Dva subwoofery - výhody/nevýhody

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Abox 31. 5. 2012 16:39

http://cs.wikipedia.org/wiki/Subwoofer
Jedná se o frekvence od spodního okraje akustického pásma, tedy od asi 20 Hz, do dělící horní frekvence, která v praxi bývá nastavena v rozmezí přibližně od 50 Hz do 250 Hz.............Toto řešení využívá jevu, že člověk je schopen jen špatně nebo vůbec lokalizovat směr, odkud zvuk nízkých kmitočtů přichází.

Proste vezmes, a das jej tam, kde ti to nejlip vyhovuje a nebude rezonovat.

Pokud se ti chce cist,tak treba:
http://www.sonicdesign.se/subplace.html
http://www.audioholics.com/tweaks/get-g ... ass-part-1

edit: ".........od 60Hz výše člověk lokalizuje zdroj a směr zvuku.. ......."
Kdyz v lete budes slyset venku duneni z nejake zabavy, poznas prd, odkud to jde.
Abox
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fuck8r 31. 5. 2012 17:47

no od těch nejnižších až po nějakých 60Hz opravdu nepoznáš zdroj.. výše už ano.. čili aby se pak někdo nedivil, proč mu hraje baskytarista sólo skrčenej na bobku v koutě ;-)
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 20. 7. 2012 16:54

AD Šeďour Page 1: K tomu tolerantnímu okolí se dá jen dodat, že kvalitní, hlubokej bas u sousedů nevadí. Oni dost těžko určí, odkud to jde...
...a v tom hlavně spočívá nesměrovost hlubokých tónů

To je sice pravda, ale když jednou vloni večer bylo za lesem vystoupení nějaké kapely (cca 3km), tak po 22h si sousedi ke mne přišli stěžovat, že po 22h už by chtěli KLÍÍÍD ! a abych si vypnul aparaturu. (Protože nikdo v okolí si nepouští hudbu tak nahlas). Směrovost, nesměrovost, sousedi "poznali" odkud vanou BASY ! Tak jsem se jim omluvim za nepřijemnosti v minulosti (kdy si nestěžovali) a nasměroval jsem je za les za PA-ckarema s cca 5kW. Musím uznat, že i na tu dálku jim to dusalo velmi obstojně a mezi domama bylo obtížné určit odkud se to vlastně line, protože se zbytky směrového zvuku (70-300 Hz) mlátily o fasády sem tam.
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC Topping D50s●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod satanas1 15. 9. 2016 09:00

Nebudem zakladať novú tému, rád by som vedel názory na môj konkrétny prípad, v zostave mám momentálne jeden 8´´ subwoofer a plánujem upgrade zostavy. Teoreticky sú teda lepšie 2 suby, ale na druhej strane ak si nastavím ten jeden dobre na to miesto kde sedím, počúvam, mal by stačiť.
Keďže ide o dlhodobé riešenie, chcem sa rozhodnúť správne. Je tu viac možností:
a. 2 suby (doplniť jeden 8´´ )
b. 2 suby (doplniť jeden 10´´)
c. 1 sub 10´´
d. neriešiť to subom ale 10´´ stlpmi
Yamaha RX-V573 ♫ Yamaha HPH-MT220 ♫ TANNOY MERCURY M3 ♫ AQ Toba center ♫ AQ Tango 84
satanas1
Junior

Odeslat příspěvekod ThalesX 15. 9. 2016 11:21

Předně když už dva suby tak by měly být stejné aby sis nepřidělával problémy nejen tím, že budeš řešit chování místnosti, ale i tím že se každý chová jinak.

Za mě buď jeden nebo dva pořádné 12" nebo dvě pořádné sloupovky s 10". Ostatní jsou jen náhražková řešení.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Andrejsvk 15. 9. 2016 13:18

1. trojpasmo s 10" (alebo velmi dobre s 8"), ale budes potrebovat aj lepsi zosik
2. 12" sub, napr VMA-I SUB Medium (alebo velmi dobry 10", napr adam sub10)
Topping E50 + Focal Alpha 65
LG OLED42C21

ignore list : Petulda, Peny, bacil2, platprd
Andrejsvk
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod satanas1 15. 9. 2016 13:53

Rozumiem, mal by som ešte 2 doplňujúce otázky pre upresnenie.
1. Je nejaká výhoda v použití dvoch menších subwoferov napr. 2x8´´ (2x10´´) oproti jednému väčšiemu 10´´ (12´´) nebolo by to lepšie aj keď budú menšie?
2. Ešte ma zaujíma využitie toho 10´´ či 12´´ subu, čo sa týka rozsahu či má význam u mňa ísť k týmto väčším. Tie filmové umelo vytvorené zvuky, výbuchy, a podobne ma až tak nezaujímajú, na to mi stačí aj ten 8´´, skôr hudba- počúvam hlavne metal,rock, a ak sa nemýlim, tak táto hudba pod nejakých 42Hz toho aj tak už moc nemá (harfu nepočúvam :-D )
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a0/Hudobne_nastroje.svg
Yamaha RX-V573 ♫ Yamaha HPH-MT220 ♫ TANNOY MERCURY M3 ♫ AQ Toba center ♫ AQ Tango 84
satanas1
Junior

Odeslat příspěvekod leroj 15. 9. 2016 14:07

pokud ti jde o hudbu, tak doporučím sloupy s 10-12" basákem
no a pokud ti budou chybět ve filmech ty nejnižší basy, tak doplnit subem
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Andrejsvk 15. 9. 2016 14:30

dva dobre suby po 750e+/kus ti zahraju lepsie nez jeden o cosi drahsi
dva suby po 400e/kus ti nezahraju lepsie nez jeden za 750e

tot moja skusenost
Topping E50 + Focal Alpha 65
LG OLED42C21

ignore list : Petulda, Peny, bacil2, platprd
Andrejsvk
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod satanas1 15. 9. 2016 16:48

ok, vychádza mi z toho ako lepšia možnosť kúpiť ten 10" Adam alebo nejaký 8" v rovnakej cene keďže kvôli tej hudbe sa nemusím hnať sa tými najnižšími frekvenciami s 12"
Yamaha RX-V573 ♫ Yamaha HPH-MT220 ♫ TANNOY MERCURY M3 ♫ AQ Toba center ♫ AQ Tango 84
satanas1
Junior

Odeslat příspěvekod Andrejsvk 15. 9. 2016 16:55

z coho ti taky nezmysel vychadza?
8" suby nekupovat
12" napr ten VMA-I SUB Medium stoji o 150e menej nez adam sub10 a pochybujem, ze bude horsi
ci zas je problem s miestom?
Topping E50 + Focal Alpha 65
LG OLED42C21

ignore list : Petulda, Peny, bacil2, platprd
Andrejsvk
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod satanas1 15. 9. 2016 17:15

Nie nie, myslel som že ak vezmem za rovnakú cenu 10" miesto 12" tak bude vyššej kvality, keďže nemusím naháňať 30Hz a 12" suby keď ich hudba ani neobsahuje.
Yamaha RX-V573 ♫ Yamaha HPH-MT220 ♫ TANNOY MERCURY M3 ♫ AQ Toba center ♫ AQ Tango 84
satanas1
Junior

Odeslat příspěvekod Andrejsvk 15. 9. 2016 18:32

"ak vezmem za rovnakú cenu 10" miesto 12" tak bude vyššej kvality"
somarina
to skor mensie suby nahanaju nasilu Hz, kdezto vacsie si vpohode hraju svoje
cim vacsi menic, tym menej musi kmitat pre dany akusticky tlak, tym mensie skreslenie
Topping E50 + Focal Alpha 65
LG OLED42C21

ignore list : Petulda, Peny, bacil2, platprd
Andrejsvk
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThalesX 16. 9. 2016 07:18

Větší reprák to samé v tomto případě zahraje lépe a s větším přehledem. Ono stejně těch 30Hz u většiny spotřebky je dost imaginární a když ano, tak za jakou cenu co se kvality týče.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod satanas1 16. 9. 2016 09:32

So subom od značky AQ mám tiež dobré skúsenosti, čo si myslíš o AQ Kentaur 413? Hmotnost: 23kg, Objem: 36l .
http://www.aq.cz/obchod/aq-kentaur-line-50/aq-kentaur-413-218/
Za cenu do 700€ by mi vošli 2 kúsky tohto 10" subu.
Yamaha RX-V573 ♫ Yamaha HPH-MT220 ♫ TANNOY MERCURY M3 ♫ AQ Toba center ♫ AQ Tango 84
satanas1
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků