[recenzia] Pioneer SX-20

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Trymore 21. 10. 2014 00:02

Nový stereo receiver za 190 € s označením hifi? To bude asi nejaký omyl... alebo nie?
Komu už nestačia pol kilové stereo búdky k PC a rozmýšľa, ako začať s hifi, ale má veľmi obmedzený rozpočet, nech číta ďalej. Kto si myslí, že je to zlý žart, tak nech prestane čítať a pôjde si to overiť na vlastné uši. Inej lepšej rady niet.

Obrázek
Stereo receiver SX-20

1) Popis prístroja
Pioneer SX-20 je 200 watový AM/FM stereo receiver za naozaj dostupnú cenu. Keďže 200 W je pri tejto téme takmer bezrozmerné číslo, je potrebné to upresniť. SX-20 je schopný trvalo dodať 100 watov obom kanálom naraz vo frekvenčnom pásme 20 Hz až 20 kHz do 8 Ohm pri THD 1%. A to všetko pri podozrivo nízkej maximálnej spotrebe iba 210 W. Ale tieto veci v danej cenovke nie je potrebné do hĺbky rozoberať. Akékoľvek nedostatky vo zvuku (ak vôbec nejaké sú) musia byť tomuto sympatickému prístroju vopred odpustené.

Obrázek

SX-20 je viac než 8 kilogramov ťažký zosilňovač, čo svedčí o dostatočne tuhej konštrukcii. Na šírku meria "klasických" 435 mm, do hĺbky slušných 364 mm a na výšku 139 mm aj s nožičkami. Nie je to žiadne slim prevedenie, vizuálne pôsobí celkom statným dojmom. Predný panel je vyrobený z lešteného hliníka, čím značne prevyšuje svoju cenovú kategóriu. V strede jasne a zreteľne svieti malý displej schovaný pod väčším plastovým sklom, čo je celkom pekný ťah od dizajnérov. Displej aj LEDka na vypínači svieti na modro, intenzita displeja sa dá nastaviť v troch stupňoch, ale je možné ho aj úplne vypnúť (podsvietenie displeja sa takisto automaticky vypína pri aktívnej funkcii Tone Direct). Na fotke nižšie sa môže zdať, že LEDka na vypínači vypaľuje oči, ale nie je tomu tak. Navyše, intenzita tejto modro svietiacej diódy sa mení priamo úmerne s intenzitou displeja, čo je veľmi rozumný krok.

Obrázek

V ľavej časti okrem pekného vypínača nájdeme aj 6,3 mm výstup pre slúchadlá a spínače dvoch reproduktorových výstupov A a B. Pod displejom sa nachádzajú úzke ale široké spínače pre výber vstupu a vypínač pre Tone Direct. Tlačidlá pôsobia elegantne a pri stláčaní vyvíjajú príjemný odpor, aj keď je pravda, že sa ich často dotýkať nebudete. Rozhodne ale nebudete mať pocit, že by sa vám mali rozpadnúť pod rukami.

Obrázek

V pravej časti prednej strany prístroja nájdeme veľký potenciometer ovládania hlasitosti. Aj keď je zrejmé, že je vyrobený iba z plastu, v čiernom prevedení sa ten jeho nedostatok celkom stráca a vyzerá v rámci možností celkom pekne. Potenciometrom sa otáča pohodovo, neovláda sa príliš ľahko ani ťažko, tak akurát. Som presvedčený, že aj na Knob Feel by získal pozitívne ohlasy ;) Naľavo od neho je umiestnených 6 spínačov pre nastavenie tunera a tónových korekcií.
V celkovom hodnotení pôsobí predný panel receivera minimalisticky a decentne. Aj moja polovička o ňom rozhodla ako o najkrajšom prístroji, pričom sa porovnávalo aj s niekoľko násobne drahšou konkurenciou. Čo sa týka dizajnu, tak si zaslúži hodnotenie na výbornú.

Obrázek

Zadná strana je takisto jednoduchá, ničím neprekvapí, akurát reproduktorové výstupy A a B sú pre mňa celkom nelogicky prehodené. Nenájdete tu však žiadny pre out výstup ani výstup na subwoofer. Zosilňovač je však vybavený phono vstupom pre gramofón ale aj vstupo-výstupom pre nahrávacie zariadenie. Je ale potrebné upozorniť na malý počet ďalších vstupov, a to konkrétne iba dva, označené ako CD/SACD a Network. Repro terminály sú klasické plastové šrubovacie a po odstránení gumených krytiek k ním možno pripojiť 4 mm banánky. Nie je im čo vytknúť. K prístroju dostanete aj oba typy antén, takže môžete bezstarostne počúvať svoju obľúbené rádio. Tuner je dosť citlivý, pekne chytá aj príjem signálu rádia Lumen, ktoré je v našej oblasti indikátorom dobrého tunera.

Obrázek
Obrázek

K receiveru je samozrejmosťou aj diaľkové ovládanie, na ktorom je všetko čo potrebujete. Pre mňa je plus, že na ovládači mám možnosť nastavovať tónové korekcie a zapínať/vypínať jednotlivé reproduktorové výstupy, kde v zóne A mám napojené reprosústavy a v zóne B subwoofer, ktorý pohodlne vypínam v nočných hodinách práve vďaka tejto možnosti na ovládači. Takisto je fajn, že ho nemusíte mať namierený na prístroj, celkom pekne reaguje aj z iných uhlov a smerov.

2) Zvuk a výkon
Po zvukovej stránke môžem tento zosilňovač porovnávať (z pamäti) len s prístrojmi, ktoré som vlastnil pred týmto Pioneerom. Jeho predchodcovia boli Vincent SV 227, Denon DRA-1000 a Harman Kardon HK 3380. Najviac sa podobá práve Harman Kardonu, ako výkonom tak zvukom. Pioneer SX-20 je živý, dravý a veľmi silný. Tieto tri nekonkrétne vyjadrenia ho opisujú najlepšie. Nečakajte, že vašim nahrávkam vdýchne neopakovateľnú atmosféru alebo že ich bude reprodukovať ako aktívny štúdiový monitor bez zafarbenia a skreslenia. To rozhodne nie. Zvuk tohto stereo receivera je zábavný a pri vypnutých tónových korekciách (alebo nastavených na nule, to je jedno) je prednes chladnejší, ale príjemný. Vtedy hraje vyrovnane a veľmi podobne ako Vincent SV 227 (ale len do určitej hlasitosti, potom sa mu Vincent vzdiaľuje míľovými krokmi) alebo Harman Kardon HK 3380.

Ako zdroj zvuku k tomuto zosilňovaču mi slúži Pioneer BDP-170. Pár slov som o tomto prehrávači som už nedávno napísal na tomto fóre v tomto vlákne. Zvukovo som s týmto prehrávačom veľmi spokojný, po predchádzajúcich skúsenostiach s CD prehrávačmi Vincent CD 400, Denon DCD-755AR, Denon DVD-3910 a Hyundai DV-5-H 935 môžem povedať, že tento BDP-170 neurobí hanbu.
Na zosilňovač mám banánkami napojené moje verné reprosústavy Aurum Cantus Leisure 2SEMKII. Najnižšie frekvencie v rámci možností prezentuje subwoofer Proson Rumble R-10 napojený silovými vstupmi na repro terminály zosilňovača v zóne B. Tento celok je cenovo a kvalitatívne dobre vyvážený, ak samozrejme nerátam reprosústavy, ktoré by si zaslúžili niečo dôstojnejšie. Na druhú stranu aj možno vďaka ním možno dostávam z týchto zvyšných hifi komponentov maximum.

Obrázek

Výkon zosilňovača, aj napriek jeho cenovke, je naozaj cítiť. Hlasitosť je možné regulovať potenciometrom na prístroji alebo rovnako diaľkovým ovládačom, kde sa na displeji zobrazuje stupnica od 0 do 80, pričom zmena hlasitosti prebieha po 1 stupni. Hlasitosť s číslom 15 je ešte zreteľná a dobre sa pri nej zaspáva, hlasitosť 25-30 je vhodná na vytvorenie zvukovej kulisy v miestnosti pri počúvaní FM rádia, 50-60 je už celkom pekný rámus, ale stále vhodný aj na dlhšie počúvanie, napríklad k filmom, a hlasitosť s číslom 70 je už naozaj hranica, ktorú netreba prekračovať. A to pre dobro vlastných uší, kedy je už akustický tlak pred reprosústavami vo vzdialenosti 2 metre naozaj vysoký ale aj preto, že už cítiť, ako zosilňovač začína jemne skresľovať. Volume na úrovni 70 by som prirovnal k Vincentovi s otočeným potenciometrom hlasitosti na 14.-15. hodinu, resp. -5 dB na displeji Harman Kardonu HK 3380 (HK má rozsah až po +10 dB). Každé ďalšie zvýšenie hlasitosti o jeden stupeň je veľmi výrazné a nemožno povedať, že by sa ďalej hlasitosť už počuteľne nezvyšovala. V týchto "extrémnych" hlasitostiach hrá zosilňovač celkom dôstojne, ale práve najviac vtedy cítiť jeho cenovku. Ale to by až tak nevadilo, veď kto doma počúva na svojom hifi pri vysokých hlasitostiach viac než 10 minút? V ostatných prípadoch je SX-20 naozaj príjemný hifi komponent a je až neuveriteľné, ako pekne dokáže zahrať zosilňovač s touto cenovkou a značkou.

Obrázek

SX-20 si bravúrne poradí s rokovými a metalovými nahrávkami. Thunderstruck od AC/DC znie najlepšie pri hlasitosti na 70 a vyššie, prípadne Descent od Fear Factory znie rovnako výborne. Yao Si Ting a jej Skellig nemá takú atmosféru ako v podaní Vincenta, ale stále je to veľmi počúvateľný prednes. Naopak Kiss Me v podaní Susan Wong pôsobí sladko a hravo, hlas speváčky je vykreslený krásne a jemne. Joe Cocker - Different Roads aj pri počúvaní priamo z YouTube hraje slušne s množstvom detailov. Pioneer SX-20 sa nestratí ani pri elektronickej hudbe, Outer Space od Ronald Jenkees hraje svižne s hlbokým basovým podtónom a veľkou dávkou energie.

Na zosilňovači je možné nastaviť si basy (100 Hz) a výšky (10 kHz) v rozmedzí -14 až +14 (dB) po 2 stupňových krokoch. S basmi nehýbem, tých je tak akurát, ale výšky občas posúvam na +4, vtedy sa v mnohých nahrávkach omnoho krajšie vykresľuje priestor. Receiver nie je vybavený funkciou loudness, ale necítim, aby mi chýbala. Aj pri nízkych hlasitostiach hrá príjemne a najmä FM rádio pôsobí nerušivo, ale pekne. Zaujímavosťou alebo skôr zbytočnosťou je možnosť aktivovať si efekt priestorového zvuku v štyroch úrovniach: min, mid, max a off. Pri hudbe je to nepoužiteľné a pri filmoch ma to ani nenapadlo zapnúť. Niekto, kto rád experimentuje, sa tejto možnosti zrejme poteší. Nakoniec je dovolené všetky vyššie spomenuté nastavenia obísť stlačením tlačidla Tone Direct, kedy sa vypne aj displej.

3) Zhrnutie
Pioneer SX-20 nie je určený pre tých, ktorý chcú niekoho doma presviedčať o tom, ako krásne hrá jeho stereo. Dobrý dojem u hifistov nevyvolá jeho cenovka a tam to všetko zhasne. A neoprávnene. Samozrejme, že sa táto lacná mašinka nemôže porovnávať so zosilňovačmi za desiatky tisíc korún, ale môžem s určitosťou povedať, že 5 násobne drahší zosilňovač nebude hrať 5 násobne lepšie. Také niečo v tomto prípade neplatí, rozdiely vo zvuku medzi low end a high end hifi s vyšperkovanými súčiastkami sa čoraz viac strácajú. Pravdepodobne je to na úkor životnosti týchto lacných prístrojov, ale niekde sa šetriť muselo.

Kto však túži okúsiť hifi zvuk a neplánuje míňať tisíce eur, nech najprv skúsi tento stereo receiver. K nemu by som poradil regálové repro Monitor Audio BX2 a má zvuk na jednotku... ak budem náročnejší, tak na jedna mínus. Receiver môže byť naozaj ozdobou obývačky po dizajnovej, ale aj akustickej stránke. Zvukovo podobný, na trocha vyššej úrovni, ale dvojnásobne drahší, môže byť už len Harman Kardon HK 3490. Pioneer je však vďaka cene a prevedeniu bezkonkurenčný prístroj.

[+] vizuálna stránka v cene omnoho drahšieho prístroja
[+] živý, energický prednes, ktorý nenudí
[+] viac než dostatok výkonu pre vlastný "obývačkový" koncert
[+] automatické vypnutie + sleep timer
[+] diaľkové ovládanie s veľkým počtom tlačidiel takže nič nechýba


[-] v nahrávkach chýba trocha priestoru
[-] pozor na malý počet vstupov
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Trymore 26. 10. 2014 16:48

Možno by padlo vhod aj malé porovnanie zosilňovačov spomenutých v recenzii a postavenie SX-20 v neférovej konkurencii.

1) Subjektívny pocit výkonu a kontroly nad zvukom vo vysokých hlasitostiach:
Vincent SV 227 >>> Harman/Kardon HK-3380 >= Pioneer SX-20 > Denon DRA-1000

Vo vysokých hlasitostiach sa sila Vincenta ukázala najviac, HK sa držal pekne (kým mu neodišiel koncový stupeň), Pioneer SX-20 sa po namáhavom výkone zaujímavo "unaví", Denon vo vysokých hlasitostiach nezaujal.

2) Najpríjemnejší zvuk (bez aktívneho Loudness):
Vincent SV 227 > Pioneer SX-20 >= Harman/Kardon HK-3380 > Denon DRA-1000

V podstate všetky štyri zosilňovače hrali v priemerných hlasitostiach relatívne pekne a nič konkrétne mi na nich extra nevadilo. Vincent SV 227 s aktívnym Loudness bol bez konkurencie. Pri nižších hlasitostiach sa mu vtedy žiaden z týchto zosilňovačov zvukovo ani nepriblížil.
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ThalesX 26. 10. 2014 21:17

Nejen že je ten Vincent celkem slušný stroj, ale tady na tom co píšeš je krásně vidět jak je důležitá fyziologická regulace hlasitosti (anglicky loudness).
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Trymore 27. 10. 2014 01:10

Nebavme sa o Vincentovi, je mi za ním smutno :-| :-)
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Denkez 27. 10. 2014 14:21

Trymore píše:V podstate všetky štyri zosilňovače hrali v priemerných hlasitostiach relatívne pekne a nič konkrétne mi na nich extra nevadilo.

Máme tomu rozumět tak, že všechny 4 zesilovače při shodné, průměrné hlasitosti hrály +/- stejně či srovnatelně?

Trymore píše:Vincent SV 227 s aktívnym Loudness bol bez konkurencie. Pri nižších hlasitostiach sa mu vtedy žiaden z týchto zosilňovačov zvukovo ani nepriblížil.

Pokud jsi při srovnávání zapnul loudness či jakékoliv jiné korekce, neporovnával jsi zesilovač jako takový, ale jeho korekce. Takové srovnávání je k ničemu.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Trymore 27. 10. 2014 14:32

Na prvú otázku je odpoveď áno a pri tone direct. Nemal som ich všetky štyri naraz pri sebe, ale určite viem, že si spamäti nepamätám na nejaké rozdiely, možno len Vincent mal máličko presnejšie a vzdušnejšie (menej výrazné) výškové pásmo.

Áno, mal som aj zapnutý Loudness, ale porovnával som samozrejme aj bez neho. A ty chceš počúvať zosilňovač ako taký alebo jeho výsledný zvuk? Chceš počúvať filtráciu kondenzátorov, prácu transformátora? Tónové korekcie sú súčasťou zosilňovača a taký Loudness je viac než zmysluplný doplnok.
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Petulda 27. 10. 2014 15:14

To tedy z mého pohledu není právě dobrý výsledek pro Vincenta, když stereo receiver za zlomeček ceny hraje při nízkých hlasitostech téměř stejně...

Co předozadní a levopravý prostor, mikrodynamika při nízkých hlasitostech, separace nástrojů ("ticho kolem nástrojů"), tranzienty při nízkých hlasitostech? To jsou u mne veličiny, ve kterých současný zesík kraluje nad předešlým 3x levnějším shodné značky.

Na druhou stranu, viděl jsem tu nákres tvé poslechovky a jestli posloucháš sedíc na posteli opřený o stěnu, pak se k tobě dostává 90% různě poodráženého a tedy frekvenčně a fázově zpitvořeného zvuku, kde všechny výše uvedené zvukové finesy spolehlivě zaniknou.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod ThalesX 27. 10. 2014 15:37

Také si myslím že u Trymora je teď největší brzdou místnost. Už jsme to tu řešili a já bych zase nerad zabřednul do nějakých dohadů protože víme že to řešit nechce.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod krmelec 27. 10. 2014 16:10

To az si precte sands -:)
CW DAC 1 + Yamaha A-S501 + Wharfedale Linton Heritage
krmelec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 27. 10. 2014 16:11

No to ani já ;-), píšu to jen proto, že by to mohlo být dobrým vysvětlením toho, proč mezi zesilovači diametrálně jiných kategorií slyší jen minimální rozdíl.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Trymore 27. 10. 2014 16:35

Akustika je teraz ešte väčším zlom, odkedy sa hifi presunulo znova do menšej miestnosti (to je ten nákres čo zmienil Petulda). Ale tentokrát sa to riešiť bude. Mám v pláne vyrobiť si akustické panely (zatiaľ len za repro), materiál už mám, ostáva mi už len pustiť sa do toho. Výsledok je neistý, ale za pokus to stojí.

Na druhú stranu, zas tie moje slová neberte ako sväté, zosilňovače neboli porovnávané naraz :)
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Denkez 27. 10. 2014 21:58

Trymore píše:A ty chceš počúvať zosilňovač ako taký alebo jeho výsledný zvuk? Chceš počúvať filtráciu kondenzátorov, prácu transformátora? Tónové korekcie sú súčasťou zosilňovača a taký Loudness je viac než zmysluplný doplnok.

Nutná podmínka pro porovnávání různých zesilovačů je jejich poslech na shodných bednách, kabelech, poslechové místnosti a zejména při stejné hlasitosti a v režimu direct, tj. s vypnutými veškerými korekcemi a loudness.
Ano, tónové korekce a loudness jsou součástí zesilovače, ale jejich nastavení na shodnou úroveň a charakteristiku na různých zesilovačích je z povahy věci prakticky vyloučené.

Udivuje mě, že o tom takto musím psát.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků