JAK UZEMNIT GRAMOFON

Kabely, převodníky, tunery, mikrofony, gramofony

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod jakub1983 6. 7. 2015 13:57

Dobrý den,
potýkám se s menším "problémem". Zakoupil jsem nový gramofon Denon a všiml jsem si, že membrány u repro se chvějí mnohem více, než při jiném zdroji zvuku. Nijak nehučí, i jsem zkoušel vyřadit built-in předzesilovač gramofonu a připojit k phono vstupu, ale tento jev je na tomto nezávislý. Napadlo mě, že to může být uzemněním. I v návodu od gramofonu je schéma zapojení klasickou dvoulinkou RCA a z ní ještě "čouhá" drát na uzemnění. Samozřejmě můj zesilovač má možnost toho zemnění (GND), ale nevím, jak to udělat...to mám jako natvrdo k dvoulince přiletovat další drát a přišroubovat k zesilovači? A může vůbec toto neuzemnění způsobovat mnou pozorované větší chvění membrán? Taky je jen prostě možné, že to je přirozený jev poslechu z gramofonu - nikdy jsem s gramofony zkušenost neměl. Jen na závěr podotýkám, že zvuk mi nepřijde nějak zkreslený.
Všem moc děkuju za reakce!
jakub1983
Junior

Odeslat příspěvekod Petulda 6. 7. 2015 14:43

Projev nesprávného uzemnění gramo je dobře slyšitelný brum s nosnou frekvencí 50 Hz.
To, co se děje tobě, jsou subsonické vibrace zachycené přenoskou. Jejich původ je několikeré povahy - od nedostatečně stabilního a od okolí odizolovaného uložení gramce, kde se do přenosky a potažmo repro přenášejí vibrace podlahy / domu (zkus u gramce OPATRNĚ dupnout...), přes chvění desky samotné, rezonancí raménka atd.

Řeší se mnoha různými způsoby, základem je stabilní umístění gramce na opravdu pevnou podložku - žádný běžný nábytek. Dobrým lékem je velká hmotnost - podložky, šasi, talíře, přítlačného puku.
Anebo relativně levný a fungující "ojeb" je pořízení předzesilovače se subsonic filtrem, který ze signálu uřízne vše pod cca 20 Hz (tam leží většina onoho chvění).
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod shudy 16. 8. 2019 15:17

Dobrý den. Mám doma gramofon Omnitronic BD-1520 a rád bych ho (alespoň prozatím připojl k aktivním bednám Genius SP-HF 500A. Pořídil jsem si gramofoní předzesilovač AQ MM3, ale dochází k silnému "brumění". Pomohl by předzesilovač od Omnitronic? Nebo je chyba jinde?
Svorku GND mám připojenou na zemní potencial, ale stále k brumu dochází.v bytě je elektřina dělaná nově (letos)

co s tím?
shudy
shudy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 16. 8. 2019 19:02

Kupte si "galvanické oddělení linkového vedení" pro propojení audia a prodlužovací kabel s mnoha zásuvkami na konci - do toho pak zapojte všechny vaše spotřebiče (pc, bedny).

Třeba zde - https://www.hifi24.cz/galvanick%c3%a9-o ... en%c3%ad-5
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod shudy 5. 9. 2019 15:22

děkuji moc uživateli Emil Pastelka!
tip rovnou i s odkazem! Luxus! :) zakoupeno, zapojeno, funguje!!
shudy
Kolemjdoucí