[recenze] Emgeton X5 Cult

MP3/MP4 přehrávače, přehrávače videa, přenosné DVD přehrávače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod v0jta 7. 3. 2010 11:57

Emgeton x5 Cult
Tento mp4 přehrávač mi byl na pár dní zapůjčen, a tak jsem se rozhodl, že napíšu krátkou recenzi. V balení naleznete český a slovenský návod, micro USB kabel pro připojení k počítači, síťovou nabíječku, takže si nemusíte kupovat USB adaptér do sítě. Dále stereo sluchátka Emgeton (špunty), poutko na ruku, CD a přehrávač.
_MG_6726.2.jpg

Mp4 přehrávač je z přední strany černý a na zadní straně má lesklý kovový plášť, který se dá použít jako zrcadlo, ale zase se na něj velmi dobře chytají otisky prstů. Na spodní straně má umístěnu 3,5 mm konektor pro sluchátka, micro USB konektor a dírka na uvázaní šnůrky na krk. Na pravé straně najdeme tlačítko A-B REC, které slouží pro určení přehrávaného úseku. Na vrchní straně je pak tlačítko pro vypnutí. Na levém boku je slot pro SD kartu. Jinak má X-pětka 5 tlačítek – nahoru, dolu, vpravo, vlevo – ty slouží pro pohyb v menu. Potom jsou zde tlačítka play/pause, to slouží pro pozastavení a opětovné spuštění skladby a tlačítko menu (M). Ovládání mi nepříjde zrovna dvakrát pohodlné, spíše mi přijde chaotické – ani po hodině, co jsem ho měl v ruce, jsem si nebyl jistý, jestli mačkám správně. Ovládání tedy není příliš silná stránka tohoto přehrávače (teda aspoň mě nesedlo) ale určitě by se dalo zvyknout.

Když ho zapnete objevíte se v menu, kde máte na výběr 9 možností – hudba, video, rádio, obrázky, text, záznam, soubory, hra a nastavení.

1.Hudba: Při přehrávání hudby se vám zobrazuje samozdřejmě název skladby, dále kolik minut/sekund už se skladba přehrává a kolik ještě zbývá do konce. Je zde i hlasitost, která se ovládá tlačítkama nahoru a dolu. Najdeme zde i bitrate a kolikátá je skladba v seznamu. Podporované formáty jsou: MP3, WMA, WAV
2.Video: Přehrávání videa. Zobrazuje se zde hlasitost, číslo videa, uplinulý čas a čas zbývající do konce. Podporuje formát AVI
3.Rádio: Jedná se o normální FM rádio
4.Obrázky: Prohlížení obrázků ve formátu JPG. Dá se spustit prezentace.
5.Text: Čtení textu ve formátu TXT
6.Záznam: Zaznamenává zvuk ze zabudovaného mikrofonu do formátu WAV.
7.Soubory: Procházení soubory ve vnitřní paměti a na SD/MMC kartě.
8.Hra: Jedná se o obyčejný tetris. Můžete hrát hru a zároveň posloucaht muziku.
9.Nastavení: Nastavení mp4 přehrávače.
_MG_6732.2.jpg

Mpčtverka má barevný 2,2“ TFT-LCD displej. Má 260.000 barev, je dobře čitelný. Rozlišení 320x240. Přehrávač má zabudovaný reproduktor, takže nemusíte připojovat sluchátka, ani repráčky a můžete poslouchat muziku. Je však celkem tichý a nemá kvalitní zvuk. Přehrávač má i mikrofon na nahrávání záznamů. Baterie by měla vydržet na jedno nabití až 10 hodin(osobně jsem netestoval).

Zvukový výstup: Zvukový výstup má poměrně dobrý. Vyvážené jsou basy i výšky. Ovšem při srovnání s SanDisk Sansa Clip+ je pozadu. K vylepšení lze samozdřejmě použít ekvalizér. Na výběr máte 5 předpřipravených nastavení: Microsoft PlayFX (3D), který podle mne působí dosti uměle. Dále rock, pop, klasika a jazz. Můžete si i navolit vlastní nastavení ekvalizéru. Zvuk jsem testoval na sluchátkách JAYS j-JAYS.
_MG_6744.2.jpg

Závěr: Emgeton X5 Cult je jeden z lepších přehrávačů, ale musím přiznat, že mi příliš nesedl. Obvzlášť mi vadí ovládání a lesklý povrch, který se velmi rychle upatlá. Ale dost už kritiky, je to samozdřejmě výborný přehrávač, který má spostu kladných vlastností. Předností je podpora SD a MMC karet, dále zabudovaný reproduktor a velký a poměrně kvalitní LCD displej. Pokud byste si přáli koupit mp4 přehrávač s dobrým displejem a poměrně dobrým zvukovým výstupem, můžu vám ho doporučit. Pokud však uvažujete o koupi pouze mp3 přehrávače a nepotřebujete přehrávat video, ani si prohlížet obrázky doporučuji SanDisk Sansa Clip+.

+ Poměrně dobrý zvuk
+ Velký displej
+ Podpora SD a MMC karet
+ FM rádio
+ Hra (tetris)
+ Diktafon
+ Podpora češtiny

- Ovládání
- Často se upatlává
- Chybí podpora OGG
- Slabší výdrž baterie
- Záznam pouze do WAV

Cena v ČR (přibližná):
2GB – 1300 Kč
4GB – 1500 Kč
8GB – 1900 Kč
Jedná se o celkem starý produkt, a proto je těžké ho zakoupit (v mnoha obchodech ho již stáhli z prodeje), ale nic není nemožné.
v0jta
Kolemjdoucí