[recenze] iRiver Clix2

MP3/MP4 přehrávače, přehrávače videa, přenosné DVD přehrávače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod mareq0 3. 1. 2008 19:20

Tak tady je recenze na tento přehrávač. Budou to zase spíše moje postřehy a dojmy z používání tohoto přístroje, protože všeobecné informace jsou víceméně snadno k sehnání na internetu. Rozhodně nemám v úmyslu bezdůvodně nějakou značku kritizovat nebo chválit :twisted:

Příslušenství
Balení obsahuje samotný přístroj, USB kabel (mohl být o něco delší), cd (iriver plus 3, Windows media player 11, Manual, Adobe Acrobat Reader, Firmware Updater, Movie Converter a Online Music Store, sluchátka (low-end pecky) a manuály. Žádné „nadstandartní vybavení“, tedy nějaký obal či pouzdro nebo nabíječku do zásuvky aj., nečekejte.

Vzhled
Co se týče přehrávače, tak je sice vyroben z lehkého plastu (zepředu lesklý, vzadu matný), ale nepůsobí vůbec lacině, ba naopak. Design hodnotím jako velmi povedený a jednoduchý, bez nějakých zbytečností. Jediné co mu můžu vytknout je absence nějakého očka, aby šel připevnit na poutko – je tedy odsouzen na nošení v kapse (má aspoň ochrannou fólii přes displej). Během používání se hlavně na přední lesklé části přístroje nehezky hromadí otisky vašich prstů :shock:

Ovládání
Ovládání je realizováno hlavně pomocí 4 „neviditelných“ směrových tlačítek (tzv. D-CLICK System) kolem displeje, které společně s displejem tvoří celý přední díl přehrávače. Je to originální a dobré řešení. Jediným nedostatkem je, že mačkáte-li tlačítko doleva (doprava) musíte být velmi přesní, abyste se trefili přímo doprostřed tlačítka – pokud ne, tak zmáčknete tlačítko nahoru nebo dolů podle toho kam jste se trefili (netrefili). Ostatní tlačítka – VOLUME +/ -, HOLD, POWER a SMART KEY jsou po obvodu přístroje. Drobnou výtku mám k tlačítku SMART KEY, které je hned vedle tlačítka POWER a svádí k nechtěnému vypnutí přístroje. Za zmínku rozhodně stojí i kvalitní 2.2" QVGA AMOLED displej s rozlišením 320*240.

Vybitý přehrávač se skutečně nabíjí udávané 2,5 h, což je dost dlouhá doba. Kopírování souborů je jednoduché a rychlé. Stačí soubory přetáhnout systémem drag and drop. Rychlost přenosu je velikým plusem. Není třeba používat ani přiložený program iriver plus 3. Tady vše funguje tak, jak má…

Po kopírování z počítače je nutné zvolit v nastavení Rebuild Library. Díky tomu je startování přístroje velmi rychlé i po kopírování. To je užitečná funkce, protože častěji zapínáte přístroj než kopírujete :!:

Výdrž baterie je třeba hodnotit z více pohledů. Hodně závisí na nastavení POWER OFF TYPE (Sleep nebo Power Off). Je-li aktivní funkce Sleep vydrží tak 8 h přehrávání. Tuto výdrž jsem testoval během několika dnů používání (1 - 2 h / den) a pouze pro přehrávání hudby (+ pohyb v menu a zapnuté vypínání displeje po 10 s). V případě Power Off je to mnohem déle – výrobce udává až 24 h. Pro video se udává 5 h, ale osobně jsem to neměřil…

Menu, nastavení
Po zapnutí vás přehrávač mile překvapí svým rychlým startem, téměř žádné čekání – můžete ihned do práce. Menu je logicky rozdělené na EXTRAS (Recording, Alarm clock, Flash Games, Text, Browse Device), FM RADIO, NOW PLAYING, MUSIC, PICTURES, VIDEO a SETTINGS (Date and Time, Sound, Display, Smart Key, Timer, Advanced, About). Nastavit se dá prakticky cokoli od orientace displeje přes wallpapery a témata až po různé fonty (písma). Můžete si nastavit různé jazyky včetně češtiny (jsou tu překladové perličky typu Video -> Obrazy, About -> O atd.). Samotný pohyb v jednotlivých složkách je okamžitý a plynulý, bez sebemenší prodlevy. Existuje i volba režimu spojení s PC, a to jako zařízení MTP (přes Windows Media Player) nebo MSC(UMS) (Mass Storage). Dalším pozitivem je možnost mazat soubory přímo v přehrávači, ovšem soubory, které přehrávač nepřehraje, se mi smazat přímo nepodařilo (musíte přes PC) :?:

Záznam zvuku, alarm
Tak tady vše bez problémů. Diktafon funguje na jedničku. Můžete volit kvalitu ukládaných nahrávek. Je zde i funkce Voice Detector, kdy se spustí nahrávání, pouze tehdy je-li přístrojem zvuk registrován – podle mě nadbytečná funkce, ale je tu.

Alarm je i přes sluchátka dostatečně hlasitý. Samozřejmostí je volba z již přednastavených vyzvánění, ale nic nebrání ani použití buzení rádiem či vlastními mp3.

Flash hry, text
Dodávané flash hry jsou opravdu velmi primitivní (pro příznivce „old school“ her), za zmínku snad stojí pouze sudoku, které má však pouze 12 různých zadání. Přehrávač mi nepřehrál soubory větší velikosti (podporuje formát Adobe Flash Lite 2.1). Zkoušel jsem nějaké flash animace větší jak 1MB a ty nešly přehrát :(

S textovými soubory si dokáže poradit dobře, ale i tady je omezen pouze na formát txt. Chválím možnost změny velikosti písma, automatického posunu atd. Trošku chytákem je nastavení jazyka textu, kdy pro správné nastavení českých znaků je třeba zvolit slovenštinu :!: (veškerá česká interpunkce), zvolíte-li češtinu pak písmena s háčky budou nesprávně zobrazována. Anglické texty jsou v pořádku. Podpora různých jazyků je opravdu bohatá.

Rádio
Co se týká rádia, tak tady si můžete sami vybrat a uložit své oblíbené stanice nebo je nechat najít automaticky. Je možno nahrávat z rádia, a to i automaticky nastavením časovače. Nahrávky je možno mít ve 3 různých „kvalitách“. Jediné co zde chybí je možnost pojmenovat naladěné stanice.

Obrázky
Prohlížení obrázků je v pořádku. Někomu ovšem může chybět podpora jiných formátu než pouze jpg. K dispozici jsou i náhledy. Obrázky větší velikosti se mi v náhledu nezobrazily a jejich načítaní trvá déle, nicméně prohlížet je lze.

Video
Dále jsou na řadě videa. Podporuje pouze formáty wmv a avi, ale i ty je pro přehrávání nutno prakticky vždy konvertovat (program Movie Converter). A tady si počkáte docela dlouho - asi 15 MB video = 5 min. čekání :( Nižší je výdrž baterie při přehrávání videa (5 h). Co se týká kvality, tak tady není co dodat. Obraz je jedním slovem nádherný - čistý, ostrý a plynulý. Žádné sekání nebo něco podobného se neobjevilo.

Hudba
První krok pro správné nastavení a kvalitní poslech je investovat do nějakých lepších sluchátek :!: Podpora hudebních formátů je mnohem lepší, zvládne přehrávat mp3, wma i ogg. Můžete volit z přednastavených ekvalizérů – UBASS, LIVE, CLASSIC, POP, JAZZ, ROCK, NORMAL a SRS WOW HD (tady můžete volit různé úrovně u SRS, TruBass, FOCUS, WOW a Definition), nebo použít vlastní CUSTOM EQ. Režimy přehrávání jsou tyto: NORMAL, REPEAT, REPEAT ONE, SHUFFLE, SHUFFLE + REPEAT. Kvalita zvuku jde s pomocí těchto vychytávek vyladit přesně podle vašeho vlastního přání. Vysokou kvalitu poslechu zaručuje i výstupní výkon 2*17 mW a vysoká hlasitost, v hlučnějším prostředí nemusíte mít obavy, že neuslyšíte. Dalším pozitivem je velmi rychlé přetáčení skladeb.

Je možné zobrazovat i covery přehrávaných alb a dokonce i texty (lyrics), ale i tady platí, že si to budete muset jaksi udělat „ručně“ sami. Dalším drobným nedostatkem je pro mě tvorba playlistů tzv. QUICK LIST. Je možná, ale jen při nastavení prohlížení DATABASE – která využívá ID3 tagy (ty zase musíte mít očíslováné, aby byly přehrávány ve správném pořadí). Při nastavení prohlížení FILE TREE (stromová struktura) nelze použít funkci QUICK LIST :!:

Závěr
Přehrávač určitě na první pohled zaujme svým až luxusním a přitom jednoduchým vzhledem. Používání přístroje a přehrávání hudby je velmi kvalitní a pohodlné. S videem, obrázky aj. si také dokáže poradit, ale postrádá podporu více různých formátů (nutnost zpracovat v PC). Menší nedostatky vidím také v některých nedoladěných funkcích, ale tady jde víceméně o detaily. Výdrž baterie je solidní. Tento výrobek mě přesvědčil, že iRiver = kvalita :twisted:

Během používání se mi nestalo, že by se přehrávač kousl (vytuhnul). Pádů na zem byl zatím ušetřen :D

A ještě pár odkazů:
Recenze (english): http://www.trustedreviews.com/mp3/revie ... -Player/p4
Manuál (english): http://www.iriver.com/support/down_view ... rchString=

:idea: The End :idea:
mareq0
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod colii 18. 1. 2008 16:36

diky moc za recenzi.. co to znamena: funkce QUICK LIST ? vysvetlis mi to s tema ID3tagama? ty playlisty nejdou vytvaret?
a pak by me pls jeste zajimalo zda ten budik.. kdyz si tam das svou mp3 zda se ta hlasitost pak vzrusta nebo hraje proste porad stejne hlaiste:)diky moc
colii
Junior

Odeslat příspěvekod mareq0 18. 1. 2008 17:00

QUICK LIST je prostě playlist, ale musíš ho vytvořit přímo v přehrávači. Takže kdybys chtěla použít třeba playlist z winampu tak nepochodíš...

Ty ID3 tagy nevím co konkrétně máš na mysli. U mně je problém, že mám svoje mp3 otagované tak všelijak, takže se mi je nechce doplňovat a raději používám klasiku - adresáře a soubory (nastavení FILE TREE - nelze použít QUICK LIST)
Pokud je máš vyplněné tak můžeš bez problému použít nastavení DATABASE a využívat i ty QUICK LISTy.

FILE TREE = třídění podle složek a souborů (jako v PC)
DATABASE = třídění podle ID3 tagů (Interpret, Album atd.)
ID3 tagy - můžeš je zobrazit třeba ve winampu (označit mp3 a Alt+3, nebo kliknout pravým tl. myši a dát view file info)

Hlasitost u alarmu nevzrůstá - je konstantní, ale můžeš si ji nastavit a taky si můžeš nastavit délku alarmu. Na maximum to vzbudí i mrtvého :D
Naposledy upravil mareq0 dne 19. 1. 2008 13:48, celkově upraveno 1
mareq0
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod witch.lilly 19. 1. 2008 13:08

Dekuju za recenzi. Hodne mi pomohla v rozhodovani a s nejvetsi pravdepodobnosti si tento prehravac koupim! :) Jen by me zajimalo, jestli jdou v textovych souborech delat zalozky a kolik je tam tech primitivnich her. :D
witch.lilly
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mareq0 19. 1. 2008 13:47

V textu záložky dělat nejdou, ale přehrávač si zapamatuje, kde naposledy skončil - i po vypnutí (v manuálu se píše že u posledních 10 souborů). Takže můžeš mít rozečtených 10 různých texťáků...

5 her:
Barn Baron - sbírání takových medailí s letadlem
Critter Crossing - skákání s chudáčky zvířátky přes silnici, řeku apod.
Launch Fighters - klasická vesmírná střílečka
Log Jam - udržet rovnováhu na rotující kládě
Sudoku

Hry by snad mohlo jít i nějaké stáhnout z netu, ale nepátral jsem po nich...
mareq0
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod The Wolverine 19. 1. 2008 14:48

Je to urcite prinosna, pekne napsana recenze a leckomu pomuze pri vyberu.

Jen me zarazi veta
Vysokou kvalitu poslechu zaručuje i výstupní výkon 2*17 mW a vysoká hlasitosti/quote]

Fakt? Mne tam nejak chybi hodnoceni zvukove kvality.
The Wolverine
Pokročilý

Odeslat příspěvekod mareq0 19. 1. 2008 15:54

Určitě :D

Nejsem nějký expert na zvuk, takže bych se do toho nerad zamotal, ale budiž:

Já poslouchám převážně black a death metal. Tady používám nastavení efektů SRS WOW HD - zvuk mi přijde dynamičtější a hutnější s převahou basů. Tahle hudba prostě musí dunět, a tady jsem maximálně spokojen :shock:
Kdo má rád basy tak si přijde na své (zvlášťe se sluchátkama Koss Porta Pro). Při nastavení TruBass na 10 vám začne hopsat i mozek - chvění se šíří míchou až do oblasti pánve a vyvolává lechtivé pocity v podbřišku :mrgreen:

U klasiky mi víc vyhovuje nastavení ekvalizeru na Classic, popřípadě Jazz - zvuk je takový komornější (jako v sále) a nezkreslený, tady vůbec nepoužívám efekty SRS WOW HD. Výšky i basy jsou vyrovnanější a zpěv čistý a jasný (záleží na zpěvákovi že :D ).

U obou těchto stylů lze jednotlivé nástroje parádně rozlišit, určitě to není takový ten zahuhlaný jednolitý zvuk některých starších přehrávačů, no musíte to slyšet...

Hodně záleží na sluchátkách, moje nastavení s Koss Porta Pro jsem musel změnit při použití sluchátek AKG K530, nebylo to ono. Ale změnou jsem zase dosáhl toho, co jsem chtěl slyšet. Takže si myslím, že každý si to své nastavení určitě najde...

EDIT: smazán očividný nesmysl - děkuji fernetikovi a xxxdvorixxxovi
Naposledy upravil mareq0 dne 19. 1. 2008 17:17, celkově upraveno 2
mareq0
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fernetik 19. 1. 2008 16:45

SRS WOW skresluju k lepsiemu???.. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
**Naco si nepamatam to sa nestalo**
Core2Duo E6400@3,6GHZ
Corsair 2x1024MB DDRII 1066MHZ
GeForce GTX280 1GB

Cowon D2 4GB black(fw 3.57)+ Kingston SD 2GB + Sennheiser PX100 + Etymotic ER6i Black
fernetik
Aristokrat klubu D2

Odeslat příspěvekod xxxdvorixxx 19. 1. 2008 17:10

taky me to zaujalo...
Cowon D2 / Lumia 920 / Fubar IV+Sennheiser HD-25
xxxdvorixxx
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod mareq0 19. 1. 2008 17:15

:mrgreen: No někdy je to třeba po sobě přečíst a editovat :mrgreen:
mareq0
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fernetik 19. 1. 2008 17:17

no to hej :mrgreen:
**Naco si nepamatam to sa nestalo**
Core2Duo E6400@3,6GHZ
Corsair 2x1024MB DDRII 1066MHZ
GeForce GTX280 1GB

Cowon D2 4GB black(fw 3.57)+ Kingston SD 2GB + Sennheiser PX100 + Etymotic ER6i Black
fernetik
Aristokrat klubu D2

Odeslat příspěvekod lookazz 19. 1. 2008 17:24

nechte ho chudaka...takovou peknou recenzi a vy se chytate na kazdym slovu... :roll:
Cowon D2 (2GB, fw 2.51) + 8GB SDHC + Sony EX85...
Nokia E71
Sony PSP Slim&Lite Piano Black (fw. 3.72) + 1GB MS Pro Duo
muc muc...

Šetřete papírem...jako terč používejte zvířata.
lookazz
Junior

Odeslat příspěvekod witch.lilly 19. 1. 2008 22:11

Moc diky za odpovedi! :)
Jeste by me zajimalo jake je to ovladani? Neni to trosku neohrabane? Bohuzel bydlim v mensim meste a tady v zadnem obchode tenhle prehravac nemaji - takze si ho nemuzu osahat predtim nez si ho koupim. :?
witch.lilly
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mareq0 19. 1. 2008 22:25

Ovládání se neboj, je to pohodlné...

Jestli jsi ještě neviděla nějaká videa , tak si můžeš trošku udělat představu:

http://www.youtube.com/watch?v=t-m8aq2TdQ4
http://www.youtube.com/watch?v=29phCGIRMXI
http://www.youtube.com/watch?v=YPNth_ih ... re=related
mareq0
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod lookazz 19. 1. 2008 23:07

Ja verim ze je dost dobrej...designove neco jako ipod, ne? Vypada dost hezky, me se libi...a pokud hraje tak dobre jak vypada...jinak menu vypada dost podobne jako v ZENu...ty tlacitka na ovladani sou zezadu nebo kde???
Cowon D2 (2GB, fw 2.51) + 8GB SDHC + Sony EX85...
Nokia E71
Sony PSP Slim&Lite Piano Black (fw. 3.72) + 1GB MS Pro Duo
muc muc...

Šetřete papírem...jako terč používejte zvířata.
lookazz
Junior

Další stránka