Výkon RMS na Watty

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod BooTMenU 25. 2. 2017 18:03

Dobrý podvečer mám jednu otázku, kolik je 1000 RMS výkon Wattů? Nepotřebuji vysvětlovaní v románu.. Ale jen převod.. Nikde to nedokážu najít.. :) předem díky za odpověď.. :)
BooTMenU
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod krmelec 25. 2. 2017 18:54

Prms = Ppp/√2
1000 = 709

RMS by měla být efektivní hodnota (u napětí a proudu). U výkonu nejspíš střední.
Ale v praxi je to trochu složitější, záleží na skutečné zátěži, která u beden je komplexní, a ne jen na jmenovité hodnotě beden, bedny jsou prostě impedančně nestálé.
Vzoreček je jen orientační.
CW DAC 1 + Yamaha A-S501 + Wharfedale Linton Heritage
krmelec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bacil2 25. 2. 2017 19:07

RMS (root mean square ) nie je jednotka výkonu ale spôsob akým bol ten výkon "1000W" meraný ... takže odpoveď "bez románu" znie: tvoja otázka nemá zmysel.

Pri určovaní výstupných výkonov sa používa ešte aj dosť zavádzajúci spôsob PMPO (Peak Music Power Output), takže klasický príklad pri meraní výkonu zosilovača v aute napájaného z autobatérie je výkon do záťaže 4ohm P=15W(RMS) a súčasne P=50W(PMPO)
bacil2
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BooTMenU 26. 2. 2017 02:32

Díky za odpovědi.. :) A napsal jsem aby jste mi to nepsali v románu, jen proto že vždycky někde ke se na toto člověk ptá kolik je tohle na tohle, tak se nedozví odpověď ale jen vysvětlení v podobě románu.. A těch 1000 RMS, není u reproduktoru ale u zesilovače, je tam napsáno.. cituji 2x500 RMS odpovídá 2x1600 W, a ptám se na tohle kolik je to v převodu protože mi to příjde že je to něják moc a že to mají špatně popsané..
A ještě není to auto zesilovač ale řeknu to tak "domácí" zapojíte do elektřiny.. Dám vám sem link na ten zesilovač http://www.electronic-star.cz/Skytec-PR ... _i2559.htm
BooTMenU
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod stump 26. 2. 2017 05:18

Převod neexistuje a definice výkonu RMS je na román. Každopádně 1600W je totální nesmysl. Dokonce i těch 2x 500W je parodie pokud se podívám dovnitř na velikost trafa váhu a počty kondenzátorů na kanál. Navíc když se dívám na zesik tak na doma a ven mě vždy zajímala hodnota na 8 Ohm. Tak dejme tomu 2x200W krátkodobě, 2x100W trvale ale vžádném případě tenhle zesik nedoporučuji. Jako sedlák vím že třeba zesik 2x500 na 4Ohm váží 15kg a tento má 8kg takže i tento jednoduchý údaj značí ale fofrem odsud pryč :-D
Audiovizual Dj a Fotograf
stump
Junior

Odeslat příspěvekod BooTMenU 26. 2. 2017 05:22

Aha, tak to teda jo, díky za odpověď a nemůžeš mi doporučit nejáký podobný "domácí" zesilovač? :)
BooTMenU
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 26. 2. 2017 09:14

krmelec píše:1000 = 709

:pozor matematický zápis ? ? ?
RMS - kolik W si kupující nechá nakecat...
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC Topping D50s●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod krmelec 26. 2. 2017 09:26

Však by mě ani nějaké RMS nikdy nenapadlo převádět na nějaké hmatatelnější údaje. Je to jen pro srandu.Hlavně si z toho netrhat žíly.

A počítat stejně už neumím :-)
CW DAC 1 + Yamaha A-S501 + Wharfedale Linton Heritage
krmelec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 26. 2. 2017 11:39

Slibuju, že nenapíšu jeden jedinej matematickej vzoreček, i když to popíšu PONĚKUD rozsáhlejc - o to doufám srozumitelnějším způsobem.
Hodnota označená RMS (root mean square) se V SERIÓZNÍ akustice bere jako SKUTEČNÁ EFEKTIVNÍ HODNOTA BEZ OVLIVNĚNÍ TVAREM SIGNÁLU. Žádný převodní vztahy mezi RMS a wattama proto neexistujou - watt RMS znamená, že to je 1watt odevzdanej do zátěže a změřenej tak, že to je skutečně výkon 1 wattu jako by ho odevzdal stejnosměrnej proud, i když tvar toho signálu NENÍ HARMONICKEJ = NEMÁ SINUSOVEJ TVAR PRŮBĚHU (je například pravoúhlej nebo jinak NEsinusovej). Jedině harmonickej průběh se totiž dá matematicky JEDNODUŠE převádět na efektivní hodonty = odpovídající stejnosměrným. Na ty neharmonický se musí používat právě RMS měření nebo (matematicky) Fourierova analýza. U převodu sinusovýho signálu existujou jednoduchý konstanty pro převádění mezi hodnotou střední, efektivní a špičkovou - stačí jen násobit na obyčejný kalkulačce nebo v nouzi z hlavy. Naproti tomu na provedení FFT (Fast Fourier Transformation) už je potřeba značnej výpočetní výkon ...
No a teď zpátky k tý akustice - když chceme poslouchat hi-fi, snažíme se aby v signálu byly jen sinusový průběhy, jinak nám výslednej zvuk rve uši (různý neharmonický průběhy vzniklý limitací nebo neharmonickým zkreslením). Proto taky pro vyjádření výkonu STAČÍ efektivní hodnoty (nebo špičkový) výkonu - v žádným případě nepotřebujeme zjišťovat ty, který se nedají poslouchat = neharmonický. Pokud někdo takový výkony uvádí, úmyslně zavádí případnýho kupce.

Doufám, že těch ani ne 20 řádek je dostatečně stručnejch, aby to nebyl román - a přesto to bylo dost podrobný vysvětlení PRO ORIENTACI, co tím chtěl básník říct ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod bacil2 26. 2. 2017 12:27

stump píše:... Dokonce i těch 2x 500W je parodie pokud se podívám dovnitř na velikost trafa váhu a počty kondenzátorů na kanál. Navíc když se dívám na zesik tak na doma a ven mě vždy zajímala hodnota na 8 Ohm. Tak dejme tomu 2x200W krátkodobě, 2x100W trvale ale vžádném případě tenhle zesik nedoporučuji. Jako sedlák vím že třeba zesik 2x500 na 4Ohm váží 15kg a tento má 8kg takže i tento jednoduchý údaj značí ale fofrem odsud pryč :-D
... ja nevidím vôbec žiadny problém v tom, aby bežný 8kg ťažký rackový PA-zosilovač vysoký cca 15cm s ventilátorom mal výkon 2x500W ... samozrejme údaj 2x1600W je už nezmysel ... ale napr. údaj "max. 1x1600W" by mohol byť kľudne reálny pri zapojení do mostíka (bridge) ... to ale samozrejme vôbec neznamená, že by som uvedený zosilovač doporučoval na domáci posluch ;-)


@EKKAR: geniálne edukatívny textík si sem vložil ... fakt neviem či sa mám smiať alebo plakať ...

"...když chceme poslouchat hi-fi, snažíme se aby v signálu byly jen sinusový průběhy, jinak nám výslednej zvuk rve uši ... "
bacil2
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 26. 2. 2017 19:25

Kým sa skutočne rozplačeš, odpovedz mi na otázku - si veĺmi rád, keď musíš počúvať obdĺžniky alebo ináč tvarovo skreslené priebehy? Lebo údaj o RMS výkone o ničom inom NIE JE... ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod stump 26. 2. 2017 20:25

bacil2 1x1600w toroid do 8kg? :-D :-) lol .... jako absolutní minimum bych doporučil tento který je mizerný ale zcela jinde než skytec.... Behringer EP2000 Europower Nebo se poohlédnout po nějakém použitém třeba od QSC RMX. Na domácí poslech to ale není díky aktivnímu chlazení které dost ruší. Na domácí poslech doporučuji zesilovače tak kolem 20ti let staré něco jako yamaha ax 570 který jsem měl, vše se ale odvíjí od reprobeden které tím budíte.
Audiovizual Dj a Fotograf
stump
Junior

Odeslat příspěvekod bacil2 27. 2. 2017 08:01

stump píše:... Na domácí poslech doporučuji zesilovače tak kolem 20ti let staré ...
Hmmm ... to je celkom bizarné doporučenie ... ikeď na druhej strane musím priznať, že ešte aj ja som donedávna veľmi úspešne používal na domáci posluch asi 25 rokov starý Soundstream DA-2 THX, ktorý (aj pri svojej "mušej váhe" cca 5kg) dokázal 2x400W/4ohm ... a čuduj sa svete - nebol v ňom žiadny toroid ! ... ono pri jeho výške cca 5cm by to ani nebolo možné :D
http://www.ukaudiomart.com/details/1803 ... es/233462/
bacil2
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BooTMenU 27. 2. 2017 14:51

Dobrý den všichni, tak mi výrobce napsal že těch 2x1600 W je PMPO, že je to údaj co musí mít ve specifikaci výrobku.. :)
BooTMenU
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod stump 27. 2. 2017 15:24

PMPO je údaj pro klamání spotřebitele v minulosti často používán na výrobcích z tržiště nebo z Asie obecně. Pokud tohle výrobce odepsal okamžitě pryč. Jinak přepočet neexistuje a vždy jsem hodnoty PMPO počítal 10x až bůhví kolikrát výkon RMS ale opravdu jenom v mé hlavě protože PMPO je nesmysl.
Audiovizual Dj a Fotograf
stump
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků