nehrající středy u repro

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod prorok_pupinek23023 4. 6. 2014 10:08

dobrý den, mám sestavu yamaha HTR 3065, repro quardal quintas 5000,sub jamo 260.Po roce užívání mi přestali hrát středové měnicě ve sloupech.Výškové měniče při poslechu hodně zkreslují.Basy jsou zahuhlané ,jako by se zratila část výkonu.Vše mám zapojeno podle manuálu, na sloupy jsem použil kvalitní kabely, vše je pořádně dotažené. Zdroj zvuku je FLAC, přes HDMI z pc. Všechny eqalizery jsem zakázal, používám pouze ten v reciaveru.Obě značky mají dost ostrý projev, nastavil jsem tedy výše basy a snížil výsky.Max. hlasitost jsem omezil v recieveru na 0 Db, max je +15.Nikdy jsem sestavu dlouhodobě nebudil ani na hlasitost -5 Db.Při této hlasitosi bylo ještě nízké zkreslení.Tato rezerva by měla být dostatečná, abych repro neodpálil.Hrálo to slušně, na svojí cenovou kategorii. Teď ale ,právě z ničeho nic vznikl výše popsaný problém.Vše je stále v záruce, ale nevíte někdo, co by mohlo být příčinou?Díky za reakce Michal
prorok_pupinek23023
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petulda 4. 6. 2014 10:21

V jaké situaci přestaly reproduktory hrát?
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod prorok_pupinek23023 4. 6. 2014 11:02

No to bohužel netuším.včera jsem to pustil ihned se mi zvuk zdál zvláštní,při vyšší hlasitosti jsem právě zjistil že ty středy nehrají.stejné měniče jsou i na centru,ale ten hraje normálně.problém je pouze u sloupů
prorok_pupinek23023
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod krovak_cze 4. 6. 2014 11:50

zkus dat bedny na jinej zesilovac jestli mas moznost, je divny ze by odesly obe naraz
krovak_cze
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 4. 6. 2014 12:02

...a je ještě divnější, že se to stalo, když byly přístroje vypnuté.

Pokud nemáš jiný zesilovač ne vyzkoušení, pak reklamace.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod EKKAR 4. 6. 2014 12:30

Domnívám se, že se jedná o následující konflikt:
YAMAHA HTR-3065 černý
.....
AV receiver 5 kanálů, 5x100W, Dolby TrueHD a DTS-HD, FM tuner, 4+1 HDMI, ...

versus
Quadral Quintas 5000 (Black)
5.0 sestava reproduktorů Quadral Quintas 5000 se dvěma sloupovými reproduktory o výkonu 120 W RMS, dvěma regálovými reproduktory o výkonu 65 W RMS a středovým reproduktorem o výkonu 80 W RMS.

Zdánlivě dostatečně dimenzovaná sloupová sestava (120W příkonu bedny je samozřejmě víc než 100W výstupního výkonu zesilovače) docela normálně hraje až do doby, kdy na ni přijde impuls výkonu s ostrým maximem v hodně omezeným frekvenčním pásmu. Obvykle se dělá výkonový dimenzování u trojpásma v poměru basy-středy-výšky počínajíc přibližně 55%-30%-15% až po 70%-25%-5% - každej výrobce si to navrhuje podle jiný statistický metody a podle zapojení a strmosti výhybky. Pak stačí, aby na sestavu přišel krátkej impuls frekvence spadající do jednoho pásma reprosoustavy, který zesilovač samozřejmě poskytne v plným výkonu - a pokud budeme u nastíněný sestavy, tak impuls 100W na kmitočtu dejme tomu 1-2kHz, kterej už se basový měniče nedostane - ale samozřejmě projde na střeďáky, je poměrně snadno odhulí, protože podle obvyklý konstrukční praxe mívají jako samostatný pásmo příkon jenom od 15 do 30W. Stačí na to chvilková nedbalost nebo nedopatření, kdy na vstup receiveru (a ani nemusí bejt nastavenej na max. hlasitost) přijde mžikově kontrolní tón nebo nějaká podobná sekvence, která nemá statisticky rozptýlenej výkon do širšího frekvenčního pásma jako obvyklej zvuk řeči nebo muziky - a je o čmoudíky postaráno.

Já osobně se obávám, že to jsou opravdu odpálený středový měniče - v tom horším případě. V lepším případě "vexla" těch Quadralů obsahuje ochrannej prvek ve formě přídavnýho odporu, kterej se při podobný situaci odpálí, aby ochránil kmitačky měničů a bude tím pádem stačit nahradit jen ten odpor - pokud výrobce nešetřil na nepravým místě a ten ochrannej odpor do výhybky dal. To netuším, otevřený jsem je nikdy neviděl, takže poradím jen jedno - servis, nechat bedny kuchnout a prověřit. A připravit se na to, že servis oznámí "poškození je způsobený nesprávným používáním, opravu si majitel bude muset uhradit sám"...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod prorok_pupinek23023 4. 6. 2014 13:02

No bohužel nemám možnost zkusit je na jinej zesík.To co píše Ekkar je logické .právě proto jsem si tam nastavil u volume rezervu,abych je neodpálil.pouštěl jsem hlasitost při dlouhodobém zatížení max na -15 Db.maximum je + 15 Db.kratkodobe jsem zkoušel i 0 Db a ani zde nebylo patrné nějaké znatelné zkresleni.z toho jsem usoudil že tech -15Db to musí dávat v pohodě...
prorok_pupinek23023
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 4. 6. 2014 13:35

Jen tak se optám - co to je -15Db? To je jako "mínus patnáct Debilů"?
Poměrná jednotka pro porovnávání výkonů se jmenuje DECIBEL, je to 1 desetina jednotky BEL a má označení dB - princip stejnej jako třeba kilowatt = kW a ne Kw... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Denkez 4. 6. 2014 14:15

Skutečně nemá k AVR přístup ještě někdo jiný, kdo by mohl manipulovat s regulátorem Volume?

Jinak 100% ověření, že problém je v bednách, tím, že je připojíš k něčemu jinému, je nezbytné. Pokud nemáš jiný zesilovač, vyzkoušej je postupně místo centru, který ti hraje, jak píšeš, normálně.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod šeďour 4. 6. 2014 14:32

Nejsou uvolněný klemy na reproterminálech ?
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod prorok_pupinek23023 4. 6. 2014 15:12

Terminály jsou OK.to bylo první co jsem zkontroloval.všechny kontakty a kabeláž.tam chyba není

-- 4. 6. 2014 16:54 --

Pro Ekkar jo myslel jsem dB jako decibell.pokud to dobře chápu tak reciever má výkon 100Wattů na kanál.to odpovídá max hlasitosti. tedy +15 dB.pokud to mám omezené na 0dB a reálně to pouštím max na -15dB tak tam musí jít mnohem méně W.proto si myslím že nedošlo k přetížení.
prorok_pupinek23023
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků