradně platný návod - k polití či namočení mobilů a jiných "poslouchátek" většinou dochází v prostředí, kde není možný okamžitý zásah servisu s odpovídajícími servisními látkami (hospody, diskotéky, různé mejdany nebo podobné festivaly...). Podobný zásah sice může udělat mírný vír v peněžence, ale rozhodně je to první pomoc, která mnohonásobně navýší vašemu poslouchátku šance na přežití podobné havárie...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků