Akustická čočka

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod ThalesX 25. 11. 2014 08:43

Někteří z vás se mě ptali co je to ta "divná hřebenovitá věc" která se vyskytuje zejména na některých vintage reproduktorových soustavách. Je to akustická čočka. Slíbil jsem že najdu článek který se mi válel někde na disku a který osvětluje k čemu to je a jak to funguje. Abych to nemusel posílat každému zvlášť volím tuto formu. Třeba by to mohlo zajímat i další. Také jsem našel starý katalog JBL s tímto sortimentem a kde jsou i naměřené charakteristiky, na kterých ti technicky zdatnější uvidí ještě lépe co se tam děje. Ti ostatní se alespoň pokochají fotkami těch "divných věcí" a přečtou si něco o historii tohoto systému. Snad nebude vadit že je vše v angličtině.

Čtyřpásmový systém Technics SB G500
Obrázek

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Katalog JBL (někdy kolem poloviny 70. let)
http://thales.analog.cz/Repro/Akusticka_Cocka/JBL_Acoustic_Lens_Family.pdf

Přestože dříve to u lepších soustav bývala celkem běžná věc (před nástupem moderních nízkodělitelných kalot) tak nevím o žádném výrobci který by v současné době tento systém ještě používal. Výjimkou je Pioneer který ho používá ve své PA technice (určené zejména pro ozvučování kin).

http://pioneerproaudio.com/en/products/gs_wave/wav_lens.html
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod davek183 30. 11. 2014 23:18

tady je kanál japonské firmy co restauruje staré JBL reproduktory, tohle je tam často k vidění. https://www.youtube.com/user/hosoken007/featured
davek183
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků