[recenzia] Creative Zen 2GB

MP3/MP4 přehrávače, přehrávače videa, přenosné DVD přehrávače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod aurelius9 18. 12. 2007 20:09

Podobne, ako mnohi ini na tomto fore, som si vyberal mp3/mp4 player, pricom doraz som kladol hlavne na zvuk, video a moznost citania e-books. Cenovy limit bol stanoveny na max. 3000-3400,-SK,co nie je vela, ale pre normalnych ludi (studujucich-pracujucich :wink: ) je to pomerne dost. Do uzsieho vyberu sa dostali- Doonio Ace 2GB, m-cody C-10 2GB, Creative Zen 2GBa iRiver X20 2GB. Zvitazil Zen- vs. ace o 1000,- nizsia cena,m-cody 2GB medzitym vypredali :lol: a iRvier podobne ako ace-cena a Zen ma kvalitnejsi display, ale k tomu neskor.

Takze ako dopadol Zen v mojom testovani?

Obrazky/fotky/filmy - k tejto casti staci napisat len jedno- 2,5´´ display,16 milionov farieb 8) Fotky su ostre, ciste, dostatocne jasne s krasnym a vernym farebnym podanim. Fotky si tiez mozete nastavit aj ako pozadie. Zen podporuje filmy vo formatoch wmv,xvid a divx v rozliseni 320x240 a podporuje az 30frames/s. V prislusenstve Zenu najdeme software Creative Media Explorer, ktoreho sucastou je konvertor videa. Osobne ho nepouzivam, mam rad moznost nastavenia vysledneho videa, ktore spominany soft nema. Vybornou alternativou je WinAvi converter. Video aj pri stredne vysokej kvalite je na Zene dobre pozeratelne a pri vysokej kvalite nema chybu- je plynule, ostre a na 2,5 palcovom displayi som nemal problem pozriet si aj 2hod. celovecerny film.

10/10

Zvuk - Podporovane formaty- AAC (.M4A) a mp3. Pocuval som rozne zanre,mp3 v kvalite 320kbps, od rocku, popu, az po klasiku a soundtracky, na sluchadlach Sennheiser HD555 a Koss PortaPro.
Prve prekvapenie pre mna bolo, ked som si nasadil HD555. Preco?
Uprimne, necakal som, ze Zen so svojimi 2x7mW ich utiahne. Bez problemov vsak na nich pocuvam na 20. z 25. moznych stupnov a to uz je dost hlasne pocuvanie (je to samozrejme individualny vnem).
Predtym som mal prehravac Doonio Entra (skvela mp4) a zvuk Zenu je minimalne o triedu vyssie. Presne hlboke tony, ktore su zretelne definovane,"nezahuhlane" a s pevnymi konturami. Mal som pocit, ze nizsie stredy su mierne tlmene. Recove pasmo je zretelne a jasne. Nastroje zneju realne a plne. Hlavne vokaly su na jednicku. Vysky su jemne, neposobia agresivne a vhodne doplnaju celkovy zvukovy obraz. Dalej je zvuk detailny s dobrym priestorom (mozno trosku zuzenym). Ocenit musim dobru separaciu jednotlivych nastrojov, ktore sa pri inych playeroch zlievaju do jednej gule. Myslim, ze by nebolo urazkou pripojit k Zenu aj kvalitnejsie sluchadla (HD595,Staxy.... :twisted: :lol: ). Podla zahranicnych webov Creative Zen produkuje lepsi zvuk ako iPod, ale nemozem to potvrdit, kedze som iPod este nepocul. :roll:

9/10

Dalsie funkcie -Zen disponuje mikrofonom- standardna kvalita zaznamu (mohlo byt aj horsie,ale aj lepsie :lol: ), organizerom, SD slotom pre SD/SDHC karty, budikom a
FM radiom, ktoreho prijem bol pre mna uplne dostacujuci. Radio dalej poskytuje 32 miest na ulozenie stanic.

K SD slotu- PROBLEM....Data na SD karte sa nezobrazuju v hlavnej "kniznici" prehravaca medzi ostatnymi datami z internej pamate, co je velka skoda. Pre mna osobne to vsak nepredstavuje az tak velky problem, nakolko SD karta v Donnio Entra bola tiez rospoznana ako samostatna diskova jednotka. 2GB internej pamate vyuzivam na hudbu, co mi bohato staci a 2GB na karte su urcene pre fotky a filmy :wink: A zatial co mp3-ky sa v internej pamati radia podla autorov, zanru a pod.(moznost vyhladavania podla zaciatocnych pismen), na karte sa data radia podla adresarovej struktury. Na zahranicnej stranke som sa docital, ze ak su mp3 ulozene na SD karte, tak pre ne nefunguju niektore editacne funkcie,mazanie a pod. Nejako extra som to vsak neoveroval.

8/10

E-books - teraz sa asi mnohi pytate- ake textaky, ved Zen ich nepodporuje?! To je pravda, ale so softom TXTtoJPEG to nie je problem. Ten vam urobi z textoveho suboru obrazky, ktore vam Zen nasledne spusti ako "text". Uznavam, trosku krkolomne riesenie, ale som velmi spokojny, nakolko si mozem nastavit velkost pisma, farbu pozadia... Prepacte, ak to vyznelo ako reklama, ale myslim si, ze ten soft moze pomoct.

freeZen :) Caste zamrzanie- Este niekolko slov k tolko diskutovanemu "seknutiu" Zenu.
Hned, ako som dosiel z predajne som upgradol firmware, ktory mal riesit prave tento problem. S vedomim, ze bude vsetko v poriadku, som sa pustil do skusania funkcii. Hudba? Jedna radost! Fotky? Tiez. Film? Supeee......co? Seknutie cislo jedna.....dva...tri....pat!.... Dovod? Ak som si pustil diel LOST, pretacanie a zastavenie/pauza fungovali v pohode. Ak som pustil film a zacal pretacat- zamrzol. Skusil som iny film-to iste. Po mnohych konvertovaniach a zmenach kodekov som prisiel na to, ze chyba bola v pouziti nespravnych kodekov (samotny xvid ma niekolko "podkodekov"). Cize teraz Zen funguje bez najmensich problemov.

Zaver - Creative Zen je spickovy multimedialny prehravac, ktory vo svojej cenovej triede nema konkurenciu. Excelentny zvuk a obraz za necelych 2800,- SK. Co viac si mozeme zelat? :wink:

HODNOTENIE - 9/10
Naposledy upravil aurelius9 dne 5. 1. 2008 11:14, celkově upraveno 1
aurelius9
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aurelius9 18. 12. 2007 20:20

Este doplnim- vydrz baterie je podla vyrobcu 25hod. hudba, 5 hod. video (Creative USA udavaju az 30 hod. hudby)

Mne sa podarilo bez problemov dosiahnut 21 hodin pri strednej hlasitosti, dodavanymi peckami do usi a nastavenim jasu na 60%.

Prislusenstvo- standardne pecky, instalacne CD, dokumentacia a smiesne kratky usb kabel :lol:
aurelius9
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod azag 19. 12. 2007 08:01

oho... tak myslim, že tahle recenze může vybírajícím lidem dost zamotat hlavu...
azag
Junior

Odeslat příspěvekod bombul 19. 12. 2007 11:18

Pekna recenzia... 8) hlavne ocenujem predposledny odstavec, ktory sa tyka tolko osemetneho zamrzania ak je to naozaj sposobene chybou uzivatela [nespravne kodeky] bola by velka skvrna na povesti Zenu odstranena. :wink:
Admin na pauze
bombul
VIP uživatelka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod palinoch 19. 12. 2007 18:34

som rad ze si spokojny. ja mam 16 GB a asi najlepsia kupa za tu cenu. dost ludi pise ze je problem toto alebo tamto ale nikto konkretne nema valastnu skusenost , a myslim, iba z pocutia mu nejak nedoveruju. myslim si, ze creative nie je najaka slaba znacka, a pre mna, to zenom potvrdila :wink:
Naposledy upravil palinoch dne 19. 12. 2007 19:24, celkově upraveno 1
palinoch
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aurelius9 19. 12. 2007 19:14

Tak creative sa podla mna moze v pohode merat aj s emgetonom, cowonom atd.
Ved chyby moze mat (a ma) aj player za 8000,-SK...
Inak, emgeton m6cult ma problemy s videom a aj napriek tomu je to vysoko hodnoteny prehravac...podla mna tu ide skor o nepodlozenu zaujatost voci znacke creative...a mozno tu ide o zavist, ze creative za 3000,- je rovnako dobry ako iny player za 8000,-.... :wink:
aurelius9
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod palinoch 19. 12. 2007 19:25

Tak creative sa podla mna moze v pohode merat aj s emgetonom, cowonom atd.
Ved chyby moze mat (a ma) aj player za 8000,-SK...

absolutne suhlasim!
palinoch
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod azag 19. 12. 2007 20:39

palinoch píše:Tak creative sa podla mna moze v pohode merat aj s emgetonom, cowonom atd.

nevím jak creative, ale mezi cowonem a emgetonem rozhodně rozdíl je, takže srovnání s těmahle dvěma zároveň podle mě moc neřekne.

(to jsem jedinej komu přijde divný tohle "emgeton je takový a makový"? vždyť emgeton nedělá nic jinýho, než přeprodává výrobky od různých výrobců. třeba emgeton m6 není nic jiného než meizu m6, kterážto firma je u nás známá díky m3. slyšel jsem jenom jedinej emgeton, ale ty přehrávače se přece musí výrazně lišit v kvalitě zvuku, ne? když jsou od různých výrobců... takže říct, že "emgeton je dobrý / špatný" je podle mě hloupost, protože to je prostě různý napříč modelama. oproti tomu cowon prodává jenom iaudio, a proto lze říct "cowon má dobrý zvuk". nebo mi něco šeredně uniká?)
azag
Junior

Odeslat příspěvekod The Wolverine 19. 12. 2007 21:08

Emgeton kopci hafo (Porta Cult, E3C byl vrchol). Cowon je jakysi zvukovy etalon (mozna ne nejlepsi ale casto vyzdvyhovany).

Take si myslim velmi povedena recenze.
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
Marantz PM7000N ► Bowers & Wilkins 684
The Wolverine
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mangetuke 19. 12. 2007 21:36

ako sa upgraduje software? :) ja už ho mám doma tiež :)
mangetuke
Junior

Odeslat příspěvekod mangetuke 19. 12. 2007 21:45

a ako sa dá nabíjať okrem pc a toho adaptéru čo predáva creative?
mám doma jeden taky usb sietovy adaptér,ale sa bojím,že ked pripojím na neho mp3 a dám to na siet tak zhorí alebo čo... výstup má DC5,2V 150-300 mA môžťem to nabíjať aj s týmto?
mangetuke
Junior

Odeslat příspěvekod aurelius9 19. 12. 2007 22:43

Skusal som ho nabijat nabiackou od doonio entra -DC 5V,500mA a slo to...ale nechal som to len chvilku, kym si niekde na nete neoverim mozne rizika. V tvojom pripade by som sa skor bal maleho prudu- 300mA nemusi stacit.

K upgradu- http://cz.europe.creative.com/support/downloads/ ,vyber si mp3 prehravace/ Zen /Zen /jazyk a operacny system a tam najdes novy firmaware...
k instalacii-
To install this firmware
Download the ZEN_PCFW_L22_1_20_02e.exe file into your local hard disk.
Close all application windows that are currently running on your computer.
Connect your player to your computer.
Double-click the downloaded file and follow the instructions on the screen.

Vsetko funguje automaticky, za 1-2 minutky mas upgradnuty Zen :wink:
aurelius9
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aurelius9 19. 12. 2007 23:21

Este doplnim k zamrzaniu/kodekom- ak je video konvertovane v divx4, nie je s videom a ani so Zenom ziadny problem. Prajem prijemne sledovanie
aurelius9
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod appletree 20. 12. 2007 00:09

Mam doma cerstvo kupeny Creative ZEN (pre sestru), zda sa mi to, alebo naozaj ten player neumoznuje v "Music" browsovanie po adresarovej strukture ?? Vidim iba "Now Playing", "Playlists", "Albums", "Artists", "Genres", "All Tracks", "Recordings", "Bookmarks", "DJ". Babrem sa s tym iba par minut, je mozne, ze som nieco zasadne prehliadol ?
appletree
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aurelius9 20. 12. 2007 08:51

Nie, nic si neprehliadol. Piesne v internej pamati sa neradia podla adresarovej struktury. Ale ak mas v Zene vlozenu SD/SDHC kartu, tak piesne na nej uz budu zoradene podla adresarovej struktury.

Pamat Zenu - adr.strukt. - NIE
SD/SDHC .adr.strukt. - ANO

Inak, spociatku mi to radenie podla zanru, autora atd. tiez vadilo, ale momentalne som tomu rad, viac mi to vyhovuje. A ak ti aj tak bude chybat adresarova struktura, v Zene mas moznost vytvarania vlastnych playlistov, co je v podstate to iste :wink:
aurelius9
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků