FiiO - levné DAPy

MP3/MP4 přehrávače, přehrávače videa, přenosné DVD přehrávače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod philcol 16. 2. 2023 08:15

Zdravím vás. Koukal jsem se, jaké DAPy aktuálně vyrábí FiiO, kdybych náhodou chtěl vyměnit svoji M9 a překvapilo mě, že snad nejlevnějším výrobkem je M11 za 15 tis. Může mi někdo osvětlit, co se stalo, že firma, která dokázala vyrobit poměrně slušně hrající X1 za 3 tis., má pouze takto drahé výrobky? Je to jen dočasné nebo se prostě posunuli na vyšší úroveň?
stereo: OPPO 103EU (Pro-Ject 1 Xpression)>NAD 356BEE>Dynaudio DM 3/7
sluchátka: NFB 15>AKG K7XX Massdrop
venku: Fiio X3 II>Fiio FH5
kino: Yamaha HRT-4065>Heco Victa Set 601
garáž: Ford Mondeo 2.2TDCi 147 kW
philcol
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod inkvizition 16. 2. 2023 12:34

Když Fiio představoval roadmapu na 2022/2023, tak vysvětlovali, že jak se mění preference zákazníků a čím dál tím víc lidí se přesouvá na streamovací služby, tak nemá smysl dělat mizerně fungující levný Android DAP (myšleno něco ve smyslu M9 nebo ještě níž) se špatnou uživatelskou zkušeností.
Naopak se vydali cestou investic do "střední třídy" kolem M11 a kvalitních BT receiverů a donglů pro mobilní telefony, které ve výsledku dokáží dodat velmi služný uživatelský i poslechový zážitek.

Levnější modely má Hiby a Shanling, ale i tam jsou vidět velké kompromisy. Defacto v tom jsou stejné DAC, jako má ten BT dongle, takže zvukově jsi na tom velmi podobně, ale za HW navíc zaplatíš další 4-5 tisíc navíc a orientace na malém displeji je mizerná.

A pro staromilce co jedou Flac z SD je tu třeba Hiby RS2 s pěkným zvukem, ale to je taky 13-14k, nebo pak nižší třída typu Shanling M0,M1,M já už nevím kolik ve verzích plus/pro nebo co to teď mají. K tomu má do páru Fiio model M5. Tož tak.
inkvizition
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod philcol 22. 2. 2023 13:49

Díky moc za odpověď a za objasnění.
Na jednu stranu to chápu, doba se posouvá, nicméně třeba Shanlingy, co jsem před nějakým časem zkoušel, se mi zvukově vůbec nelíbily. Možná to bylo s ohledem na sluchátka, nicméně jim určitě chyběl detail. HiBy jsem zatím nezkoušel.
Jinak chápu, že dongly mohou splnit svoji funkci. Není tam ale zádrhel v tom, že je trochu problém z Androidu posílat do nich data bitperfect? Chci tím ale jen říct, že se trochu divím, že firma, která vyráběla velmi povedené DAPy jako X3 nebo X5 za rozumný peníz, tento segment zcela opustila, ale on je to asi celkový trend.
stereo: OPPO 103EU (Pro-Ject 1 Xpression)>NAD 356BEE>Dynaudio DM 3/7
sluchátka: NFB 15>AKG K7XX Massdrop
venku: Fiio X3 II>Fiio FH5
kino: Yamaha HRT-4065>Heco Victa Set 601
garáž: Ford Mondeo 2.2TDCi 147 kW
philcol
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jiri.filip 22. 2. 2023 14:51

Ahoj,

obávám se, že toto může být jedním z projevů toho, že vývoj u DAP nabral bohužel stejný směr, k jakémukdysi došlo u mobilních telefonů.

Tam bylo x let y různých západních výrobců, kteří vyráběli nejrůznější mobilní telefony, investovali větší či menší částky do výzkumu a vývoje souvisejících technologií a celé toto odvětví táhli dopředu. To se týkalo jak HW, tak i SW (zejména operační systémy jako např. Symbian, BlackBerry 10, Windows 10 Mobile).

S příchodem Androidu se toto začalo postupně měnit. Čínské firmy se i díky postupnému outsourcování výroby mobilních telefonů těchto západních výrobců naučily je vyrábět i navrhovat. Na trh uvedly nejdříve nejlevnější a nejjednodušší přístroje.

Tady se poprvé negativně zapojila masa zákazníků, která postupně začala dávat přednost levnějším, byť méně kvalitním přístrojům čínských výrobců.
Většina západních firem, neschopná konkurovat cenou, nejprve vyklidila segment low-endových telefonů. Postupem času je čínská konkurence vyřadila i ze segmentu středních telefonů.

Následně pak většina těchto západních firem buď prodala své divize vyrábějící mobilní telefony (např. NOKIA), nebo tento trh opustila sama, protože se jim nepodařilo najít kupce pro tyto divize (např. BlackBerry, LG).

Na trhu zůstalo pár „mohykánů“ (SONY, Samsung, Apple) a kromě nich x čínských výrobců. Mohykáni jsou více či méně pod tlakem čínské konkurence a jelikož jich zůstalo jen pár, je čínská konkurence v situaci, kdy může do určité míry neomezeně zvyšovat ceny.

A pak s překvapením všichni zjišťujeme, že ceny čínských výrobců jsou na úrovni cen někdejších západních výrobců, kteří tento trh před časem opustili. Kvalita bohužel často již nebývá tak srovnatelná.

„Poděkovat“ za to můžeme všem zákazníkům, kteří měli cenu jako jediné, resp. primární kritérium výběru. Pryč je někdejší rozmanitost jak hardware mobilních telefonů, tak jejich operačních systémů. Zůstaly nám ve většině případů vizuálně vzájemně zaměnitelné „placky“, běžící ve většině případů na reklamou a špiclováním prolezlém Androidu.

Máme ještě šanci tento vývoj zvrátit u DAP? Z původních výrobců zůstalo již jen SONY a Astell & Kern, pokud se nemýlím.
Je to na každém z nás. Tím spíš, že se alespoň zatím jedná zde v ČR o minoritní trh.
DAP: SONY NW-WM1Z | NW-WM1A | NW-ZX300 | NW-A55
Headphones: Beyerdynamic Avento Wired | T51i | KOSS Porta Pro
IEM: SONY IER-Z1R

Mobile: SONY XPERIA PRO-I | SONY XPERIA 1 V
jiri.filip
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 23. 2. 2023 08:34

Vidíš Jiří a já ti na to odpovím, že dneska už se z té Číny v rámci DAPů stávají lídři trhu i v segmentu špičkových DAPů. Sám jsem asi před měsícem koupil Lotoo Paw 6000, pravda nebyla to vyloženě láce, ale zvuk je špičkový, zpracování rovněž a jako obrovský benefit pro mě je, že nemá Android. Cena jako takřka entry-level dapy od A&K, zvuk řekněme jako stroje téže značky v ceně 50 tisíc Kč +. Zpracování někde úplně jinde, než A&K ve stejné ceně, hraje cca dvě vteřiny po zapnutí. Na slepo jsem nešel, protože už mám flashku Lotoo Paw S1, jejíž zvuk mě vyloženě šokoval v pozitivním směru. Značkovou konkurenci od třeba AQ to s přehledem zadupe do země. A to nemluvím o jejich vlajkové lodi Lotoo Paw Gold Touch, pravda už v ceně 3200USD, ale je to ve světě DAPů v dnešní době obrovský pojem a u tradičních výrobů nemá po technologické stránce moc konkurenci. Snad se mi zadaří a na Headphone Day ho uslyším.
A není to jen Lotoo, jsou to i DAPy od Cayin a podobné značky. Jako první začali Číňani například experimentovat s lampovými zesilovači v DAPech s minielektronkami. Nebo třeba s R2R převodníky. Prostě už se stávají technologickými lídry.
A to nejsou jen DAPy. Například o čínských sluchátkách Hifiman by si už dnes asi těžko někdo troufl říct, že je to čínský póvl konkurující jen cenou. Zvukem je to někde úplně jinde, než zavedení výrobci jako Sennheiser, AKG, Beyerdynamic. Zejména, když budeme srovnávat top modely všech jmenovaných značek.
Prostě je to situace jako u aut. Japoncům se taky všichni v šedesátých a sedmdesátých letech smáli. Kde jsou dnes? Korejci se momentálně z toho segmentu "smíchu" vymaňují. A Čína začne velice rychle zejména v segmentu elektromobilů drtit zavedené automobilky.
Prostě svět se vyvíjí a spousta tradičních výrobců ustrnula a stává se nekonkurenceschopnými a to nejen z důvodu ceny, ale i technologické zaostalosti. A Čína nabízí jak levné poruchové šunty, tak vysoce kvalitní zboží, které často přestává mít u západních výrobců konkurenci.
A pokud je na mě, tak pokud si za cca 30 tisíc mám koupit DAP Sony, a nebo stejně zpracovaný, ale podstatně lépe hrající Lotoo, navíc bez omezení hlasitosti pro Evropu, nebudu váhat ani vteřinu. A určitě nebudu sám a pokud se tradiční výrobci neproberou, tak ten trend zvrátit nepůjde.

Mimochodem mám pocit, že z těch tradičních zavedených výrobců DAPů jsi zapomněl na korejský Cowon.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 23. 2. 2023 19:48

Jo, a taky jste zapomněli na Surfkuchaře ! :-D https://www.amazon.de/-/cs/dp/B07VWK4FP3
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 23. 2. 2023 21:28

Nebo jme zapomněli na DAPy Hifiman, i když byla značka zmíněna v souvislosti se sluchátky :-)
https://hifiman.com/products/detail/293

introvert: náhodou šéfkuchař vypadá pěkně :D
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod inkvizition 24. 2. 2023 09:52

Pánové, vy mě bavíte, ve vlákně o levných DAPech nadhazovat kousky za 60 tyček.
@jiri.filip - někteří zákazníci nemají na výběr, postě mají chuť si koupit přehrávač a v kapse určitý obnos peněz, to není otázka volby, ale nabídky/poptávky. Takže odsuzovat někoho, že si místo Sony za 30k koupí Čínu za 5k je naprosto mimo mísu, je řeč o naprosto rozdílné skupině zákazníků. A k tvému příměru k telefonům, ano, čínské značky vytlačily z trhu spoustu zavedených výrobců, ale naopak se vyrojilo spoustu dalších (čínských) které konkurují těm nyní již zavedeným, takže trh stále funguje, pokud má někdo 4k na mobil, stále si koupí dost slušný kousek, jen se to pak jmenuje tak, že to v Evropě ani vyslovit nejde :-) .

@philcol - srovnávat X3/X5 s dnešními DAPy v podobné ceně je zavádějící, od té doby uplynula řada let a inflace tomu dala hezky na frak. Příklad s X5, které v roce 2017 byla za 400 USD, dnes je M11s za 499 USD, nevidím zde nic divného. X3 už je jiný příběh, jenže i zde je potřeba vidět kontext. Ten přístroj vznikl proto, aby přetáhl zákazníky od iPodů ke kvalitnější hudbě. Proto bylo potřeba vydat něco s podobnou cenou, ale kvalitnějšími komponenty. Jenže jak vypadá mainstream dnes? bezdrátové šputny a iphone/android a streamovaná hudba. I na to je potřeba adekvátně reagovat a dle mého názoru je cesta hires příslušenství k telefonu rozumnější volba, než si hrát, že stále ještě je tu máme ipod classic a podobné cihly.

Toť můj skromný názor. Krásný den všem ;-) .
inkvizition
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod boldricus 24. 2. 2023 13:45

Jo je to prostě vývoj.
Sám pozoruju, že až mi pojde můj opečovávaný PD, nebudu ho už mít čím nahradit. Leda že bych se posunul do vyšší kategorie, kam se přesunuli i výrobci. Mainstream dnes přechází na streamování do mobilu a bezdrátový sluchátka. Např Cowon teď jede hlavně bezdrátový sluchátka, nic novýho na poli přehrávačů už rok neuvedli.
Takže co se nových přehrávadel týče buďto levný šmudly z ásie. Nebo drahý stroje pro náročný posluchače. Střední třída to má asi spočítaný?
Jsem BASShead a zvuk prasím ekvalizérem :D

Venku: Cowon Plenue D + Sennheiser IE80, FatFreq Maestro Mini
Doma: Sony Walkman ZX300 + Audiosense T800
PC -> FiiO E10 + Beyerdynamic DT 990 Pro, Sennheiser HD 598, Superlux HD681 EVO, Fostex TH-X00
boldricus
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 24. 2. 2023 14:05

Řekl bych, že mainstream si ani tehdy nekupoval věci jako X1. Do těch telefonů strkal pecky za 50Kč, fajnšmekři si kupovali špunty Klipsch, Sennheiser a podobně.
Sám jsem X1 a X3 měl a X3 byl skvělý DAP na tu dobu s parádním zvukem i funkcemi. Ale spousta lidí se na mě tehdy dívala jak na exota, že tahám takovou cihlu.
Ty DAPy jsem uvedl z jediného důvodu. Pro Jiřího existuje v elektronice Sony, potom Sony a případně Sony. Možná bere na milost A&K a čína je šunt. Což už dnes dle mého skromného názoru neplatí. Často to bývá naopak. Tak jsem mu uvedl pár strojů, které jsou ve světě DAPů považovány za ikony, byť nemají "ušlechtilý" původ.

-- 24. 2. 2023 14:29 --

Boldricus: já myslím, že si vybereš. HiBy, Shanling dělá v té ceně celkem dobré DAPy a neberu to jako levné šunty z Asie.
Já bych neřekl, že střední třída to má spočítaný. Dneska je ovšem střední třída ty DAPy v ceně 10-20 tisíc s androidem.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 24. 2. 2023 16:56

martas38 píše:Sám jsem X1 a X3 měl a X3 byl skvělý DAP na tu dobu s parádním zvukem i funkcemi. Ale spousta lidí se na mě tehdy dívala jak na exota, že tahám takovou cihlu.

I Ty masochisto ! Každý uživatel X3 měl při poslechu jediný urgentní pocit - zaškrtit autora ovládání tohoto přístroje !! 8-D
Mimochodem - X3 je pohledný, malý a lehký DAP 8-) :-)
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 24. 2. 2023 17:15

Mě to ovládání docela vyhovovalo. Byl jsem z FiiO tak nadšený, že jsem už takřka kupoval X5 třetí generace. Byl to tehdy docela designový skvost. Bohužel zvuk bída. Podobně X7 nebyla za ty prachy žádná hitparáda. Reputaci si začali napravovat až M řadou, ale i tak mě to od značky FiiO odradilo. Ale podobně jsem se spálil i s iBassem, byť tam nikoliv zvukem.
Ale stále mám pocit, že ve světě DAPů chybí pro mě ideální zařízení. To znamená malý, se skvělým zvukem, streamovacími službami a rychlý, tedy bez Androidu.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 24. 2. 2023 17:23

martas38: ovládání X3 (po diagonálách) musel vymyslet duševně vyšinutý jedinec ! A co se týká toho Androidu, mám M11 Plus, a co do rychlosti je to tam zcela v pohodě (s DX160 zcela nesrovnatelné). Jinak zvuk X3 bych hodnotil jako dost světlý ..
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 24. 2. 2023 17:58

Otázka k té rychlosti. Čemu říkáš v pořádku? Mě nebavily starty trvající desítky sekund. Lotoo mi hraje tři vteřiny po stisku tlačítka ON. 200GB kartu s hudbou mi to načetlo a roztřídilo do jedné minuty. Při kopírování hudby do přístroje z počítače je to stejně rychlé, jako bych vytáhl kartu a vložil ji do čtečky. Takové rychlosti jsem s žádným Andoidem nezažil. O nutnosti používat SW třetích stran, abych do Androidu na Macu vůbec narval hudbu nemluvě. Pravda nemám stream, ale zjistil jsem, že mi vlastně venku nechybí. A to jsem skrz něj kupoval kdysi DX160.

-- 24. 2. 2023 18:03 --

To ovládání X3 kolečkem mi právě přišlo rychlé a celkem intuitivní. Podstatně lepší, než třeba HiBy R3, které následovalo.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 24. 2. 2023 18:03

M11 Plus takhle rychlé není, to je pravda. Používám ho pro zejména pro poslech streamované hudby, ať už doma, nebo v práci. Pro toto použití zcela vyhovuje. Ven ho asi nikdy nosit nebudu, je to už taková menší cihlička. Tam by se spíš hodil střízlík X3 (poslouchám ho právě teď, stylově s FH7 8-) )

-- 24. 2. 2023 18:07 --

martas38 píše:To ovládání X3 kolečkem mi právě přišlo rychlé a celkem intuitivní. Podstatně lepší, než třeba HiBy R3, které následovalo.

Fiio X3 OG žádným kolečkem nedisponuje - tedy je otázkou, jaký přístroj máš vlastně na mysli ? :hm Aha, už to vidím - Fiio X3 Gen2 ? No to je ale úplně jiný přístroj, Mark III taky :D
Naposledy upravil introvert dne 24. 2. 2023 18:16, celkově upraveno 2
introvert
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků