Hi-Res certifikát na sluchátkách? Co za tím je?

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Jak to máte s Hi-Res?
Mám ho plnou knihovnu a je to jasná budoucnost Hi-fi 2 %  4%  [ 2 ]
Mám ho dostatek a hledám zařízení, co ho podporují 8 %  16%  [ 8 ]
Moc ho nemám, ale preferuji zařízení s jeho podporou 10 %  20%  [ 10 ]
Moc ho nemám a bez jeho podpory se obejdu. 7 %  14%  [ 7 ]
Hi-Res mě vůbec nezajímá a jeho podpora je nepodstatná 1 %  2%  [ 1 ]
Část 2 u přenosných přehrávačů vyžaduji podporu 7 %  14%  [ 7 ]
Část 2 u přenosných přehrávačů je podpora výhodou 10 %  20%  [ 10 ]
Část 2 u přenosných přehrávačů mi na Hi-res podpoře nezáleží 5 %  10%  [ 5 ]
Celkem hlasů : 50

Odeslat příspěvekod Bína 7. 10. 2015 20:13

V posledním roce jste si možná někde všimli této malé nálepky:

Obrázek

Jedná se o certifikát, za kterým stojí Consumer Electronics Association a Japan Audio Society a který by měl pomoci zákazníkům najít ten správný výrobek, aby si naplno užili kvalitu zvuku z Hi-Res nahrávek. A já už si rok lámu hlavu s tím, co to má jako znamenat.

Upozornění: Následující text se zabývá čistě vztahem mezi sluchátky a tímto certifikátem, neřeším zde problematiku Hi-Res nahrávek

Tento certifikát můžeme nalézt na většině sluchátek, DACů a přehrávačů od Sony. Není se čemu divit, Sony s těmito organizacemi spolupracuje a Hi-Res je aktuálně jeho největším marketingovým tahákem. V poslední době se ale začíná šířit a zaměřují se na něj prozatím výrobci přenosného audia. Hi-Res certifikátem se tak chlubí nejnovější modely in-earů od Dunu, Audio-Technicy a některé modely RHA. Určitě se najdou mnozí další(především v Japonsku), ale u těchto jsem si toho zatím všiml.

Čím se ale liší tato certifikovaná sluchátka? Co musí splňovat, aby certifikát získala?

Žádné oficiální prohlášení Japonské Audio Society se mi nepodařilo najít, samotní výrobci mě většinou odkázali jen na prázdné marketingové řeči. Pouze RHA bylo trochu vstřícné a v emailu potvrdilo mé odhady, že kouzelným číslem zde bude 40 000 Hz.

Pokud se podíváme na specifikaci sluchátek s certifikátem, skutečně u všech najdeme frekvenční rozsah končící minimálně na 40 000 Hz! Bohužel se už nikde nedočteme s jakým poklesem se k dané hodnotě sluchátka doklepou. Ani jak probíhalo samotné měření, což je obzvláště důležité u in-earů, kde se mnoho odborníků stále hádá o tom, zda se u nich dá měření nad 8 či 12 kHz vůbec věřit.

Ale při bližším pohledu na takto certifikovaná sluchátka objevíme další problém. Rozsahem do 40 kHz se chlubí i mnohé hybridní konstrukce, přitom po dlouhá léta platilo, že tlakové měniče(které se zde vždy starají o výšky) stěží překračují 20 kHz. Ještě si pamatuji, jak se před lety Jerry Harvey chlubil, když se mu podařilo po dlouhých letech udávaný rozsah povýšit na 23 kHz. A teď najednou bez problému chodí až na 40 kHz?

Odpověď se pravděpodobně skrývá právě za použitím hybridního systému. Po forech se totiž šíří informace(pozor, neověřená!), že hranici 40 kHz musí splňovat samotný měnič, ne sluchátka jako celek. U Hybridů tedy budeme tvrdit, že dynamický měnič zvládne zahrát i požadovaných 40 kHz, přitom v reálném zapojení se bude starat jen o samotný bas.

Jednoduše směšná je pak situace u RHA. U ní se certifikátem pyšní nové T20, loňské T10 a i M750 ze střední třídy. Ovšem ještě před pár měsíci bylo u T10 uváděno jako maximum 22 kHz!! V červnu ale značka dostala certifikáty a specifikace najednou poskočila o 18 kHz výše! :)

Prozatím jsem z tohoto certifikátu především zmatený. Rád bych našel nějaké přesné podmínky na základě čeho se uděluje( pokud o nich něco víte, prosím napište mi!) a tak zjistil, zda se jedná o něco opravdu promyšleného a užitečného nebo jen o levný trik jak nalákat lidi na nějakou neuchopitelnou “vyšší kvalitu”.

V současnosti, především pokud přihlédnu k výše zmíněným problémům s udávaným frekvenčním rozsahem, je pro mě tento certifikát naprosto bezcenný. A výrobci spíše ubližuje, protože z něj v mých očích dělá částečného podvodníka.

A jak to vidíte vy?


Odkazy:

Press release z června 2014, které se stará o samotné Hi-res nahrávky http://hometheaterreview.com/agreement- ... res-audio/

Press release z prosince 2014 o samotném certifikátu Hi-Res pro výrobky
https://www.ce.org/News/News-Releases/P ... -Hi-R.aspx

Stránky Japan Audio Society(nějaký znalec japonštiny, co to přeloží?) http://www.jas-audio.or.jp/
Naposledy upravil Bína dne 8. 10. 2015 12:17, celkově upraveno 2
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 7. 10. 2015 20:41

V podstatě sis své hlavní otázky zodpověděl sám :-)

Nemyslím si, že na této planetě existuje osoba, která by rozuměla problematice zvuku a korelacím jeho objektivně pozorovatelných parametrů se subjektivně vnímanou realitou natolik, aby mohla smysluplným způsobem jakkoliv programově kategorizovat/standardizovat/klasifikovat jednotlivé sluchátkové produkty z pohledu audio kvality.
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bacil2 7. 10. 2015 22:03

... svet pod vplyvom globálnej nevedomosti sa stále viac a viac dostáva do područia kadejakých gaunerov, podvodníkov a šarlatánov ... nepoznám žiadny racionálny dôvod, prečo by hudobný a audio priemysel mali byť nejakou výnimkou...
... a napríklad o nič menšia hovadina ako je oblbovanie hi-res „certifikátmi“ je aj nezmyselná vinylmánia v posledných rokoch ... a pri tom ide vždy o to isté, teda ako z bežných ľudí vytrieskať prachy
bacil2
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ronnies 8. 10. 2015 06:53

To je SONY podobne...Podla mna len marketingový tah. Oni si to logo určite nechali patentovať a za každý predaný kus s logom hi-res si budú brat percentá s predaja s kvalitou zvuku to nebude mat nic moc spoločne,stejnak ako donedávna DTS.
Proste otravná nafúknutá bublina ktorej 90% ukazovateľov nerozumie ale znie to dobre anglicky. :-)
Dnes zajdem do drogerky a po predavacke si budem pýtat hires toaleták aby som si neposkriabal rit :D
ronnies
Junior

Odeslat příspěvekod Viktor69 8. 10. 2015 08:14

Ja bych to logo nazatracoval, na prehravacich ma smysl
Viktor69
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Petulda 8. 10. 2015 08:26

Viktore, Bína v úvodu svého textu červeně píše, že "Následující text se zabývá čistě vztahem mezi sluchátky a tímto certifikátem, neřeším zde problematiku Hi-Res nahrávek".

Z mne je to jen další z mnoha prázdných marketingových nesmyslů ve snaze nalákat nevědomé zákazníky na nereálné deklarace / parametry.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 8. 10. 2015 08:40

Marketing ako vsetky podobne skratky.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bacil2 8. 10. 2015 09:30

... inak že si tú somarinu Sony lepí už skoro úpne na všetko a začína s tým aj Audiotechnica to ma až tak moc neprakvapuje, ale už to má aj Oppo Pm-3 ... :hm
bacil2
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bína 8. 10. 2015 09:36

Viktor69 píše:Ja bych to logo nazatracoval, na prehravacich ma smysl


Nestačí si tam přečíst specifikaci? Takhle je to jen drahá nálepka, která mate zákazníky.

Ale je možné, že i ten přehrávač musí splňovat nějaké tajné požadavky.
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 8. 10. 2015 09:37

Ta tajna poziadavka je asi cena co ta nalepka stoji.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bacil2 8. 10. 2015 09:52

... takže marketingové výpalníctvo :D
bacil2
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bína 8. 10. 2015 12:15

Přidána anketa, schválně kolik lidí tady má vůbec zájem o Hi-Res nahrávky a navazující zařízení.

Každý má dva hlasy, rozdělte je prosím mezi obecný přístup k Hi-Res a k přenosným přehrávačům.
Naposledy upravil Bína dne 8. 10. 2015 12:18, celkově upraveno 1
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 8. 10. 2015 12:18

Ona ta anketa ale trochu vybocuje z temy, nie?
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bína 8. 10. 2015 12:19

Vybočuje, ale je to jen tak pro zajímavost.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 8. 10. 2015 12:32

V anketě mi chybí varianta "Kvalitního Hi-Res je zoufale málo, ale je to jasná budoucnost Hi-Fi" :-)
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků