Ekvalizer, aneb tenhle boj nikdy neskončí !

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Jaký máte názor na EQ ?
Jsem pro! 9 %  17%  [ 9 ]
Jsem proti! 2 %  3%  [ 2 ]
Jsem pro v rozumných mezích. 26 %  50%  [ 26 ]
Je mi to jedno, sám EQ nepoužívám a každý má vlastní cit pro hudbu. 14 %  27%  [ 14 ]
Celkem hlasů : 51

Odeslat příspěvekod player 7. 1. 2009 16:27

Jersey II. píše:Výšky? Oblast řeči je posazená do oblasti cca 500 - 3500 (4000) Hz. Horní hranice je spíše značně níže. Kolem cca 1000 - 2000 Hz.


Pokud to byla reakce na me, tak jde o sledovani poradu online v dost problematicke kvalite a tam zvyrazneni vysek skutecne pomaha srozumitelnosti.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eraser_svk 7. 1. 2009 16:36

Nehovorím, že má niekto hlas "posazený" na 16kHz. To by bol trošku extrém :D Harmonické sa pohybujú skutočne do tých 2000 Hz (možno aj nižšie), ale to nie je všetko. Neviem to odborne nazvať, ale existujú aj zložky hlasu ktoré zasahujú až k tým 16kHz. Ak by to tak nebolo, tak by na Hi-Fi reprodukciu z teoretického hľadiska stačil aj telefón alebo 8bit/8kHz súbor. Schválne, skúste si resamplovať nejaký vokál (čisto len vokál) z 44.1kHz do 8kHz. Resp. druhá možnosť - stiahnuť si na ekvalizéri všetko nad 4kHz a pod 300 Hz aspoň do -20dB ;-) Uvidíte ten rozdiel oproti originálu :D

škoda, že neviem nájsť ten link, kde sa uvádza ten rozsah 80Hz - 16kHz aj s detailnejším opisom. No ako menší "dôkaz" poskytujem screenshot analyzéra zachyteného zo songu Deftones - Knife Party v momente, keď spevák vyslovoval ostré F (zo slova KNIFE - a popritom hrala len elektrická gitara ktorá sama o sebe nad tých cca 3-4kHz nevyliezla).

Obrázek

a ešte pre istotu screenshot pár stotín po tom ako dopovie KNIFE, je ticho a hrá len gitara (je to veľmi krátko, asi len 0,1-0,2s)

Obrázek


Momentálne nemám po ruke žiadnu acapellu, ale pokiaľ nejakú máte, naštartujte analyzéry a pozerajte ;-)
HP Pavilion dv7-6110 > foobar2000 > EMU 0202USB > BVaudio Headamp >
---Sennheiser HD 600 (na doma, main monitoring)
---Audio-Technica ATH-50M (na cesty, check-monitoring)
-- Sennheiser HD 555 + reflector mod (pomaly hľadajú kupcu :)
eraser_svk
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 7. 1. 2009 17:13

Pokud se budeme dohadovat o řečovém pásmu a srozumitelnosti, musíme nejdříve vzít do úvahy, že aby přenos nezněl příliš zkresleně, jak vykoumali už relativně dávno chytří páni od telefonů, musí se GEOMETRICKÝ průměr hraničních kmitočtů pásma rovnat (nebo aspoň hodně blížit) hodnotě 700Hz.
Tedy pokud se rozhodneme omezit pásmo shora na (řekněme) 4kHz, musíme ho omezit i zdola na 122Hz (122 x 4000 = 488 000 a odmocnina z toho je 698,57 - tedy dostatečně blízko k 700). Největší citlivost lidského sluchu je v pásmu asi 100 - 7000 Hz a v tomto rozmezí se nachází i nejvíce složek lidského hlasu. Přitom pro dostatečnou srozumitelnost bylo pro staré drátové telefonní linky (kvůli tzv. "pupinizaci" a dalším úpravám zvyšujícím dosah spojení, ale zhoršujícím přenos vyšších kmitočtů) vymezen rozsah 150 až 3500Hz - ale vzpomeňte si, jak takový telefon zněl, žádné sykavky, žádné vysoké tóny...
16kHz je přitom oblast, kam dosahují JEN vyšší harmonické, ne základní tóny - a uvědomte si, FM rádio má horní mezní přenášený kmitočet 15kHz - a to má označení Hi-Fi, kazetové magnetofony i třídy HiFi dokonce pouhých 12kHz!!! 20kHz dosahovaly jen gramofonové desky, vysokorychlostní kotoučové magnetofony (aspoň 19,05cm/s) a potom až CD...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod oneill_sx1 7. 1. 2009 18:20

Dříve jsem mírně stáhnul výšky (i když jsem měl nově SE530), ale už dlouho poslouchám bez ekvalizéru.
oneill_sx1
Recenzent fóra
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 7. 1. 2009 18:46

oneill_sx1 píše:Dříve jsem mírně stáhnul výšky (i když jsem měl nově SE530), ale už dlouho poslouchám bez ekvalizéru.

To znamená, že už se Ti věkem snížilo vnímání výšek - nic patologického, jen běžný fyziologický jev - teda pokud Ti není 15...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod xxxdvorixxx 7. 1. 2009 19:22

EQ použiju při potřebě holadit ke svému obrazu v rámci "dobrého chování". Nejsem radikálním odpůrcem ani zarytým fanouškem... Všeho s mírou.
Třeba teď na Shuffle žádnej nemám a nějak extra mi to nevadi...
Cowon D2 / Lumia 920 / Fubar IV+Sennheiser HD-25
xxxdvorixxx
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marts 8. 1. 2009 17:56

ekvalizér vyjímečně používám ke korekci nahrávky, pro dorovnání charakteristiky mikrofonu kterým jsem záznam pořizoval (pomalu začínám uvažovat o nákupu mikrofonů s rovnější charakteristikou), pro vlastní poslech mám zkalibrované monitory takže tam už nemusím nic řešit.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eRiper 9. 1. 2009 10:47

Ještě se doplním k tomu co jsem napsal. Používám EQ jen na Plugy a Z-4 (nic jiného nemám ;-) ). Kdybych vlastnil nějakou hi-fi soustavu, tak EQ samozřejmě používat nebudu, jelikož bych si danou sestavu před koupi vyzkoušel, takže bych věděl přesně, jestli mi zvukově vyhovuje či ne. (fuj to je hnusné souvětí :D)
eRiper
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tomil2010 30. 1. 2018 23:16

Na to není úplně jednoznačná odpověď. Kdysi v dobách cívkových a kazetových magnetofonů jsem equalizer používal občas při pořizování nahrávky a při reprodukci rovněž , samozřejmě rozumně.U CD ani ne a nebo opravdu výjimečně.V době digitálu a používání síťového přehrávče včetně internetových rádií jsem se k eqalizeru trochu vrátil. Měl jsem ve skříni Sony seq-v901 sedmipásmový equalizer se spektrálním analyzérem a tak jsem jej zkusil vřadit.Nebylo to špatné , ale ještě to nebylo ono.Seq-v901 je spíše už soundprocesor než klasický equalizer tak jsem vyzkoušel kamarádův Siemens RQ200 2 x devět pásem analog a bylo to o hodně lepší , takže se mi podařilo z druhé ruky koupit 2 x deset pásem slušný equalizer a spokojenost.Abych nezapoměl , protože mi nejde o výkon , tak používám lampový zesík a citlivé české reprobedny. Zvuk je prima , příjemný i z datového proudu 128kbs ( většina streamu je ve 128kbps ) i když se dá vyhledat vyšší až 320kbps.
tomil2010
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod _daRK 30. 1. 2018 23:48

Od dob magicov som bol zvyknutý pridávať výšky a basy a odkedy existuje EQ na prehrávačoch, automaticky som ako prvé nastavil EQ do V. Asi pred rokom a pol som tu iritoval s nevyhnutnou požiadavkou EQ pri hľadaní DAPu. Po zakúpení lepších repro, sluchatiek a prekopani svojej mp3 zbierky do 320kbit som si uvedomil, že hudba bez EQ znie najlepšie a moja 30 ročná predstava o tom,co znie dobre, bola mylná... len som tym obalamutil zmysly, pretože zdroj hudby a sluchatka boli sh*ty.
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Herrer77 31. 1. 2018 07:39

Když to zjednoduším, kvalitu železa posuzuju i podle toho, jak dobře je schopný hrát "rovně" a když mi tam pak nic nechybí, beru to za ideální stav ;-)
HQPlayer - RME ADI-2 DAC - Creek Evolution 50A - stavěné regálovky
Herrer77
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kocmeister 31. 1. 2018 08:47

Já jsem v posledních měsících překopal věci, co jsem měl v mp3 320 do flac. Nečekal jsem žádnou velkou změnu, ale nebesa se otevřela. Najednou tisíckrát oposlouchaná hudba měla takovejch basů a vejšek jako bych tak ten eq do V opravdu dal :-)
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dkdkdk 31. 1. 2018 18:29

A teď zkus FLACy převést do WAVu. To něco uvidíš (uslyšíš)!!
dkdkdk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Leony5 31. 1. 2018 19:59

Nechápu jak jednou ztracená data v Mp3 získáš zpět převodem do neztrátového Flac.
Pioneer SA 9500 MKII/ Cocktail Audio x40 / Repro Diy M. speaker
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dropadred 31. 1. 2018 20:05

To sa mi len sníva alebo ten človek naozaj napísal to, čo napísal? :tleskani

Koc asi začal používať Hifi-BS generátor
https://web.archive.org/web/20160313101 ... dio_bs.htm .
Audio-GD R2R-11 > MrSpeakers Alpha Dog, Hifiman Edition XS; Dragonfly Red > ...Noble Uni, Fiio FH5
dropadred
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků