USB DAC 24/192 + Hedphone Amp poradte

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod QuEsT147 5. 5. 2014 20:52

Ahoj vsem

Chtel bych si doprat trochu kvalitnejsi poslech u PC, tak premyslim o DACu, moje pozadavky jsou:

- USB vstup zvladajici 24/192 (precetl jsem si, ze mezi 96 a 192 vlastne neni rozdil, ale preci par takovychto nahravek mam)
- sluchatkovy zesilovac

Momentalne posloucham pres sluchatkovy vystup AVR, s PC je tento propojem Coax kabelem. Sluchatka mam Superlux HD660.

Cenovy limit nedavam, protoze nemam vubec predstavu, rad bych zjistil jaky nejlevnejsi 24/192 USB DAC je k mani... 24/96 je jich hodne, ale 24/192 jsem uz tolik nenasel, proto prosim o radu...

Diky za pomoc a rady.
QuEsT147
Junior

Odeslat příspěvekod bogino 6. 5. 2014 07:41

Podla mna sa nema zmysel sa upnut na jeden parameter, najma ak hladas lacnejsie riesenie. Pretoze o kvalite zvuku rozhoduje navrh, pouzite komponenty a konstrukcne riesenie zariadenia, nie 96k / 192k. Posluchovo rozlisit 192k oproti 96k je velmi tazke, ak nie nemozne a to aj na zariadeniach, co do low end urcite nepatria.

Cambridge Audio DacMagic XS podporuje 192/24, netusim, ci existuje lacnejsi 192/24 DAC + sluch. zos.
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer Desktop ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA ► HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod akburt 6. 5. 2014 15:09

Já ti doporučím notoricky známé NFB 15.32.Je možné to nyní zakoupit i z evropy,tuším,že prodávají bratři poláci a také frantíci.Dál je ještě možnost koupit NFB 11.32,který má lepší DAC(je to otázka preferencí).
Vláďa
akburt
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod armaman 6. 5. 2014 15:39

a co ak dopadne takto viewtopic.php?f=1920&t=1208223&p=10095284&sid=a69bb767aa4729dd3dbbda463a735615#p10095284

samozrejme takto moze dopadnut s cimkolvek... a odkialkolvek.
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod akburt 6. 5. 2014 15:51

To chápu tak,že jsi si právě vybral slabší chvilku :-).
akburt
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 6. 5. 2014 16:30


Tak to da reklamovať...
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod QuEsT147 10. 5. 2014 17:58

Ahoj vsem

Diky za odpovedi, to Cambridge Audio vypada zajimave, kouknu na nej... Vybral bych si mozna i nektery 24/96 model, ale nevim co se stane, kdyz do nej pustim hudbu 24/192? Bude to hrat nebo ne? Downsampluje se signal automaticky, nebo musim udelat nejake nastaveni?
QuEsT147
Junior

Odeslat příspěvekod bogino 10. 5. 2014 18:25

Pokial hudbu pustas z nejakeho normalneho playera napr. Foobar2000 (zadarmo), JRiver Media Center (okolo $50) a dalsie, downsampling 192 > 96 si nastavis z nom. Downsampluje sa v realnom case pocas prehravania skladby, nie su s tym spojene ziadne tazkosti.
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer Desktop ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA ► HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod armaman 10. 5. 2014 19:09

akburt píše:To chápu tak,že jsi si právě vybral slabší chvilku :-).

nie, vobec..

Ryan Giggs píše:

Tak to da reklamovať...

a to vazne?
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod armaman 30. 6. 2014 20:03

Ryan Giggs píše:

Tak to da reklamovať...

Tak co este som stale za cu(r)daka?
viewtopic.php?f=1920&t=1208223&p=10183325#p10183325

Asi jednoducha RMA, vsak Ryan? 8-)
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod martin.blader 3. 1. 2015 23:40

192/24 má v podstatě jen studiové využití, kdy je to užitečné při zpracování. Není to určeno k poslechu, protože to z principu nejde poznat. Sample rate 44,1 kHz dokáže dokonale zreprodukovat všechny slyšitelné frekvence - ne nadarmo se to tak používá. Všechno víš je pro poslech zbytečnost. To samé platí o 16bitové hloubce.
To, že DACy umí zpracovat 192/24 je sice hezké a může to nějak vypovídat o úrovni vnitřností, ale v podstatě to jsou jen marketingová čísla jak megapixely u fotoaparátů.
martin.blader
Junior

Odeslat příspěvekod bogino 4. 1. 2015 11:48

Nesuhlasim s nazorom, ze 192/24 ma len studiove vyuzitie, ze nie je urcene ku pocuvaniu a ze posluchovy rozdiel nie je poznat. Nazory posluchacov na celom svete hovoria o opaku. Dovody, preco to moze byt pocut (zalezi na posluchovom retazci a posluchacovi) su cisto technicke a parkrat som ich uz aj na tomto fore vyjadril.

Drviva vacsina dnesnych DACov su delta-sigma DACy. Pre samotny prevod z digitalu do analogu sa pouziva signal, modulovany sirkou impulzov. Tento signal je svojou povahou ovela blizsi DSD signalu, nez PCM signalu.

Znamena to, ze dnesny delta-sigma DAC musi vstupny PCM signal komplikovane pretransformovat do podoby, vhodnej pre samotny prevod z digitalu na analog. Toto digitalne spracovanie v DAC chipe je urcitou slabinou tychto cipov. Nevyhnutnou sucastou tohoto digitalneho spracovania v DACe je digitalny interpolacny, castejsie nazyvany ako oversampling filter. Inak napisane: Aby sa dosiahlo nizsie skreslenie vysledneho analogoveho signalu, vstupny PCM signal sa v DACe vzdy prevzorkovava na ovela vyssiu vzorkovaciu frekvenciu. Limitom tohoto prevzorkovavania (oversampling, interpolation) su vypoctove prostriedky dnesnych DAC chipov. Toto prevzorkovanie je mozne ciastocne, alebo kompletne nahradit upsamplingom v pocitaci. Ide len o to a o nic viac, ze ktora metoda poskytne kvalitnejsi vysledok z hladiska skreslenia, sumu atd.

Nazor diskutujuceho z computeraudiophile.com:

... there are now powerful DSP chips available which can run as complex an oversampling algorithm as anyone needs, inside a DAC.

Dam sem reakciu - citat autora prehravaca HQPlayer a zaroven aj konstruktera DACov:

===
I'm curious which chips you have in mind? Due to some requests I checked fastest DSP chips of Analog Devices and those are about half the speed of my many years old Core i5. They are also limited in terms of resolution. I also checked TI DSP chips and their 8-core ones are a bit better, but have some limitations too. Main problem with the DSP chips is that they don't manage to reach higher clock speeds. Latest CPUs can exceed 4 GHz which gives nice cycles-per-output-sample ratios especially important for some of the operations.

In addition, those are more expensive than the computer CPU, same goes for fast enough FPGAs. Computer CPU has unbeatable price/performance ratio since you already have it anway...

My new Haswell-EP based Xeon E5 is blazingly fast with DDR4-2133 RAMs and AVX2 instructions...

Stripped down DAC like my DSC1 (< $500) together with PC is pretty much unbeatable price/performance ratio. I'm not really interested on DACs that end up costing a fortune, not many people will have those.
===

Softverovy prehravac HQPlayer je zaujimavy tym, ze umoznuje volit typ interpolacneho (oversampling) filtra. Na kvalitnom posluchovom retazci je mozne jednotlive typy filtrov od seba posluchovo rozlisit. V pripade hardveroveho riesenia mate typicky k dispozicii len jedno hardverove riesenie - take, ake je.

Podobny efekt sa dostavuje aj pri pouziti free prehravaca Foobar2000 a resampling DSP filtra. SoX resampler uzoznuje plynulu zmenu jeho parametrov a na kvalitnom retazci je mozne tuto zmenu rozlisit.

Okrem toho, samozrejmou vyhodou 192/24 DACov je moznost pocuvat HiRes PCM nahravky (digitalne HiRes downloady, DVD-Audio, Bluray) v ich nativnom rozliseni.
Naposledy upravil bogino dne 4. 1. 2015 17:13, celkově upraveno 1
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer Desktop ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA ► HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martin.blader 4. 1. 2015 13:46

Pokud při tom oversamplingu může dojít k chybám, pak ano, pak tam zřejmě nějaký formální rozdíl bude. Nerozumím tomu však to té míry, abych to dokázal posoudit a i ty chyby mohou být mimo slyšitelné spektrum - koneckonců stejně jako ty rozdíly mezi 44 a 192 kHz nahrávkou; všechny ty krátké vlny, co zachytí vyšší vzorkovací frekvence navíc, už zkrátka nejsou slyšet.
V každém případě i přes deklarace různých uživatelů, pokud je mi známo, neexistuje žádný profesionálně provedený poslechový test, který by definitivně dokazoval, že to skutečně je slyšitelné. Což je pro mě podstatné, protože i kdyby to nakrásně slyšitelné bylo, tak to je tak zanedbatelný rozdíl, že ho nemá cenu řešit.
martin.blader
Junior

Odeslat příspěvekod Petema 4. 1. 2015 14:39

No, já jsem založil samostatný link na Marantz HD-DAC1, který dle parametrů a prvních ohlasů na zahraničních fórech by mohl představovat velice kvalitní vstup do high-endu za přijatelné peníze.
viewtopic.php?f=1920&t=1226506
Petema
Junior

Odeslat příspěvekod bogino 4. 1. 2015 15:21

Oversampling nie je taka jednoducha procedura, ze ked nenastane chyba, vysledok bude v kazdom DACe rovnaky. Algoritmov pre resampling je vela. Nejde o jedinu moznu jednoznacnu proceduru. Pohlad vacsiny ludi na fungovanie prevodnika je velmi naivny. Nazory, ziskane so 100 EURovou technikou, nie je vhodne zovseobecnovat na prevodniky ako take.

Kazdy "hra" na urcitej kvalitativnej urovni, ktora mu vyhovuje. Tak to ma byt. To je vsak dovodom na odlisne posluchove skusenosti a z nich vyplyvajuce nazory.
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer Desktop ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA ► HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků