OLED v testu - LG 55EG910V [obecná diskuze]

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod MgX 9. 12. 2015 18:22

Tak se někteří dočkali. Test OLED televizoru na webu avmania.cz. Je jím OLED od LG v neastronomické cenové úrovni s Full HD rozlišením, ale zahnutým panelem.

Máte zájem? Čtěte

http://avmania.e15.cz/lg-55eg910v-nejle ... ticleStart
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod spectorcz 10. 12. 2015 01:50

No je to takove rozpacite...OLED vyresilo cernou, ale zabilo bilou...takze z blata do louze.
spectorcz
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 10. 12. 2015 06:25

Plošnou bílou asi ano. Tak, je to vlastně takový začátek. Ale evidentně s náznakem možných problémů.
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stormborec 10. 12. 2015 20:44

S tou plošnou bílou jestli jsem to pochopil je to spíš vlastnost - že je to tam tak schválně - a u plazem to prý bylo taky.
Jinak co mě překvapilo - pozitivně - že tan pohyb (který se i tady dost diskutoval) je dle testu srovnatelný s top LCD řadami (i já když jsem sledoval v Datartu hokej na OLED a vedle byl tuším Samsung 8. řady, tak jsem ten pohyb viděl podobně kvalitní)
Pak je myslím pozitivum ta víceméně dokonalá kalibrace obrazu - to by se v této cenové kategorii předpokládalo.
Horší je zase ta softwarová část - ty zatracený SMART funkce. Kdyby tak prodávali TV "bez internetu", zato s dokonale stabilním, rychlým, přehledným systémem v kombinaci s praktickým ovladačem + akorát nějaký ten USB přehrávač na úrovni.
Jestli jsem to pochopil, tak ten ovladač není IR ale radiový - takže by mohl odpadnout problém se směrovostí, což je dost vysírací u většiny IR ovládání

-- 10. 12. 2015 20:47 --

A ještě - tahle TV je "200 Hz" ? Tedy dokáže interpolovat 200 snímků za vteřinu? Jestli si to dobře pamatuji, tak ty starší OLED byly 100 Hz - takže možná tam ten pohyb byl horší
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bylinnycaj 10. 12. 2015 23:34

Stormborec: podobne ako pises. LG OLED som videl, porovnaval s top LCD...a v nicom nebolo horsie. Spaja vyhody plazmy a LCD. (perfektna homogenita,hlbka ciernej, kontrast,bezproblemove vykrelsenie pohybujucich sa predmetov. = podstatne veci v dnesnej dobe pre dostupnu kvalitu obrazu. (nehodnotim HDR u TV a zdroja + sirsi farebny gamut, ktory posuva vnemy na inu uroven)
(snad ta svietivost pri celoplosnom panele...ale ani to neni taky problem, ako sa do toho niektori opreli...sak treba sa chytat slamky. Kto kuka na celoplosne "biely-svetly" panel dlho? )
Problem u diskutujucich je podla mna vyrobca = LG. (LG= IPS= sh.t TV)
bylinnycaj
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 11. 12. 2015 00:15

bylinnycaj píše:bezproblemove vykrelsenie pohybujucich sa predmetov
toto rozhodne silna stranka nie je.
stormborec píše:
A ještě - tahle TV je "200 Hz" ? Tedy dokáže interpolovat 200 snímků za vteřinu? Jestli si to dobře pamatuji, tak ty starší OLED byly 100 Hz - takže možná tam ten pohyb byl horší

Je to 100 Hz.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Melouch 11. 12. 2015 01:01

200hz su len v amerike v EU Len 100hz
Melouch
Junior

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 11. 12. 2015 01:36

Ani v Amerike nie su 200 Hz. Na rtings mas recenzie 4 modelov. Vsetky su 120 Hz.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tonito 11. 12. 2015 08:43

stormborec :

LG 55EG910V má 120 Hz ...

bylinnycaj :

Problém není v diskutujících, problém je, že je to LG ... Perfektní homogenita u OLED-ů od LG stále nebývá pravidlem. Stejně tak stále můžeme diskutovat o průměrném pohybu, vinětaci a nevěrnosti barev. Nazelenalé či narůžovělé jsou téměř všechny doposud uvedené modely (panely) od LG.
Mimochodem LG 55EG910V je sice nejlevnější Full HD OLED, ale má věrnější barevné podání než 4K Top model LG EG960V ...

Tady je nedávný test LG 55EG910V z Polska :
http://hdtvpolska.com/topic/35983-test- ... 5-full-hd/

Samozřejmě si tady můžete najít i další testy OLED-ů od LG, včetně novinky od PANASONIC-u :
http://hdtvpolska.com/page/articles.html/_/testy/oled/

Když se podíváme na srovnání 4K Top modelu PANASONIC CZ950, který používá naprosto stejný OLED panel jako 4K Top model LG EG960V , tak ten barevný rozdíl je po PROFESIONÁLNÍ kalibraci ještě větší, než v případě vlastního, levnějšího bratříčka ...

LG OLED nevymysleli, jen zakoupili patenty a ted´ to mastí jako Bat´a cvičky ...
A že sbírají ceny a nebo vyhrávají testy? To není žádné měřítko, protože stále nemají žádnou přímou konkurenci a zatím jim stačí porazit jen horší LCD technologii ...

Tony
TV - PANASONIC TX-P60ZT60E A professionally calibrated!
BD player - PANASONIC DMP-BDT700EG
AV receiver - PANASONIC SA-BX500EG-K
Speakers - 4 x PANASONIC SB-PF800E-M, PANASONIC SB-PC800E-M, PANASONIC SB-WA800E-M
Tonito
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jaromír Puk 11. 12. 2015 10:53

K 4K OLEDu. Viděl jsem LG 65EC970V a viděný kus při tmavé šedé (do 25 %) velmi viditelně vinětoval po krajích. Což by u televizoru za 200 tisíc být nemělo. Že se to v běžných filmech ztratí, je fakt, ale zkrátka v této cenové relaci by se toto stát nemělo. Za jiné modely a kusy mluvit nemohu, testovaný Full HD OLED tuhle chybu neměl a osobně se mi moc líbil.

Jinak někde dělali srovnání OLED Pan. 950, LG 960, a plazmy VT60 (alespoň myslím, že si po pamatuji dobře), a myslím z těch lidí by 13 by bralo Lg, 12 Pan a 3 Plazmu. Pan 950 ale ještě neměl na rozdíl od LG firmware s HDR. Což je velmi citelný rozdíl. - tohle je dojmologie ale ze sféry "jedna paní povídala", protože člověk neví přesné podmínky testu a srovnání.

K LG. Do OLEDu investovali opravdu velké peníze, výroba je stále drahá, Panasonic svoje OLEDy panely ukazoval taky, ale takže technologii má, nicméně na sériovou výrobu to zjevně zatím není. Osobně vítám 4K LCD s QD, OLED i 4K OLED, protože náročnější zákazník má jak na výběr, tak za více peněz dostane něco víc, než jen běžné "LCD" na steroidech (200Hz panel, místo 50/100 Hz) + lepší podsvícení.
Jaromír Puk
Redaktor

Odeslat příspěvekod Jaromír Puk 11. 12. 2015 11:57

Tonito

Ještě k vývoji a výrobě. Na Sharpu je třeba vidět, že do vývoje investovali, výrobu měli, panely byly skvělé, přesto neuspěli. Panasonic vyvíjel plazmu, byla vynikají, výroba skončila. LG pode vás nakoupila patenty a teď to sekají. A prodají i třeba Panasonicu na OLED 65CZ950. Vsadili na to a uvidí se. To, že někdo si s něčím dá práci neznamená, že uspěje. A soutěže a testy? Kolik jich vyhrál Panasonic se svými špičkovými Plazma TV. Mraky. A pomohlo to? Ne. Prostě život není spravedlivý. Tak to je.
Jaromír Puk
Redaktor

Odeslat příspěvekod Tonito 11. 12. 2015 12:22

Jaromír Puk :

Loni v HDTVtest dělali test mezi 4K LCD, plazmou a OLED. Z 30-ti účastníků vydrželo do konce testování 17 lidí. Organizátoři byli z hodnocení vyloučení.

V kategorii 4K UHD LCD to tehdy jasně vyhrál Panasonic TX-65AX802B počtem 11 ze 17 hlasů.

V kategorii Best TV však nedostal ani jeden z trojice 4K UHD LCD televizorů ( Panasonic TX-65AX802B, Samsung UE65HU8500, Sony KD-65X9005B ) ani jeden hlas ... Tam si to mezi sebou "rozdaly" OLED LG 55EA980W a FHD plazma Panasonic TX-P60ZT65B. A vítězem se stala plazma s počtem hlasů 10 ku 7 ...

http://www.hdtvtest.co.uk/news/result-201406013793.htm

Letos opět HDTVtest provedl další testování - srovnání o kterém píšete. Tentokrát se sešlo 35 lidí a do konce to vydrželo 28 účastníků. Opět nehodnotili organizátoři. Jako vzorky byly tentokrát vybrány OLED-y 4K Panasonic CZ952, 4K LG EF950V, a plazma FHD Panasonic ZT65.

Je pravda, že Panasonic čeká na nový software s HDR. Možná i proto bylo tentokrát vítězství tak těsné. Byl to Panasonic CZ952 s počtem 12 hlasů. S 11 hlasy skončil jako druhý LG EF950V a poslední se 3 hlasy byla plazma Panasonic ZT65. Dva účastníci nehlasovali. Nicméně plazma smázla oba OLED-y v pohybu a větší jednotnosti obrazu, hlavně v černé barvě.

http://www.hdtvtest.co.uk/news/shootout ... 134208.htm

Jak je vidět, tak technologie jdou sice dopředu, ale ani letošní a troufnu si napsat ani ty příští modely OLED-ů nebudou zbaveny svých chyb, podobně jako se jich nezbavili ani jiné obrazové technologie ... Pochopitelně nic to nemění na faktu, že OLED je v současnosti jediná technologie, která má na to, aby v budoucnu dokázala klientům nabídnout tu nejlepší možnou obrazovou kvalitu.

P.S. Já se tady nechci přít, kdo kolik čeho vymyslel a kdo co všechno vyhrál. O tom, proč neuspěl SHARP nebo proč zanikly plazmy víme přece všichni. Cena, spotřeba, debilní marketing a na průser je zaděláno ...
A Panasonic a OLED? Sám víte, že panely dokáži vyrobit. Ale má to cenu ted´, když jsou tady stále masáže na LCD a nyní i na kvantové tečky? Není lepší vzít ty panely od LG a doplnit to svým Know How a hodit to na trh? Věřím, že jakmile bude pozice OLED-ů silná a ty největší mouchy vychytané, tak se dočkáme originálního panelu od Panasonicu a možná i jiných firem ...

Tony

-- 11. 12. 2015 12:28 --
TV - PANASONIC TX-P60ZT60E A professionally calibrated!
BD player - PANASONIC DMP-BDT700EG
AV receiver - PANASONIC SA-BX500EG-K
Speakers - 4 x PANASONIC SB-PF800E-M, PANASONIC SB-PC800E-M, PANASONIC SB-WA800E-M
Tonito
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jaromír Puk 11. 12. 2015 12:55

To Tony:

Díky za odkazy. Nevěděl jsem už, kde to přesně bylo. Problém vidím v tom, že zde jsou kontrolované podmínky, kde stále vyhrává plazma. Jenže to je vzorek lidí, kteří ví, na co koukat. A co masy? Co podmínky v obchodě? Reklama? Fámy? Kamarád říkal...? To je hodně proměnných. LCD vyhrálo podle mne ne kvůli tomu, že je nejlepší, ale kvůli tomu, že nabízel nejlepší kompromis, masová výroba byla snadná a bylo dostatečně dobrý. A to je nově i QD u LCD. Jestli bude OLED komerčně úspěšný a Panasonic spustí svoji výrobu je podle mne ve hvězdách, protože hlavní je návratnost investic.
Jaromír Puk
Redaktor

Odeslat příspěvekod MgX 11. 12. 2015 18:40

Jen pár drobností k vašemu rozhovoru.

1. marketing má každá společnost, je na ní - jak ho umí...

2. plazma měla, pro mnoho uživatelů a konkrétně pro mě taky, jednu zásadní nevýhodu... chvěla se/blikala. Je jedno jak to nazvat. To OLED, alespoň co jsem měl možnost vidět, zatím nedělá. Stejně tak to není znatelné na LCD, pokud nevyužívám určité specifické režimy. Ano, LCD má jiné nedostatky

3. někdy se stává, že určitá společnost maká na vývoji NĚČEHO a nakonec z toho těží zcela jiná. V dálavě čeká, až se doladí chyby a pak do toho bací. Ano, i to je způsob konkurenčního boje, ano i takto se dá z minima vytěžit maximum

4. z mého pohledu Sharp přestal dodávat panely výrobcům, protože byly moc drahé. Kvalita se nenosí, nosí se spotřebka. Něco vyrobit za co nejméně a prodat za co nejvíce. A zároveň to taky nesmí sloužit dvacet let, ale nejlépe tak tři... dobrá... čtyři

-- 11. 12. 2015 18:42 --

stormborec píše:S tou plošnou bílou jestli jsem to pochopil je to spíš vlastnost - že je to tam tak schválně - a u plazem to prý bylo taky.
Jinak co mě překvapilo - pozitivně - že tan pohyb (který se i tady dost diskutoval) je dle testu srovnatelný s top LCD řadami (i já když jsem sledoval v Datartu hokej na OLED a vedle byl tuším Samsung 8. řady, tak jsem ten pohyb viděl podobně kvalitní)
Pak je myslím pozitivum ta víceméně dokonalá kalibrace obrazu - to by se v této cenové kategorii předpokládalo.
Horší je zase ta softwarová část - ty zatracený SMART funkce. Kdyby tak prodávali TV "bez internetu", zato s dokonale stabilním, rychlým, přehledným systémem v kombinaci s praktickým ovladačem + akorát nějaký ten USB přehrávač na úrovni.
Jestli jsem to pochopil, tak ten ovladač není IR ale radiový - takže by mohl odpadnout problém se směrovostí, což je dost vysírací u většiny IR ovládání

-- 10. 12. 2015 20:47 --

A ještě - tahle TV je "200 Hz" ? Tedy dokáže interpolovat 200 snímků za vteřinu? Jestli si to dobře pamatuji, tak ty starší OLED byly 100 Hz - takže možná tam ten pohyb byl horší

Ano, je to spíše vlastnost, ovšem z uživatelského pohledu mně to vadí. Když zobrazím bílou, chci bílou - tím to končí.
Ovladač je určitě radiový - můžeš ovládat TV i za rohem.
LG má WebOS slušně vychytaný, což bylo zmíněno v dřívějších testech. Bohužel zde se cosi nepodařilo. Proč, je otázkou.

-- 11. 12. 2015 18:45 --

bylinnycaj píše:Stormborec: podobne ako pises. LG OLED som videl, porovnaval s top LCD...a v nicom nebolo horsie. Spaja vyhody plazmy a LCD. (perfektna homogenita,hlbka ciernej, kontrast,bezproblemove vykrelsenie pohybujucich sa predmetov. = podstatne veci v dnesnej dobe pre dostupnu kvalitu obrazu. (nehodnotim HDR u TV a zdroja + sirsi farebny gamut, ktory posuva vnemy na inu uroven)
(snad ta svietivost pri celoplosnom panele...ale ani to neni taky problem, ako sa do toho niektori opreli...sak treba sa chytat slamky. Kto kuka na celoplosne "biely-svetly" panel dlho? )
Problem u diskutujucich je podla mna vyrobca = LG. (LG= IPS= sh.t TV)

Ne, bezproblémové vykreslení pohybujících se předmětů vypadá jinak. A když někdo kritizuje nečernou černou, proč by se neměl zmínit o nebílé bílé? V testu má zaznít plná pravda, ne nějaké okecávačky a chlácholení, jak se mnohdy děje. Namísto pravdivé informace je tam stopadesát vysvětlení, proč, co jak a vše je vlastně OK. Jo to auto má jen tři kola? No však máte pod kufrem rezervu.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stormborec 11. 12. 2015 19:08

Pohyb není dokonalý z důvodu sample & hold efektu. Dokonalý je z hlediska "čistoty" zobrazní - tedy že se nekonají různé dosvity, tmavší čmouhy apod.
Jinak co se týká zobrazení pohybu, tak věřím tomu, že OLED má potenciál pro "dokonalý" pohyb - vzhledem k superrychlé odezvě můžou přijít časem na trh panely s vyšší frekvencí a pomocí interpolace/scaningu může překonat jak LCD tak plazmu.
LG koupil patent na white OLED (tuším od Kodaku?), zatímco Samsung pracoval na svém RGB a zatím co se týká TV tržně neuspěl. Z ekonomickýho hlediska prostě zatím asi ostatním vychází líp sekat LCD, kdo vyhraje ukáže budoucnost, ale konkurence by se hodila. Těžko říct jak dlouho by trvalo jinému výrobci rozjet výrobu OLED panelů.
Ta plošná bílá - není to jenom při nastavení svítivosti - řekněme - nad 120 cd/m2 ?

-- 11. 12. 2015 19:10 --

Jinak zobrazení černé je klíčová věc protože je to slabý místo všech ostatních technologií. Ten vysoký kontrast a zobrazení tmavých scén bych stavěl výš než dokonalý zobrazení pohybu, nebo sledovací úhly.
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků